25 nejlepších fotbalových dresů 2023
Pro vášnivé fotbalové hráče každého věku.
Jak vybrat fotbalový dres
- Fotbalový dres patří mezi funkční oblečení, které vás udrží v teple a suchu při tréninku i na zápasech.
- Fotbalové dresy rozdělujeme na několik typů, a to především podle střihu
- Nejčastějším materiálem, který se využívá k výrobě fotbalových dresů, je polyester.
- Stejně jako kterékoliv jiný kus oblečení, i fotbalový dres je nutné vybírat především podle velikosti.
Fotbalový dres - náš výběr
Fotbalové dresy Nike




Fotbalové dresy Juventus FC



Fotbalové dresy Arsenal FC



Fotbalové dresy Liverpool





Jak vybrat fotbalový dres
Typy
Fotbalové dresy rozdělujeme na několik typů, a to především podle střihu, který udává, zda je dres určený hráči, rozhodčímu nebo brankáři. Pojďme si k těmto typům říci něco bližšího.
Dres pro hráče v poli
Klasický dres pro hráče, kteří jsou v poli, je tradičně velmi prodyšný s krátkým rukávem.
Fotbalový dres pro rozhodčí
Jsou charakteristické svým poloformálním střihem. Typický je pro ně límeček kolem krku a méně prodyšný materiál. Dále mohou nabídnout také dvě kapsy, které jsou určené pro trestné karty.
Brankářský fotbalový dres
Od těch běžných se liší hned v několika aspektech. Nejprve je třeba říci, že jsou o něco méně prodyšné a teplejší, protože brankáři se na rozdíl od hráčů v poli tolik nezahřívají. Dalším viditelným rozdílem jsou dlouhé rukávy, jejich principem je zmírnění nárazu míče při chytání do náruče.
Rozlišovací fotbalový dres
V neposlední řadě je tu také rozlišovací fotbalový dres, který se vyznačuje pestrým barevným designem. Ten slouží k snadnému rozlišení tréninkových skupin nebo týmů. Rozlišovací dres je lehčí a prodyšnější, proto je tedy ideální jako sekundární vrstva.
Materiál a technologie
Nejčastějším materiálem, který se využívá k výrobě fotbalových dresů, je polyester. U některých světoznámých výrobců se setkáte dokonce s tím, že jsou dresy šité z recyklovaných PET lahví. V následující tabulce najdete přehled využívaných materiálů.
Materiál | Popis |
---|---|
Polyester | Jedná se o oblíbený materiál, který je prodyšný a rychle schne. Zároveň je také lehký, snadno pratelný a nemačkavý. Další výhodou je, že není choulostivý na světlo a hned tak v něm neprofouknete. |
Recyklovaný polyester | Pyšní se stejnými vlastnostmi jako klasický polyester, avšak je šetrnější vůči životnímu prostředí. Většinou se vyrábí z rybářských sítí nebo plastových nádob. Z ekologického hlediska by vás mělo zaujmout to, že na jeho výrobu se spotřebuje o 59 % méně energie a do ovzduší se tak uvolní o 32 % méně skleníkových plynů. |
Recyklované PET lahve | Jedná se o nejmodernější technologii, která umožňuje vyrobit dres, který je ještě lehčí a ještě odolnější. Tento materiál vítr neprofoukne a zároveň vydrží ještě déle než polyester, a to i při nešetrném zacházení. Je totiž odolný proti oděru. |
Při výběru se vám také může hodit znalost určitých technologií, se kterými se dresy vyrábějí.
- Dri-Fit – odvádí vlhkost
- Climacool – nabízí vysokou kontrolu vlhkosti
- Climalite – kontroluje vlhkost i větrání
- Climawarm – tepelně izoluje
- Climaproof – komfortní nošení i v nepříznivém počasí
Velikost
Stejně jako kterékoliv jiný kus oblečení, i fotbalový dres je nutné vybírat především podle velikosti. Měli byste se zaměřit zejména tři míry: šířka dresu v hrudníku (nikoliv obvod), jeho délka a délka rukávu. Udávané míry platí pro dres s krátkým rukávem.
- Fotbalový dres pro dospělé – je většinou značené pomocí mezinárodní tabulky velikostí (S, M, L, XL).
- Fotbalový dres pro děti – tady narazíte na konfekční velikosti 92 – 164. Od běžných dresů pro dospělé se příliš neliší, ale mohou nabídnout barevnější design, díky němuž budete mít dítě vždy na očích.
Víte, že…?
Je lepší vždy volit o trochu větší dresy. Fotbal se přeci jen lépe hraje ve volnějším oblečení, které vás neškrtí a neomezuje na pohybu. Kromě toho pod větším fotbalovým dresem můžete v během chladného počasí nosit i triko s dlouhým rukávem.
Údržba
Dresy na fotbal jsou vytvořené z materiálů, které vydrží opravdu hodně a jsou odolné proti prodření. Přesto byste ale měli být opatrní a prát dresy s potiskem po rubové straně, tedy naruby, a v pracím prášku, který neobsahuje bělidla. Stačí, když je budete prát na 30 ° až 40. Výhodou je především to, že dres můžete normálně sušit v sušičce na prádlo, neuvádí-li výrobce na cedulce u dresu jinak. Pokud na sobě nese dres potisk, nežehlete ho. Obecně však není potřeba žehlit ani dresy bez potisku. Polyester je totiž nemačkavý a stačí ho pouze vyvěsit.
Cena
Cenové rozpětí, na které při výběru fotbalové dresu narazíte, je veliké. Nejlevnější modely se pohybují okolo 200 Kč, ty nejdražší mohou stát až 4 000 Kč. Záleží především na zvoleném výrobci a materiálu.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat fotbalový dres?
Je třeba nějaká speciální údržba fotbalového dresu?
Různé typy produktů porovnejte zde.