Litinová vana

Tradiční vana pro každou koupelnu.

Jak vybrat litinovou vanu

Litinové vany byly součástí koupelen od pradávna. Koupaly se v nich naše prababičky, babičky a vzhledem k tomu, že jsou stále v nabídce na našem trhu, můžete se v nich koupat i vy. Zvlášť pokud si chcete zařídit koupelnu ve stylu retro, jsou tyto vany jasnou volbou.

Materiál

Litina je kov, přesněji řečeno slitina železa s vysokým obsahem uhlíku. Někdy se pro zlepšení vlastností přidávají další prvky jako křemík, mangan nebo síra. Jedná se o poměrně křehký materiál, ale v případě sanitární keramiky nemusíte mít vůbec strach. Rozbití litinové vany by vyžadovalo opravdu velkou fyzickou sílu.
Povlak van je tvořen vrstvou smaltu, který napomáhá vyšší odolnosti litiny. Smalt také zajišťuje dokonalou povrchovou hladkost vany.

Víte, že…?

Litina je asi nejstarší používaný materiál na výrobu van. V dnešní době mohou být proto považovány za přežitek minulosti. Možná i to je důvod, proč vany z tohoto materiálu v nabídkách nejsou nebo jen velmi málo. Doba se ale pomalu mění a litinové vany se pozvolna vrací.

Volně stojící
Roca Newcast 170 x 85 cm A233650007

Výhody, nevýhody

Jako všechny výrobky, mají i litinové vany svá pro a proti. Výčet výhod a nevýhod můžete zohlednit při rozhodování, zda si tento produkt opravdu zakoupíte.

Výhody Nevýhody
Pevná, bytelná konstrukce Vysoká hmotnost
Smalt zajišťuje ochranu proti oděru Menší nabídka velikostí, tvarů
Výborné termoizolační vlastnosti (delší udržení požadované teploty vody) Při poškození, pracnější oprava povrchu
Nenáročná údržba Vyšší pořizovací cena
Při napouštění vody snížená hlučnost  
Vysoká životnost – při správném používání vydrží i několik generací  

Typy

Litinové vany lze rozdělit podle způsobu jejich instalace na:

  • Volně stojící
  • Zapuštěné
S madly
Roca Malibu 160 x 75 cm A231070001

Volně stojící vany bývají zpravidla oválného tvaru a mohou být opatřeny speciálními nožkami. Ty v mnoha případech představují jistý retro styl těchto výrobků nebo jsou jejich designovým prvkem. Samozřejmě jsou i vany bez těchto nožek a mohou mít i obdélníkový tvar.
Zapuštěné vany bývají nejčastěji obdélníkové. Vanu lze zapustit přímo do podlahy nebo např. do pódia, zvýšeného stupně atd. Tento způsob umístění vany vyžaduje i jisté stavební úpravy.

Tvar

Vzhledem k tomu, že poptávka po tomto materiálu u sanitární techniky není tak veliká, nebudete mít v tomto ohledu příliš na výběr. Zpravidla seženete klasické vany obdélníkového tvaru. Narazit ale můžete i na vany oválné nebo asymetrické.

Velikost koupelny

To jak velkou máte koupelnu, bude rozhodující pro výběr typu litinové vany. Čím větší prostor máte, tím více můžete experimentovat především v jejím umístění.
Do malé koupelny, která má do 10 m2 se bude nejlépe hodit zabudovaná vana obdélníkového tvaru s maximální délkou 180 cm. Zohlednit musíte ale i rozmístění další sanitární techniky a koupelnového nábytku. Pokud máte k dispozici prostornou koupelnu, můžete si vybrat v podstatě z obou možností. Velmi elegantní je umístění samostatně stojící vany do volného prostoru nebo její zapuštění do středu místnosti, kdy vytvoříte malý bazén.

Zapuštěná
Roca Continental 160 x 70 cm A212902001

Rozměry van

To, že litinová vana musí mí silné stěny, již dávno není pravda. Moderní výrobní technologie umožňují vyrábět vany s tloušťkou 5 – 8 mm. Jedná se o modely především italských a švédských výrobců. Takto lité vany bývají také podstatně dražší než klasické modely.
Standartní šířka těchto van je 70 cm, ale může být i o něco menší či větší. Délka se pohybuje od 100 do 170 cm.

Hmotnost

Hmotnost litinových van je poměrně velká. Může se pohybovat i mezi 200 – 250 kg. Moderní výrobky mohou být ale i lehčí, v souvislosti s rozměrem van začíná váha na 70 kg. Snížení hmotnosti je dáno především tím, že se zmenšila tloušťka jejich stěn.
Tento parametr je důležitý pro přepravu, případně montáž, provoz jako takový neovlivní. Pokud se ale chystáte vanu umístit do koupelny ve vyšších patrech, ujistěte se, že podlahy toto zatížení zvládnou.
Údaj u výrobku může a nemusí být uveden.

Renovace

Litinová smaltovaná vana je součástí mnoha domácností. Po letech používání už nemusí ale vypadat tak, jak byste si představovali. Pokud nechcete investovat do nové, je možné pokusit se o její renovaci. Existuje několik možností:

Protiskluzová
Roca Newcast 170 x 85 cm A233650000
  • Tmel na opravu bílého smaltu se používá na drobná poškození
  • Epoxidový nátěr – skládá se z laku a tužidla, které se před aplikací smíchají; jedná se o levnější variantu, která ale není příliš kvalitní; časem může dojít k poškrábání nebo zežloutnutí povrchu
  • Polyuretanový nátěr – proti předchozí variantě má výhodu v tom, že neztrácí barvu a lesk; méně známá varianta renovace
  • Přesmaltování – firem, které by tento způsob renovace zvládly, je velmi málo
  • Akrylátová vložka – vkládá se přímo do vany; ta ale díky tomu ztrácí vlastnosti litiny

Výrobci a ceny

  • ROCA je španělský výrobce sanitární keramiky, který je považován za světovou jedničku v tomto oboru. Litinové vany jsou jedním z mnoha produktů, které nabízí. Vyznačují se jednak svým designem, ale také vysokou kvalitou. Na českém trhu se jedná o jednu z mála značek, ne-li jedinou, která má kompletní nabídku litinových van. Jejich ceny se, podle jejich velikosti a typu, pohybují v rozmezí 12500,- Kč až 54000,- Kč.
  • Mezi další výrobce patří např. Kohler-Jacob Delafon nebo Kaldewei. Litinové vany těchto značek ale na našem trhu běžně dostupné nejsou.

Poměrně široká nabídka je v bazarovém zboží. Většinou se ale jedná o výrobky ve velmi špatném stavu, které si žádají poměrně náročnou renovaci. Jejich ceny se mohou pohybovat do cca 2000,- Kč.

Jméno
Volně stojící
S madly
Zapuštěná
Protiskluzová
Image
Produkt
Roca Newcast 170 x 85 cm A233650007
Roca Malibu 160 x 75 cm A231070001
Roca Continental 160 x 70 cm A212902001
Roca Newcast 170 x 85 cm A233650000
Výrobce
Roca
Roca
Roca
Roca
Délka
160 cm
160 cm
160 cm
160 cm
Materiál
smaltovaná ocel
smaltovaná ocel
smaltovaná ocel
smaltovaná ocel
Šířka
75 cm
75 cm
70 cm
75 cm
Typ vany
oválné
obdelníkové
obdelníkové
volně stojící
Cena ca. 53 100 CZK ca. 18 700 CZK ca. 15 600 CZK ca. 51 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena