Wi-Fi extender

Pokryjte celý domov či kancelář snadno a rychle.

ca. 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 800 CZK
ca. 500 CZK
ca. 300 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat Wi-Fi extender

 • Bez stabilního Wi-Fi připojení si dnes neumíme doslova představit život.
 • Extender rozhodně nepředstavuje plnohodnotnou náhradu klasického routeru. Sám signál nevytváří, je pouze schopen jej zpracovat a posílit a poslat dále.
 • Technologie Wi-Fi je na světě již nějaký ten pátek. Za tu dobu u ní došlo k mnoha úpravám a vylepšením označovaným jako standardy.
 • Myslet samozřejmě musíte i na způsob, jakým bude extender získávat energii pro svůj chod.

Kdy se vyplatí?

Hned v úvodu musí zaznít informace, že extender rozhodně nepředstavuje plnohodnotnou náhradu klasického routeru. Sám signál nevytváří, je pouze schopen jej zpracovat a posílit a poslat dále. Jestliže jej tedy umístíte mimo dosah zdroje Wi-Fi, nebude fungovat. Zvažte proto ještě před jeho pořízením, zda vůbec máte doma vhodně umístěnou zásuvku.

Možná se ptáte, kdy se vlastně extender vyplatí? Existuje hned několik případů:

Externí
Tenda A9
 • Nižší pořizovací cena než v případě routeru
 • Snadnější spárování
 • Bez nutnosti tahání připojovacích kabelů

Víte, že…?

Vždy se snažte upřednostnit zapojení druhého routeru. Výsledkem bude daleko silnější a stabilnější připojení. Opakovač signálu existuje na trhu jako jakési nouzové řešení pro případ, kdy nelze z určitých důvodů zabudovat další směrovač.

Pásma Wi-Fi

Vybrali jste si model Wi-Fi extenderu, ale po jeho zapojení se nic neděje? Možná jste přehlédli, na který druh Wi-Fi pásma je vhodný. V současné době se lze setkat se dvěma základními frekvencemi:

Miniaturní
TP-Link TL-WA854RE
 • 2,4 GHz – u levných modelů, nižší výkon, nižší cena
 • 5 GHz – vyšší rychlost a lepší stabilita, vyšší cena

V praxi stále ještě dominuje prověřené pásmo 2,4 GHz. Vzhledem k tomu, že je již poměrně přehlcené velkým množstvím připojených zařízení, nemůžete očekávat vysokou rychlost ani stabilitu. Na druhé straně dlouhá tradice technologie zajišťuje, že všechny problémy snadno vyřešíte pomocí YouTube návodů nebo rady technika.

Zvažte pořízení takového extenderu, který podporuje oba typy frekvenčních pásem. Takto se vám nemůže stát, že byste narazili na nekompatibilitu.

Dvoupásmový
Netgear EX3700

Standardy Wi-Fi

Technologie Wi-Fi je na světě již nějaký ten pátek. Za tu dobu u ní došlo k mnoha úpravám a vylepšením označovaným jako standardy. Žádná změna však neznamenala, že by automaticky přestaly fungovat všechny starší přístroje. Proto dnes vedle sebe existuje hned 5 různých standardů, jejichž podrobný přehled poskytuje následující tabulka:

Standard Wi-Fi Rychlost Pásmo
802.11a 54 Mbit/s 5 GHz
802.11b 11 Mbit/s 2,4 GHz
802.11g 54 Mbit/s 2,4 GHz
802.11n 600 Mbit/s 2,4 i 5 GHz
802.11ac 1 000 Mbit/s 2,4 i 5 GHz

Víte, že…?

Většina prodávaných modelů podporuje hned několik standardů najednou, ale i tak buďte při nákupu obezřetní. Jestliže ovšem zvolíte zařízení fungující v obou pásmech, s největší pravděpodobností bude univerzální i pokud jde o pásma.

Způsob napájení

Myslet samozřejmě musíte i na způsob, jakým bude extender získávat energii pro svůj chod. Zdaleka nejčastější řešení představuje prosté zapojení přímo do zásuvky. Moderní kousky jsou navíc navrženy tak, že lze zapojit jiný spotřebič „přes ně“.

Dostupná kvalita
Tenda A301

Druhá, méně častá, možnost spočívá v připojení opakovače prostřednictvím USB. Takto může být napájen z notebooku, stolního počítače či powerbanky.

Vstupy a výstupy

Chcete opakovač využít pro sdílení dat nebo dokonce efektivnější přenos hudby do sluchátek? Můžete. Tedy za předpokladu, že zvolíte model vybavený odpovídajícími vstupy. Tu nejčastější výbavu tvoří:

 • USB porty – možnost připojení externích uložišť pro sdílení dat
 • Audio jack – pro šíření zvuku prostřednictvím Wi-Fi sítě
 • LAN konektory – možnost připojení dalšího zařízení do sítě pomocí kabelu
 • Externí antény – zajištění efektivnějšího pokryté signálem
Repeater
Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro

Maximální přenosová rychlost

Bohužel ani sebelepší extender nedovede plně nahradit samostatný router. Omezení spočívá hlavně v nižší přenosové rychlosti. Snadno se vám tak může stát, že v části domu, kde je Wi-Fi zajišťována právě opakovačem je kupříkladu stahování nebo sledování videí výrazně pomalejší a nekvalitnější než tam, kde signál šíří samotný router.

Ještě před nákupem si proto zjistěte přenosovou rychlost svého routeru a tu následně porovnejte s opakovačem. V ideálním případě by se od sebe měly lišit jen minimálně.

Vzdálenost

Vzhledem k tomu, že se snažíte dosah své sítě rozšířit, jistě vás bude zajímat, kolik metrů navíc vlastně získáte. Proklamace jednotlivých výrobců, uváděné na obalech výrobků, ale berte s rezervou. Obvykle se jedná o hodnoty naměřené v ideální podmínkách bez jakýchkoliv překážek v podobě zdí nebo rušení jinými elektrickými spotřebiči.

Bezdrátový
TP-Link TL-WPA4220

Zabezpečení

O potřebě adekvátní ochrany sítě toho již byly popsány stohy stránek v papírových médiích a internetových odkazů. Myslete na ni i při nákupu nového extenderu, který se může stát pro zkušeného útočníka snadnou cestou k ovládnutí celé vaší sítě. V současné době nejvýkonnější šifrování představuje systém WPA2, který bývá standardní součástí valné většiny modelů od renomovaných výrobců.

Doplňkové funkce

Co by to byl za článek bez soupisu doplňkových funkcí? Možná se vám zdá, že u opakovačů Wi-Fi toho nelze příliš mnoho vymyslet. Opak je ovšem pravdou a výrobci se stejně jako u jiných nástrojů a elektrických zařízení předhánějí v nabídce doplňků. Pojďme se podívat na ty nejvýznamnější z nich:

 • Tlačítko WPS – možnost okamžitého propojení s routerem bez nutnosti instalace
 • LED indikace síly signálu – snadnější umístění opakovače v prostoru a přehled o jeho výkonu
 • Přístupový bod – u nejdražších modelů, možnost fungování jako klasický přístupový bod
 • Multimediální adaptér – připojením chytré elektroniky (TV) dodává možnost použít Wi-Fi
 • Odnímatelná anténa – možnost použít výkonnější dokoupitelnou anténu

Nejvýznamnější značky

Bezdrátová technologie je natolik sofistikovaným počinem, že se vyplatí volit výhradně zařízení z dílen známých značek. Jestliže se tedy vydáte do specializovaných obchodů s elektronikou, snažte se nevybírat pouze podle cenového hlediska. Ačkoliv tak běžně nečiníme, považujeme za důležité učinit u opakovačů výjimku a jednotlivé značky představit detailněji. Mezi ty nejvýznamnější patří:

 • TP-LINK
 • Netgear
 • ASUS
 • Uniquiti

TP-LINK

Čínská společnost TP-LINK spatřila světlo světa roku 1996 a již od svého vzniku se specializuje výhradně na produkci zařízení k počítačovým sítím. Kromě opakovačů do jejího portfolia spadají také IP kamery, mobilní telefony, modemy nebo samotné routery. Během pouhých 24 let se firma vyšvihla mezi nejvýznamnější producenty v oboru. Hlavní důvod spočívá ve vyváženém poměru mezi cenou a kvalitou.

Netgear

Otočme se nyní společně na západ a vydejme se do slunné Kalifornie, konkrétně do města San José, kde má své sídlo firma Netgear. Podobně jako TP-LINK byla založena v roce 1996 a zabývá se naprosto shodným segmentem, tedy vybavením počítačových sítí. Produkty společnosti Netgear jsou prodávány na 30 000 místech po celém světě.

ASUS

Neříkala vám předcházející dvě jména vůbec nic? U tchajwanského gigantu ASUS nic podobného nehrozí. Firma své podnikání zaměřuje na produkci počítačové technologie obecně, takže kromě čipů, počítačových komponent a komponent patří do jejího portfolia také segment routerů a extenderů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že kvalitativně nedosáhne podobně úrovně jako úžeji specializovaná konkurence, opak je mnohdy pravdou. Společnost mistrně uplatňuje obrovské zkušenosti z oblasti a garantuje nejvyšší jakost svých zařízení.

Ubiquiti

A zase na druhou stranu světa do Kalifornie. Zde roku 2005 vznikla firma Ubiquiti, jakožto prémiový výrobce zařízení pro bezdrátovou komunikaci. V současné době kromě routerů, antén či opakovačů prozkoumává možnosti v oblasti chytrých domácností. Očekává se, že se postupně stane průkopníkem v tvorbě systémů usnadňujících provoz a správu bytu.

Cena

Rádi byste zvětšili dosah své bezdrátové sítě, ale nechce se vám platit zbytečně vysoké částky? Potom vám extendery jistě přijdou vhod, neboť oproti plnohodnotným routerům stojí jen zlomek ceny. Je to ostatně jejich jediná významnější výhoda. V současné době na našem trhu naleznete více než 100 nejrůznějších modelů ve dvou základních cenových pásmech:

 • Do 1 000 Kč
 • Nad 1 000 Kč

Cena do 1 000 Kč

Chybí vám k dokonalosti posledních pár metrů? Potřebujete posílit signál sítě v zapadlých koutech domu nebo zahrady? Potom nemusíte sahat do peněženky zbytečně hluboko a plně si vystačíte s modelem do 1 000 korun. Většina opakovačů podporuje pouze pásmo 2,4 GHz, nebo 5 GHz. Jen velmi málo zástupců na trhu umožňuje plynulý přechod mezi oběma frekvencemi.

Pokud jde o Wi-Fi standardy, tuto otázku naštěstí nemusíte příliš řešit, neboť takřka všechny dostupný modely jsou univerzální. Nepočítejte však s větším množstvím doplňkových portů nebo funkci. Jen výjimečně se setkáte s USB, případně IPv6 portem. Kupujete-li zařízení neznámé značky, případně v neověřeném obchodě, buďte obezřetní. Opakovače signálu se totiž nezřídka stávají obětí hackerských útoků a slouží jako výchozí bod pro ovládnutí celé sítě.

Cena nad 1 000 Kč

Patříte mezi náročné klienty, kteří chtějí mít funkční bezdrátové připojení úplně všude? Vyzkoušeli jste levnější modely, ale z nejrůznějších důvodů jste s nimi nebyli spokojeni? Nezbývá než si nachystat alespoň 1 000 korun a poohlédnout se po vyšší třídě opakovačů. Ty svými vlastnostmi již mnohdy stojí na pomezí mezi „pouhými“ extendery a routery.

Očekávejte podporu 5 GHz při současné možnosti připojit se na pomalejší pásmo. Samozřejmostí je široká podpora prakticky všech současných standardů. Těšit se můžete i na nejrůznější doplňkové funkce v podobě propojení přes USB, možnosti připojit chytrý televizor, případně IPv6 porty. Mnohé extendery jsou také vybaveny anténami výrazně prodlužujícími jejich dosah. Funkce dočasných Access Pointů jim dává možnost po určitý čas úspěšně suplovat klasický router se vším všudy.

Otázky a odpovědi

Jak zařízení funguje?

WiFi extendery jsou známé i jako zesilovače, jejich úkolem je tedy zkvalitnit bezdrátový signál, o který se stará WiFi router. Své využití má všude tam, kde je dosah routeru nedostačující, umísťuje se do vzdálenější místnosti, než kde se router nachází. Signál, který od routeru přebere, poté posílá ve vysoké kvalitě dál.

Co je WiFi opakovač?

Také pod tímto označením se ukrývá WiFi extender, známý i jako zesilovač signálu. Setkat se můžete i s označením WiFi repeater. Ať už narazíte na jakékoliv označení, vždy se bude jednat o stejné zařízení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Externí
Miniaturní
Dvoupásmový
Dostupná kvalita
Repeater
Bezdrátový
Image
Produkt
Tenda A9
TP-Link TL-WA854RE
Netgear EX3700
Tenda A301
Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro
TP-Link TL-WPA4220
Frekvenční pásmo
2.4 GHz
2.4 GHz
2.4/5 Ghz
2.4 GHz
2.4 GHz
2.4 GHz
Wifi třídy
802.11 b/g/n
802.11 b/g/n
802.11 b/g/n
802.11 b/g/n
802.11 b/g/n
802.11 b/g/n
Konektor antény
Ne
Ne
Ne
Ne
neodnímatelné
WiFi
Cena ca. 300 CZK ca. 300 CZK ca. 800 CZK ca. 500 CZK ca. 300 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena