Mixér

Který mixer se k vám nejvíc hodí? Vyberte si.

ca. 4 800 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 800 CZK

Mixér

Každý, kdo vstoupí do kuchyně, dříve nebo později potřebuje mixér. Jeho použití opravdu rozmanité, stejně jako množství modelů, které se na trhu vyskytují. Jak tedy vybrat ten, který vám bude dobře sloužit? Na následujících řádcích objasníme, proč není mixér jako mixér, a poradíme, co sledovat, aby jste byli s výběrem spokojení.

Typy mixérů

Na trhu nám nabízejí různé varianty mixérů. Základním rozdílem mezi jednotlivými typy, je způsob, jakým se s nimi pracuje, k jakým účelům slouží a také kde je můžeme skladovat. Mixéry se nejčastěji dělí na tyčové, stolní, ruční šlehače a sekáčky. Není mixér jako mixér, dopředu zvažte, k čemu ho nejčastěji chcete používat. I v jednotlivých kategoriích jsou velké rozdíly v cenách, které závisí především na počtu funkcí a vybavení.

Typ Použití
Tyčové mixéry Patří k něm nejpohodlnějším. Použijete je rovnou v hrnci, v němž vaříte. Bez špinění dalšího nádobí. Nevýhodou je, že nejsou určeny pro delší mixování.
Ruční šlehače Jsou robustnější než tyčové mixéry. Zvládnou šlehání, ale také hnětení těsta.
Sekáčky Primárně slouží k nasekání malého množství potravin.
Smoothie makery Zvládnou nutriční pokrmy, stejně jako koktejly. S drcením ledu však neuspějete.
Stolní mixéry Nejuniverzálnější typ mixéru. Zvládne jak mixování ovoce a zeleniny, tak semínka nebo led. Připravíte s ním jak koktejly, tak polívky nebo lité těsto ku příkladu na palačinky.

Příkon a hmotnost

Příkon nás informuje o tom, kolik mixér spotřebuje elektrické energie, ale i o jeho výkonu. Dostatečný příkon je tedy při výběru spotřebiče velmi důležitým parametrem.

Mixuje i vaří
Tefal Ultrablend Cook BL962B38

Minimální příkon u stolního mixéru se pohybuje okolo 300 W. Pokud budete mixér využívat i na mixování ledu nebo třeba oříšků, budete potřebovat přístroj s minimálním příkonem 1000 W.

A jak by měl ideální příkon vypadat u jednotlivých druhů mixérů?

Typ Optimální příkon
Tyčové mixéry Alespoň 300 W. U multifunkčních modelů okolo 600 W.
Ruční šlehače 250 – 500 W.
Sekáčky a drtiče Alespoň 100 W pro sekání ovoce a zeleniny, pro led alespoň 300 W.
Smoothie makery Okolo 350 W.
Stolní mixéry Minimálně 300 W. Jestliže chcete mixovat i tvrdé přísady, volte příkon okolo 1000 W.

Hmotnost mixéru se zdá být nepodstatná, zvláště u těch stolních, ale je dobré ji sledovat. Příliš těžký mixér bez držáku či stojanu vám taky dobrou službu neudělá. Obecně platí, čím je mixér lehčí, tím snadnější je manipulace. Ty nejlepší mixéry mají i funkci automatického zastavení. Nemusíte se tedy obávat, že zapomenete mixér vypnout a tím ho zničíte, protože automatické zastavení to udělá za vás.

Profi stolní
KitchenAid 5KSB1585E

Počet otáček

Otáčky určují, kolikrát se mixovací nůž otočí za minutu a napoví nám tedy, za jak dlouho je mixér schopen potraviny rozmělnit. U stolních mixérů je pro běžné mixování dostatečných 11 000 otáček za minutu, pro mixování ledu a ořechů je potřeba téměř dvojnásobek.

Objem nádoby

Obvykle platí, že levnější výrobky zpravidla disponují menším objemem nádoby na mixování. Nemusí to tak být vždy.

Velikost mísy volte podle toho, pro kolik osob budete pokrm obvykle připravovat. Nejmenší nádoby začínají na 0,7 litrech. Taková mísa je vhodná pro jednu osobu, na mixování koktejlů nebo menší dávky litého těsta.

Oblíbený tyčák
Bosch MSM67170

Pokud máte větší rodinu, případně často připravujete koktejly či pokrmy pro více osob, volte nádoby s objemem alespoň 4 litry.

Materiál

Volba materiálu je důležitá zejména u mixovacích nožů. Sázejte na kvalitní nerezovou ocel. Pokud volíte takzvaný nutriční mixér, který si poradí i s mixováním semen a ořechů, vybírejte nože, které jsou navíc pokryty titanovou vrstvou, aby neunikaly vitamíny a minerální látky.

Tělo mixéru by mělo být vyrobeno rovněž z nerezové oceli, nebo kvalitního plastu. Nádoby mohou být rovněž plastové, ocelové či skleněné. Praktické je, když je nádoba vyrobena s průhledného materiálu a disponuje odměrkou.

Ořechový sekáč
Braun MQ 3038 Spice

Skleněná nádoba

Skleněná nádoba pro mixování patří mezi ty kvalitnější. Je méně náchylná k poškrábání nebo jinému poškození. Navíc ji můžete mýt v myčce. Velkou výhodou je také to, že se v ní nezadržují pachy a po umytí z ní tedy neucítíte potraviny, které jste v ní dříve mixovali.

Každá mince má ale dvě strany. Musíte počítat s větší hmotností a také s tím, že se s mixérem bude hůře manipulovat. Nevýhodou je také její křehkost. Pokud mixér upustíte na zem, máte téměř jistotu, že se vám rozbije nebo alespoň poničí.

Plastová nádoba

Levnější variantou, která je vhodná spíše na občasné mixování, je nádoba z plastu. Mějte na paměti, že horkou polévku v takové nádobě nerozmixujete.

Na smoothie
Sencor SNB 4301RD

Plastová nádoba se snadněji poškrábe a opotřebuje. Na druhou stranu je daleko odolnější pádu než nádoba skleněná. Je lepší ji omývat pouze v ruce.

Hlučnost

Stolní mixéry obecně patří k hlučnějším přístrojům, což může být pro citlivější osoby nekomfortní. Některé modely stolních mixéru se vyrábějí i tišší, což však může být i na úkor jejich výkonu.

Hlučnost většiny mixérů se pohybuje okolo 90 db, což je přibližně takový zvuk, jako vydává fén nebo sekačka na trávu.

Expert
Delimano NutriBullet 600

Funkce

U funkcí se zamyslete, na co mixér budete používat. Věřte, že čím více funkcí budete požadovat, tím hlouběji si budete muset sáhnout do kapsy. Čím více toho přístroj zvládne, tím bude také dražší. Jaké funkce jsou oblíbené?

 • Nastavení rychlosti otáček – Možnost nastavovat otáčky podle toho, co zrovna mixujete je velmi praktická. Přesto, že se jedná o základní funkci, stále existují i mixéry, které mají pevně daný počet otáček za minutu.
 • Drcení ledu – Rozhodně se nejedná o standardní funkci běžnou u všech modelů. Drtit led umějí zpravidla dražší dražší mixéry s větším příkonem a vyšší rychlostí otáček. S obyčejnějším mixérem led nerozdrtíte.
 • Šlehání – Některé modely mají příslušenství i na šlehání.
 • Vaření – V mixéru můžete nejenom mixovat, ale i vařit. Zejména ty nutriční mixéry to dovedou.
 • Automatické vypnutí – Funkce, která se hodí pro všechny vytížené lidi, jež se snaží ušetřit každou minutku. Jednoduše vložíte potraviny do mixéru, nastavíte, jak dlouho bude přístroj mixovat a věnujete se něčemu jinému. Po uplynutí nastavené doby se přístroj sám vypne. Pokud mixér tuto funkci má, můžete sami nastavit, jak dlouho mixér bude mixovat, než se sám vypne. I za tuto funkci si ovšem připlatíte.
 • Pulzní spínač – Jedna ze základních funkcí, která umožňuje po krátkou dobu pracovat na velmi vysoký výkon.
 • Pojistka proti přehřátí – Tato funkce je velice užitečná a patří rovněž mezi základní. Má ji většina mixérů na trhu. Pokud je mixér na hranici přehřátí, sám se vypne a nezačne znovu fungovat, dokud není dostatečně vychladlý.
 • Bezpečnostní pojistka – Tato pojistka slouží v případě, kdy nasadíte horní víko špatně, mixér neumožní zapnutí. Hodí se pro všetečné dětské ručičky, ale také vás může zachránit od postříkané kuchyně nebo oblečení.

Tip: Pro příznivce zdravého životního stylu, kteří často připravují např. ořechová másla, doporučujeme sledovat i nepřetržitou dobu provozu. Standardně mixér zvládne pracovat po dobu 60 sekund. U mletí ořechů je však potřeba delší čas, což může být problém. Zaměřte se tedy na to, aby doba nepřetržitého provozu dosahovala alespoň 2 minut.

Ruční klasika
Bosch MFQ2210

Příslušenství

Některé mixéry se dodávají zcela bez příslušenství, jiné disponují bohatým počtem nástavců a mixovacích nádob. Nástavce na šlehání, drcení a další činnosti pak pokryjí práci několika typů mixérů a šetří místo v kuchyni.

Příslušenství Využití
Nůž na sekání Pro sekání semínek a oříšků.
Nádoba Nestíháte vypít koktejl, přelijte jej do nádoby a vezměte s sebou na cestu.
Náhradní víko Většina vík je vyrobena z plastu, který se snadno opotřebuje. Doporučujeme mít jedno v záloze.

Nákup mixéru a cena

Při nákupu dbejte pečlivý výběr. Řiďte se uživatelskými recenzemi a nebojte se využít srovnávače na internetu.

Mezi nejoblíbenější značky patří Tefal, Catler, Philips a Vitamix. Tyto produkty patří do střední až vyšší cenové kategorie.

Ruční s mísou
Electrolux ESM 3310

Výrazně vyšší cenu má pouze Vitamix, který se řadí mezi profesionální výrobky. Zvládne vše, od drcení ledu, přípravy zmrzliny, oříšková másla, až po namletí kávy, nebo dokonce mouky. Takový profi mixér pořídíte přibližně za 25 000 Kč.

Cena

Cena mixéru může začínat již na pár stovkách korun. Vyšplhat se také ale může nad 10 000 korun. Jako u všeho, i zde platí, že nejlevnější produkt nebývá ten nejkvalitnější. Levnější přístroje toho zvládnou méně, s dražšími namixujete více a máte větší šance, že vám vydrží déle. Pro lepší představu jsme pro vás připravili několik cenových kategorií.

 • Cena do 1 000 Kč – takový přístroj se hodí pro začátečníky, kteří nebudou mixovat příliš často. Mixér je vyrobený z plastu, má nižší příkon a také menší mixovací nádobu.
 • Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč – jestliže nemáte příliš vysoké nároky, ale víte, že budete mixovat častěji, volte přístroje z této cenové kategorie.
 • Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč – drcení ledu a oříšků? Žádný problém. Produkty v této kategorii zvládnou i takové věci. Většina z nich má nádobu vyrobenou ze skla, mixér je tím pádem odolnější proti poškrábání.
 • Cena nad 4 000 Kč – za lepší výrobky je třeba si připlatit. Spousta produktů, které vítězí mezi uživateli, přesahuje cenovou hranici čtyř tisíc. Na oplátku máte tu čest s kvalitními modely s vysokým příkonem i velkým objemem míchací nádoby. Funkce drcení ledu je u této cenové kategorie samozřejmostí.
Ruční
Krups GN9031 3 Mix 9000 Deluxe

Jak pečovat o mixér

Po každém použití je nutné mixér rozebrat (řiďte se pokyny výrobce), umýt a zejména kovové části důkladně vysušit. Některé modely můžete mýt i v myčce. Jestliže budete mixér využívat často, při výběru zohledněte i techniku rozebírání jeho částí. Ideální je, pokud z modelu můžete snadno odejmout mixovací nože.

Nomination
Mixuje i vaří
Profi stolní
Oblíbený tyčák
Ořechový sekáč
Na smoothie
Expert
Ruční klasika
Ruční s mísou
Ruční
Image
Product
Tefal Ultrablend Cook BL962B38
KitchenAid 5KSB1585E
Bosch MSM67170
Braun MQ 3038 Spice
Sencor SNB 4301RD
Delimano NutriBullet 600
Bosch MFQ2210
Electrolux ESM 3310
Krups GN9031 3 Mix 9000 Deluxe
Regulace rychlosti
Příkon
1 000 W
550 W
750 W
700 W
1000 W
900 W
275 W
450 W
Drcení ledu
Materiál nádoby
sklo
plast
PLAST
plastová bez BPA
plast
plast
kov
Počet rychlostí
10
6
12
2
1
1
4
5
Smoothie
Cena ca. 4 800 CZK ca. 4 800 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 100 CZK ca. 600 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena