Jízdní kola

Na kole - do hor, do města i do lesa.

ca. 12 900 CZK
 
ca. 9 900 CZK
 
 
ca. 9 000 CZK
 
ca. 11 000 CZK

Jak vybrat jízdní kolo

 • Cyklistiku lze považovat za bezesporu nejoblíbenější volnočasovou aktivitu u nás.
 • Typ – mezi naprosto základní kritéria, od nichž se odvíjí vše ostatní, patří typ bicyklu.
 • Velikost – jestliže sáhnete vedle při výběru adekvátní velikosti, patrně vás sport rychle přestane bavit.
 • Brzdy – v současné době se v obchodech nacházejí hned dva základní druhy brzdných systémů.
 • Rám – provedení rámu sehrává rozhodující roli v životnosti kola.
 • Příslušenství – základem je cyklistická helma a světla. Oblíbeným se stává také cyklocomputer.

Typ

Mezi naprosto základní kritéria, od nichž se odvíjí vše ostatní, patří typ bicyklu. Každý z nich se pyšní specifickými vlastnostmi odpovídajícími charakteru jízdy a terénu:

 • Silniční kola – k jízdě po zpevněném terénu, úzké pláště, silniční převody, nejvyšší rychlost, omezená stabilita mimo silnice
 • Horská kola – pro překonávání nerovností a nezpevněných cest, odpružená vidlice, silné tlumiče, nižší rychlost
 • Krosová kola – střední cesta mezi silničními a horskými, odpružená vidlice, větší průměr kol a silniční převody
 • Trekingová kola – krosová kola vybavena širší škálou příslušenství a doplňků
 • Elektrokola – každý z výše uvedených druhů doplněný o přídavný motor, jeho funkce aktivována pedály nebo tlačítkem
 • Městská kola – k jízdě v civilu, vzpřímený posed, škála nosičů, blatníky, sukňové rámy
 • BMX kola – nízké bicykly pro závodění a triky v různorodých disciplínách (rampy, flat, dirt, bikros aj.), nevhodná k dlouhé jízdě
 • Dětská kola – velikostně navržena pro děti, odpružené vidlice a kvalitní brzdy zajišťující stabilitu
Silniční pánské
Author Aura 2017

Volbě adekvátního druhu skutečně věnujte odpovídající pozornost, jelikož ovlivňuje, jak dobře se vám pojede. Drobnější úseky nevhodného povrchu sice překonáte na jakémkoliv kole, bude vás to stát zbytečně mnoho sil. Navíc riskujete své zdraví, protože kupříkladu jízda lesem na silničním kolem několikanásobně zvyšuje riziko pádu.

Víte, že…?

Jestliže patříte mezi nevyhraněné milovníky cyklistiky a rádi překonáváte různá místa, doporučujeme zvolit horské nebo krosové modely. Se zpevněnými silnicemi si sice poradí trochu hůře než jejich silniční protějšky, ale aspoň se nebudete muset vyhýbat náročným terénům.

Velikost

Jestliže sáhnete vedle při výběru adekvátní velikosti, patrně vás sport rychle přestane bavit. Jízda vás bude stát zbytečně moc sil, nebudete se cítit dobře a pády budou vlivem špatně posazeného těžiště na denním pořádku. Z toho důvodu věnujte dostatečnou péči výběru odpovídající velikosti rámu, jež musí odpovídat výšce postavy. Odvíjí se také od druhu zvoleného kola. Více informací poskytuje následující tabulka:

Silniční dámské
Lapierre Shaper 100 W 2018
Výška postavy (v cm) Velikost Horská kola (v palcích) Krosová kola (v palcích) Silničí kola (v centimetrech)
150–155 XS 15–16 16 50–52
156–160 S 16 16 52
161–165 S 16–17 17 52
166–170 M 17–18 17–18 52–54
171–175 M 18–19 18–19 54–56
176–180 L 19–20 19–20 56–58
181–185 L 20–21 20–21 58–60
186–190 XL 21–22 21–22 60
191–195 XL 22–23 22–23 62
196–200 XXL přes 24 24 62–64

Berte ohled na fakt, že zatímco u horských a trekových modelů bývá velikost udávána v palcích, silniční kola užívají centimetry. Ačkoliv jednoduchým přepočtem zjistíte, že hodnoty jsou takřka shodné, vyplatí se o tom vědět, abyste v obchodě nebyli nepříjemně zaskočeni.

Brzdy

Řítíte se ve vysoké rychlosti a náhle před sebou vidíte překážku? Na scénu nastupují brzdy, jejichž efektivita a fungování může rozhodnout o vašem bytí a nebytí. Proto během nákupu kola neopomíjejte zkontrolovat jejich provedení. V současné době se v obchodech nacházejí hned dva základní druhy brzdných systémů:

 • Klasické ráfkové – nízká cena, horší životnost a efektivita
 • Kotoučové – vyšší cena, dlouhá životnost a vysoká efektivita při brzdění
Krosové pánské
Leader Fox Sumava 2017

Víte, že…?

Jestliže jste si vybrali velmi levný model vybavený kotoučovými brzdami, dobře si ověřte jejich fungování. Pravděpodobně se bude jednat o mechanický druh brzdného systému, jenž cenově odpovídá kotoučům, efektivitou a životností se blíží spíše klasickým ráfkům.

Rám

Provedení rámu sehrává rozhodující roli v životnosti kola. V nabídce naleznete celou řadu materiálů i tvarových kreací rozmanitých kvalit i cen. Pokud jde o užitý materiál, volit můžete hned z několika druhů:

 • Ocel – nízká cena, odolnost proti nárazům, vysoká hmotnost, nedostačující jízdní vlastnosti
 • Hliník – nízká cena, malá hmotnost, nedostatečná odolnost proti nárazům
 • Karbon – vysoká cena, nízká odolnost při nárazům z boku, vysoká tvrdost, malá hmotnost
 • Titan – obrovská cena, zdaleka nejlepší jízdní vlastnosti i odolnost
Krosové dámské
Leader Fox Daft 2017

Rovněž se rozlišuje typ rámu podle pohlaví. Ženský je uzpůsoben pro jízdu v sukni a méně zatěžuje problematické partie. Na druhé straně sportovně založené dámy často volí původně mužské konstrukce, které preferují pro jejich vyšší mechanickou odolnost.

Sedlo

Obáváte se opruzenin a dalších zdravotních obtíží vznikajících z dlouhého sezení na sedle? Dnes již nemusíte, neboť materiály cyklistických kombinéz napomáhají optimální cirkulaci vzduchu. Tělo vás ze špatně polohovaného sedla rozbolí dozajista.

Dbejte, aby sedlo bylo ve zcela vodorovné poloze. Špička nahoru zapříčiní diskomfort v intimních místech, zadek bude klouzat a vy budete mít tendenci se neustále rukama posouvat dopředu. Bude-li naopak sedlo směřovat dolů, budete své končetiny odtahovat. V obou případech trpí jak břišní svalstvo, tak ruce.

Městské pánské
Schwinn Fleet 2016

A co výška? Tu zkontrolujete tak, že se posadíte na bicykl a jednu z klik dáte vodorovně k sedlové trubce. Poté, co položíte nohu patou na pedál, musí se při pohybu dozadu zhruba 6 centimetrů propínat. Jestliže bude zcela natažená nebo naopak skrčená, opět budou trpět jak dolní končetiny, tak záda. Pokud nastavení neodpovídá, vytáhněte sedlovku tak, aby bylo vše v pořádku. Sledujte ovšem značky informující o dosažení maxima, v opačném případě můžete nenávratně poškodit rám.

Příslušenství

Jako vždy nemůžeme opomenout ani kapitolku věnovanou různorodému příslušenství. Jízdní vlastnosti vám zlepšit nepomůže , ale zvýší vaši bezpečnost a může velmi usnadnit jízdu v noci:

 • Cyklistická přilba – nepostradatelný pomocník snižující zásadně riziko vážných poranění hlavy. Doporučujeme za všech okolností!
 • Diodové osvětlení – pro zvýšení viditelnosti ve tmě a špatných podmínkách
 • Pumpička – k rychlému dofoukání kol
 • Brašna – k uložení náčiní pro opravu kol a náhradní duše
 • Košík a láhev na pití – pro umístění občerstvení, případně nákupu
Městské dámské
Leader Fox Mary 2018

Nejvýznamnější značky

Narazili jste během jarní procházky supermarketem na luxusně vyhlížející jízdní kolo? Dejte si pozor, aby dobře jen nevypadalo. Detailně zanalyzujte užitý materiál a proklamované vlastnosti. Stejně tak doporučujeme zadat název výrobce do vyhledávače a detailně si jej proklepnout. Aby se vám nestalo, že po několika desítkách minut jízdy budete muset zbytek trasy urazit pěšky.

Společností zabývajících se výrobou vysoce kvalitních bicyklů je celá řada. V každém specializovaném obchodě se to jen hemží různorodými barevnými kombinacemi a logy společností, jež si stojí za úrovní každého kusu. Dávají totiž všanc své dobré jméno. Mezi ty nejlepší firmy řadíme značky Apache, Author, Bergamond, Cannondale, Cube, Dema, Kross, Lapierre, Leader Fox, Maxbike, Scott a celou řadu dalších.

Cena

Poslední kapitolu všech textů tradičně věnujeme cenové analýze. Pořízení nového bicyklu rozhodně není nejlevnější záležitostí, proto se vyplatí jistá dávka obezřetnosti. Stačí drobná chybička a drahé kolo bude desítky let nečinně ležet v garáži. My jsme za pomoci analýzy dostupných modelů stanovili čtyři základní intervaly, v nichž jistě naleznete svého favorita:

Horské dámské
Rock Machine Catherine 70 2019
 • Do 10 000 Kč
 • 10 000−20 000 Kč
 • 20 000−50 000 Kč
 • Nad 50 000 Kč

Cena do 10 000 Kč

Nejnižší cenová skupina do 10 000 korun obsahuje kromě obrovské palety dětských modelů také celou řadu bicyklů pro méně náročné zákazníky. Naprostá většina z nich spadá do skupiny horských nebo trekingových kol, jež si bez větších obtíží poradí i s náročným terénem. Hliníkové rámy se vyznačují svou nízkou hmotnosti, pozor si dávejte na nebezpečné nárazy.
Odpružená vidlice se spolehlivě postará o omezení vibrací vznikajících během průjezdu náročnějšími místy. Chcete-li se vydat za náročnými sportovními aktivitami, svého favorita zde nehledejte. Na občasné vyjížďky po okolí s rodinou a přáteli však naprosto stačí.

Cena od 10 000 do 20 000 Kč

Druhá kategorie, jejíž finanční náročnost nepřesahuje hranici 20 000 korun boduje svými kotoučovými brzdami. Velmi často se sice jedná o jejich mechanickou variantu, avšak účinnost bývá vyšší než u ráfkové klasiky. Stejně jako v předcházejícím případě se můžete těšit na nejširší nabídku horských a trekingových kol, jímž zdárně sekundují bicykly silniční a BMX.
Za standard je stále považována odpružená vidlice. Hliníkové rámy bývají zejména u horních pater intervalu střídány karbonem různorodé kvality.

Horské pánské
Kellys Spider 50 2018

Cena od 20 000 do 50 000 Kč

Pomalu se dostáváme do vyšších sfér, kde naleznou své favority milovníci náročných sportovních aktivit. Základem je odolný karbonový či dokonce titanový rám, jenž vydrží i málo šetrné zacházení a překonávání náročných podmínek. Nabídka opět čítá hlavně kola horská a trekingová, více se uplatňují i různé specializované bicykly pro provádění triků.
Kromě vidlice se lze velmi často setkat i s celoodpruženou konstrukcí snižující nepříjemné vibrace a nárazy na naprosté minimum.

Cena nad 50 000 Kč

Chystáte se na nadcházející cyklistický závod nebo plánujete projížďku celou Evropou? Poohlédněte se po jízdním kolem s cenovkou přesahující 50 000 korun. Za své peníze dostanete dokonalou konstrukci z jakostního titanu. Kompletní odpružení rámu zajistí dokonalý komfort při jízdě, stejně jako nízkou hmotnost. Nejpočetnější kategorii horských kol zde zdárně sekundují bicykly silniční. Ty jsou určené pro profesionální sportovce.

Otázky a odpovědi

Jaké kolo je universální?

Nejoblíbenější jsou horská kola, která můžete používat kdekoliv a jsou vhodná pro občasné cyklisty i náruživé sportovce. Pokud patříte do první skupiny, postačí Vám levnější a méně vybavené horské kolo, na kterém můžete vyrazit i do města. Ti, kdo jezdí na kole pravidelně, budou vybírat kvalitnější kola, která splní veškeré požadavky, které na kolo mají.

Jaké kolo je nejodolnější?

Vysoce kvalitní jsou zejména all mountain kola, která jsou určena pro jízdu v horách i kopcovitých terénech. Kola jsou zcela odpružená a umožňují vzpřímený posed. Při jízdě na tomto typu kola byste měli používat speciální helmu, která ochrání celou hlavu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Silniční pánské
Silniční dámské
Krosové pánské
Krosové dámské
Městské pánské
Městské dámské
Horské dámské
Horské pánské
Image
Product
Author Aura 2017
Lapierre Shaper 100 W 2018
Leader Fox Sumava 2017
Leader Fox Daft 2017
Schwinn Fleet 2016
Leader Fox Mary 2018
Rock Machine Catherine 70 2019
Kellys Spider 50 2018
Brzdy
TEKTRO R325
RC459
Tektro V-Brake
Tektro V-Brake
Coaster
Protišlapná
hydraulické Shimano BR-MT200, kotouč 160/160 mm
SHIMANO M315 Hydraulic Disc
Kazeta
SHIMANO HG400-9 11-32 (9)
SHIMANO CS-HG200 - 8-Speed 12-32T
SHIMANO ALIVIO, 9-SPEED, 11-12-14-16-18-21-24-28-32T
SHIMANOCS-HG31, 8-SPEED, 11-13-15-18-21-24-28-32T
21T
SHIMANO TOURNEY,7 SPEED 14-16-18-20-22-24-28T
Shimano HG200-9 11-32T
SHIMANO CS-HG201-9 (11-34)
Pláště
VITTORIA Zaffiro 700 x 28c
MICHELIN DYNAMIC SPORT 700x28c
SCHWALBE CX COMP K-Guard,40-622
IMPAC CROSSPAC,40-622
Schwinn cruiser 27.5 x 2.25
RUBENA FLASH,26X1,50
WTB Nano Race 29×2.1"
SCHWALBE Rapid Rob 57-584 (27.5x2.25)
Sedlo
AUTHOR Aura
SELLE ROYAL SHADOW Royal Gel
LEADER FOX
LEADER FOX
Schwinn classic cruiser spring
LEADER FOX
ONE WXC
KLS Apex
Hmotnost
8.4 kg
11 kg
13.8 kg
14.5 kg
13 kg
15.2 kg
12.9 kg
13.3 kg
Cena ca. 12 900 CZK   ca. 9 900 CZK     ca. 9 000 CZK   ca. 11 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena