25 nejlepších křovinořezů 2023
Jak vybrat křovinořez
- Křovinořez je stroj vhodný na sekání přerostlé trávy.
- Křovinořezy bývají vybaveny dvěma základními druhy pohonných jednotek – elektromotory a spalovacími motory.
- Jestliže jste se rozhodli pořídit si benzínový křovinořez, čeká vás nelehké rozhodování mezi dvoutaktními a čtyřtaktními motory.
- Objem motoru, udávaný v kubických centimetrech, má zásadní vliv na jeho sílu. Bohužel negativně ovlivňuje i startování.
Křovinořez - náš výběr





Aku křovinořezy





Benzínové křovinořezy





Elektrické křovinořezy





Dětské křovinořezy



Jak vybrat křovinořez
Typy pohonu
Křovinořezy bývají vybaveny dvěma základními druhy pohonných jednotek – elektromotory a spalovacími motory. Jakousi specifickou variantou elektromotoru jsou ještě akumulátory, díky nimž nemusíte za sebou neustále tahat napájecí kabel.
V následující tabulce nabízíme přehled základních informací, výhod a nevýhod obou druhů pohonných jednotek:
Typ pohonu | Určení | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|---|
Elektrický | Pro údržbu okolí domku a malé zahrádky | Nízká cena; tichý chod; ekologická nenáročnost; snadné ovládání; velmi nízká hmotnost | Nízký výkon; nutnost neustálého připojení do zásuvky |
Akumulátorový | Zlatá střední cesta, pro méně náročné práce okolo domu, ale i na okolních pozemcích | Tichý a ekologický chod; svoboda pohybu; nenáročnost na údržbu; nižší hmotnost | Vysoká cena; nízký výkon; omezená výdrž akumulátoru; rychlé opotřebení baterií |
Benzínový | Pro nejnáročnější práce ve špatně dostupných místech | Nejvyšší výkon; neomezená mobilita; kvalitní systém tlumení vibrací | Vyšší cena; velká hlučnost; neekologický provoz; potřeba neustálé údržby |
Z tabulky vyplývá, že pro domácí použití na menších zahrádkách plně postačuje elektrický nebo akumulátorový křovinořez. Majitelé rozlehlejších panství by se naopak měli poohlížet po benzínových strojích. Jedině ty jim totiž poskytnou odpovídající mobilitu a výkon.
Dvoutakt nebo čtyřtakt?
Jestliže jste se rozhodli pořídit si benzínový křovinořez, čeká vás nelehké rozhodování mezi dvoutaktními a čtyřtaktními motory. Obě varianty se vyznačují v zásadě protikladnými vlastnostmi, takže záleží na tom, které jejich výhody považujete za podstatnější.
Dvoutaktní motory charakterizuje vyšší výkon a jednoduchá konstrukce s malými nároky na údržbu. Na druhé straně se připravte na silnější vibrace a vyšší míru hluku při práci. Motory bohužel produkují i větší množství zplodin než jejich čtyřtaktní protějšky.
Čtyřtakty jsou sice konstrukčně poněkud náročnější, jejich chod je však mnohem tišší. Při práci též nebudete tolik rušit své sousedy hlukem. Daní za to všechno je poněkud nižší výkon, jenž i tak s přehledem překonává všechny dostupné elektrické alternativy.
Objem a výkon motoru
Objem motoru, udávaný v kubických centimetrech, má zásadní vliv na jeho sílu. Bohužel negativně ovlivňuje i startování. Obecně platí, že čím vyšší objem motoru je, tím obtížnější je uvést jej do chodu. Zbystřit by proto měli zejména jedinci neoplývající výraznou fyzickou silou.
V současnosti rozlišujeme tři základní kategorie podle objemu motoru:
- Do 27 ccm – malé a slabší stroje pro domácí použití
- 27–40 ccm – stroje střední třídy, které si poradí i s náročnějšími terény, ale hlavní využití nacházejí v domácnosti
- Nad 50 ccm – profesionální náčiní vhodné zejména pro pracovníky odborných firem
S objemem úzce souvisí výkon motoru. Výkonnější stroje si snadněji poradí i v náročnějších podmínkách a práce s nimi je méně namáhavá. Bohužel se stoupající silou pohonné jednotky roste i hmotnost samotného stroje.
I v kategorii výkonu rozlišujeme tři základní intervaly:
- Do 1 kW – lehké a snadno ovladatelné křovinořezy a vyžínače
- 1–2,1 kW – poloprofesionální nářadí určené do náročnějších terénů s vyšší trávou a menšími dřevinami
- Nad 3 kW – mocné profesionální stroje pro nejnáročnější a nejhůře dostupný terén, které bez problémů přeseknou i drobnější stromky
Rukojeť
Býváte často rozlámání ještě několik dní po práci? Bohužel jste zvolili křovinořez se špatně provedenou rukojetí. Právě ta hraje nejdůležitější roli při ovládání stroje i tlumení vibrací vznikajících během jeho provozu. Setkat se lze se dvěma základními systémy – madlem a tzv. řídítky
Křovinořezy disponující menším výkonem jsou osazeny madlem připevněným k jejich tělu. Jsou skladnější a obvykle mají nižší hmotnost. Díky tomu, že nezabírají tak velký prostor, se snadněji dostanou i do hůře dostupných míst. Manipulace s nimi je ale minimálně zpočátku poměrně nešikovná. Na madlo si zkrátka musíte zvyknout.
Silnější stroje jsou vybavený řídítky, jež zásadním způsobem práci zjednodušují. Na druhou stranu přispívají k vyšší hmotnosti křovinořezu. Také si raději předem promyslete, kam rozměrnější stroj se dvěma vyčuhujícími madly uložíte. U řídítek obvykle můžete počítat s efektivním systémem tlumení vibrací. S jeho pomocí budete moci pracovat dlouho bez známek únavy.
Hmotnost
Vedle rukojeti ovlivňuje ovládání křovinořezu i jeho hmotnost. Ta se logicky odvíjí od kvality konstrukce, síly použitého motoru, a právě typu rukojeti.
Tři základní váhové kategorie odpovídají předcházejícímu dělení dle výkonu. Nejlehčí domácí stroje neváží více než 3 kilogramy, střední třída se pak pohybuje v rozmezí od 5 do 7 kg. Profesionálové musí počítat s až 10kilogramovou zátěží. Ta bývá ovšem redukována důmyslnou ergonomií a zejména praktickými popruhy.
Víte, že…?
Vyšší hmotnost se vždy nerovná náročnější práce. Největší roli hraje provedení ergonomie, proto je dobré, pokud v obchodě dostanete možnost si křovinořez alespoň na chvilku vyzkoušet.
Šíře záběru
Stejně jako u sekaček udává šíře záběru rozsah posečené plochy. Vybírejte vždy s ohledem na to, jak velkou zahradu potřebujete posekat. Menší záběr se lépe hodí pro špatně dostupná místa, zatímco velké hlavy si snadno a rychle poradí s rozměrnějšími plochami. Na trhu se standardně setkáte s modely o záběru v rozmezí 30–50 cm.
Doplňkové příslušenství
V žádném případě nezapomínejte ani pořízení dodatečného příslušenství ke svému křovinořezu. Nezbytným základem je řada pomůcek, s jejichž pomocí ochráníte své tělo a smysly. Rozhodně byste při práci s křovinořezem měli používat:
- Ochranné brýle
- Ochranu obličeje (přilba, mřížka)
- Pracovní rukavice
- Chrániče sluchu
Víte, že…?
Ačkoliv se to nezdá, práce s křovinořezem může být velmi nebezpečná. Při sečení ve vysokých otáčkách odlétávají kameny a kusy dřeva. Nepodceňujte proto adekvátní ochranu!

Používejte ochranné pomůcky
Pokud jde o stroj samotný, i k němu mnozí výrobci nabízejí množství doplňků. Ty přispívají zejména ke snadnějšímu kosení nebo pomáhají zvýšit záběr žací hlavy. Kromě obligátních kotoučů, a cívek se strunami jde hlavně o různorodé nástavce. Díky nim můžete z křovinořezu vytvořit třeba plotostřih, kultivátor nebo nůžky na živý plot.
Nejvýznamnější značky
Na pultech obchodů se setkáte s mnoha modely všemožných značek. V prvé řadě doporučujeme vyhnout se levným strojům prodávaným v supermarketech. Jednak nejsou stavěny pro vyšší zátěž, jednak pro ně na trhu prakticky neexistují náhradní díly.
Při výběru produktů renomovaných firem máte jistotu určitého standardu kvality a zejména dobré dostupnosti servisu a náhradních dílů. I přesto mezi jednotlivými výrobky existují mnohdy významné rozdíly.
Mezi renomované společnosti patří Bosch, Makita, Stihl, Husqvarna, případně Dolmar. Nákupem jejich strojů nikdy neuděláte chybu. Nabízejí širokou škálu různorodých modelů v rozličných cenových hladinách. Buďte připraveni na to, že i ty nejlevnější z nich patří spíše ke středu celého segmentu trhu. Odměnou vám však bude perfektní řemeslná úroveň a rozsáhlý zákaznický servis.
Rozhodujete se spíše podle nízké ceny? V tom případě nepřehlédněte výtvory firem Hecht, Fieldmann, Einhell nebo Ryobi. Jejich díla nabízejí mnoho muziky za málo peněz. Počítejte s tím, že budou poruchovější a většinou i o něco málo slabší než jejich drahé protějšky. Z hlediska služeb pro zákazníky tyto společnosti nabízejí srovnatelnou péči.
Cena
Orientace na trhu s křovinořezy je až překvapivě jednoduchá. Rozdíly v cenách bývají až na výjimky způsobeny typem pohonu, výkonem motoru a značkou stroje. Podařilo se nám nalézt tři základní cenová pásma, v nichž se nacházejí přibližně stejné produkty:
- Do 4 000 Kč
- 4 000 Kč – 8 000 Kč
- Nad 8 000 Kč
Cena do 4 000 Kč
V nejnižší cenové skupině se vyskytují křovinořezy fungující na elektřinu. Většinou se zapojují do zásuvky, mohou být vybaveny i vestavěnými akumulátory. Výkon do 1,5 kW dostačuje pro občasnou údržbu míst, do nichž se s běžnou sekačkou nedostanete.
Benzínových strojů není v této kategorii mnoho. Jedná se většinou o stroje levnějších značek jako je Hecht nebo Fieldmann. I od nich můžete očekávat poměrně spolehlivé služby za předpokladu, že se s nimi neplánujete vydat do lesa nebo kosit louku o stovkách metrů čtverečních.
4 000 Kč – 8 000 Kč
Zlatá střední třída se vším všudy. Za dané peníze zakoupíte i křovinořezy nejlepších hráčů na trhu. Volit můžete jak elektrický, tak benzínový pohon. Běžně bývají tito pomocníci řazeni do skupiny tzv. poloprofesionálního náčiní. Poradí si i s náročnějšími úkoly, ale na každodenní provoz v těžkém terénu to stále ještě není.
Výkon se pohybuje v rozmezí od 1 do 2 kW. Obvykle se objevují řídítka, počítat musíte i s vyšší hmotností. Odměnou vám bude celkově výraznější kvalita konstrukce a delší životnost všech součástek.
Cena nad 8 000 Kč
V této oblasti budou jistě lovit profesionálové. Za dané peníze totiž naleznou přesně to, co potřebují – výkonný stroj s perfektním systémem tlumení vibrací a vysokou odolností. S takovou výbavou se nemusíte bát vyrazit ani do lesa.
Otázky a odpovědi
Co je vyžínač?
Co je křovinořez?
Různé typy produktů porovnejte zde.