Chránič sluchu

Kvalitní ochrana před nadměrným hlukem.

ca. 1 000 CZK
ca. 100 CZK
ca. 5 600 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat chránič sluchu?

 • Hlavním důvodem, proč sluch chráníte, je bezesporu nadměrný hluk, ale jsou i situace v běžném životě, kdy chrániče sluchu můžete použít.
 • Chrániče sluchu mají několik podob, vybírat je budete podle toho, kde je budete používat.
 • V závislosti na typu se mění i výrobní materiál.

Typy

Chráničů sluchu existuje celá řada. Mezi základní ty patří:

 • Zátkové chrániče sluchu
 • Mušlové chrániče sluchu
 • Akustické (protihlukové) přilby
Lehká konstrukce
3M Peltor X5A-SV (C3047)

Zátkové

Mají nejčastěji tvar ušní zátky nebo špuntu. Používají se tak, že se zasunout do zvukovodu. Vyrábí se ze dvou typů materiálu. Na našem trhu najdete dva základní typy:

 • Špuntové chrániče sluchu se do ušního otvoru zasouvají částečně. Mohou být jak jednorázové, tak k opakovanému použití.
 • ZCHS s obloukem můžete uchytit pomocí hlavového oblouku, který tlačí zátky do ušních otvorů. Tento typ vám poslouží opakovaně.

Jsou vhodné např. na spaní, při plavání nebo do letadla.

ABS plast
Yato YT-74621

Mušlové

Mají tvar sluchátek, které obepínají celé ucho. Jsou uchycené pomocí pružného oblouku nebo jinak. K zlepšení účinku, ale také pohodlí, bývají náušníky vypolstrované měkčenými materiály. Opět můžete narazit na dva druhy:

 • MCHS s hlavovým obloukem jsou asi nejčastější. Hlavový oblouk může být nahrazený obloukem temenním nebo krčním. Oblouk zajišťuje přitlačení náušníků k uchu a zajišťuje jejich stabilitu.
 • MCHS k přilbě nemají hlavový oblouk. Jsou součástí pracovní přilby nebo obličejového štítu a je možné je připevnit i dodatečně.

Využijete je např. při práci ve velmi hlučném prostředí, při motoristických sportech nebo při střelbě.

Ušní zátky
3M PELTOR špunty do EEP-100-EU

Ke zvýšení ochrany vašeho sluchu můžete používat kombinaci zátkových a mušlových chráničů.

Akustické přilby

Akustické přilby pokrývají celou hlavu včetně krku a brady. Omezují kostní vedení zvuku do vnitřního ucha. Jejich používání se doporučuje při výrazném překroční limitních hodnot hluku např. pro letištní techniky.

Víte, že…?

Chrániče mohou obsahovat mechanické nebo elektronické součástky, které nabízí další funkce. Např. Nízké hladiny zvuku zachycené mikrofonem jsou zesíleny reproduktorem, mohou být vybavené komunikačním prostředky pro příjem informací nebo výstražných signálů.

Mušlový chránič
Husqvarna 5782749-03

Materiál

Materiál je druhotné kritérium při výběru. Standardně se každý typ liší materiálem, ze kterého se vyrábí. U zátkových chráničů mate na výběr ze dvou základních materiálů:

 • Pěnový materiál (na bázi polyuretanu) – má lepší útlum hluku, ale zátky z něj vyrobené nejsou omyvatelné a časem se vymačkají
 • Silikon – má nižší útlum hluku, ale je omyvatelný a bude vám sloužit podstatně déle
 • Mušlové chrániče se vyrábí z tvrzených plastů s pěnovou výplní. Tou je nejčastěji polyuretan.

Klady a zápory

Typ Klady Zápory
Zátkové chrániče sluchu Sníží hladinu hluku o 22 – 35 dB Složitější nasazování a manipulace
  Nedochází k přehřátí uší, k pocení Kratší životnost
  Jsou malé, skladné  
  Můžete je používat pod čepici, přilbu  
Mušlové chrániče sluchu Sníží hladinu hluku o 25 – 30 dB Může se zvyšovat pocení
  Obepínají celé ucho Složitější použití s pokrývkou hlavy
  Mohou být součástí přilby  
  Snadné nasazování  
Akustické přilby Mohou být vybaveny komunikačním zařízením Nejsou určeny pro běžné uživatele
    Malá dostupnost na trhu

Výrobci a ceny

Ceny se podstatě liší u jednotlivých typů chráničů sluchu. Nejlevnější variantou jsou bezesporu zátkové chrániče. Zde se ceny pohybují od 3,- Kč. Samozřejmě existují i výrobky podstatně dražší, ty nejdražší pak mohou stát i necelých 12 000,-. Mušlové chrániče sluchu začínají cenově cca na 75,- Kč a končí na asi 43 000,-.

Nastavitelný
ED 2H Ear Defender žlutá

Zátkové chrániče sluchu

 • Od 3,- Kč do 300,- Kč – utlumení zvuků z okolí o 17 dB do 39 dB. Většinou se jedná o 1 – 2 páry v balení, ale najdou se i taková, která nabízí v této cenové kategorii více kusů v balení. Vyrábí např. Mack’s, Ohropax, 3M.
 • Od 300,- Kč do 1000,- Kč – utlumení zvuků o 17 dB do o 38 dB. Většinou se již jedná o náročnější zpracování, obsahují akustické filtry. Výrobci Alpine, Mack’s, Ardon
 • Od 1000,- Kč – tlumení zvuku o 11 dB do 39 dB. Jedná se o chrániče k opakovanému použití, balení obsahuje většinou více než 100 ks nebo se jedná o chrániče uší, které jsou např. elektronické. Ze značek lze jmenovat opět 3M, Alpine nebo např. Cerva.

Mušlové chrániče sluchu

 • Za méně než 1000,- Kč koupíte sluchátka, která tlumí okolní zvuk o 23 dB až o 37 dB. Mezi nejlevnější patří chrániče od značky Corona, nejdražší pak nabízí Earmor nebo opět 3M
 • Od 1000,- do 4000,- Kč – tlumení zvuku o 26 dB až o 37 dB. Patří sem výrobci Husqvarna a Earmor.
 • Od 4000,- Kč – tlumení zvuku opět od 26 dB po 34 dB. Nejdražší produkty mají např. obousměrné komunikační rádio, Bluetooth, vodotěsný mikrofon apod. Nejdostupnější výrobce je opět 3M.

Otázky a odpovědi

Kdy je potřeba chránič sluchu?

Chránit sluch je dobré vždy, když okolní hluk překročí 80 dB. Jednoduchým vodítkem, jak tuto míru poznat bez použití měřičů hluku, je to, že se bez problému dorozumíte s lidmi kolem vás. Ve chvíli, kdy musíte křičet (uvádí se osoba vzdálená asi 2 metry od vás), pravděpodobně překročila hladina hluku tuto hodnotu.

Jak vybrat chránič sluchu?

Chránič sluchu vybírejte podle toho, jakému hluku budete vystavení. V méně hlučném prostředí Vám postačí špunty do uší, jinde budete muset sáhnout po opravdu kvalitních sluchátkách.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Lehká konstrukce
ABS plast
Ušní zátky
Mušlový chránič
Nastavitelný
Image
Produkt
3M Peltor X5A-SV (C3047)
Yato YT-74621
3M PELTOR špunty do EEP-100-EU
Husqvarna 5782749-03
ED 2H Ear Defender žlutá
Výrobce
3M
YATO
3M
Husqvarna
Cerva
Utlumení hluku
37 dB
27 dB
38 dB
27 dB
30 dB
Cena ca. 1 000 CZK ca. 100 CZK ca. 5 600 CZK ca. 3 400 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena