Gabionový truhlík

Truhlík s drátěnou konstrukcí.

ca. 1 500 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 2 500 CZK

Jak vybrat gabionový truhlík?

Gabionové truhlíky a květináče se v poslední době stávají nedílnou součástí jak soukromých zahrad, tak např. parků nebo firemních areálů. Již také není výjimkou jejich umístění v interiéru zejména komerčních prostor, jako jsou vstupní vestibuly firem apod. Základem je drátěná konstrukce různých tvarů, která se následně plní dekoračním kamenem či jiným materiálem.

Typy

U tohoto typu výrobku je možné rozlišit dva základní typy:

  • Truhlík – vždy má obdélníkový tvar; vyrábí se v různých rozměrech; slouží k osazení větším množstvím spíše menších rostlin, počet závisí na zvolené velikosti; obdobou truhlíku je pak vyvýšený záhon
  • Květináč – je zpravidla určen pro jednu dominantní rostlinu; vyrábí se v různých velikostech a tvarech
Ocelový
Ocelový gabionový truhlík Dekorhome 50x50x100 cm

Víte, že…?

Gabionové truhlíky mohou sloužit jako samostatné dominanty, ale zároveň se mohou stát praktickým způsobem, jak stylově ohraničit květinové nebo jiné záhony na vaší zahradě nebo rozčlenit příliš velký prostor.

Materiál

Gabionové truhlíky se zpravidla vyrábí z pozinkované oceli. Tato úprava je nutná k tomu, aby nedocházelo k následné korozi, ale také aby truhlík nebo květináč nepodléhal povětrnostním vlivům. Samotná mříž je pak tvořena svislými a vodorovnými dráty. Mimořádnou pevnost pak zajišťují sváry ve všech spojích truhlíku.

Rozměry

Velikost truhlíků i květináčů by se měla přizpůsobit pěstovaným rostlinám, jejich maximálním rozměrům a kořenovému balu. Pokud si nevíte rady, poraďte se v nejbližším zahradnictví nebo květinářství. Informace můžete také nalézt v nejrůznějších návodech na pěstování. Obecné pravidlo zde je, že mezi kořenovým balem a stěnou květináče by měla být alespoň pěticentimetrová mezera.
Další kritérium pro správný výběr rozměrů je místo, kde bude nádoba umístěna nebo účel truhlíku. Gabionové truhlíky a květináče jsou zpravidla rozměrnější, takže jim sluší otevřený prostor zahrad a parků.

Robustní
PETROMILA Gabionový vyvýšený záhon ocel 360 x 90 x 50 cm

Hmotnost

U gabionových truhlíků a květináčů musíte vzhledem k použité výplni počítat také s vysokou hmotností. Truhlík sám o sobě může vážit poměrně málo. Ve chvíli, kdy ho ale naplníte kameny, se jeho hmotnost může zvednout i na několik stovek kilogramů. Z tohoto důvodu je dobré pro truhlík vybrat stálé a ideálně neměnné místo. Samotná manipulace či jeho přesun bude pravděpodobně možná teprve po opětovném vyndání kamenné náplně.

Víte, že…?

Gabion má sám o sobě velmi široké uplatnění. Jeho původní funkce byla zpevňování svahů kolem silnic. V současné době je ale hojně využíván např. ke stavbě plotů, teras, předěl velkých ploch, vytváření záhonů, v kombinaci s plochými deskami v horní části může tvořit zahradní nábytek atd.

Design

Z hlediska designu se můžete zaměřit na dva aspekty a to tvar a výplň truhlíku. Tvarově jsou bohatší samotné květináče, u truhlíků narazíte zpravidla na obdélníkový tvar, ale existují i výjimky. Konečný vzhled pak kromě vysazených rostlin dává květináči vhodně zvolená výplň, což jsou nejčastěji kameny nebo štěrk.

Záhov
vidaXL Gabionový truhlík pozinkovaná ocel 120 x 120 x 20 cm

Výplň

U každého gabionového truhlíku a květináče by měly být uvedeny dvě hodnoty a to:

  • Doporučený rozměr kamene
  • Hmotnost náplně

Údaje vám pak usnadní výběr typu kamene a samozřejmě jeho množství, které budete potřebovat na to, aby truhlík vypadal opravdu hezky. Samotný kámen pak můžete vybírat podle barvy, struktury nebo jeho vlastností. Rozměry kamenů bývají přizpůsobeny velikosti ok na gabionové síti. V tabulce níže najdete obecný přehled, ale u samotných truhlíků a květináčů počítejte zejména s kameny rozměrově menšími.

Sloupový
meedo Gabionový sloup / truhlík 2 ks ocelový 50 x 50 x 120 cm
Rozměr oka gabionu Minimální hloubka gabionu Frakce
10 x 10 cm 50 cm 125 – 250 mm
5 x 10 cm 30 cm 63 – 125 mm, 32 – 63 mm
2,5 x 10 cm 20 cm 32 – 63 mm

Kromě kamenů lze jako výplň použít např. dřevo nebo kombinaci kámen a dřevo.

Víte, že…?

Kámen určený pro gabionové sítě musí disponovat několika základními vlastnostmi. Důležité je, aby se nedrolil, takže musí být pevný, dále nenamrzavý a jeho barva by měla být odolná vůči slunečnímu záření.

Výrobce a ceny

Mezi výrobce tohoto typu truhlíku patří např. Shumee, Meedo nebo vidaXL.
Jejich cena se pohybuje v rozmezí od cca 1000 Kč do 8000 Kč. Hlavní faktor, který výši ceny ovlivňuje, je velikost truhlíku. Platí zde tedy, že čím větší, tím dražší. Nejdražší modely jsou deklarovány zpravidla jako vyvýšené záhony. Také počítejte s tím, že uvedené ceny jsou pouze za samotný truhlík bez výplně, kterou je nutné samostatně dokoupit.

Jméno
Ocelový
Robustní
Záhov
Sloupový
Image
Produkt
Ocelový gabionový truhlík Dekorhome 50x50x100 cm
PETROMILA Gabionový vyvýšený záhon ocel 360 x 90 x 50 cm
vidaXL Gabionový truhlík pozinkovaná ocel 120 x 120 x 20 cm
meedo Gabionový sloup / truhlík 2 ks ocelový 50 x 50 x 120 cm
Cena ca. 1 500 CZK ca. 1 800 CZK ca. 2 200 CZK ca. 2 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena