Křovinořez

ca. 4 500 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 9 200 CZK

Jak vybrat křovinořez

 • Křovinořez je stroj vhodný na sekání přerostlé trávy.
 • Křovinořezy bývají vybaveny dvěma základními druhy pohonných jednotek – elektromotory a spalovacími motory.
 • Jestliže jste se rozhodli pořídit si benzínový křovinořez, čeká vás nelehké rozhodování mezi dvoutaktními a čtyřtaktními motory.
 • Objem motoru, udávaný v kubických centimetrech, má zásadní vliv na jeho sílu. Bohužel negativně ovlivňuje i startování.

Typy pohonu

Křovinořezy bývají vybaveny dvěma základními druhy pohonných jednotek – elektromotory a spalovacími motory. Jakousi specifickou variantou elektromotoru jsou ještě akumulátory, díky nimž nemusíte za sebou neustále tahat napájecí kabel.
V následující tabulce nabízíme přehled základních informací, výhod a nevýhod obou druhů pohonných jednotek:

Typ pohonu Určení Výhody Nevýhody
Elektrický Pro údržbu okolí domku a malé zahrádky Nízká cena; tichý chod; ekologická nenáročnost; snadné ovládání; velmi nízká hmotnost Nízký výkon; nutnost neustálého připojení do zásuvky
Akumulátorový Zlatá střední cesta, pro méně náročné práce okolo domu, ale i na okolních pozemcích Tichý a ekologický chod; svoboda pohybu; nenáročnost na údržbu; nižší hmotnost Vysoká cena; nízký výkon; omezená výdrž akumulátoru; rychlé opotřebení baterií
Benzínový Pro nejnáročnější práce ve špatně dostupných místech Nejvyšší výkon; neomezená mobilita; kvalitní systém tlumení vibrací Vyšší cena; velká hlučnost; neekologický provoz; potřeba neustálé údržby

Z tabulky vyplývá, že pro domácí použití na menších zahrádkách plně postačuje elektrický nebo akumulátorový křovinořez. Majitelé rozlehlejších panství by se naopak měli poohlížet po benzínových strojích. Jedině ty jim totiž poskytnou odpovídající mobilitu a výkon.

Akumulátorové
Ryobi OBC1820B

Dvoutakt nebo čtyřtakt?

Jestliže jste se rozhodli pořídit si benzínový křovinořez, čeká vás nelehké rozhodování mezi dvoutaktními a čtyřtaktními motory. Obě varianty se vyznačují v zásadě protikladnými vlastnostmi, takže záleží na tom, které jejich výhody považujete za podstatnější.

Dvoutaktní motory charakterizuje vyšší výkon a jednoduchá konstrukce s malými nároky na údržbu. Na druhé straně se připravte na silnější vibrace a vyšší míru hluku při práci. Motory bohužel produkují i větší množství zplodin než jejich čtyřtaktní protějšky.

Čtyřtakty jsou sice konstrukčně poněkud náročnější, jejich chod je však mnohem tišší. Při práci též nebudete tolik rušit své sousedy hlukem. Daní za to všechno je poněkud nižší výkon, jenž i tak s přehledem překonává všechny dostupné elektrické alternativy.

Dostupné
Fieldmann FZS 4003-B

Objem a výkon motoru

Objem motoru, udávaný v kubických centimetrech, má zásadní vliv na jeho sílu. Bohužel negativně ovlivňuje i startování. Obecně platí, že čím vyšší objem motoru je, tím obtížnější je uvést jej do chodu. Zbystřit by proto měli zejména jedinci neoplývající výraznou fyzickou silou.
V současnosti rozlišujeme tři základní kategorie podle objemu motoru:

 • Do 27 ccm – malé a slabší stroje pro domácí použití
 • 27–40 ccm – stroje střední třídy, které si poradí i s náročnějšími terény, ale hlavní využití nacházejí v domácnosti
 • Nad 50 ccm – profesionální náčiní vhodné zejména pro pracovníky odborných firem

S objemem úzce souvisí výkon motoru. Výkonnější stroje si snadněji poradí i v náročnějších podmínkách a práce s nimi je méně namáhavá. Bohužel se stoupající silou pohonné jednotky roste i hmotnost samotného stroje.
I v kategorii výkonu rozlišujeme tři základní intervaly:

Výkonné
VeGA BC520PRO
 • Do 1 kW – lehké a snadno ovladatelné křovinořezy a vyžínače
 • 1–2,1 kW – poloprofesionální nářadí určené do náročnějších terénů s vyšší trávou a menšími dřevinami
 • Nad 3 kW – mocné profesionální stroje pro nejnáročnější a nejhůře dostupný terén, které bez problémů přeseknou i drobnější stromky

Rukojeť

Býváte často rozlámání ještě několik dní po práci? Bohužel jste zvolili křovinořez se špatně provedenou rukojetí. Právě ta hraje nejdůležitější roli při ovládání stroje i tlumení vibrací vznikajících během jeho provozu. Setkat se lze se dvěma základními systémy – madlem a tzv. řídítky

Křovinořezy disponující menším výkonem jsou osazeny madlem připevněným k jejich tělu. Jsou skladnější a obvykle mají nižší hmotnost. Díky tomu, že nezabírají tak velký prostor, se snadněji dostanou i do hůře dostupných míst. Manipulace s nimi je ale minimálně zpočátku poměrně nešikovná. Na madlo si zkrátka musíte zvyknout.

Pro malou zahradu
Bosch AFS 23-37 0.600.8A9.000

Silnější stroje jsou vybavený řídítky, jež zásadním způsobem práci zjednodušují. Na druhou stranu přispívají k vyšší hmotnosti křovinořezu. Také si raději předem promyslete, kam rozměrnější stroj se dvěma vyčuhujícími madly uložíte. U řídítek obvykle můžete počítat s efektivním systémem tlumení vibrací. S jeho pomocí budete moci pracovat dlouho bez známek únavy.

Hmotnost

Vedle rukojeti ovlivňuje ovládání křovinořezu i jeho hmotnost. Ta se logicky odvíjí od kvality konstrukce, síly použitého motoru, a právě typu rukojeti.

Tři základní váhové kategorie odpovídají předcházejícímu dělení dle výkonu. Nejlehčí domácí stroje neváží více než 3 kilogramy, střední třída se pak pohybuje v rozmezí od 5 do 7 kg. Profesionálové musí počítat s až 10kilogramovou zátěží. Ta bývá ovšem redukována důmyslnou ergonomií a zejména praktickými popruhy.

Kvalitní
Makita EBH 341U

Víte, že…?

Vyšší hmotnost se vždy nerovná náročnější práce. Největší roli hraje provedení ergonomie, proto je dobré, pokud v obchodě dostanete možnost si křovinořez alespoň na chvilku vyzkoušet.

Šíře záběru

Stejně jako u sekaček udává šíře záběru rozsah posečené plochy. Vybírejte vždy s ohledem na to, jak velkou zahradu potřebujete posekat. Menší záběr se lépe hodí pro špatně dostupná místa, zatímco velké hlavy si snadno a rychle poradí s rozměrnějšími plochami. Na trhu se standardně setkáte s modely o záběru v rozmezí 30–50 cm.

Doplňkové příslušenství

V žádném případě nezapomínejte ani pořízení dodatečného příslušenství ke svému křovinořezu. Nezbytným základem je řada pomůcek, s jejichž pomocí ochráníte své tělo a smysly. Rozhodně byste při práci s křovinořezem měli používat:

 • Ochranné brýle
 • Ochranu obličeje (přilba, mřížka)
 • Pracovní rukavice
 • Chrániče sluchu

Víte, že…?

Ačkoliv se to nezdá, práce s křovinořezem může být velmi nebezpečná. Při sečení ve vysokých otáčkách odlétávají kameny a kusy dřeva. Nepodceňujte proto adekvátní ochranu!

Pokud jde o stroj samotný, i k němu mnozí výrobci nabízejí množství doplňků. Ty přispívají zejména ke snadnějšímu kosení nebo pomáhají zvýšit záběr žací hlavy. Kromě obligátních kotoučů, a cívek se strunami jde hlavně o různorodé nástavce. Díky nim můžete z křovinořezu vytvořit třeba plotostřih, kultivátor nebo nůžky na živý plot.

Nejvýznamnější značky

Na pultech obchodů se setkáte s mnoha modely všemožných značek. V prvé řadě doporučujeme vyhnout se levným strojům prodávaným v supermarketech. Jednak nejsou stavěny pro vyšší zátěž, jednak pro ně na trhu prakticky neexistují náhradní díly.
Při výběru produktů renomovaných firem máte jistotu určitého standardu kvality a zejména dobré dostupnosti servisu a náhradních dílů. I přesto mezi jednotlivými výrobky existují mnohdy významné rozdíly.

Mezi renomované společnosti patří Bosch, Makita, Stihl, Husqvarna, případně Dolmar. Nákupem jejich strojů nikdy neuděláte chybu. Nabízejí širokou škálu různorodých modelů v rozličných cenových hladinách. Buďte připraveni na to, že i ty nejlevnější z nich patří spíše ke středu celého segmentu trhu. Odměnou vám však bude perfektní řemeslná úroveň a rozsáhlý zákaznický servis.

Rozhodujete se spíše podle nízké ceny? V tom případě nepřehlédněte výtvory firem Hecht, Fieldmann, Einhell nebo Ryobi. Jejich díla nabízejí mnoho muziky za málo peněz. Počítejte s tím, že budou poruchovější a většinou i o něco málo slabší než jejich drahé protějšky. Z hlediska služeb pro zákazníky tyto společnosti nabízejí srovnatelnou péči.

Cena

Orientace na trhu s křovinořezy je až překvapivě jednoduchá. Rozdíly v cenách bývají až na výjimky způsobeny typem pohonu, výkonem motoru a značkou stroje. Podařilo se nám nalézt tři základní cenová pásma, v nichž se nacházejí přibližně stejné produkty:

 • Do 4 000 Kč
 • 4 000 Kč – 8 000 Kč
 • Nad 8 000 Kč

Cena do 4 000 Kč

V nejnižší cenové skupině se vyskytují křovinořezy fungující na elektřinu. Většinou se zapojují do zásuvky, mohou být vybaveny i vestavěnými akumulátory. Výkon do 1,5 kW dostačuje pro občasnou údržbu míst, do nichž se s běžnou sekačkou nedostanete.
Benzínových strojů není v této kategorii mnoho. Jedná se většinou o stroje levnějších značek jako je Hecht nebo Fieldmann. I od nich můžete očekávat poměrně spolehlivé služby za předpokladu, že se s nimi neplánujete vydat do lesa nebo kosit louku o stovkách metrů čtverečních.

4 000 Kč – 8 000 Kč

Zlatá střední třída se vším všudy. Za dané peníze zakoupíte i křovinořezy nejlepších hráčů na trhu. Volit můžete jak elektrický, tak benzínový pohon. Běžně bývají tito pomocníci řazeni do skupiny tzv. poloprofesionálního náčiní. Poradí si i s náročnějšími úkoly, ale na každodenní provoz v těžkém terénu to stále ještě není.
Výkon se pohybuje v rozmezí od 1 do 2 kW. Obvykle se objevují řídítka, počítat musíte i s vyšší hmotností. Odměnou vám bude celkově výraznější kvalita konstrukce a delší životnost všech součástek.

Cena nad 8 000 Kč

V této oblasti budou jistě lovit profesionálové. Za dané peníze totiž naleznou přesně to, co potřebují – výkonný stroj s perfektním systémem tlumení vibrací a vysokou odolností. S takovou výbavou se nemusíte bát vyrazit ani do lesa.

Otázky a odpovědi

Co je vyžínač?

Laikům mnohdy křovinořez a vyžínač splývají v jeden a tentýž stroj. Opak je ovšem pravdou! Každý z nich má na zahradě své vlastní úkoly. Vyžínač, který má tvar trubky zahnuté ve své spodní části, charakterizují menší rozměry. K sečení používá výhradně strunu. Je určen pro úpravu míst, o která se z nejrůznějších důvodů nemůže postarat sekačka – okolí záhonů, obrubníků, plotu. Vyznačuje se nízkou hmotností a snadnou manipulací. Obvykle bývá osazen ekologickým elektrickým motorem, takže se nemusíte bát ani přehnané hlučnosti.

Co je křovinořez?

Křovinořez je pomocník určený do těžkých terénů. S přehledem se postará o vzrostlou trávu, v extrémním případě poseká i menší keře. Výkon motoru bývá přenášen přes pevnou hřídel, konstrukce je mohutnější a těžší. Neodmyslitelnou součást představuje systém tlumení vibrací, bez něhož by práce byla příliš namáhavá. Volit můžete ze dvou typů pohonů – ekologických, ale slabších elektromotorů a silnějších, avšak méně šetrných benzínových pohonných jednotek.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Akumulátorové
Dostupné
Výkonné
Pro malou zahradu
Kvalitní
Image
Product
Ryobi OBC1820B
Fieldmann FZS 4003-B
VeGA BC520PRO
Bosch AFS 23-37 0.600.8A9.000
Makita EBH 341U
Hmotnost
4.7 kg
7.5 kg
8.7 kg
5.3 kg
7.1 kg
Typ pohonu
akumulátorové
benzínové
benzínové
elektrické
Výkon
1.25 kW
1.6 kW
1.07 kW
Záběr strunové hlavy
30 cm
42 cm
43 cm
37 cm
Cena ca. 4 500 CZK ca. 2 900 CZK ca. 4 000 CZK ca. 3 100 CZK ca. 9 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.