20 nejlepších domků pro kočky 2023

Dopřejte svému mazlíčkovi zasloužené soukromí.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Bouda pro kočky kočičí domek Eli, Eko plast, 57 x 45 x 43 cm
89 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat domek pro kočky

 • Typy pelíšků pro kočky se liší především svým provedením. Na našem trhu je jich celá řada.
 • Pro výrobu pelíšků/domečků se používá celá řada materiálů.
 • Velikost při výběru správného domečku pro vašeho mazlíčka hraje také významnou roli. Vždy je důležité, aby měla kočka kolem sebe dost místa, i když se běžně dokáže vejít i do opravdu malého prostoru.
 • Velikost domečku také úzce souvisí s jeho umístěním v prostoru. Pokud máte malý byt, budete zřejmě vybírat mezi úspornějšími variantami.

Domek pro kočky - náš výběr

Zateplený domek pro kočky

Domek pro kočky proutěný

Domek pro kočky se škrabadlem

Zobrazit kompletní nabídku domků pro kočky

Jak vybrat domek pro kočky

Typy

Typy pelíšků pro kočky se liší především svým provedením. Na našem trhu je jich celá řada. Vašim cílem při jeho výběru by mělo být to, aby se v něm kočička cítila jednak pohodlně, ale také bezpečně. Vybírat můžete z:

 • Otevřený pelíšek – klasická varianta bez stříšky, většinou v látkovém provedení, různých tvarů a barev; vhodný do dobře vytápěných prostor
 • Iglú nebo kukaň – kočička je chráněna ze všech stran; toto provedení poskytuje kočce bezpečný úkryt; jednou z výhod je také ochrana proti průvanu nebo hluku
 • Závěsný pelíšek – tento typ se jednoduše zavěsí na topení; kočky milují, když se mohou vyhřívat, proto je tento domeček poměrně populární u jejich chovatelů zvláště v zimním období; narazit můžete i na pelíšky k zavěšení na okno
 • Domeček – bývá v domácí i venkovní variantě, zpravidla v dřevěném nebo kartonovém provedení
domek pro kočky
Bouda pro kočky kočičí domek Eli, Eko plast, 57 x 45 x 43 cm

Víte, že…?

Při výběru domečku vždy dbejte na to, aby bylo možné vyprat látkové části (polštářky, povlaky atd.). Pokud se vaše kočička pohybuje i venku, může snadno přinést blechy nebo klíšťata, která si ráda hoví, právě v pelíšcích zvířat. Pro jejich likvidaci je nutné praní při teplotě minimálně 50 °C.

Materiál

Pro výrobu pelíšků/domečků se používá celá řada materiálů. Většinou při jeho výběru zohledňujete, co je příjemné vám. Nicméně kočky mají v tomto ohledu vlastní názor a tak se může stát, že vámi vybraný pelíšek nebude to pravé.

Materiál Popis
Textilie Celá řada domečků pro kočky je vyrobena právě z textilních materiálů např. plsť, fleec, plyš a další. Tento typ se hodí výhradně do interiéru. textilie se dále používají na výrobu polštářků a podložek jako výplň domečků.
Dřevo Dřevo se používá jak pro domečky venkovní, tak vnitřní; zpravidla se jedná o stylové ubytování s terasou, schůdky, stříškou apod. Mohou být doplněné dalšími materiály (průhledné lamely, plexisklo atd.).
Další přírodní materiály Např. listy banánovníku, ratan, vrbové proutí – materiál se vyplétá nejčastěji do tvaru kukaní, hradů, domečků.
Plast Plast je asi nejméně používaný materiál pro výrobu domků pro kočky.
Karton Většinou 100% recyklovaný materiál; stavby lze jednoduše sestavit; designová záležitost – domky ve tvaru kostela, auta, vláčku apod.

Velikost

Velikost při výběru správného domečku pro vašeho mazlíčka hraje také významnou roli. Vždy je důležité, aby měla kočka kolem sebe dost místa, i když se běžně dokáže vejít i do opravdu malého prostoru.
Pokud srovnáme výše uvedené varianty, nejvíce prostoru nabídnou domečky dřevěné. Zejména modely s terasou nabízí možnost, aby se vaše kočička uložila jak vevnitř domku, kde je chráněná např. před zimou, tak venku, kde bude mít naopak přehled o tom, co se kolem děje.

zateplený domek pro kočky
Domek Pro Kočky zateplený

Kombinace

Pokud chcete své kočičce poskytnout nejen zázemí pro spánek nebo odpočinek, ale také prostor pro zábavu, můžete sáhnout po kombinaci domku/pelíšku a škrabadla. Ta kočky potřebují pro péči o své drápky. Na našem trhu najdete opravdu luxusní výrobky, které se mohou sestávat i z několika domečků, odpočívadel, případně dalších doplňků jako jsou hračky atd.

Víte, že…?

Domek pro kočky bává často součástí kočičího stromu.

Umístění

Velikost domečku také úzce souvisí s jeho umístěním v prostoru. Pokud máte malý byt, budete zřejmě vybírat mezi úspornějšími variantami. Ve větších domech se zahradou, bytech s prostornou terasou budete mít větší možnosti výběru.
Nicméně i pro umístění domku platí několik doporučení, která zajišťují, že bude mít kočka dostatečný klid, ale zároveň může pozorovat dění kolem.

 • Nedávejte domeček do příliš frekventovaných míst domu (chodba, střed místností)
 • Ideální je roh místnosti mimo průvan
 • Čím výš, tím líp – kočka potřebuje rozhled; pokud máte doma i pejska bude výše položený domeček nutností (netýká se dřevěných domků nebo multifunkčních škrabadel, které jsou primárně určeny pro postavení na zem)
domek pro kočky proutěný
Kukaň pro psy a kočky proutěná přepravka, 50 cm

Ceny a výrobci

 • Do ceny 1000 Kč koupíte převážně jednoduché otevřené pelíšky, nebo typ iglú, kukaň. Nejčastěji se bude jednat o textilní výrobky, ale najdou se i vyjímky. Patří sem značky Holland animal care a Laroy Group.
 • V cenové relaci 1000 Kč až 3000 Kč máte na výběr z nepřeberných možností otevřených i uzavřených modelů, škrabadel, jejichž součástí jsou i domečky. V horní cenové hranici najdete i dřevěné domečky s terasou. Co se týká ostatních materiálů, máte na výběr ze všech možností. Vyrábí je např. Kerbl a Trixie.
 • Nad 3000 Kč již koupíte luxusní modely ve vysoce designovém provedení, včetně domečku s funkcí termoregulace. Mezi výrobce patří MiaCara nebo PetKit.

Otázky a odpovědi

Proč koupit kočce domek?

Uvádí se, že kočka spí denně 14 až 16 hodin a spánek je pro ni velmi důležitý. Dokáže si ustlat prakticky kdekoliv – ve dřezu, šatní skříni nebo koši na prádlo. Přesto je vhodné, aby měla místo, které bude jen a jen její. Nejen, že se bude cítit bezpečně, ale zajistíte tak, že bude její spánek opravdu kvalitní.

Jak vybrat domek pro kočky?

Nejvíce soukromí kočce poskytne uzavřený domeček dostatečné velikosti. Do bytu se nejčastěji pořizují textilní domečky, na zahradu poté domečky dřevěné. Domeček však můžete vyrobit i z kartonu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku domků pro kočky