Jak vybrat meč
- Meče využijete nejen např. jako dekoraci, ale hlavně v případě, že se věnujete historickému šermu.
- Z hlediska typů můžeme meče rozdělit do několika skupin.
- Společnou vlastností zbraní na scénický šerm je tupá čepel a zakulacená špička meče. Pro porovnání existuje rozdělení do několika tříd.
- Meče můžete také rozdělit podle ostří jeho čepele na ostré a tupé. Obě kategorie se pak dále člení na podkategorie, přičemž každá má své využití.
Meč - náš výběr




Světelné meče



Japonské meče


Samurajské meče


Dřevěné meče



Exkalibr meče


Jak vybrat meč
Typy
Z hlediska typů můžeme meče rozdělit do několika skupin.
Historické repliky mečů
Historické repliky mečů zaujmou především ty z vás, kteří se věnujete historickému šermu a účastníte se nejrůznějších rekonstrukcí historických bitev. Mezi historické repliky patří následující typy mečů:
- Jednoruční
- Dvouruční
- Jedenapůlruční
- Vikingské
- Saxy
- Keltské
- Spatha
- Římské
- Renesanční
- Fantasy atd.
Kordy, rapíry
Kord patří mezi sečné zbraně. Původně se vyvinul z pozdních typů mečů. Kordy se řadí do období baroka a rokoka. Rapír je opět jeden z typů meče vyznačující se štíhlou, ostře špičatou čepelí a složitou rukojetí jílce. Oba typy oceníte stejně jako historické repliky mečů při nejrůznějších formách historického šermu.
Samurajské meče
Samurajské meče tvoří zvláštní skupinu mečů středověkého Japonska. Mají nejrůznější podobu např.:
- Katany
- Wakizaši
- Bokkeny
Tréninkové meče
Jedná se o repliky zbraní zpravidla ze dřeva, které jsou vhodné především k nácviku soubojů. Materiál brání vzniku zbytečných úrazů, nicméně i zde je třeba opatrnosti. Při trénincích s tímto typem zbraně navíc zamezíte případnému poškození realistických replik kovových zbraní. Dřevo používané na tréninkové zbraně je zpravidla z houževnatých druhů dřevin např. javor, dub, jasan nebo buk. Kromě dřeva se na výrobu tréninkových mečů používá také polypropylen, tedy plast.
Víte, že…?
Meče se řadí mezi jedny z nejstarších zbraní a jsou označovány jako tzv. chladné zbraně. Patří mezi sečné a bodné zbraně. Teprve během 18. století začaly být postupně nahrazovány zbraněmi palnými.

Meč nepatří do rukou pouze mužům, iStock / SerhiiBobyk
Třídy
Společnou vlastností zbraní na scénický šerm je tupá čepel a zakulacená špička meče. Pro porovnání existuje rozdělení do několika tříd.
Třída | Popis |
---|---|
Třída A | Patří sem nejlepší čepele z kvalitní oceli; jsou vyvážené a kalené na vysoký stupeň tvrdosti; vyznačují se nízkou hmotností a snadným ovládáním zbraně; využijí je především profesionální šermíři, kteří si zakládají na špičkové kvalitě zbraní |
Třída B | Stále se jedná o kvalitní meče především českého původu s možností individuálních úprav; čepele jsou tvrdé zpravidla z pružinové oceli; meče jsou těžší a robustnější oproti předchozí kategorii; tyto vysoce odolné zbraně se hodí např. na nesecvičené souboje, při realizaci nejrůznějších bitev atd. |
Třída C | Na výrobu se používá jakostní ocel; mají nižší tvrdost oproti dvěma předchozím třídám; při středu se zbraní s tvrdší čepelí může dojít k poškození (vznik zubů a záseků); meče jsou lehké, dobře ovladatelné a vyvážené; hodí se zejména pro náročnější začátečníky nebo pokročilé šermíře |
Třída D | Meče na občasné používání začínajících šermířů; meče mají spíše měkčí čepel a může tedy dojít k jejímu poškození při střetu s kvalitnější zbraní; tyto zbraně mohou být hůře vyvážené a také těžší |

Staňte se samurajem, iStock / Egemen Ilbeyli
Ostří
Meče můžete také rozdělit podle ostří jeho čepele na ostré a tupé. Obě kategorie se pak dále člení na podkategorie, přičemž každá má své využití.
Ostřitelné meče
Prakticky se jedná o zbraně funkční. Přesněji řečeno meče jsou sice tupé, ale v případě potřeby je můžete nabrousit díky vykování a zbroušení do ideální geometrie řezu. Ta je nezbytná proto, aby bylo možné meč ostřit.
Meče jsou vhodné na bezkontaktní šerm a nácvik. Tento typ mečů se přibližuje zbraním reálným. Pokud je chcete používat pro scénický nebo historický šerm, měli byste být opravdu zkušení profesionálové, kteří jsou vybavení adekvátní ochranou zbrojí.
Naostřené funkční meče
Meče vhodné k dekoračním účelům. Ve výjimečných případech je ale můžete používat i k nácviku řezání nebo sekání nejrůznějších materiálů. Meče jsou nabroušeny již z výroby. U těchto modelů platí, že čím bude hrana ostřejší, tím snadněji může dojít k poškození čepele meče. Ta se může průběžně ostřit, nicméně se to z bezpečnostních důvodů příliš nedoporučuje.
Velmi ostré
Ostrost těchto zbraní je maximální a může odpovídat kvalitním kuchyňským nožům. Šířka ostří se uvádí zhruba 0,1 mm, takže může dojít velmi snadno k poranění. Velmi ostré meče patří do kategorie nebezpečných zbraní a nejsou vhodné pro žádnou formu historického šermu. V případě dekorace dbejte na bezpečnost. Meč umístěte mimo dosah dětí na opravdu bezpečné místo.
Pro scénický šerm
Meče mají speciální konstrukci a geometrii výbrusu. Hrana čepele je tupá a tlustá. Všechny tyto vlastnosti zaručují vysokou odolnost vůči opakovaným úderům nebo nárazům do tvrdého materiálu.
Nenaostřené
Čepel těchto mečů není určena k ostření. Meče se hodí zejména pro kontaktní šerm. Tloušťka hrany je cca 2 až 2,5 mm. Díky silným a zaobleným okrajům dochází ke snížení rizika zranění při jejich používání. Meče jsou zároveň velmi odolné vůči poškození.
Víte, že…?
U všech typů zbraní, ať jsou tupé či ostré, nezapomínejte na adekvátní ochranné pomůcky nebo kvalitní výstroj. I tupým mečem, při silném a správně mířeném úderu, můžete způsobit vážné zranění.
Výrobci a ceny
- Mezi výrazné výrobce replik historických a jiných mečů patří např. Outfit4Events, Rudolf Krutský nebo Espadas y Sables de Toledo.
- Mezi nejlevnější zbraně patří tréninkové meče ze dřeva nebo polypropylenu. Ceny se pohybují v rozmezí cca 600 Kč a 1100 Kč.
- Ceny historických replik jednotlivých typů mečů začínají na zhruba 2000 Kč. Náklady pak rostou s ohledem na délku meče, použitý materiál a celkové zpracování zbraně. Nejdražší modely se pak mohou pohybovat v řádech desetitisíců.