Nejlepší domky pro kočky 2024 a jak vybrat

Dopřejte svému mazlíčkovi zasloužené soukromí.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Eli Bouda pro kočky kočičí domek Eko plast, 57 x 45 x 43 cm
92 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat domek pro kočky

 • Typy pelíšků pro kočky se liší především svým provedením. Na našem trhu je jich celá řada.
 • Pro výrobu pelíšků/domečků se používá celá řada materiálů.
 • Velikost při výběru správného domečku pro vašeho mazlíčka hraje také významnou roli. Vždy je důležité, aby měla kočka kolem sebe dost místa, i když se běžně dokáže vejít i do opravdu malého prostoru.
 • Velikost domečku také úzce souvisí s jeho umístěním v prostoru. Pokud máte malý byt, budete zřejmě vybírat mezi úspornějšími variantami.

Domek pro kočky - náš výběr

Eli Bouda pro kočky kočičí domek Eko plast, 57 x 45 x 43 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Kerbl
Barva: Šedá
Výška: 43 cm
Materiál: plastová
Zobrazit více
Domek pro kočky Eli je vyrobený z ekologického materiálu (60 % plast, 40 % dřevo) a má rozměry 57 x 45 x 43 cm. Nabízí boční okno pro světlo a odklápěcí střechu. Chrání kočku proti větru díky lamelám na výklopných dvířkách. Materiál je odolný vůči UV záření a snadno se čistí.
Zobrazit méně
Domek pro kočky PrinceD 73 x Š 55,5 x V 65 cm
Výrobce: bitiba
Zobrazit více
Domek pro kočky Prince poskytuje spaní a úkryt v přízemí a terasu s výhledem. Je vyroben z dřeva ostrolistce kopinatého a má rozměry D 70 x Š 49 x V 65 cm. Má střešní terasu, schodiště a je vhodný pro kočky či malé psy do 20 kg. Produkt by měl být pravidelně ošetřován pro venkovní použití.
Zobrazit méně

Zateplené domky pro kočky

KERBL Pelíšek zateplená bouda pro kočky TYROL ALPIN 88 x 57 x 77 cm
Zobrazit více
Domek pro kočky Tyrol Alpin od KERBL je celoroční zateplená bouda s terasou a schůdky. Má dvojité stěny o tloušťce 3 cm a tepelnou izolaci ze Styrofoamu. Rozměry celé boudy jsou 88 x 57 x 77 cm, bez schůdků 67 x 57 x 77 cm a kryté části 50 x 34 x 32 cm. Vstupní otvor má rozměry 23 x 18 cm a je opatřen průhlednou zástěrkou.
Zobrazit méně

Proutěné domky pro kočky

Aumüller proutěná kukaň XXL 56 x 38 x 47 cm
Zobrazit více
Aumüller proutěná kukaň XXL je ručně vyrobený přepravní box/pelíšek z evropského vrbového proutí pro velké kočky a malé psy. Má rozměry 56 x 38 x 47 cm a odnímatelná dvířka s plastovou vrstvou a mřížkou. Upevňuje se pomocí 3 černých pásků s přezkami.
Zobrazit méně

Domky pro kočky se škrabadlem

MAXXPRO KOČIČÍ DOMEK SE ŠKRABADLEM 68 x 30 cm
přečíst recenzi
Výrobce: MAXXpro
Zobrazit více
MAXXPRO kočičí domek se škrabadlem je navržen pro ubytování koček. Jeho rozměry činí 68 x 30 x 30 cm a nabízí prostor pro odpočinek i škrábání. Vhodný pro majitele hledající praktické řešení ubytování svých mazlíčků.
Zobrazit méně
Goleto škrabadlo pro kočky 118 x 50 x 40 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Deuba
Typ výrobku: škrabadla
Výška: 118 cm
Zobrazit více
Domek pro kočky Goleto o rozměrech 118 x 50 x 40 cm obsahuje škrabadlo, hračku na provázku, kočičí domek, schůdky, žebřík a 3 odpočívadla včetně měkkého lůžka. Materiál je dřevotříska, plyš a sisal. Hmotnost je 8 kg s průměrem sloupků 7 cm. Barva šedá.
Zobrazit méně
Hawaj škrabadlo pro kočky 112 cm 8016LB
Výrobce: Hawaj
Typ výrobku: škrabadla
Výška: 112 cm
Zobrazit více
Škrabadlo pro kočky Hawaj 112 cm disponuje pevnou konstrukcí s vnitřním průměrem nohou 5,8 cm a sisalem o průměru 5,6 mm. Nabízí kombinaci škrabadla, kočičího domku, tří odpočívadel, hrací kuličky a hracího provázku. Celková výška je 112 cm, zatímco základna má rozměry 40 x 40 cm. Barevné provedení je krémové.
Zobrazit méně
BestPet škrabadlo pro kočky Rebecca 96 cm
přečíst recenzi
Výrobce: BestPet
Barva: šedá
Zobrazit více
Škrabadlo pro kočky BestPet Rebecca má velikost 96 x 48 x 48 cm, ideální pro bytové podmínky. Nabízí různé možnosti využití, jako lezení, hraní, odpočinek či péči o drápy. Součástí jsou plyšová kukaň (33 x 33 cm, výška 28 cm), pelíšek (30 x 45 cm), měkký kruhový pelíšek (průměr 30 cm) a sisalové sloupky. Hmotnost škrabadla je 11 kg.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Domek pro kočky

Jak vybrat domek pro kočky

Kočka v kočičím domečku

V domku bude mít kočka potřebné soukromí, iStock / S_Z

Typy

Typy pelíšků pro kočky se liší především svým provedením. Na našem trhu je jich celá řada. Vašim cílem při jeho výběru by mělo být to, aby se v něm kočička cítila jednak pohodlně, ale také bezpečně. Vybírat můžete z:

 • Otevřený pelíšek – klasická varianta bez stříšky, většinou v látkovém provedení, různých tvarů a barev; vhodný do dobře vytápěných prostor
 • Iglú nebo kukaň – kočička je chráněna ze všech stran; toto provedení poskytuje kočce bezpečný úkryt; jednou z výhod je také ochrana proti průvanu nebo hluku
 • Závěsný pelíšek – tento typ se jednoduše zavěsí na topení; kočky milují, když se mohou vyhřívat, proto je tento domeček poměrně populární u jejich chovatelů zvláště v zimním období; narazit můžete i na pelíšky k zavěšení na okno
 • Domeček – bývá v domácí i venkovní variantě, zpravidla v dřevěném nebo kartonovém provedení

Víte, že…?

Při výběru domečku vždy dbejte na to, aby bylo možné vyprat látkové části (polštářky, povlaky atd.). Pokud se vaše kočička pohybuje i venku, může snadno přinést blechy nebo klíšťata, která si ráda hoví, právě v pelíšcích zvířat. Pro jejich likvidaci je nutné praní při teplotě minimálně 50 °C.

Materiál

Pro výrobu pelíšků/domečků se používá celá řada materiálů. Většinou při jeho výběru zohledňujete, co je příjemné vám. Nicméně kočky mají v tomto ohledu vlastní názor a tak se může stát, že vámi vybraný pelíšek nebude to pravé.

MateriálPopis
TextilieCelá řada domečků pro kočky je vyrobena právě z textilních materiálů např. plsť, fleec, plyš a další. Tento typ se hodí výhradně do interiéru. textilie se dále používají na výrobu polštářků a podložek jako výplň domečků.
DřevoDřevo se používá jak pro domečky venkovní, tak vnitřní; zpravidla se jedná o stylové ubytování s terasou, schůdky, stříškou apod. Mohou být doplněné dalšími materiály (průhledné lamely, plexisklo atd.).
Další přírodní materiályNapř. listy banánovníku, ratan, vrbové proutí – materiál se vyplétá nejčastěji do tvaru kukaní, hradů, domečků.
PlastPlast je asi nejméně používaný materiál pro výrobu domků pro kočky.
KartonVětšinou 100% recyklovaný materiál; stavby lze jednoduše sestavit; designová záležitost – domky ve tvaru kostela, auta, vláčku apod.

Velikost

Domek pro kočky
Eli Bouda pro kočky kočičí domek Eko plast, 57 x 45 x 43 cm

Velikost při výběru správného domečku pro vašeho mazlíčka hraje také významnou roli. Vždy je důležité, aby měla kočka kolem sebe dost místa, i když se běžně dokáže vejít i do opravdu malého prostoru.
Pokud srovnáme výše uvedené varianty, nejvíce prostoru nabídnou domečky dřevěné. Zejména modely s terasou nabízí možnost, aby se vaše kočička uložila jak vevnitř domku, kde je chráněná např. před zimou, tak venku, kde bude mít naopak přehled o tom, co se kolem děje.

Kotě vykukuje z domečku

Domeček ze dřeva si můžete vyrobit i doma, iStock / Nataba

Kombinace

Pokud chcete své kočičce poskytnout nejen zázemí pro spánek nebo odpočinek, ale také prostor pro zábavu, můžete sáhnout po kombinaci domku/pelíšku a škrabadla. Ta kočky potřebují pro péči o své drápky. Na našem trhu najdete opravdu luxusní výrobky, které se mohou sestávat i z několika domečků, odpočívadel, případně dalších doplňků jako jsou hračky atd.

Víte, že…?

Domek pro kočky bává často součástí kočičího stromu.

Umístění

Zateplené domky pro kočky
Domek Pro Kočky zateplený

Velikost domečku také úzce souvisí s jeho umístěním v prostoru. Pokud máte malý byt, budete zřejmě vybírat mezi úspornějšími variantami. Ve větších domech se zahradou, bytech s prostornou terasou budete mít větší možnosti výběru.
Nicméně i pro umístění domku platí několik doporučení, která zajišťují, že bude mít kočka dostatečný klid, ale zároveň může pozorovat dění kolem.

 • Nedávejte domeček do příliš frekventovaných míst domu (chodba, střed místností)
 • Ideální je roh místnosti mimo průvan
 • Čím výš, tím líp – kočka potřebuje rozhled; pokud máte doma i pejska bude výše položený domeček nutností (netýká se dřevěných domků nebo multifunkčních škrabadel, které jsou primárně určeny pro postavení na zem)
Kočka u plyšového domečku

V bytě jsou žádané domečky z textilu nebo plyše, iStock / anurakpong

Ceny a výrobci

 • Do ceny 1000 Kč koupíte převážně jednoduché otevřené pelíšky, nebo typ iglú, kukaň. Nejčastěji se bude jednat o textilní výrobky, ale najdou se i vyjímky. Patří sem značky Holland animal care a Laroy Group.
 • V cenové relaci 1000 Kč až 3000 Kč máte na výběr z nepřeberných možností otevřených i uzavřených modelů, škrabadel, jejichž součástí jsou i domečky. V horní cenové hranici najdete i dřevěné domečky s terasou. Co se týká ostatních materiálů, máte na výběr ze všech možností. Vyrábí je např. Kerbl a Trixie.
 • Nad 3000 Kč již koupíte luxusní modely ve vysoce designovém provedení, včetně domečku s funkcí termoregulace. Mezi výrobce patří MiaCara nebo PetKit.

Otázky a odpovědi

Proč koupit kočce domek?

Uvádí se, že kočka spí denně 14 až 16 hodin a spánek je pro ni velmi důležitý. Dokáže si ustlat prakticky kdekoliv – ve dřezu, šatní skříni nebo koši na prádlo. Přesto je vhodné, aby měla místo, které bude jen a jen její. Nejen, že se bude cítit bezpečně, ale zajistíte tak, že bude její spánek opravdu kvalitní.

Jak vybrat domek pro kočky?

Nejvíce soukromí kočce poskytne uzavřený domeček dostatečné velikosti. Do bytu se nejčastěji pořizují textilní domečky, na zahradu poté domečky dřevěné. Domeček však můžete vyrobit i z kartonu.
Zobrazit kompletní nabídku Domek pro kočky