Mikrofony k PC

Pro elektronický záznam zvuku.

ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat mikrofony k PC

 • Technická funkce mikrofonu je přeměna akustického signálu na elektronický.
 • Podle principu snímání zvuku lze mikrofony rozdělit na několik typů.
 • Podle umístění můžete mikrofony rozdělit na hlavové, klopové, ruční, stolní nebo puškové.
 • Při výběru mikrofonu můžete zohlednit některé parametry.

Typy

Podle principu snímání zvuku lze mikrofony rozdělit na několik typů:

Kondenzátorové

Principem je, že zvukové vlny rozechvívají membránu, která je součástí elektrického obvodu. Nevýhodou tohoto typu mikrofonu je slabší výstupní signál. To bývá kompenzováno integrovaným zesilovačem. Na druhou stranu jsou velmi citlivé, takže mají velmi věrnou interpretaci zvuku. Velmi často se využívají pro profesionální záznamy.

Přenosný
Yenkee YMC 1020GY

Dynamické

Dynamické mikrofony jsou asi nejznámějším typem. Zde opět membrána zachycuje zvukové vlny a následně je přenáší na cívku. Mikrofony jsou sice méně citlivé, ale mají odolnou, jednoduchou konstrukci. Díky tomu mají i nenáročné použití. Výstupní signál je dostatečně silný, není třeba používat zesilovač.

Elektretové

Jedná se vlastně o kondenzátorový mikrofon, ale konstrukce se liší tím, že elektrické pole je vytvářené pomocí nevodivé hmoty. Ta je stále elektricky nabitá. Mikrofony mají jednoduchou konstrukci, která umožňuje jejich miniaturizaci.

Víte, že…?

Dynamické mikrofony používal např. Michael Jackson. Mimo jiné na něj nahrál většinu vokálů u alba Thriller. I díky němu se stále těší poměrně velké popularitě.

Se stojánkem
Trust Primo 21674

Umístění

Podle umístění můžete mikrofony rozdělit na hlavové, klopové, ruční, stolní nebo puškové. Pro používání mikrofonu u počítače využijete nejčastěji mikrofony hlavové, stolní, případně ruční.

Hlavový

Tento typ mikrofonu je výhodný v případě, že potřebujete mít volné ruce, např. když pracujete s klávesnicí. Je vhodný i pro telefonování, protože není výjimkou, že jeho součástí jsou také sluchátka.

Stolní

Jedná se o typ mikrofonu, jehož součástí je vždy praktický stojan. Nejčastěji se používá pro řečníky na konferencích nebo právě pro zapojení k počítači.

Duální připojení
Jabra Speak 710

Ruční

Tento typ mikrofonu je asi nejznámější. Znáte ho z koncertů nebo např. televizních vystoupení. I tento mikrofon je možné připojit a používat společně s počítačem. Pokud ho nechce mít jen tak položený na stole, existuje dokoupení praktického stojanu.

Připojení k PC

Pro připojení k počítači se využívá zejména USB port, Jack konektor nebo jsou výrobky, které nabízí také bezdrátové připojení k PC. Při výběru mikrofonů narazíte také na XLR konektor. Ten je ve srovnání s ostatními sice kvalitnější a odolnější, ale není určený pro počítače. Pokud byste na tomto připojení trvali, je možné koupit redukci, díky které i tento typ mikrofonu k počítači připojíte.

USB

Jedná se o univerzální a asi nejčastější vstup u modelů pro PC. Zpravidla slouží jak k připojení mikrofonu k počítači, tak k jeho nabíjení.

Malý
Boya BY-PM700

Jack

Tento typ konektoru se používá nejen k připojení k počítači, ale je kompatibilní s mnoha dalšími přístroji. K mání je ve dvou velikostech a to 6,3 mm nebo 3,5 mm. Pro připojení k počítači se většinou používá konektor menší.

Bezdrátové připojení

Bezdrátové připojení mikrofonů k počítači je zajištěno přes Bluetooth. Mnohdy narazíte na mikrofony, které jsou kombinované, tzn. lze je připojit i pomocí kabelu a zároveň je možné využít připojení bezdrátové.

  Výhody Nevýhody
Drátové mikrofony Levnější varianta Spolehlivější přenos zvuku Nedochází k rušení frekvence Kabel je vždy svým způsobem omezující (délka, správná koncovka)
Bezdrátové mikrofony Svoboda pohybu Často v kombinaci s kabelovým připojením Nutnost napájení Vyšší pořizovací cena
     

Parametry

Při výběru mikrofonu můžete zohlednit některé parametry

Do kanceláře
NGS MS102
 • Citlivost – jednotka mV/Pa (milivolty na Pascal); čím vyšší hodnota, tím větší odstup bude mít signál od šumu
 • Šum – jednotka dB (decibel); čím menší tato hodnota bude, tím lépe
 • Akustický tlak – maximální hodnota, kterou mikrofon zpracuje bez zkreslení; důležitý u hlučných zdrojů zvuku
 • Impedance – jednotka Ω (ohm); udává hodnotu správného připojení do vstupního obvodu; Vstupní alespoň 5x větší než výstupní; U většiny je výstupní impedance menší než 200 Ω – možnost použití dlouhých kabelů aniž by došlo ke zkreslení signálu

Příslušenství

Při práci s mikrofonem je možné využít i několik doplňků, které vám může zpříjemnit práci.

 • Pop filtr – často se označuje jako „plivátko“; používá se k eliminaci retnice, tedy vyražení hlásek B a P – vzniká zvuk, který připomíná odplivnutí
 • Ochrana proti větru – v případě připojení k počítači pravděpodobně nebudete potřebovat, leda v případě, že budete pracovat venku; tato ochrana filtruje nárazy větru
 • Stojany – v případě stolních mikrofonů jsou většinou součástí, jinak lze dokoupit; liší se materiálem, průměrem pro posazení mikrofonu
 • Kabely – k propojení mikrofonu s jinými přístroji (PC, zvuková zařízení), případně se používá jako nabíječka; Pokud není kabel kvalitní, bude mít pravděpodobně kratší životnost a také může dojít ke zhoršení kvality zvuku
 • Pouzdra – k přenášení nebo k ochraně během používání

Víte, že…?

To kam umístíte mikrofon, má vliv na kvalitu zvuku, který chcete zaznamenat. Je dobré vyzkoušet několik poloh mikrofonu a záznamy porovnat. Pokud máte u mikrofonu stojan, určitě vám usnadní práci.

Ceny a výrobci

Cenové rozpětí mikrofonů je opravdu široké. Nejlevější koupíte za několik desítek korun, nejdražší varianty se pohybují v řádu desetitisíců. Od levných mikrofonů nemůžete očekávat žádné zázraky, ale pro běžné používání si vystačíte i s modely do cca 2000,- Kč. Kvalitní mikrofony pro náročnější uživatele začínají zhruba na částce 5000,-. Je třeba si uvědomit, že v případě mikrofonů platí pravidlo, že kvalita výrobku je přímo úměrná jeho ceně.

Existuje několik indicií, jak rozpoznat nekvalitní výrobek:

 • Pevné připojení kabelu
 • Korpus z plastu
 • Nejasné parametry
 • Ne příliš kvalitní zvuk

Na našem trhu najdete výrobky značek Auna, Samson, Vonyx, AKG a další.

Otázky a odpovědi

Proč mít mikrofon k PC?

Technická funkce mikrofonu je přeměna akustického signálu na elektronický. V souvislosti s připojením k počítači jej budete nejspíš potřebovat pro záznam zvuku nebo jako nezbytnou pomůcku při telefonování přes různé internetové aplikace. Dále se mikrofony využívají pro zesílení vašeho hlasu při různých vystoupeních.

Jak vybrat mikrofon k PC?

Výběr mikrofonu souvisí i tím, jakým způsobem a jak často budete mikrofon používat. Oblíbené jsou stolní i hlavové mikrofony. Co se týká připojení, budete se rozhodovat mezi drátovým a bezdrátovým. Velmi důležitý je vhled a různé funkce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Přenosný
Se stojánkem
Duální připojení
Malý
Do kanceláře
Image
Produkt
Yenkee YMC 1020GY
Trust Primo 21674
Jabra Speak 710
Boya BY-PM700
NGS MS102
Výrobce
Yenkee
Trust
Jabra
Olympus
NGS
Hmotnost
252 g
47 g
298 g
1040 g
60 g
Umístění
stolní
stolní
přenosný
stolní
ruční
Připojení
jack
jack
USB
USB
jack
Cena ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 5 000 CZK ca. 2 000 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.