Laserový zaměřovač

Praktická pomůcka pro stavaře.

ca. 1 100 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 5 700 CZK

Jak vybrat laserový zaměřovač

 • Velkou předností laserových zaměřovačů je jejich vysoká přesnost.
 • Využití mají nejen v domácnosti, ale nedocenitelné jsou ve stavebnictví.
 • Laserový zaměřovač dokáže spolehlivě nahradit i vodováhu.

Kdy se hodí

Laserové zaměřovače mají pestrá využití, ale jejich domovem je především stavebnictví a profesionální stavaři se bez nich dnes takřka neobejdou. Díky laserovému zaměřovači lze udržet přesnou rovinu u zdí, hran nebo při montování poliček. Ve výsledku se tak praktické laserový zaměřovač může hodit takřka každému.

Druhy zaměřovačů

Laserové zaměřovače existují hned v několika typech, které si můžete vybrat.

Zelený liniový
EXTOL PREMIUM 8823306 Laser zelený liniový

Křížový

Za základní druh zaměřovače je považován křížový laser, kterým lze velice snadno nahradit například vodováhu. Křížový zaměřovač totiž umožňuje promítání vodorovné i vertikální čáry. Křížových zaměřovačů je nespočet, některé jsou pro nenáročné, jiné pro náročné mají například velmi drobnou odchylku nanejvýš 2 milimetry při vzdálenosti 10 metrů. Nevýhodou tohoto druhu je horší viditelnost čar a proto se hodí spíše pro měření v interiérech.

Pomoci s viditelností může barva paprsku. Křížové zaměřovače mají červený, nebo zelený paprsek, přičemž ten druhý jmenovaný je přeci jen lépe vidět. Řešením se špatnou viditelností jsou speciální brýle, po jejichž nasazení uvidíte i již obvykle neviditelnou čáru paprsku.

Rotační

Rotační laserový zaměřovač má v základu obdobné vlastnosti, ale kromě vertikální a horizontální linie umožňuje využívat i sklon v osách. Snadno jej tak použijete i při práci s úhly. Podstatnou výhodou rotačního laserového zaměřovače však je, že jeho paprsky jsou výrazně lépe viditelné a můžete jej bez větších obtíží používat i venku.

Křížový čárový
Bosch GLL 2-10 PROFESSIONAL 0 601 063 L00

Napájení

Stejně jako kterékoliv jiné elektrické zařízení musí být i laserový zaměřovač nějak napájen. Jelikož jsou laserové zaměřovače mobilní zařízení, ve všech případech jsou nasazeny baterie.

Bateriové

Nejdostupnější řešení je vždy využívat vyměnitelné baterie. Na ty jsou však zpravidla připraveny pouze základní laserové zaměřovače s menším dosahem a především viditelností.

Akumulátorové

Lepší typy využívají dobíjecí akumulátor, které jsou přesnější, mají lepší dosah i viditelnost. Akumulátor v takovémto laserovém zaměřovači by měl na jedno nabití vydržet zhruba 6 hodin, avšak používaní je umožněno i ve chvílích, kdy se laserový zaměřovač, respektive jeho akumulátor dobíjí.

Zelený čárový laser
Dewalt DE0892G
Druh napájení laserového zaměřovače Výhody Nevýhody
Baterie levný provoz, rychlá výměna baterie pouze u levnějších zaměřovačů
Akumulátor výdrž několik hodin, využívají ho i přesně zaměřovače nutnost občas akumulátor dobíjet

Klíčové parametry

Při výběru nového laserového zaměřovače je dobré se zaměřit na několik klíčových parametrů, které vám pomohou rozhodnout, který typ je pro vás ten nejvhodnější.

Přesnost měření

Přesnost měření je při práci na stavbě či v bytě velice důležitá.

 • Levné přístroje mívají odchylku kolem až 5 milimetrů na vzdálenost 10 metrů.
 • Ty nejdražší přístroje se naopak chlubí odchylkou do 0,5 milimetrů při vzdálenosti 10 metrů.
Červený zaměřovač
Červený laserový zaměřovač Truglo Micro Tac RED

Viditelnost

K přesnosti měření dopomůže i paprsek a ten musí být dobře viditelný. Paprsky mohou být červené a zelené, přičemž zelený laser je lépe viditelný a hodí se všem, kteří hodlají laserový zaměřovač využívat i venku. Viditelnost zeleného paprsku totiž bývá zpravidla až třikrát lepší než v případě červeného.

Dosah

Neméně důležitý je rovněž dosah laserového zaměřovače, který vlastně předurčuje, k jakým účelům bude zaměřovač používán.

 • Základní typy mají dosah kolem 20 metrů, na delší vzdálenost už vám nic nezměří. Je nasnadě, že to bohatě stačí do jakéhokoliv bytu.
 • Pokud však stavíte dům, či jste rovnou stavař, spokojíte se jen s lepšími přístroji, jejichž dosah může být až několik stovek metrů.
 • Ty nejlepší modely mohou měřit až vzdálenost 500 metrů.
Špičkový laserový dálkoměr
Bushnell Tour V5

Měrná jednotka

Měření vzdálenosti probíhá ve standardních jednotkách, tedy buď v metrech, centimetrech, případně milimetrech. V případě potřeby či nutnosti však můžete provést změnu a měřit v u nás méně obvyklých stopách či palcích.

Odolnost

Jelikož je laserový zaměřovač zařízení určené na stavby a mnohdy bude využíváno i venku, rozhodně přijde vhod alespoň základní odolnost. Měl by tedy vždy zvládat méně šetrné zacházení a například nechtěné převrhnutí přežít bez úhony. Vhod přijde i zvýšená odolnosti proti vodě a prachu. Prašné prostředí je na každé stavbě, vlhkost se objeví kdykoliv a překvapit vás může déšť. Pakliže chcete být perfektně připraveni, vyhledávejte přístroje s certifikací IP68.

Víte, že…?

Pro měření ve venkovních prostorech volte vždy laserový zaměřovač se zeleným paprskem, který je až 3krát viditelnější než červený paprsek.

Ceny

 • Nejzákladnější typy laserových zaměřovačů křížového typu lze pořídit již od 300 Kč a slouží k jednoduchému měření v interiérech.
 • Kvalitnější typy s displejem, přesnějším měřením a třeba i zeleným paprskem lze pořídit od 800 Kč.
 • Dále cena narůstá se zvyšující se přesností a především dosahem. Modely s dosahem více než 100 metrů již stojí obvykle od 1 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat laserový zaměřovač?

Laserový zaměřovač vybírejte dle primárního místa následného používání. Dbejte na dostatečnou přesnost a také dosah pro vaše potřeby.

Jaká barva paprsku je vhodnější?

Laserová zaměřovače využívají dvou barev paprsků, a to zelenou a červenou. Lépe viditelná je zelená barva a proto se červený laser hodí využívat především jen v domácích podmínkách.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Zelený liniový
Křížový čárový
Zelený čárový laser
Červený zaměřovač
Špičkový laserový dálkoměr
Image
Produkt
EXTOL PREMIUM 8823306 Laser zelený liniový
Bosch GLL 2-10 PROFESSIONAL 0 601 063 L00
Dewalt DE0892G
Červený laserový zaměřovač Truglo Micro Tac RED
Bushnell Tour V5
Dosah laseru
25 m
10 m
50 m
Provedení
křížové
křížové
křížové
Cena ca. 1 100 CZK ca. 2 200 CZK ca. 2 400 CZK ca. 2 400 CZK ca. 5 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena