20 nejlepších multifunkčních kleští 2023

Kleště s mnoha podobami.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Multifunkční kleště odizolovací, krimpovací 0,5-6mm s konektory a pásky, sada 100ks MAR-POL M49529
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat multifunkční kleště

 • Multifunkční kleště nebo takzvaný multitool je univerzálním pomocníkem pro každého outdoorového nadšence
 • I přes velkou univerzálnost výrobku, naleznete na trhu spoustu dalších typů, které by vás mohli zaujmout svými funkcemi
 • Multifunkční kleště mohou oplývat pár či více funkcemi, mezi které patří nejzákladnější pracovní vybavení

Multifunkční kleště - náš výběr

Multifunkční kleště Gerber

Multifunkční kleště Leatherman

Multifunkční kleště Stanley

Zobrazit kompletní nabídku multifunkčních kleští

Jak vybrat multifunkční kleště

Typy

Multifunkční kleště jsou již tak velice univerzálním pomocníkem, ale i přesto naleznete na trhu pár speciálních typů pro určité zaměření.

Typ Základní informace
Skládací kleště do dílny Vhodné na běžnou práci
Záchranářský multitool Je vybaven řezákem bezpečnostních pásů a prstenů či hrotem na rozbití skla
Lovecké multifunkční kleště Jsou vybaveny odstraňovačem šupin či nástrojem na zaseklé nábojnice
Multitooly pro střelbu Slouží k rozebírání a seřizování zbraní

Funkce

Multifunkční kleště mohou mít pouze pár či několik možných funkcí. Mezi největší základ patří různé typy šroubováků a nožíků. Jako další nepostradatelné funkce patří.

Multifunkční kleště
Multifunkční kleště odizolovací, krimpovací 0,5-6mm s konektory a pásky, sada 100ks MAR-POL M49529
 • Pilník na dřevo či kov
 • Pravítko
 • Otvírák na lahve či konzervy
 • Vývrtka
 • Kleště na dráty (štípačky)
 • Menší nůžky
 • Pinzeta
 • Šídlo
 • Křesadlo
 • Odstraňovač izolace drátů

Víte, že…?

Multifunkční kleště bývají často vybaveny karabinou na opasek. Takže se nemusíte bát jejich ztráty a budete je mít vždy po ruce.

Výhody

Multifunkční kleště jsou univerzální pomůcky, bez kterých se v přírodě neobejdete. Jsou vhodné pro vášnivé rybáře či myslivce, kutilům či záchranářům nebo také motoristům. Zkrátka jsou určeny pro každého nadšence. Jako velké výhody by se daly považovat 3 důležité aspekty.

Multifunkční kleště Gerber
Multifunkční kleště Gerber Dime - černé
 • Snadná manipulace – jednoduše je dovedete ovládat jednou rukou
 • Skladnost – vejdou se vám jednoduše do kapsy, za opasek či klíčenku
 • Nespočet funkcí – nahradí vám vaše kutilské vybavení, které si s sebou na cesty vzít nemůžete

Materiál

Před výběrem multifunkčních kleští je dobré vědět, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Jestliže jde o neznáme výrobce, takzvané noname, pak je důležité zhodnotit, zda se vyplatí kupovat méně kvalitní výrobek, za nízkou cenu, kde hrozí větší riziko předčasného zničení či raději zainvestovat do kvalitního multitoolu, který vám může vydržet i několik let. Multifunkční kleště jsou většinou vyrobeny z kvalitní nerezové oceli. U noname značek nikdy není zaručená délka životnosti.

Velikost

Před výběrem vašich multifunkčních kleští je třeba zvážit, jakou velikost vybrat a kam s sebou vaše multifunkční nářadí budete nejčastěji brát. Na trhu existují multifunkční kleště mnoha velikostí. Jestliže se chystáte někam do přírody rybolov či moto výlet, je vhodné prořídit si multitool klidně větších rozměrů a s více funkcemi. Na rozdíl do pobytu například na pláži, již velký multitool za opasek nedáte. Je třeba ujasnit si, jaké nároky od multifunkčních kleští očekáváte a kam ho s sebou budete brát.

Multifunkční kleště Leatherman
Leatherman Wave Plus

Umístění

Vybrat si můžete například ze tří variant, kam multifunkční kleště umístit.

Na klíčenku

Jako častá varianta, je zavěšení multifunkčních kleští na klíče. Nevýhodou pak je to, když si klíče s sebou tak často neberete. V tomto případě je velice důležité uvážit, zda se vám nákup multifunkčních kleští na klíčenku vyplatí nebo zda pořídit jinou variantu.

Do kapsy

Tato varianta je tou nejideálnější zlatou střední cestou. Už především co se týče, ovladatelností, váhou a užitností. Užitná hodnota je poměrně vyšší, ale i přesto ji snadno umístíte do jakékoliv kapsy.

Multifunkční kleště Stanley
Stanley kleště multifunkční 12v1

Na opasek

Varianta upevnění na opasku bývá velice oblíbená zejména u rybářů či myslivců a dalších jedinců pohybující se v přírodě či jiných turistických aktivitách. Tyto multifunkční kleště oplývají více funkcemi než výše zmíněné, a proto mohou být o něco těžší.

Užití

Multitoolu je na trhu několik možných druhů, které mají své určité poslání. Důležité je si uvědomit, kam své multifunkční nářadí bude brát. Jestliže se rozhodujete pořídit kleště pro pobyt především v přírodě, je dobré si uvědomit, jaké funkce by měli vaše kleště obsahovat. Je dobré zmínit například pilku, nůžky či otvírák na konzervy. Pro zjištění je dobré vyzkoušet nejprve na nečisto, nějaký pobyt v přírodě či na chatě a rozmýšlet, jaké funkce by vám chyběly a které byste naopak mohli omezit.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat multifunkční kleště?

Multifunkčních kleští je na trhu několik. Před výběrem je důležité zaměřit se na pár nezbytných parametrů, jako jsou například funkce, velikost, umístění, materiál a další.

S jakými názvy se můžete při výběru setkat?

Pravděpodobně se nejčastěji setkáte s názvy jako nářaďové kleště, multifunkční kleště, nářaďový nůž či multitool. Nářaďový nůž by se neměl zaměňovat se známým švýcarským nožem. Liší se v mnoha věcech.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku multifunkčních kleští