Malý cestovní kufr

Na víkend i služební cestu.

ca. 900 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 100 CZK

Jak vybrat malý cestovní kufr

  • Malé kufry neboli palubní či kabinové slouží zejména při cestování. Jsou vhodné především kvůli své malé velikosti, takže je můžete vzít s sebou i do letadla.
  • Vyrábějí se z plastu, hliníku, textilií nebo z kůže.
  • Velikosti u kufrů rozeznáváme stejně, jako u oblečení. Malý kufr má velikost S.
  • Můžete vybírat z mnoha druhů designů, jak klasických, tak i moderních.
  • Za malý cestovní kufr můžete zaplatit v rozmezí 1 000 – 4 000 Kč i více. Záleží na vašich požadavcích.

Velikost

Malé cestovní kufry nazýváme také jako kabinové (palubní). A to z toho důvodu, že díky jejich malé velikosti je můžete vzít s sebou bezplatně na palubu letadla. Velikosti kufrů jsou většinou uvedeny stejně, jako u oblečení, tedy velikosti S až XL. Malý cestovní kufr je velikost S. Jeho rozměr by neměl být větší než 55 cm (výška) x 40 cm (šířka) x 20 cm (hloubka). Co se týče objemu, neměl by být větší než 30 – 40 litrů. Malé cestovní kufry mají nosnost maximálně do 10 kg.

Materiál

Svoji roli hraje i materiál kabinového kufru, a to zejména pokud cestujete letadlem. Vybírat můžete mezi třemi druhy materiálu:

Moderní a lehký
Snowball 65218 dětský palubní kufr růžová 23l

Skořepinové kufry

Mezi skořepinové kufry řadíme ty, které jsou vyráběny z plastu nebo z hliníku. Jejich výhodou je především odolnost a nepromokavost, což ale nemusí platit u levnějších modelů. Pokud zvolíte kvalitnější kufr, bude velmi lehký a materiál bude pružný.

Výhody Nevýhody
Vysoká odolnost Nepoddajnost
Nepromokavost Složité na opravu
Snadná údržba Vyšší cena
Vhodné pro převoz křehkých věcí Vyšší hmotnost (levné modely)
Elegantní design Riziko prasknutí (levné modely)

Textilní kufry

Další velkou skupinu tvoří zavazadla vyrobená z textilu. Mezi přednosti tohoto materiálu patří nízká hmotnost i cena, skladnost, poddajnost, snadná manipulace a také množství vnitřních přepážek a kapes. Jistě oceníte i to, že u textilních malých kufrů snadno rozšíříte objem až o 15 litrů. Pokud kufr poškodíte, jeho oprava bude snazší než u skořepinových kufrů. Slabinou materiálu je ale možné poškození převážených věcí.

Výhody Nevýhody
Nižší hmotnost Snadno promokne
Lze rozšířit objem Náročnější údržba
Nižší cena Nevhodné pro převoz křehkých věcí
Poddajnost Snadno se ušpiní a poničí
Snadná manipulace  
Množství vnitřních a vnějších kapes  
Lze snadno opravit  

Kožené kufry

Kromě toho, že jejich pořizovací cena je vysoká, jsou také obtížné na údržbu. Jedná se tedy spíše o designovou než praktickou variantu. Pokud jsou ale ušity kvalitně, vydrží vám klidně celý život.

Velikost S-M
T-Class kufr CTS 0010 S vínová 53 x 36,5 x 20cm
Výhody Nevýhody
Dlouhá životnost Vysoká cena
Elegantní design Obtížná údržba
  Lehce se poškrábou

Funkční doplňky

K tomu, aby manipulace s kufrem byla co možná nejsnazší, slouží funkční doplňky. Pro váš komfort je důležitá pohodlná a funkční rukojeť a madla nebo kolečka, díky kterým bude transport jednodušší.

Rukojeť

V nejlepším případě je vhodné si rukojeť před koupí vyzkoušet. Musí vám dobře padnout do ruky, odpovídat vaší výšce, a jestliže je teleskopická, což je dnes běžné, manipulace by měla být jednoduchá a rychlá. Dejte si také pozor, jestli je rukojeť opatřena pojistkou proti zpětnému zasunutí a sama se nezasouvá. Ideální je, pokud má možnost nastavení do více výškových poloh, díky čemuž se bude pohodlně manipulovat jak vyšším, tak i nízkým osobám.

Madla

Aby byla manipulace při zvedání co nejjednodušší, měl by být kufr vybavený také madly, a to nejméně dvěma. Díky nim zvednete zavazadlo snadno do ruky a přenesete je nebo uložíte, kam je potřeba. Mělo by vás zajímat, zda jsou madla dostatečně pevná.

Palubní kufr
Airtex Wordline 805 Mini kabinový na kolečkách šedá 30 l

Kolečka

Můžete zvolit buď modely se dvěma, nebo čtyřmi kolečky. Zavazadla se dvěma kolečky nazýváme uprighty. Jejich výhodou je snazší překonávání překážek, jako jsou schody nebo například obrubník. Mají ale horší stabilitu a můžete je pouze táhnout za sebou. Spinnery, tedy malé kufry se čtyřmi kolečky se otáčejí o 360 °. Mají proto lepší stabilitu a snadno je můžete vézt vedle sebe. Další výhodou je lepší ovladatelnost a nemusíte se bát, že by se vám kufr převrátil. Pokud je ale necháte na nerovném terénu, mohou vám bez problémů ujet.

Vnitřní prostor

Hlavním úkolem vnitřního prostoru malého cestovního kufru je především jeho praktičnost. Neměla by chybět velká přepážka, která rozdělí prostor na dvě části. Na škodu není ani dostatek různě velkých kapes a přihrádek. Pokud cestujete zejména pracovně, oceníte jistě i přihrádku na notebook. U většiny modelů jsou uvnitř kufru bezpečnostní popruhy, které zabraňují samovolnému pohybu věcí uvnitř kufru. Můžete se setkat i s nepromokavou kapsou, která bývá využívána především na kosmetické přípravky.

Víte, že…?

Měli byste dbát na to, aby vaše zavazadlo disponovalo potřebnými bezpečnostními prvky jako je zámek nebo dvojitý zip. Při cestování do různých zemí tyto prvky jistě oceníte.

Objem 32 l
David Jones 5028 kufr černá 33x23x53 cm

Design

V dnešní době je i zavazadlo považováno za jistý módní doplněk. Můžete vybírat z různých barev, vzorů a potisků. Na výběr máte i hladký nebo strukturovaný povrch. Jestliže si nejste úplně jisti tím, co preferujete, rozhodně nic nezkazíte, když zvolíte klasickou elegantní černou, která bude zdobená decentním motivem. Pokud máte rádi zářivé barvy, není problém zvolit sytě růžový nebo červený kufr. Výhodou těchto designů je, že jsou mezi ostatními zavazadly vidět hned na první pohled.

Údržba

K čistění malého kufru jak zevnitř, tak i zvenčí používejte pouze teplou vodu a šetrné čisticí prostředky vhodná na zavazadla. Nikdy je neperte v pračce!

Cena

Jistě vás zajímá, jakou částku za malý cestovní kufr zaplatíte. Pojďme se teď podívat, jaké máte možnosti.

  • 1 000 – 2 000 Kč – V této cenové relaci se obvykle pohybují malé skořepinové i textilní kufry. Počítejte s tím, že textilní kufry většinou budou mít dvě kolečka.
  • 2 000 – 4 000 Kč – Zde najdete opět skořepinové i textilní kufry, ovšem za tuto cenu už budou vybaveny integrovaným kódovým zámkem. Kvalita použitých materiálu je vysoká. Funkční prvky, tedy madla, rukojeť a kolečka budou také lépe propracovaná.
  • Nad 4 000 Kč – Zde se pohybují malé kufry s perfektně zpracovanými funkčními prvky i materiálem. Vysoká je i odolnost. Pokud investujete větší obnos peněz, pořídíte i kožený nebo hliníkový kufr.

Otázky a odpovědi

Jak vypadá vnitřní prostor v malém kufru?

Hlavním úkolem vnitřního prostoru malého cestovního kufru je především jeho praktičnost. Neměla by chybět velká přepážka, která rozdělí prostor na dvě části. Na škodu není ani dostatek různě velkých kapes a přihrádek. Pokud cestujete zejména pracovně, oceníte jistě i přihrádku na notebook. U většiny modelů jsou uvnitř kufru bezpečnostní popruhy, které zabraňují samovolnému pohybu věcí uvnitř kufru. Můžete se setkat i s nepromokavou kapsou, která bývá využívána především na kosmetické přípravky.

Jak vybrat malý cestovní kufr?

První, co byste měli při výběru zohlednit je výrobní materiál. Ten má zásadní vliv na pořizovací cenu i na odolnost. Podle potřeb pak vyberete správnou velikost i různé doplňky, které Vám cestování usnadní.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Moderní a lehký
Velikost S-M
Palubní kufr
Objem 32 l
Image
Produkt
Snowball 65218 dětský palubní kufr růžová 23l
T-Class kufr CTS 0010 S vínová 53 x 36,5 x 20cm
Airtex Wordline 805 Mini kabinový na kolečkách šedá 30 l
David Jones 5028 kufr černá 33x23x53 cm
Objem
23 l
35 l
28 l
32 l
Druh zavazadla
kufry
kufry
kufry
kufry
Na kolečkách
Materiál
skořepinové
textilní
skořepinové
polyester
Hmotnost
2.05 kg
2.45 kg
2.53 kg
Cena ca. 900 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.