Kočičí strom

Škrabadlo ochrání Váš nábytek.

ca. 2 300 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 5 600 CZK
ca. 3 400 CZK

Jak vybrat kočičí strom

  • Hned ze začátku se zamyslete nad tím, jak velké máte prostorové možnosti.
  • Když budete vybírat konkrétní model, nezapomeňte zohlednit také počet koček, které máte.
  • Kočičí stromy oproti jiným typům škrabadel mají větší velikost, a to díky různým hracím, škrabacím či designovým prvkům.
  • Kočičí strom slouží především k pohodlí, komfortu, ale také k dovádění a hraní. Součástí kočičího stromu tedy bývají sisální sloupky, domeček či pelíšek s polštářkem.

Prostor

Hned ze začátku se zamyslete nad tím, jak velké máte prostorové možnosti. Jestliže máte malý byt, volte menší velikost škrabacího stromu. Pokud ale máte dostatek místa, dopřejte své kočce velký strom se škrabadly, hračkami a dalšími možnostmi, které ji zabaví.

Počet koček

Když budete vybírat konkrétní model, nezapomeňte zohlednit také počet koček, které máte. Malý škrabací strom, se kterým bude jedna kočka spokojena, zdaleka nebude vyhovovat skupině dvou až tří koček. Jestliže chováte větší skupinu těchto zvířat, bylo by vhodné pořídit buď jedno opravdu velké škrabadlo, nebo více malých.

Prostorné
FEANDREA Kočičí strom škrabadlo 152 cm

Víte, že…?

Škrabání hraje v životě kočky důležitou roli. Prostřednictvím škrábání si kočka čistí drápy a brousí si je. Během této aktivity dochází k protažení, zábavě a k udržování se v kondici. Následkem škrábání jsou rýhy, které slouží společně s vypuštěnými feromony ke komunikaci mezi kočkami. Tímto způsobem si šelmy značkují své teritorium a dávají jasně najevo, kdo je v daném rajonu pánem.

Materiál

Co se týče konstrukce kočičího stromu, může být vyrobena z kartonu, dřeva nebo z dřevovláknitých desek MDF, což je středně hustá vláknitá deska.

  • Nejméně odolný je karton, z toho důvodu, že kočky ho svými ostrými drápy jednoduše rozškrábnou.
  • Na povrchy se často používá měkká textilie, konkrétně plyš, který kočkám umožní zaseknout drápy a šplhat.
  • Sloupy, škrabací desky a jiné prvky ke škrábání jsou často potaženy sisalovým provazem nebo úpletem.
3 patra
Kočičí strom DOLOMIT Tower – škrabadlo pro kočky, 38 x 187 cm

Víte, že…?

Ideálně by se měl materiál určený ke škrábání lišit od materiálů, které se vyskytují v interiéru vašeho domu. Kočka tak snadno rozliší, na čem se může vybíjet a co je pro ni naopak zakázané.

Stabilita

U kočičího stromu se zaměřte také na jeho stabilitu, která může být zajištěna dostatečně širokou základnou nebo ukotvením ke zdi. Musí být ale dost stabilní na to, aby zvládla divoké skotačení vašeho mazlíčka a nepřevrátila se. Pokud by stabilita nebyla dostačující, mohlo by dojít k poranění jak zvířete, tak i členů domácnosti.

Velikost

Kočičí stromy oproti jiným typům škrabadel mají větší velikost, a to díky různým hracím, škrabacím či designovým prvkům. Při výběru se setkáte s výrobky, které mají rozměry základny většinou 30 – 60 cm x 30 – 60 cm. Jejich výška se může lišit. Můžete pořídit strom o výšce 100 cm, ale jeho maximální výška se může pohybovat až okolo 270 cm.

Stabilní
SILVIOdesign Kočičí strom Merlin

Hmotnost

Jak je již výše zmíněno, existují různé velikosti škrabacích stromů, a právě od velikosti se odvíjí i jejich váha. Malé stromy váží okolo 10 – 15 kilogramů a naopak ty největší mohou mít hmotnost až 60 kg.

Nosnost

Informace o nosnosti většina výrobců neuvádí. Jestliže pořizujete strom pro větší kočku nebo skupinu koček, raději prodejci či výrobci napište a údaj si zjistěte. Některé kočky velkých plemen mohou vážit více než 10 kg, což by pro obyčejné stromové škrabadlo mohl být problém.

Další vlastnosti

Kočičí strom slouží především k pohodlí, komfortu, ale také k dovádění a hraní. Součástí kočičího stromu tedy bývají sisální sloupky, domek či pelíšek s polštářkem. Další výbavou mohou být například houpací sítě, vyhlídková plošina, provázek na hraní, míčky na hraní nebo třeba takzvané kolébky a rampy.

Na zeď
Kočičí strom na zeď DOLOMIT – škrabadlo pro kočky, 185 cm

Údržba

Než budete pořizovat škrabadlo, zjistěte si, jestli je možné jednotlivé části vyměnit na nové. V případě sisalové části stromu, kterou kočky používají na broušení drápků, dochází k porušení sisalové plochy a je třeba ji znovu následně potáhnout sisalovým provazem, úpletem nebo případně vyměnit za novou. K mání jsou i náhradní škrabací válce nebo desky. Plyšové povrchy udržujte pravidelným vysáváním a přejížděním lepicím válečkem na odstranění chlupů a jiných nečistot.

Cena

Jistě vás zajímá, jak vysoká investice může kočičí strom být. Cena, kterou utratíte za tuto vymoženost, nemusí být nijak závratná. Záleží ale na vašich požadavcích a kvalitě materiálu. Pojďme si přiblížit jednotlivé cenové kategorie.

Cena Popis
1 000 – 2 500 Kč V první cenové kategorii bez problémů najdete kočičí stromy, které splní svůj účel. Jejich velikost je spíše menší. Jsou tedy vhodné pro jednu nebo maximálně dvě kočky. Nevýhodou je většinou špatná stabilita.
2 500 – 5 000 Kč Tohle je zlatá střední cesta, kdy za zmíněnou sumu můžete pořídit velmi kvalitní kočičí strom, který bude mít spoustu herních i relaxačních prvků. Kromě toho, jeho stabilita bude naprosto dostačující. Najdete zde i větší stromy, které mohou být vysoké i 180 cm.
Nad 5 000 Kč Jestliže se rozhodnete investovat větší obnos peněz, můžete zvolit například stromy, které budou vysoké 2 metry i výš. Jejich centra aktivit budou rozmanitá a velikostně postačí klidně pro skupinu koček. Kvalita materiálu je samozřejmostí.

Otázky a odpovědi

Proč mít doma kočičí strom?

Pokud máte doma kočičku nebo jste se rozhodli si ji pořídit, myslete na to, že instinktivně škrábou měkké předměty ve svém teritoriu. To znamená, že by váš drahý gauč nebo nový koberec mohl přijít k velké újmě. Pokud tomu chcete zabránit, pořiďte svému domácímu mazlíčkovi škrabadlo v podobě kočičího stromu. Když dobře vyberete, uspokojíte kočce její základní potřeby a dopřejete jí místo, které bude sloužit k pozorování světa, k odpočinku, ale i ke hře.

Jak vybrat kočičí strom?

Kočičí strom má oproti běžnému škrabadlu vyšší konstrukci. Je vhodný i pro více než 1 kočku. Při výběru stromu nebo škrabadla tak zohledněte zejména velikost prostoru, který můžete stromu obětovat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Prostorné
3 patra
Stabilní
Na zeď
Dostupné
Image
Produkt
FEANDREA Kočičí strom škrabadlo 152 cm
Kočičí strom DOLOMIT Tower – škrabadlo pro kočky, 38 x 187 cm
SILVIOdesign Kočičí strom Merlin
Kočičí strom na zeď DOLOMIT – škrabadlo pro kočky, 185 cm
Kočičí strom na zeď DOLOMIT 2.0 – škrabadlo pro kočky, 160 cm
Výrobce
FEANDREA
Kerbl
Kerbl
Selko
Cena ca. 2 300 CZK ca. 4 200 CZK ca. 2 500 CZK ca. 5 600 CZK ca. 3 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.