Plynová lednice

Do auta i karavanu.

Jak vybrat plynovou lednici

Pokud rádi trávíte hodně času v přírodě – na chatě, v karavanu nebo prostě jen někde u vody na rybách, může vám občas chybět něco dobře vychlazeného k pití nebo k jídlu. Řešením může být vychytávka v podobě plynové chladničky, která nepotřebuje elektrické připojení.

Typy

Typy souvisí s velikostí chladničky. V podstatě si můžete koupit klasickou cestovní chladničku nebo chladicí box. Trojkombinace se mohou podobat i klasickým lednicím, které máte doma.

Chladnička

Je vhodná na chaty, kempy nebo do karavanů. Pokud se bude instalovat do vnitřních prostor, je nutné ověření jejího objemu a hlavně rozměrů.

Piezo zažehnutí
DOMETIC COMBICOOL RF-60, 50mbar

Chladicí box

Vyznačuje se menšími rozměry oproti chladničce, takže se s ním lépe manipuluje. Další výhodou je, že funguje na více zdrojů – elektřina, plynové kartuše, pasivní chladící náplně. Je vhodná zejména na občasné používání.

Trojkombinace

Tento typ funguje jak na plyn, tak po zapojení do elektřiny (12 V, 230 V). Některé modely jsou opatřeny přepínačem, kterým požadovaný zdroj zvolíte, nebo tato volba probíhá automaticky. V případě zapojení ledničky do elektřiny, počítejte s vyšší spotřebou energie. Jedná se asi o nejčastější typ těchto spotřebičů.

Víte, že…?

Plynové chladničky najdete také pod označením absorpční lednice. Základním principem jejich fungování je absorpční chlazení.

Mobilní chladnička
Dometic CombiCool RC 1200 EGP 30mbar

Rozměry

Celkové rozměry spotřebiče jsou velmi důležitým parametrem. Pokud ji budete převážet, musí se vám vejít do automobilu. Rozměr je stěžejní i v případě jejího zabudování např. do karavanu nebo ve vaší kuchyni na chalupě. Od této hodnoty se dále odvíjí hmotnost i její objem. Všechny tyto parametry je nutné posuzovat společně.

Hmotnost

Hmotnost ledničky je důležitá kvůli její mobilitě. Pokud bude mít své stálé místě na chatě nebo chalupě, nebude tento parametr tolik důležitý. Jiná situace nastane ve chvíli, kdy ji chcete s sebou např. na ryby nebo na piknik v přírodě. Standartní hmotnost plynových ledniček se pohybuje mezi 20 – 27 kg. Chladicí boxy mají hmotnost o něco nižší, začíná na cca 14 kg.

Objem

Dalším stěžejním parametrem je objem. Hodnotu vybírejte i podle toho, s kolika lidmi běžně cestujete – čím víc lidí, tím objemnější chladničku budete potřebovat. Standartní objem se uvádí zhruba 30 litrů, což je i běžný objem chladicích boxů. Plynové lednice mají objem mezi 50 a 80 litry.

Piezo zažehnutí
DOMETIC COMBICOOL RF-60, 50mbar

Tlak plynu

Provozní tlak plynu je nutné vždy ohlídat. Existují dvě verze a to 30 nebo 50 milibarů (mbar). Standartní jsou spotřebiče s hodnotou 30 mbar, ale vzhledem k nižší ceně ledniček s tlakem 50 mbar, se stává tento typ také oblíbeným. Ať si vybere kteroukoli variantu, máte zaručeno, že spotřeba i chladící účinek budou stejné.

Chladící médium

Chladící médium do sebe natahuje vnější teplo a tím ochlazuje okolní vzduch a potraviny uvnitř lednice. Médium je buď kapalné, nebo plynné. Nejčastěji se jedná o klasický plyn (amoniak nebo bromid lithný) rozpuštěný ve vodě.

Odvětrání

Během provozu dochází ke spalování plynu, který je nutný někam odvést. Tato vlastnost bude mít velký vliv na umístění výrobku. Vhodné jsou zejména:

Do karavanu
Dometic CombiCool RF62 30 mbar
  • Dobře větrané místnosti
  • Zahradní přístřešky
  • Venkovní prostory

Pokud se rozhodnete pořídit tento typ ledničky např. do karavanu, bude nutné v něm vytvořit otvory s mřížkou, které budou spaliny odvádět a zajistí i lepší cirkulaci vzduchu za lednicí.

Kombinace

Chladicí boxy tuto možnost nenabízí, ale kombinované plynové lednice mají již poměrně běžně i mrazicí box. Jeho standartní objem je cca 5 litrů a zajišťuje teplotu kolem -12° v závislosti na okolní teplotě.

Výhody, nevýhody

Oproti jiným modelům určeným na cesty disponují plynové lednice následujícími výhodami. Je ale zřejmé, že nevýhody převažují.

Výhody Nevýhody
Nejsou energeticky náročné Nutnost zajistit odvětrávání
Zajišťují nižší teplotu pro uchování potravin Vyšší pořizovací cena
Poměrně velká efektivita chlazení Nejsou vhodné pro zapojení v osobních automobilech
Bezhlučný provoz Závislost výkonu na okolní teplotě
  Velké nároky na údržbu
  V případě trojkombinace drahý provoz na elektřinu

Víte, že…?

V roce 1858 objevil francouzský vědec Ferdinand Careeé absorpční chlazení. Původní technologie byla založena na vodě a kyselině sírové. K jistému vylepšení došlo v roce 1922, kdy studenti Baltzar von Platen a Carl Munters královského technologického institutu ve Stockholmu vymysleli princip 3-kapalinové konfigurace.

Ceny a výrobci

  • Od cca 6000,- Kč do 8000,- Kč jsou v nabídce chladicí boxy. Jejich objem se pohybuje mezi 30 – 40 litry, tlak plynu je v obou variantách. Ve většině případů je možné připojení také ke zdroji elektřiny. Mezi výrobce tohoto typu spotřebiče patří Meva nebo Dometic.
  • Od necelých 10000,- Kč do 40000,- Kč koupíte plynovou ledničku. Jejich cena roste úměrně s její velikosti a objemem. Na kombinaci s mrazákem narazíte už za cenu 12500,- Kč. Mimo výše uvedené výrobce patří mezi značky plynových lednicí např. Thetford.
Jméno
Piezo zažehnutí
Mobilní chladnička
Piezo zažehnutí
Do karavanu
Image
Produkt
DOMETIC COMBICOOL RF-60, 50mbar
Dometic CombiCool RC 1200 EGP 30mbar
DOMETIC COMBICOOL RF-60, 50mbar
Dometic CombiCool RF62 30 mbar
Cena ca. 9 600 CZK ca. 6 300 CZK ca. 9 600 CZK ca. 11 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena