Řetězová pila

Na dříví i střechu.

ca. 3 200 CZK
ca. 5 300 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 700 CZK

Jak vybrat řetězovou pilu

Řetězová pila je nerozšířenější ze všech typů motorových pil. Tím, že je to tak rozšířené zařízení, po kterém je poptávka, je široká i nabídka prodávaných strojů. Podívejme se na několik parametrů, jak si vybrat tu správnou pilu pro Vaše využití.

Pohon

Motor motorové pily musí být něčím zákonitě poháněn, na výběr jsou dvě varianty pohonu:

  • elektrický
  • benzínový
Akumulátorová
STIHL GTA 26
ca. 3 200 CZK
Aktuálni cena

Pila s elektrickým motorem mívá slabší výkon, tudíž je určena výhradně pro hobby využití. Elektrický motor má dvě varianty, nejčastěji je napájen kabelem zapojeným do zástrčky. Druhou variantou, která není tolik rozšířená, je napájení z akumulátoru, který je na pilu upevněn. Tyto pily jsou slabší a hodí se spíše na prořezávání větší, úpravu keřů a řezání tenkých materiálu. Strom s elektrickou pilou asi nepokácíte.

Benzínovým motorem jsou vybaveny výkonnější pily, které se hodí pro náročnější a profesionální uživatele. S těmito pilami můžete vykonávat náročné práce, například nařezat dřevo na zimu nebo pokácet strom.

Srovnání výhod a nevýhod, které jednotlivé typy pohonu nabízí, ukazuje tato tabulka:

Malá benzínová
STIHL MS 170-D
ca. 5 300 CZK
Aktuálni cena
Typ motoru pily Výhody Nevýhody
Elektrické – ze sítě Levnější pořízení Slabý výkon – nízký rozsah využití
  Minimální údržba Omezený dosah kabelem
  Ekologické – žádné splodiny  
  Tichý chod  
Elektrické – akumulátorové Levné pořízení Minimální výkon – malé využití
  Neomezuje dosah kabelu Nutnost nabíjet – intervaly se zkracují s dobou použitím
  Ekologické – žádné splodiny  
  Tichý chod  
Benzínový Vysoký výkon – velký rozsah využití Dražší pořízení
  Žádný kabel – práce v terénu Nutnost udržovat, promázavat
  Žádný akumulátor a nabíjení Splodiny z motoru

Výkon a velikost pily

Výkon a velikost pily jdou ruku v ruce. Ty větší pily potřebují pro svůj chod větší výkon a větší výkon dá větší motor, takže nejen lišta, ale celé tělo pily je větší.

Výkon pily se udává ve wattech (W) nebo kilowattech (kW). Malé a slabší pily mají výkon 1 až 1,5 kW a většinou budou mít lištu o délce 30 až 35 mm. Takové pily se hodí na řezání větví nebo tenkých prken, nejsou na několikahodinovou náročnou práci.

Řetězová pila s výkonem 1,5 až 3,5 kW je takový zlatý střed, který se hodí k domu a do dílny. Taková pila bude mít lištu o délce 35 až 45 cm. Se silnějšími kousky v této střední kategorii nařežete dřevo na zimu nebo pokácíte menší stromek.

Elektrická
NAREX EPR 40-23 65405200
ca. 2 600 CZK
Aktuálni cena

Silné řetězové pily mají výkony 3,5 kW a více, klidně i přes 4 kW. To jsou pořádné kousky a vyplatí se je pořizovat dřevorubcům nebo lesníkům na pily – jednoduše řečeno, jsou to pily pro profíky. Lišta takové pily může mít i více než 50 cm.

Výrobci

Motorovou pilu řetězového typu dnes pořídíte i v supermarketu, ale kdoví od jakého výrobce. Pokud chcete, aby Vám pila vydržela i deset let a více, tak potřebujete kvalitní značku. Samozřejmě musíte se o pilu starat, promazávat, čistit filtr, brousit řetěz, ale výběr správné značky dělá také své. Po jaké značce tedy sáhnout? Neprohloupíte u Husquarna, Makita, Narex, Fieldmann nebo Stihl.

Ceny

Cena motorové řetězové pily závisí hlavně od výkonu, protože na tom záleží všechny ostatní parametry.

Dostupná
HECHT 45
ca. 2 700 CZK
Aktuálni cena

4000 až 5000 Kč je cena, za kterou pořídíte slabší, především elektrické pily pořídíte. Jedná se o vysloveně hobby pily, pokud Vám někdo za tuto cenu slíbí skvělý výkon, tak buď lže, nebo Vám pila rychle vypoví službu – čest výjimkám.

5000 až 10000 Kč je taková střední cenová kategorie, ale pro domácí využití bohatě dostačující. Pokud bychom se podívali na pily o střední velikosti a výkonu (35 až 45 cm; 1,5 až 3,3,5 kW). Tyto silnější pily už jsou i v motorovém provedení.

10000 až 15000 Kč, to je cena, u které se dá počítat s opravdu výkonným strojem (4kW) a dlouhou lištou. Taková pila bude šlapat dlouho a nařežete s ní, dřevo na zimu a zároveň ta práce půjde dobře od ruky a nebudete za chvíli zničení. Tato střední kategorie může sahat cca k hranici 20000 Kč, kde už jsou pily, se kterými můžete směle kácet silnější stromy nebo řezat trámy, ale to už jsou spíše profesionální stroje.

Jméno
Akumulátorová
Malá benzínová
Elektrická
Dostupná
Image
Produkt
STIHL GTA 26
STIHL MS 170-D
NAREX EPR 40-23 65405200
HECHT 45
Délka lišty
10 cm
30 cm
40 cm
40 cm
Hmot­nost
1.2 kg
4.1 kg
4.5 kg
5.4 kg
Cena ca. 3 200 CZK ca. 5 300 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena