Fotbalový dres

Pro vášnivé fotbalové hráče každého věku.

ca. 300 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat fotbalový dres

 • Fotbalový dres patří mezi funkční oblečení, které vás udrží v teple a suchu při tréninku i na zápasech.
 • Fotbalové dresy rozdělujeme na několik typů, a to především podle střihu
 • Nejčastějším materiálem, který se využívá k výrobě fotbalových dresů, je polyester.
 • Stejně jako kterékoliv jiný kus oblečení, i fotbalový dres je nutné vybírat především podle velikosti.

Typy

Fotbalové dresy rozdělujeme na několik typů, a to především podle střihu, který udává, zda je dres určený hráči, rozhodčímu nebo brankáři. Pojďme si k těmto typům říci něco bližšího.

Dres pro hráče v poli

Klasický dres pro hráče, kteří jsou v poli, je tradičně velmi prodyšný s krátkým rukávem.

Oblíbený
Ronaldo Manchester United fotbalový dres

Fotbalový dres pro rozhodčí

Jsou charakteristické svým poloformálním střihem. Typický je pro ně límeček kolem krku a méně prodyšný materiál. Dále mohou nabídnout také dvě kapsy, které jsou určené pro trestné karty.

Brankářský fotbalový dres

Od těch běžných se liší hned v několika aspektech. Nejprve je třeba říci, že jsou o něco méně prodyšné a teplejší, protože brankáři se na rozdíl od hráčů v poli tolik nezahřívají. Dalším viditelným rozdílem jsou dlouhé rukávy, jejich principem je zmírnění nárazu míče při chytání do náruče.

Rozlišovací fotbalový dres

V neposlední řadě je tu také rozlišovací fotbalový dres, který se vyznačuje pestrým barevným designem. Ten slouží k snadnému rozlišení tréninkových skupin nebo týmů. Rozlišovací dres je lehčí a prodyšnější, proto je tedy ideální jako sekundární vrstva.

Fanouškovská verze
Puma SK Slavia REPLIC KIDS Bílá dětský fotbalový dres

Materiál a technologie

Nejčastějším materiálem, který se využívá k výrobě fotbalových dresů, je polyester. U některých světoznámých výrobců se setkáte dokonce s tím, že jsou dresy šité z recyklovaných PET lahví. V následující tabulce najdete přehled využívaných materiálů.

Materiál Popis
Polyester Jedná se o oblíbený materiál, který je prodyšný a rychle schne. Zároveň je také lehký, snadno pratelný a nemačkavý. Další výhodou je, že není choulostivý na světlo a hned tak v něm neprofouknete.
Recyklovaný polyester Pyšní se stejnými vlastnostmi jako klasický polyester, avšak je šetrnější vůči životnímu prostředí. Většinou se vyrábí z rybářských sítí nebo plastových nádob. Z ekologického hlediska by vás mělo zaujmout to, že na jeho výrobu se spotřebuje o 59 % méně energie a do ovzduší se tak uvolní o 32 % méně skleníkových plynů.
Recyklované PET lahve Jedná se o nejmodernější technologii, která umožňuje vyrobit dres, který je ještě lehčí a ještě odolnější. Tento materiál vítr neprofoukne a zároveň vydrží ještě déle než polyester, a to i při nešetrném zacházení. Je totiž odolný proti oděru.

Při výběru se vám také může hodit znalost určitých technologií, se kterými se dresy vyrábějí.

 • Dri-Fit – odvádí vlhkost
 • Climacool – nabízí vysokou kontrolu vlhkosti
 • Climalite – kontroluje vlhkost i větrání
 • Climawarm – tepelně izoluje
 • Climaproof – komfortní nošení i v nepříznivém počasí
Volný střih do V
Neymar fotbalový dres Jr PSG

Velikost

Stejně jako kterékoliv jiný kus oblečení, i fotbalový dres je nutné vybírat především podle velikosti. Měli byste se zaměřit zejména tři míry: šířka dresu v hrudníku (nikoliv obvod), jeho délka a délka rukávu. Udávané míry platí pro dres s krátkým rukávem.

 • Fotbalový dres pro dospělé – je většinou značené pomocí mezinárodní tabulky velikostí (S, M, L, XL).
 • Fotbalový dres pro děti – tady narazíte na konfekční velikosti 92 – 164. Od běžných dresů pro dospělé se příliš neliší, ale mohou nabídnout barevnější design, díky němuž budete mít dítě vždy na očích.

Víte, že…?

Je lepší vždy volit o trochu větší dresy. Fotbal se přeci jen lépe hraje ve volnějším oblečení, které vás neškrtí a neomezuje na pohybu. Kromě toho pod větším fotbalovým dresem můžete v během chladného počasí nosit i triko s dlouhým rukávem.

S technologií climalite®
Adidas dres Entrada 18 Jr zelený

Údržba

Dresy na fotbal jsou vytvořené z materiálů, které vydrží opravdu hodně a jsou odolné proti prodření. Přesto byste ale měli být opatrní a prát dresy s potiskem po rubové straně, tedy naruby, a v pracím prášku, který neobsahuje bělidla. Stačí, když je budete prát na 30 ° až 40. Výhodou je především to, že dres můžete normálně sušit v sušičce na prádlo, neuvádí-li výrobce na cedulce u dresu jinak. Pokud na sobě nese dres potisk, nežehlete ho. Obecně však není potřeba žehlit ani dresy bez potisku. Polyester je totiž nemačkavý a stačí ho pouze vyvěsit.

Cena

Cenové rozpětí, na které při výběru fotbalové dresu narazíte, je veliké. Nejlevnější modely se pohybují okolo 200 Kč, ty nejdražší mohou stát až 4 000 Kč. Záleží především na zvoleném výrobci a materiálu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat fotbalový dres?

V první řadě se rozmyslete, jaký typ dresu potřebujete. Následně zvolte vhodný materiál. Dobře zvolený materiál vám zajistí ten nejlepší komfort. Nezapomeňte vybrat tu správnou velikost, kterou určíte podle velikostní tabulky. V neposlední řadě si rozmyslete, kolik chcete do fotbalového dresu investovat.

Je třeba nějaká speciální údržba fotbalového dresu?

Odpověď zní ne. Dresy jsou vyráběny z odolného materiálu, který vydrží skutečně hodně. Lepší je však prát ho z rubové strany. Tak budete mít jistotu, že se vám nezničí potisk.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Oblíbený
Fanouškovská verze
Volný střih do V
S technologií climalite®
Cristiano Ronaldo
Image
Produkt
Ronaldo Manchester United fotbalový dres
Puma SK Slavia REPLIC KIDS Bílá dětský fotbalový dres
Neymar fotbalový dres Jr PSG
Adidas dres Entrada 18 Jr zelený
Juventus Ronaldo černo-bílo-červený
Cena ca. 300 CZK ca. 1 300 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.