Měřič laku

Určí tloušťku laku.

ca. 3 000 CZK
ca. 700 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 1 300 CZK

Jak vybrat měřič laku

  • Používá se na snadné určení tloušťky laku, ve většině případů u bazarových vozidel.
  • Velmi snadno zjistíte, zda bylo do laku zasahováno, například kvůli dřívější nehodě.
  • Správné měření laku probíhá od střechy vozidla a následně na všech následujících dílech, přičemž mělo by být prováděno několikrát pro eliminaci případných chyb.

Popis

Měřič laku je v dnešní době zpravidla elektronické zařízení, které svým tvarem připomíná pistoli, případně elektronický teploměr z nemocnic. Tentokrát se však nejedná o měření teploty, nýbrž tloušťky laku. Ten může být nanesen na ocelovém, pozinkovaném či hliníkovém povrchu. Pomocí měřiče laku snadno zjistíte nejen tloušťku laku, ale také to, zda byl dodatečně doplňován, či je nastaven tmelem. Rozpozná se tak utajovaná oprava či bouračka v případě automobilu. Dále se měřič laku používá též k určení lakových vrstev, izolačních nátěrů nebo pro určení tloušťky plastické fólie.

Jak funguje

  • Měřič laku dokáže měřit tloušťku nekovové vrstvy a může se jednat o lak, barvu, tmel, plast a další obdobné materiály. Materiály musí být naneseny na kovovém povrchu, což může být ocel, pozink či hliník.
  • Měřič laku dokáže změřit skutečnou vzdálenost povrchu snímače od kovového povrchu. V tomto ohledu je nezbytné rozlišovat, o jaký konkrétní druh kovového povrchu se jedná. V souvislosti s měřením laku pomocí měřiče laku rozlišujeme kovy na feromagnetické, což je ocel, a neferomagnetické, což je hliník.
  • Pakliže je nutné měřit tloušťku laku na hliníkovém podkladu, je vhodné vybírat modely s označením AL v jejich názvu. Jak je známo, AL je zkratka hliníku. Naopak má-li měřič laku ve svém názvu chemickou značku FE, přijde vhod na ocelové povrchy.
Kvalitní
Voltcraft SDM-115

Správné měření

Měření tloušťky laku na karoserii automobilu se vždy provádí se začátkem na střeše vozidla. Následuje měření na každém jednotlivém dílu celé karoserie. Platí zde obecně známé pravidlo, že čím více měření bude provedeno, tím přesnější hodnoty získáte.

  • Tloušťka laku se na vozidle pohybuje od 80 mikrometrů až do 180 mikrometrů.
  • Na jednom automobilu se mohou naměřené hodnoty lišit maximálně o 40 %.
  • Je-li na autě druhé lakování, měl by měřič laku naměřit hodnotu 400 mikrometrů.

Pokud byste naměřili ještě výrazně vyšší hodnoty, znamená to, že jsou na karoserii použity tmelové plochy nebo git, což je samozřejmě nežádoucí.

Hobby řada
Toya TO-81731

Rozsah měření

Na trhu najdete nespočet měřičů laků, které se v prvé řadě liší svým měřícím rozsahem. Zpravidla i ty nejlevnější modely mají rozsah od 0 mikrometrů do 990 mikrometrů. Spolehlivě vám tak změří lak na karoserii vozu a navrch případně i nežádoucí plochy mezi lakem a kovovým podkladem. Kvalitnější modely však mají rozsah i dvakrát větší, tedy až do 2 000 mikrometrů.

Naměřená tloušťka laku význam    
80 – 180 mikrometrů běžná vrstva laku na karoserii vozidla    
do 400 mikrometrů dvojitá vrstva laku na karoserii vozidla    
více než 400 mikrometrů kromě laku je přítomen ještě další materiál

Displej

Každý moderní měřič laku je vybaven digitálním displejem, na kterém zobrazuje naměřené hodnoty. Pakliže budete lak měřit pravidelně a v různých podmínkách, určitě dbejte na to, aby byl displej podsvícený. Je však nutné dodat, že podsvícení je nedílnou součástí všech jen nepatrně lepších modelů a bez podsvícení jsou výhradně základní modely v nabídce.

Napájení

Měřiče laku jsou z podstaty věc přenosnými přístroji, které svou velikostí někdy i schováte do kapsy. Jejich chod, potažmo napájení je řešeno samozřejmě bateriemi. Některé modely využívají méně obvyklé 9V baterie, jiné jsou vybaveny běžnými AA tužkovými bateriemi v počtu dvou kusů. Je třeba dodat, že měřič laku nemá velký odběr a baterie v něm vydrží dlouho. Z tohoto důvodu nejsou vhodné dobíjecí akumulátory, které jsou ideální při pravidelném a větším odběru. Do měřičů laku se tak hodí spíše alkalické baterie, které dlouho vydrží a nehrozí jejich vytečením a možným poškozením přístroje.

Vysoce přesný
Uni-T UT343D

Ceny

Nejlevnější měřiče laku lze sehnat zhruba od hranice 500 Kč a čas od času je seženete i v běžných obchodech či hobby marketech. Vyšší přesnost, kterou vyžadují profesionálové, mívají však až modely s cenou kolem 1 500 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží měřič laku?

Jde o jednoduchý přístroj, který snadno změří tloušťku laku a to naměřením přesné vzdálenosti od měření až po první kovovou vrstvu. Tloušťka laku se vždy udává v mikrometrech.

Čím se liší modely se zkratkami FE a AL ve svém názvu?

Měřiče laku se zkratkou FE v názvu jsou vhodné k měření tloušťky laku na feromagnetických kovových materiálech, například na oceli. Naopak přístroje se zkratkou AL v názvu se využívají pro měření tloušťky laku na hliníkových materiálech.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kvalitní
Hobby řada
Vysoce přesný
Snadné ovládání
Rychlé měření
Dostupný
Image
Produkt
Voltcraft SDM-115
Toya TO-81731
Uni-T UT343D
ST INSTRUMENTS ST-156
Asta A-EG0102
MAR-POL MGR-13-FE
Cena ca. 3 000 CZK ca. 700 CZK ca. 3 100 CZK ca. 3 300 CZK ca. 2 400 CZK ca. 1 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.