Meč

Dekorativní i pro bojové umění.

ca. 300 CZK
ca. 200 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 6 800 CZK

Jak vybrat meč

 • Meče využijete nejen např. jako dekoraci, ale hlavně v případě, že se věnujete historickému šermu.
 • Z hlediska typů můžeme meče rozdělit do několika skupin.
 • Společnou vlastností zbraní na scénický šerm je tupá čepel a zakulacená špička meče. Pro porovnání existuje rozdělení do několika tříd.
 • Meče můžete také rozdělit podle ostří jeho čepele na ostré a tupé. Obě kategorie se pak dále člení na podkategorie, přičemž každá má své využití.

Typy

Z hlediska typů můžeme meče rozdělit do několika skupin.

Historické repliky mečů

Historické repliky mečů zaujmou především ty z vás, kteří se věnujete historickému šermu a účastníte se nejrůznějších rekonstrukcí historických bitev. Mezi historické repliky patří následující typy mečů:

Světelný
Oboustranný světelný meč star wars
 • Jednoruční
 • Dvouruční
 • Jedenapůlruční
 • Vikingské
 • Saxy
 • Keltské
 • Spatha
 • Římské
 • Renesanční
 • Fantasy atd.

Kordy, rapíry

Kord patří mezi sečné zbraně. Původně se vyvinul z pozdních typů mečů. Kordy se řadí do období baroka a rokoka. Rapír je opět jeden z typů meče vyznačující se štíhlou, ostře špičatou čepelí a složitou rukojetí jílce. Oba typy oceníte stejně jako historické repliky mečů při nejrůznějších formách historického šermu.

Samurajské meče

Samurajské meče tvoří zvláštní skupinu mečů středověkého Japonska. Mají nejrůznější podobu např.:

Dřevěný
Legler zbraňDřevěný meč Hvězdný rytíř
 • Katany
 • Wakizaši
 • Bokkeny

Tréninkové meče

Jedná se o repliky zbraní zpravidla ze dřeva, které jsou vhodné především k nácviku soubojů. Materiál brání vzniku zbytečných úrazů, nicméně i zde je třeba opatrnosti. Při trénincích s tímto typem zbraně navíc zamezíte případnému poškození realistických replik kovových zbraní. Dřevo používané na tréninkové zbraně je zpravidla z houževnatých druhů dřevin např. javor, dub, jasan nebo buk. Kromě dřeva se na výrobu tréninkových mečů používá také polypropylen, tedy plast.

Víte, že…?

Meče se řadí mezi jedny z nejstarších zbraní a jsou označovány jako tzv. chladné zbraně. Patří mezi sečné a bodné zbraně. Teprve během 18. století začaly být postupně nahrazovány zbraněmi palnými.

Samurajský
Outfit4Events Musashi Ichi samurajský meč ručně kovaná katana

Třídy

Společnou vlastností zbraní na scénický šerm je tupá čepel a zakulacená špička meče. Pro porovnání existuje rozdělení do několika tříd.

Třída Popis
Třída A Patří sem nejlepší čepele z kvalitní oceli; jsou vyvážené a kalené na vysoký stupeň tvrdosti; vyznačují se nízkou hmotností a snadným ovládáním zbraně; využijí je především profesionální šermíři, kteří si zakládají na špičkové kvalitě zbraní
Třída B Stále se jedná o kvalitní meče především českého původu s možností individuálních úprav; čepele jsou tvrdé zpravidla z pružinové oceli; meče jsou těžší a robustnější oproti předchozí kategorii; tyto vysoce odolné zbraně se hodí např. na nesecvičené souboje, při realizaci nejrůznějších bitev atd.
Třída C Na výrobu se používá jakostní ocel; mají nižší tvrdost oproti dvěma předchozím třídám; při středu se zbraní s tvrdší čepelí může dojít k poškození (vznik zubů a záseků); meče jsou lehké, dobře ovladatelné a vyvážené; hodí se zejména pro náročnější začátečníky nebo pokročilé šermíře
Třída D Meče na občasné používání začínajících šermířů; meče mají spíše měkčí čepel a může tedy dojít k jejímu poškození při střetu s kvalitnější zbraní; tyto zbraně mohou být hůře vyvážené a také těžší

Ostří

Meče můžete také rozdělit podle ostří jeho čepele na ostré a tupé. Obě kategorie se pak dále člení na podkategorie, přičemž každá má své využití.

Ostřitelné meče

Prakticky se jedná o zbraně funkční. Přesněji řečeno meče jsou sice tupé, ale v případě potřeby je můžete nabrousit díky vykování a zbroušení do ideální geometrie řezu. Ta je nezbytná proto, aby bylo možné meč ostřit.
Meče jsou vhodné na bezkontaktní šerm a nácvik. Tento typ mečů se přibližuje zbraním reálným. Pokud je chcete používat pro scénický nebo historický šerm, měli byste být opravdu zkušení profesionálové, kteří jsou vybavení adekvátní ochranou zbrojí.

Masivní
Chladné Zbraně "Ice" Game of Thrones legendární meč rodu Starků

Naostřené funkční meče

Meče vhodné k dekoračním účelům. Ve výjimečných případech je ale můžete používat i k nácviku řezání nebo sekání nejrůznějších materiálů. Meče jsou nabroušeny již z výroby. U těchto modelů platí, že čím bude hrana ostřejší, tím snadněji může dojít k poškození čepele meče. Ta se může průběžně ostřit, nicméně se to z bezpečnostních důvodů příliš nedoporučuje.

Velmi ostré

Ostrost těchto zbraní je maximální a může odpovídat kvalitním kuchyňským nožům. Šířka ostří se uvádí zhruba 0,1 mm, takže může dojít velmi snadno k poranění. Velmi ostré meče patří do kategorie nebezpečných zbraní a nejsou vhodné pro žádnou formu historického šermu. V případě dekorace dbejte na bezpečnost. Meč umístěte mimo dosah dětí na opravdu bezpečné místo.

Pro scénický šerm

Meče mají speciální konstrukci a geometrii výbrusu. Hrana čepele je tupá a tlustá. Všechny tyto vlastnosti zaručují vysokou odolnost vůči opakovaným úderům nebo nárazům do tvrdého materiálu.

Dětský
Hasbro Star Wars hrdinský meč se zvuky

Nenaostřené

Čepel těchto mečů není určena k ostření. Meče se hodí zejména pro kontaktní šerm. Tloušťka hrany je cca 2 až 2,5 mm. Díky silným a zaobleným okrajům dochází ke snížení rizika zranění při jejich používání. Meče jsou zároveň velmi odolné vůči poškození.

Víte, že…?

U všech typů zbraní, ať jsou tupé či ostré, nezapomínejte na adekvátní ochranné pomůcky nebo kvalitní výstroj. I tupým mečem, při silném a správně mířeném úderu, můžete způsobit vážné zranění.

Výrobci a ceny

 • Mezi výrazné výrobce replik historických a jiných mečů patří např. Outfit4Events, Rudolf Krutský nebo Espadas y Sables de Toledo.
 • Mezi nejlevnější zbraně patří tréninkové meče ze dřeva nebo polypropylenu. Ceny se pohybují v rozmezí cca 600 Kč a 1100 Kč.
 • Ceny historických replik jednotlivých typů mečů začínají na zhruba 2000 Kč. Náklady pak rostou s ohledem na délku meče, použitý materiál a celkové zpracování zbraně. Nejdražší modely se pak mohou pohybovat v řádech desetitisíců.
Damaškovaný Templářský
Espadas y Sables de Toledo S.L. templářský meč damaškovaný

Otázky a odpovědi

Kdo má doma meč?

Meče využijete nejen např. jako dekoraci, ale hlavně v případě, že se věnujete historickému šermu. Jedná se o specifický druh zábavy, ale i jistý způsob umění, který se rozšířil do celé Evropy. Jeho cílem je napodobit např. středověký nebo renesanční šerm. Jsou pořádány nejrůznější rekonstrukce historických bitev, ale také divadelní scénky, které jsou velmi často součástí prohlídek našich hradů a zámků.

Jak vybrat meč?

Výběr meče je čistě individuální záležitostí. Výběr je ovlivněn nejen zájmy každého, ale velkou roli hraje také věk. Meče určené dětem musí být naprosto bezpečné.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Světelný
Dřevěný
Samurajský
Masivní
Dětský
Damaškovaný Templářský
Image
Produkt
Oboustranný světelný meč star wars
Legler zbraňDřevěný meč Hvězdný rytíř
Outfit4Events Musashi Ichi samurajský meč ručně kovaná katana
Chladné Zbraně "Ice" Game of Thrones legendární meč rodu Starků
Hasbro Star Wars hrdinský meč se zvuky
Espadas y Sables de Toledo S.L. templářský meč damaškovaný
Cena ca. 300 CZK ca. 200 CZK ca. 3 200 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 000 CZK ca. 6 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.