Nejlepší samurajské meče 2024 a jak vybrat

Tradiční meč japonských mistrů.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Fauna Samurajský meč velký dřevěný
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat samurajský meč

 • Originální meč není běžně k dostání avšak repliku této japonské tradiční zbraně seženete v běžném obchodě.
 • Samurajský meč se skládá ze třech částí – tsuka, nagasa a saya, tedy rukojeť, čepel a pochva.
 • Kvalita materiálu odlišovala ve starobylém Japonsku dobrého mečíře od špatného. Broušení, kování a další úkony vždy závisely na kvalitě oceli, ze které se katana vyrábí.
 • Běžná délka celého samurajského meče se pohybuje kolem 40 palců, tedy 1 metru. Samotná délka čepele pak tvoří přibližně dvě třetiny.

Samurajský meč - náš výběr

Fauna Samurajský meč velký dřevěný
přečíst recenzi
Výrobce: Fauna
Druh: sečné zbraně
Material: dřevěné
Zobrazit více
Toto je samurajský meč. Hlavní rysy zahrnují kovovou čepel délky 70 cm s tvrdostí 58-60 HRC, tradiční výrobní proces a rukojeť pokrytou rybím kůží. Tento meč je vhodný pro sběratele nebo cvičení japonského mečového umění.
Zobrazit méně

Originální samurajské meče

Marto Windlass Samurajská katana Black 350
Výrobce: Marto
Zobrazit více
Samurajský meč nabízí tvar a vlastnosti tradičního japonského katany. Průměrná délka čepele je 70 cm a je vyrobený ze skládané oceli s tvrdostí 58 HRC. Rukojeť je obalena v pravé rejnočí kůži a ovinuta látkou pro lepší úchop. Vyrobeno věrně podle historických postupů.
Zobrazit méně

Dřevěné samurajské meče

Fauna Samurajský meč velký dřevěný
přečíst recenzi
Výrobce: Fauna
Druh: sečné zbraně
Material: dřevěné
Zobrazit více
Toto je samurajský meč. Hlavní rysy zahrnují kovovou čepel délky 70 cm s tvrdostí 58-60 HRC, tradiční výrobní proces a rukojeť pokrytou rybím kůží. Tento meč je vhodný pro sběratele nebo cvičení japonského mečového umění.
Zobrazit méně
Fauna Samurajský meč malý dřevěný
Výrobce: Fauna
Druh: sečné zbraně
Material: dřevěné
Zobrazit více
Tento samurajský meč je zhotoven z vysoce kvalitní oceli s pečlivě vytvořenou ostří. Jeho celková délka činí 104 cm a délka čepele je 72,5 cm. Rukojeť je vyrobena z pevného a odolného materiálu a je navržena pro snadnou manipulaci. Výsledkem je tradiční samurajský meč s moderními prvky.
Zobrazit méně

Dětské samurajské meče

Wiky Samurajský meč 74 cm
Zobrazit více
Tento samurajský meč je vyroben z kvalitní oceli, což zajišťuje jeho odolnost a pevnost. Má délku čepele 70 cm a celkovou délku 100 cm. Cedrové pouzdro chrání meč před poškozením. Tento meč je vhodný pro sběratele, reenactment akce nebo japonské bojové umění.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Samurajský meč

Jak vybrat samurajský meč

Složení

Samurajský meč se skládá ze třech částí – tsuka, nagasa a saya, tedy rukojeť, čepel a pochva. Způsob výroby a zpracování těchto částí se liší podle mečíře. Při nákupu se setkáte s dalšími japonskými termíny. Představme si ty nejzákladnější.

 • Tsuba – záštita
 • Kissaki – hrot meče
 • Nakago – řap (kořen) čepele
 • Ito – šňůra oplétající rukojeť
 • Hamon – linie kalení na čepeli

Tsuka

Katany jsou typické svými bohatě zdobenými rukojeťmi. V historii tomu ale ne vždy tak bylo. Rukojeť slouží k pevnému uchopení meče, tradiční japonští samurajové měli rukojeti poměrně obyčejné a hladké.
Tsuku tvoří hlavice, objímka a bambusový kolík. Ten se oplétá šňůrou a zdobí. Ty nejdražší katany pro výzdobu využívají pravou žraločí kůži. Ta je velmi drahá a setkáte se s ní pouze na sběratelských mečích. Dnes se využívají syntetické repliky.

Samurajské meče

Samurajský meč může být luxusní záležitostí, iStock / Vladimir Kokorin

Nagasa

Čepel je nejdůležitější část meče. Tvoří ji samotná čepel, dále hrot kissaki a hamon, tedy linie kalení. Materiálům, ze kterých se čepele katan vyrábějí se věnujeme níže.
Při koupi dražšího meče chtějte od svého prodejce certifikát pravosti, tzv. origami. Japonští mečíři a ověření výrobci tímto dokumentem dokládají vlastnosti materiálu čepele.

Víte, že…?

Samurajský meč
Fauna Samurajský meč velký dřevěný

Hamon, neboli linie kalení, vyznačuje místo, kde se setkávají dva kovy s různým podílem uhlíku. Na tomto místě vzniká specifická linie. Pravé samurajské meče mají tuto linku přirozenou, sériově vyráběné repliky ji mají strojově vybroušenou.

Saya

Pochva meče tvoří jeho ochranu při nošení, ale v případě katan se jedná také o výrazný dekorativní prvek. Výzdobu, kterou samurajové neměli na rukojetích, bohatě kompenzovali zdobenými pochvami.
Pochvy se běžně vyrábějí z bambusu a podobných lehkých materiálů. V případě samurajských mečů určených jako dekorace se ale meze nekladou. Najdete je tak vyrobené z exotických dřev ale i plastu nebo oceli.

Víte, že…?

Samurajský meč je pouze jedním z mnoha typů mečů, které lze na trhu koupit.

Materiál

Originální samurajské meče
Böker Magnum meč HANDFORGED DAM SAMURAI 71 cm

Kvalita materiálu odlišovala ve starobylém Japonsku dobrého mečíře od špatného. Broušení, kování a další úkony vždy závisely na kvalitě oceli, ze které se katana vyrábí.

Uhlíková ocel

Dnes i v minulosti prakticky nejběžnější materiál pro cenově dostupné zbraně. Čím více uhlíku ocel obsahuje, tím je tvrdší. Obsah uhlíku u čepelí katan se pohybuje mezi 0,4 a 1 %. Podle toho se také označuje typ oceli. Například ocel 1045 obsahuje 0,45 % uhlíku.
Uhlíková ocel se využívá pro rozdílové kalení a tvorbu přirozené linie hamon. Náklady na výrobu jsou poměrně malé, ocel je přitom dostatečně kvalitní.

Nerezová ocel

S nerezovou ocelí se setkáte nejen v kuchyni, ale i u dekorativních katan. Výhoda nerezu je v tom, že nekoroduje. Meče z něj vyrobené jsou ovšem těžké a tak se využívají především pro dekorativní účely nebo jako tupé tréninkové zbraně.

Pružinová ocel

Dřevěné samurajské meče
Fauna Samurajský meč malý dřevěný

Tento typ oceli se využívá především pro scénický šerm a reálný boj. Výhodou tohoto typu oceli je pružnost a elasticita. Díky tomu se ocel po deformaci vrátí do svého původního stavu a nevytvářejí se na ní záseky.

Damascénská ocel

Královna mezi ocelemi. I tak se dá mluvit o jednom z nejkvalitnějších materiálů. Cena této oceli je astronomická, stejně tak jako cena hotové zbraně. Damašková ocel vyniká tvrdostí a houževnatostí, i proto se v minulosti používala u skutečných zbraní. Dnes se s ní setkáte na historických kouscích.

Tradiční samurajský meč

O kvalitě a ceně meče rozhoduje výrobní materiál, iStock / vudhikrai

MateriálVlastnostiVyužití
Uhlíková ocelPevný, odolnýZkouška seku
Nerezová ocelTěžký, nekorodujeDekorativní účely
Pružinová ocelElastický, poměrně pevnýScénický šerm
Damašková ocelVelmi pevná, draháSkutečné zbraně

Délka

Běžná délka celého samurajského meče se pohybuje kolem 40 palců, tedy 1 metru. Samotná délka čepele pak tvoří přibližně 2/3.

 • Delší meče jsou lepší pro boj ve venkovních prostorech a scénický šerm.
 • Kratší zbraně naopak využijete v úzkých prostorách a lépe se s nimi manipuluje.
Dětské samurajské meče
Meč dětský Ninja samurajský 62cm 2 barvy v sáčku plast

Délka zbraně se vždy označuje dvěma čísly. Například 29 × 40 udává délku čepele 29 palců a délku meče 40 palců.

Víte, že…?

Věděli jste, že samurajské meče nebyly pouze doménou samurajů? Ti je dokonce začali užívat po 200 letech od výroby prvního. Mezi jejich původní uživatele se řadí bohatá japonská šlechta, které sloužili jako znak vysokého sociálního statusu.

Japonský samuraj

Samurajský meč je meč s velkou tradicí, iStock /

Značky

Když pomineme značky, které vyrábějí katany čistě pro dekorativní účely a z lehkých materiálů, najdeme na trhu několik zavedených výrobců. Jedním z nich je toledská firma Marto, která vyrábí bohatě zdobené repliky. Kvalitní čepele vyrábí také firmy zaměřující se na chladné zbraně Cold Steel.

Cena

Originální samurajské meče
Marto Windlass Samurajská katana Black 350

Samurajské meče se pohybují v poměrně velkém cenovém rozptylu. Ty nejlevnější dekorativní seženete už za několik stovek nebo tisíc. Bohatě zdobené repliky skutečných mečů vyrobené z kvalitní uhlíkové oceli ovšem pořídíte klidně i za 20 000 Kč. Pokud plánujete pořízení tréninkové katany, kupte meč v hodnotě zhruba 10 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaký meč je možné koupit?

První samurajský meč vyrobil kolem roku 700 n.l. japonský mečíř Amakuni. Alespoň tak se to po stovky let traduje v zemi, která dala světu karaoke, walkman a bizarní televizní show. Jestli je to pravda, nevíme. Dlouhé samurajské meče neboli katany tu jsou s námi nicméně stále. Ačkoliv na originál od japonského mečíře narazíte spíše náhodou, repliku této japonské tradiční zbraně seženete v běžném obchodě.

Jak vybrat samurajský meč?

Výběr meče je závislý na tom, za jakým účelem meč pořizujete. Pokud má meč plnit pouze dekorativní funkci, budete ho vybírat pouze podle vzhledu. Ti, kteří chtějí meč používat i pro trénink nebo na něho mají vyšší nároky, musí zvolit dražší a kvalitnější meče.
Zobrazit kompletní nabídku Samurajský meč