Domek pro kočky

Dopřejte svému mazlíčkovi zasloužené soukromí.

ca. 1 800 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat domek pro kočky

Uvádí se, že kočka spí denně 14 až 16 hodin a spánek je pro ni velmi důležitý. Dokáže si ustlat prakticky kdekoliv – ve dřezu, šatní skříni nebo koši na prádlo. Přesto je vhodné, aby měla místo, které bude jen a jen její. Nejen, že se bude cítit bezpečně, ale zajistíte tak, že bude její spánek opravdu kvalitní.

Typy

Typy pelíšků pro kočky se liší především svým provedením. Na našem trhu je jich celá řada. Vašim cílem při jeho výběru by mělo být to, aby se v něm kočička cítila jednak pohodlně, ale také bezpečně. Vybírat můžete z:

  • Otevřený pelíšek – klasická varianta bez stříšky, většinou v látkovém provedení, různých tvarů a barev; vhodný do dobře vytápěných prostor
  • Iglú nebo kukaň – kočička je chráněna ze všech stran; toto provedení poskytuje kočce bezpečný úkryt; jednou z výhod je také ochrana proti průvanu nebo hluku
  • Závěsný pelíšek – tento typ se jednoduše zavěsí na topení; kočky milují, když se mohou vyhřívat, proto je tento domeček poměrně populární u jejich chovatelů zvláště v zimním období; narazit můžete i na pelíšky k zavěšení na okno
  • Domeček – bývá v domácí i venkovní variantě, zpravidla v dřevěném nebo kartonovém provedení
Proutěný
Nobby Lasa proutěnný domeček pro kočky 45x37cm
ca. 1 800 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Při výběru domečku vždy dbejte na to, aby bylo možné vyprat látkové části (polštářky, povlaky atd.). Pokud se vaše kočička pohybuje i venku, může snadno přinést blechy nebo klíšťata, která si ráda hoví, právě v pelíšcích zvířat. Pro jejich likvidaci je nutné praní při teplotě minimálně 50 °C.

Materiál

Pro výrobu pelíšků/domečků se používá celá řada materiálů. Většinou při jeho výběru zohledňujete, co je příjemné vám. Nicméně kočky mají v tomto ohledu vlastní názor a tak se může stát, že vámi vybraný pelíšek nebude to pravé.

Materiál Popis
Textilie Celá řada domečků pro kočky je vyrobena právě z textilních materiálů např. plsť, fleec, plyš a další; Tento typ se hodí výhradně do interiéru; textilie se dále používají na výrobu polštářků a podložek jako výplň domečků
Dřevo Dřevo se používá jak pro domečky venkovní, tak vnitřní; zpravidla se jedná o stylové ubytování s terasou, schůdky, stříškou apod., mohou být doplněné dalšími materiály (průhledné lamely, plexisklo atd.)
Další přírodní materiály Např. listy banánovníku, ratan, vrbové proutí – materiál se vyplétá nejčastěji do tvaru kukaní, hradů, domečků
Plast Plast je asi nejméně používaný materiál pro výrobu domků pro kočky
Karton Většinou 100% recyklovaný materiál; stavby lze jednoduše sestavit; designová záležitost – domky ve tvaru kostela, auta, vláčku apod.

Velikost

Velikost při výběru správného domečku pro vašeho mazlíčka hraje také významnou roli. Vždy je důležité, aby měla kočka kolem sebe dost místa, i když se běžně dokáže vejít i do opravdu malého prostoru.
Pokud srovnáme výše uvedené varianty, nejvíce prostoru nabídnou domečky dřevěné. Zejména modely s terasou nabízí možnost, aby se vaše kočička uložila jak vevnitř domku, kde je chráněná např. před zimou, tak venku, kde bude mít naopak přehled o tom, co se kolem děje.

Dřevěný
Bouda kočičí, domeček RUSTICA, 57 x 45 x 43 cm
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena

Kombinace

Pokud chcete své kočičce poskytnout nejen zázemí pro spánek nebo odpočinek, ale také prostor pro zábavu, můžete sáhnout po kombinaci domku/pelíšku a škrabadla. Ta kočky potřebují pro péči o své drápky. Na našem trhu najdete opravdu luxusní výrobky, které se mohou sestávat i z několika domečků, odpočívadel, případně dalších doplňků jako jsou hračky atd.

Umístění

Velikost domečku také úzce souvisí s jeho umístěním v prostoru. Pokud máte malý byt, budete zřejmě vybírat mezi úspornějšími variantami. Ve větších domech se zahradou, bytech s prostornou terasou budete mít větší možnosti výběru.
Nicméně i pro umístění domku platí několik doporučení, která zajišťují, že bude mít kočka dostatečný klid, ale zároveň může pozorovat dění kolem.

  • Nedávejte domeček do příliš frekventovaných míst domu (chodba, střed místností)
  • Ideální je roh místnosti mimo průvan
  • Čím výš, tím líp – kočka potřebuje rozhled; pokud máte doma i pejska bude výše položený domeček nutností (netýká se dřevěných domků nebo multifunkčních škrabadel, které jsou primárně určeny pro postavení na zem)
Kartonový
Nobby kartonový domeček pro kočky 49x26x36cm
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Ceny a výrobci

  • Do ceny 1000 Kč koupíte převážně jednoduché otevřené pelíšky, nebo typ iglú, kukaň. Nejčastěji se bude jednat o textilní výrobky, ale najdou se i vyjímky. Patří sem značky Holland animal care a Laroy Group.
  • V cenové relaci 1000 Kč až 3000 Kč máte na výběr z nepřeberných možností otevřených i uzavřených modelů, škrabadel, jejichž součástí jsou i domečky. V horní cenové hranici najdete i dřevěné domečky s terasou. Co se týká ostatních materiálů, máte na výběr ze všech možností. Vyrábí je např. Kerbl a Trixie.
  • Nad 3000 Kč již koupíte luxusní modely ve vysoce designovém provedení, včetně domečku s funkcí termoregulace. Mezi výrobce patří MiaCara nebo PetKit.
Jméno
Proutěný
Dřevěný
Kartonový
Škrabadlo
Textilní
Image
Produkt
Nobby Lasa proutěnný domeček pro kočky 45x37cm
Bouda kočičí, domeček RUSTICA, 57 x 45 x 43 cm
Nobby kartonový domeček pro kočky 49x26x36cm
zahradaXL Kočičí škrabadlo / domeček / hrad / pelíšek, vrbové proutí, matrace
Nobby CITRA plyšový domeček fleky 44x37x36cm
Cena ca. 1 800 CZK ca. 1 200 CZK ca. 200 CZK ca. 2 100 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena