Samurajský meč

Tradiční meč japonských mistrů.

ca. 1 000 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 3 200 CZK

Jak vybrat samurajský meč?

První samurajský meč vyrobil kolem roku 700 n.l. japonský mečíř Amakuni. Alespoň tak se to po stovky let traduje v zemi, která dala světu karaoke, walkman a bizarní televizní show. Jestli je to pravda, nevíme. Dlouhé samurajské meče neboli katany tu jsou s námi nicméně stále. Ačkoliv na originál od japonského mečíře narazíte spíše náhodou, repliku této japonské tradiční zbraně seženete v běžném obchodě.

Složení

Samurajský meč se skládá ze třech částí – tsuka, nagasa a saya, tedy rukojeť, čepel a pochva. Způsob výroby a zpracování těchto částí se liší podle mečíře. Při nákupu se setkáte s dalšími japonskými termíny. Představme si ty nejzákladnější.

  • Tsuba – záštita
  • Kissaki – hrot meče
  • Nakago – řap (kořen) čepele
  • Ito – šňůra oplétající rukojeť
  • Hamon – linie kalení na čepeli
Uhlíková čepel
Haller 83506 samurajský Drak 970 mm

Tsuka

Katany jsou typické svými bohatě zdobenými rukojeťmi. V historii tomu ale ne vždy tak bylo. Rukojeť slouží k pevnému uchopení meče, tradiční japonští samurajové měli rukojeti poměrně obyčejné a hladké.
Tsuku tvoří hlavice, objímka a bambusový kolík. Ten se oplétá šňůrou a zdobí. Ty nejdražší katany pro výzdobu využívají pravou žraločí kůži. Ta je velmi drahá a setkáte se s ní pouze na sběratelských mečích. Dnes se využívají syntetické repliky.

Nagasa

Čepel je nejdůležitější část meče. Tvoří ji samotná čepel, dále hrot kissaki a hamon, tedy linie kalení. Materiálům, ze kterých se čepele katan vyrábějí se věnujeme níže.
Při koupi dražšího meče chtějte od svého prodejce certifikát pravosti, tzv. origami. Japonští mečíři a ověření výrobci tímto dokumentem dokládají vlastnosti materiálu čepele.

Víte, že…?

Hamon, neboli linie kalení, vyznačuje místo, kde se setkávají dva kovy s různým podílem uhlíku. Na tomto místě vzniká specifická linie. Pravé samurajské meče mají tuto linku přirozenou, sériově vyráběné repliky ji mají strojově vybroušenou.

Slavná katana
Chladné zbraně Genin Ninja-To samurajský katana

Saya

Pochva meče tvoří jeho ochranu při nošení, ale v případě katan se jedná také o výrazný dekorativní prvek. Výzdobu, kterou samurajové neměli na rukojetích, bohatě kompenzovali zdobenými pochvami.
Pochvy se běžně vyrábějí z bambusu a podobných lehkých materiálů. V případě samurajských mečů určených jako dekorace se ale meze nekladou. Najdete je tak vyrobené z exotických dřev ale i plastu nebo oceli.

Materiál

Kvalita materiálu odlišovala ve starobylém Japonsku dobrého mečíře od špatného. Broušení, kování a další úkony vždy závisely na kvalitě oceli, ze které se katana vyrábí.

Uhlíková ocel

Dnes i v minulosti prakticky nejběžnější materiál pro cenově dostupné zbraně. Čím více uhlíku ocel obsahuje, tím je tvrdší. Obsah uhlíku u čepelí katan se pohybuje mezi 0,4 a 1 %. Podle toho se také označuje typ oceli. Například ocel 1045 obsahuje 0,45 % uhlíku.
Uhlíková ocel se využívá pro rozdílové kalení a tvorbu přirozené linie hamon. Náklady na výrobu jsou poměrně malé, ocel je přitom dostatečně kvalitní.

Katana
Espadas y Sables de Toledo S.L. 328 samurajský katana

Nerezová ocel

S nerezovou ocelí se setkáte nejen v kuchyni, ale i u dekorativních katan. Výhoda nerezu je v tom, že nekoroduje. Meče z něj vyrobené jsou ovšem těžké a tak se využívají především pro dekorativní účely nebo jako tupé tréninkové zbraně.

Pružinová ocel

Tento typ oceli se využívá především pro scénický šerm a reálný boj. Výhodou tohoto typu oceli je pružnost a elasticita. Díky tomu se ocel po deformaci vrátí do svého původního stavu a nevytvářejí se na ní záseky.

Damascénská ocel

Královna mezi ocelemi. I tak se dá mluvit o jednom z nejkvalitnějších materiálů. Cena této oceli je astronomická, stejně tak jako cena hotové zbraně. Damašková ocel vyniká tvrdostí a houževnatostí, i proto se v minulosti používala u skutečných zbraní. Dnes se s ní setkáte na historických kouscích.

Špičková značková kvalita
Outfit4Events Musashi Ichi samurajský meč ručně kovaná katana
Materiál Vlastnosti Využití
Uhlíková ocel Pevný, odolný Zkouška seku
Nerezová ocel Těžký, nekoroduje Dekorativní účely
Pružinová ocel Elastický, poměrně pevný Scénický šerm
Damašková ocel Velmi pevná, drahá Skutečné zbraně

Délka

Běžná délka celého samurajského meče se pohybuje kolem 40 palců, tedy 1 metru. Samotná délka čepele pak tvoří přibližně dvě třetiny.
Delší meče jsou lepší pro boj ve venkovních prostorech a scénický šerm. Kratší zbraně naopak využijete v úzkých prostorách a lépe se s nimi manipuluje. Délka zbraně se vždy označuje dvěma čísly. Například 29 × 40 udává délku čepele 29 palců a délku meče 40 palců.

Víte, že…?

Věděli jste, že samurajské meče nebyly pouze doménou samurajů? Ti je dokonce začali užívat po 200 letech od výroby prvního. Mezi jejich původní uživatele se řadí bohatá japonská šlechta, které sloužili jako znak vysokého sociálního statusu.

Značky

Když pomineme značky, které vyrábějí katany čistě pro dekorativní účely a z lehkých materiálů, najdeme na trhu několik zavedených výrobců. Jedním z nich je toledská firma Marto, která vyrábí bohatě zdobené repliky. Kvalitní čepele vyrábí také firmy zaměřující se na chladné zbraně Cold Steel.

Cena

Samurajské meče se pohybují v poměrně velkém cenovém rozptylu. Ty nejlevnější dekorativní seženete už za několik stovek nebo tisíc. Bohatě zdobené repliky skutečných mečů vyrobené z kvalitní uhlíkové oceli ovšem pořídíte klidně i za 20 000 Kč. Pokud plánujete pořízení tréninkové katany, kupte meč v hodnotě zhruba 10 000 Kč.

Jméno
Uhlíková čepel
Slavná katana
Katana
Špičková značková kvalita
Image
Produkt
Haller 83506 samurajský Drak 970 mm
Chladné zbraně Genin Ninja-To samurajský katana
Espadas y Sables de Toledo S.L. 328 samurajský katana
Outfit4Events Musashi Ichi samurajský meč ručně kovaná katana
Výrobce
Outfit4Events
CHZ
Espadas y Sables de Toledo
Outfit4Events
Délka čepele
69 cm
72 cm
Cena ca. 1 000 CZK ca. 1 500 CZK ca. 3 100 CZK ca. 3 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena