20 nejlepších krimpovacích kleští 2023

Krimpování kabelů.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kleště krimpovací na dutinky 0,25-10 mm2 GEKO G01772

Jak vybrat krimpovací kleště

  • Krimpovací kleště jsou určeny pro vytvoření lisovaných spojů.
  • Různé typy mohou být vybaveny izolací, ale mohou existovat také bez izolace.
  • K dalším důležitým parametrům výběru patří průměr lisovaného materiálu.
  • S délkou rukojetí se zvyšuje i průměr materiálu, který kleště zvládnou.

Krimpovací kleště - náš výběr

KKimpovací kleště na dutinky

Krimpovací kleště sada

Krimpovací kleště na autokonektory

Zobrazit kompletní nabídku krimpovacích kleští

Jak vybrat krimpovací kleště

Konektory

Existuje několik běžných typů konektorů, možná vám napoví označení RJ11, RJ12, SMA nebo TNC. Naštěstí však existují i sady pro krimpovací kleště s vyměnitelnými maticemi či násadami, které umožňují měnit typ konektoru dle aktuální potřeby.

Víte, že…?

Stejně jako u jakéhokoliv produktu, je před samotnou koupí zjistit, na co se zaměřit a kterým parametrům věnovat patřičnou pozornost. Základem je zodpovězení otázky, na co budete krimpovací kleště využívat a rovněž jak často. Přiblížíme vám několik klíčových parametrů a vlastností, které byste při výběru vhodných krimpovacích kleští rozhodně neměli opomenout.

Krimpovací kleště
Kleště krimpovací na dutinky 0,25-10 mm2 GEKO G01772

Průřez

V závislosti na kabelech, se kterými hodláte pracovat, je důležité, aby měly krimpovací kleště dostatečně velký průřez. Pakliže by byl průřez velmi široký, nedošlo by k dokonalému upevnění konektoru, který v krajním případě nebude možné vůbec nasadit. Naopak velmi malý průřez zapříčiní, že konektorem neprojde potřebný kabel a funkčnost opět nebude vyřešena. Naštěstí není nutné mít hned několik krimpovacích kleští. Některé jsou vybaveny výměnnými sadami s různými průřezy.

Víte, že…?

Při výběru hleďte i na kvalitu rukojetě. Ta by měla být gumová, díky čemuž nebudou krimpovací kleště v dlani prokluzovat.

Cena krimpovacích kleští Hlavní výhody  
do 300 Kč nízká cena  
kolem 500 Kč více podporovaných konektorů  
kolem 1 000Kč první kompletní sady, lepší materiály  
nad 2 000 Kč bohaté sady, snazší používání  

Funkce navíc

Krimpovací kleště mohou nabízet ještě doplňkové funkce. Ty sice nejsou nezbytně nutné, ale mohou jejich využití rozšířit či jiným způsobem vylepšit.

kKimpovací kleště na dutinky
KRIMPOVACÍ KLEŠTĚ NA KABELY DUTINKY OBJÍMKY 0,25-10mm2 M49531

Tester

Krimpovací kleště mohou být vybaveny testerem kabeláže. Díky němu rychle a spolehlivě zjistíte, zda kabel, který chcete upravovat, není někde zkratovaný, přerušený či jinak poškozený.

Odizolace

Pakliže krimpovací kleště zvládají odizolaci drátu, stanou se nedocenitelným pomocníkem. Dokáží totiž odstranit část pláště kabelu a ve výsledku zajistí velmi kvalitní a především vodivé spojení.

Řezání

Ačkoliv jde o krimpovací kleště, vhod přijde i možnost běžného řezání. Využijete toho vždy, když budete potřebovat upravovaný kabel zkrátit na ideální délku. Kdykoliv se může stát, že nasazením konektoru by se délka protáhla natolik, že by již kabel například nepasoval přesně tak, jak potřebujete. V danou chvíli tak přijde vhod snadná možnost zkrácení.

Krimpovací kleště sada
SADA KRIMPOVACÍ KLEŠTĚ 0,14-10mm2 + SVORKY 500 KS 5902802919946

Zpětný chod

Nedocenitelnou vlastností krimpovacích kleští je zpětný chod. Ten totiž velmi výrazně usnadňuje práci a celkovou manipulaci s krimpovacími kleštěmi. Automaticky totiž vrací kleště do otevřené polohy, kdy jsou opět připraveny do akce.

Blokovací mechanismus

Během krimpování je nanejvýš žádoucí, aby se krimpovací kleště samovolně neotevřely. Blokovací mechanismus proto slouží jako pojistka proti tomuto jevu a vy tak můžete kýžený konektor pohodlně nasadit.

Víte, že…?

Vyhledávat můžete především univerzální krimpovací kleště, které v prodejním balení obsahují hned několik různých nástavců, díky čemuž se hodí téměř na každý konektor i průměr vodiče, respektive kabelu.

Krimpovací kleště na autokonektory
Fortum Kleště lisovací/krimpovací na dutinkové konektory šestihran, 0,08 - 10 mm2

Ceny

  • Základní krimpovací kleště na českém trhu pořídíte již za méně než 300 Kč. Přesto se dočkáte kleští s ocelovou konstrukcí a pogumovanou rukojetí. Ze značek lze v nejnižší cenové kategorii zmínit například Extol nebo Vention.
  • O několik set korun dráž lze sehnat krimpovací kleště s více ergonomickým tvarem, který oceníte při dlouhodobější práci. S vyšší cenou se také navyšuje počet podporovaných konektorů. V této kategorii se nejčastěji setkáte s krimpovacími kleštěmi od značek Bernstein nebo Toolcraft.
  • Nad hranicí 1 000 Kč můžete pořídit již zajímavé sady krimpovacích kleští, které obsahují různé nástavce, díky kterým nebudete mít v podstatě nikdy problém s implementací požadovaných konektorů na kabel. Jakožto náročnější uživatelé sáhněte po typech krimpovacích kleští značek Krimplex nebo Klauke.
  • Vrchol představují krimpovací kleště, jejichž cena dosahuje několika tisíc korun. Ty se chlubí například usnadněným chodem, kdy je ke stejnému výsledku nutné vyvinout menší sílu. V profesionální třídě se nachází krimpovací kleště značek Weidmüller nebo Cimco.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí?

Jak napovídá samotný název, krimpovací kleště mají své využití při krimpování. Pakliže však tuto činnost neznáte, vězte, že se jedná o nasazování konektorů na konec kabelu. Primární využití je pak v případě datových či koaxiálních kabelů. Typicky tak při rozvádění kabelů s internetem po budovách. Některé typy krimpovacích kleští lze však využít i při řezání nebo odizolování vodičů.

Jak vybrat krimpovací kleště?

Než se rozhodnete vybírat nové krimpovací kleště, zamyslete se nad tím, jaké konektory budete obvykle nasazovat. Jde o velmi důležitou věc, neboť právě dle typů konektorů je nutné následně zvolit i krimpovací kleště.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku krimpovacích kleští