Jednoruční motorová pila

Hobby i profesionální.

ca. 4 200 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 10 700 CZK
ca. 2 700 CZK

Jak vybrat jednoruční motorovou pilu

 • Motorové pily se dělí do tří kategorií a to na hobby výrobky, farmářské pily a profesionální přístroje. Rozdíl je v základních parametrech a tedy i účelu jejich používání.
 • Mezi prvotní kritéria výběru patří konkrétní typ motoru. Volit můžete mezi elektrickým nebo benzínovým. Výběr pak přizpůsobte místu, ale také účelu používání pily.
 • Další parametry, které je nutné brát v potaz, jsou délka lišty, výkon a v neposlední řadě také hmotnost přístroje.

Typy

Motorové pily lze rozdělit do tří základních kategorií, které udávají zejména účel používání přístroje.

Hobby

Jedná se o nejnižší třídu motorových pil a tedy i nejlevnější variantu na trhu. Hodí se k občasnému prořezávání ovocných stromků na zahradě nebo k přípravě menšího množství topného dřeva s menším průměrem. Pozor si dejte na výrobky, u kterých převažují plastové díly, které mají kratší životnost.
Základní hodnoty jsou:

Kompaktní
Makita DUC254Z
 • Objem benzínového motoru – 30 až 50 ccm
 • Délka lišty – 30 až 37 cm

Farmářské

Farmářské pily se řadí mezi poloprofesionální nástroje. Mají bezesporu širší využití. Jsou vhodné k častější přípravě topného dřeva, ale využijete je i při kácení stromků s menším průměrem kmene.
Počítat můžete s následujícími parametry:

 • Objem benzínového motoru – 50 až 70 ccm
 • Délka lišty – 45 cm případně delší
Řetězová vyvětvovací pila
RIWALL RPCS 2530

U těchto pil existuje možnost měnit lišty dle aktuálních potřeb a využití pily, samozřejmě s ohledem na deklarovaný výkon přístroje. Počítat také můžete s vyspělejší technologií a kvalitnějším zpracováním dílů.

Profesionální

Nejvyšší třídu pak představují profesionální motorové pily, které bez problémů zvládnou každodenní i několikahodinový provoz. Pily jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, které zajišťují dlouhou životnost výrobku. Profesionální pily se běžně používají ke kácení stromů se silným kmenem.
Hodnoty se běžně pohybují:

 • Objem motoru – až 120 ccm
 • Délka lišty – až 60 cm
Benzínová
Scheppach CSP2540

Víte, že…?

Při práci s motorovou pilou nezapomínejte na bezpečnost. Ta spočívá v používání pomůcek, jako jsou pracovní rukavice, ochranné brýle, sluchátka, ochranné přilby, protipořezový oděv atd. Samotné přístroje by pak měly splňovat základní bezpečnostní normy.

Motor

Motor představuje jednu ze základních částí pily. Na výběr máte ze dvou základních možností.

Elektrický

Tyto pily jsou určeny zejména nenáročným uživatelům, kteří pilu používají v okolí vlastního domova. Důvodem je nutnost připojení k elektrickému proudu, který např. v lese k dispozici mít nebudete. Elektromotory mají nižší výkon (cca 1,8 až 2,2 kW), což ovlivňuje i délku lišty (většinou kolem 30 až 40 cm). Tyto hodnoty pak umožňují zpracovat dřevo s průměrem maximálně 40 cm. Na druhou stranu můžete počítat s nižší pořizovací cenou, tiším chodem, ekologičtějším provozem a bezúdržbovou konstrukcí.
Alternativou elektrických motorových pil jsou modely akumulátorové, které vás neomezují délkou přívodního kabelu. Mají ale omezenou výdrž, kterou udává kapacita baterie. Pravidlem je nízký výkon a kratší lišty.

Vysoká kvalita
VeGA TCS2600

Benzínový

Benzínové pily se hodí jak pro práci na vlastním pozemku, tak kdekoli jinde, protože nejsou závislé na dosahu elektrické zásuvky. Mezi výhody tedy patří mobilita a podstatně vyšší výkon. Delší lišty si pak poradí i se dřevem o průměru větším než 70 cm. Nevýhodou těchto pil je vyšší hmotnost, poměrně výrazný zvuk a samozřejmě i výfukové zplodiny.

Typ Výhody Nevýhody
Elektrický Nižší pořizovací cena Nutnost dosahu elektrického proudu
  Nižší hmotnost Nižší výkon
  Tichý chod Kratší lišty
  Bezúdržbová konstrukce  
  Nezanechává zplodiny  
Benzínový Široké možnosti použití Vysoká hmotnost
  Neomezená mobilita Nadměrný hluk
  Vysoký výkon Výfukové zplodiny
  Dlouhé lišty  

Lišty

Lišta je ta část pily, která vyčnívá ven a běží na ní řetěz, který slouží k řezání dřeva. Základním parametrem pro lišty je jejich délka, která ovlivňuje, jak silné dřevo bude možné s konkrétní pilou pořezat. Délka většinou začíná na cca 35 až 40 cm, což je ideální hodnota pro pily s elektrickým motorem. Benzinové pily pak mají délku lišty, která přesahuje i 50 cm.

Výkon

Výkon motorových pil úzce souvisí s délkou lišt, respektive čím delší lišta bude, tím bude vyšší požadavek na výkon pily. Pokud tedy koupíte pilu, která bude mít sice dlouhou lištu, ale slabý výkon, bude se pravděpodobně při práci vlivem velkého tření, zasekávat.
Výkon se většinou uvádí v kilowatech (kW), ale setkat se můžete i s označením koňských sil (HP). Převod je velmi jednoduchý:

Pro péči o stromy
Stihl MS 194 T
 • 1 HP = 0,75 kW
 • 1 kW = 1,36 HP

Výkon jednotlivých modelů se může pohybovat mezi 1 až 4 kW. U výkonu je pak dobré počítat s jistou výkonovou rezervou.

Hmotnost

Hmotnost motorových pil bude mít zásadní vliv na to, jak lehce nebo těžce se bude s pilou manipulovat a tedy na celkový komfort při práci. Zejména u jednoručních modelů bude otázka váhy poměrně důležitá. Také je třeba zohlednit optimální poměr mezi výkonem a hmotností přístroje. Samotná hmotnost se pak může pohybovat mezi 2,3 kg a 10 kg.

Kvalitní
HECHT 929 R

Výrobci a ceny

Mezi výrobce patří např. Echo, Husqvarna, Makita nebo VeGa.
Ceny se odvíjí od konkrétních typů motorových pil. U hobby modelů počítejte s cenou do cca 10000 Kč. Farmářské pily se pak pohybují v rozmezí 10000 Kč až 20000 Kč. V cenové kategorii nad 20000 Kč koupíte profesionální výrobky.

Otázky a odpovědi

Na co se při výběru jednoruční motorové pily zaměřit?

V první řadě si ujasněte kde a k jakým účelům budete pilu nejčastěji používat. Podle toho se pak zaměřte jednak na konkrétní typ, ale také druh motoru.

Jaký je optimální výkon motorové pily?

U výkonu je také velmi důležité vědět k, čemu a jak často bude pila sloužit. Na drobnější a občasné práce kolem domu a zahrady si vystačíte s výkonem menším než v případě, že budete pilu používat ke každodennímu kácení stromů v lese.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kompaktní
Řetězová vyvětvovací pila
Benzínová
Vysoká kvalita
Pro péči o stromy
Kvalitní
Image
Produkt
Makita DUC254Z
RIWALL RPCS 2530
Scheppach CSP2540
VeGA TCS2600
Stihl MS 194 T
HECHT 929 R
Výrobce
Makita
Riwall PRO
Scheppach
VeGA
Stihl
Hecht
Typ pohonu
akumulátorové
benzínové
benzínové
benzínové
benzínové
benzínové
Délka lišty
25 cm
30 cm
25 cm
25 cm
30 cm
30 cm
Hmot­nost
3.2 kg
3.8 kg
3.5 kg
3.2 kg
3.3 kg
2.9 kg
Výkon
900 W
900 W
1400 W
Cena ca. 4 200 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 700 CZK ca. 4 100 CZK ca. 10 700 CZK ca. 2 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.