25 nejlepších universálních klíčů 2023

Usnadní práci kutilům i profesionálům.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Super B TB-SW90 universální klíč se čtyřhranem 1/2"

Jak vybrat universální klíč

  • Univerzální nářadí se mezi kutily i profesionály těší stále větší oblibě.
  • Po zběžném hledání najdete tři typy univerzálních klíčů.
  • Stejně jako u běžných klíčů a nástavců, tak i v případě univerzálních klíčů narazíte na jejich limity.
  • Na systém uchycení si dejte pozor zejména při výběru univerzálních hlavic.

Universální klíč - náš výběr

Univerzální klíče na rozvodné skříně

Sety universálních klíčů

Universální klíče Genborx

Universální klíče YATO

Zobrazit kompletní nabídku universálních klíčů

Jak vybrat universální klíč

Typ

Po zběžném hledání najdete tři typy univerzálních klíčů. Ty se liší především v jejich uchycení a využití.

Hlavice

Tyto klíče vypadají jako klasické hlavice, neboli ořechy, z gola sady. Namísto pevně daného rozměru v tomto typu klíčů najdete univerzální mechanismus pro uchycení různých velikostí a typů matek. Velikost matky je v tomto případě limitovaná velikostí hlavice.
Mezi hlavní výhody těchto nástavců ale patří především jejich univerzální využití na různé typy matic. Poradí si s klasickými maticemi, křídlovými matkami, háčky i různými typy skob. Běžně se využívají ve spojení s klasickou ráčnou nebo AKU vrtačkou.

Universální klíč
Super B TB-SW90 universální klíč se čtyřhranem 1/2"

Kleště

Díky univerzálním kleštím jednoduše upnete matice různých velikostí do hlavice kleští. Jejich hlavní výhodou je, že k nim nepotřebujete další nářadí a fungují samy o sobě. Při stlačení rukojetí se sevře mechanismus v čelistech kleští a pevně obejme matku. Nejlépe s nimi utáhnete matice a šrouby s šestihrannou hlavicí.

Francouzský klíč

Jedná se o malý klíč hojně využívaný v autoservisech na utahování malých matic a šroubů. Najdete ho i ve výbavě instalatérů a topenářů. Na rozdíl od klasických kleští má jednu čelist pevnou a druhou nastavitelnou pomocí šroubovice umístěnou v hlavici kleští.

Typ klíče Výhody Nevýhody
Hlavice Povolíte různé typy matic Vyžaduje další nářadí, horší kvalita zpracování
Kleště Nepotřebujete další nářadí Pouze pro šestihranné matice, levnější kleště dlouho nevydrží
Francouzský klíč Vyšší kvalita zpracování Pouze pro šestihranné matice

Víte, že…?

Na trhu najdete celou řadu univerzálního nářadí určeného pro konkrétní profese. Univerzální klíče pro topenáře obsahují hlavice určené pro povolování matic a šroubů, se kterými se řemeslníci při své práci setkávají nejčastěji. Vyznačují se vysokou kvalitou, ale také vyšší cenou.

Univerzální klíče na rozvodné skříně
Univerzální klíč na rozvodné skříně, rozvaděče MAR-POL M55300

Velikost

Stejně jako u běžných klíčů a nástavců, tak i v případě univerzálních klíčů narazíte na jejich limity. Ty se nejčastěji týkají průměru šroubů a matic.

  • Univerzální ořechy běžně najdete do průměru 25 mm. Jeho výhoda ale spočívá především v uchycení různých typů matic a šroubů.
  • Univerzální kleště nejčastěji nabízejí velikosti od 12 do 20 mm. Při jejich výběru si tak dejte pozor na to, aby matice nebo šroub nebyly menší než čelisti kleští.
  • Při menším průměru hlavic matek sáhněte po francouzském klíči. Ten stáhnete i na velmi malé průměry a zároveň jeho čelisti rozevřete až do 25 mm.

Víte, že…?

Dílenské ruční nářadí můžete koupit samostatně, podle toho, co přesně budete skutečně potřebovat. Toto ruční nářadí však bývá velmi častou součástí sady. Jednotlivé sady jsou různě velké a dostupné jsou dokonce sady pro ženy. Součástí sady bývají různé klíče, šroubováky, kladiva, kleště, nože.

Uchycení

Na systém uchycení si dejte pozor zejména při výběru univerzálních hlavic. Ty se uchycují buď do klasické ráčny a v tom případě si ověřte, zda nabízejí uchycení na velkou ½“ ráčnu nebo menší ¾“ ráčnu. Některé čínské klíče mají také méně využívaný rozměr 3/8 “. Univerzální hlavice ale dost často nabízejí i uchycení k AKU vrtačce prostřednictvím prodlužovacího adaptéru.

Sety universálních klíčů
Set univerzálních klíčů

Víte, že…?

Možná vás zaskočí tvar univerzálních klíčů pro instalatéry a topenáře. Nejedná se o kleště nebo hlavici, ale o kličku, která obsahuje 4 až 12 nástavců pro utahování a povolování. Při práci s ní tak nepotřebujete další stroj.

Značky

Mezi kvalitní výrobce patří:

  • Knipex – tradiční značka vyrábějící ruční nářadí ve vysoké kvalitě. V jejich nabídce najdete i univerzální klíče a francouzské klíče. Za kvalitu si v tomto případě trochu připlatíte.
  • Milwaukee – tato značka se zabývá výrobou celého segmentu ručního a elektrického nářadí. Stejně jako Knipex se vyznačuje vysokou kvalitou.
  • Fortum – velmi oblíbený výrobce mezi náročnými řemeslníky. Řemeslníci na něj nedají dopustit především díky rozumné kvalitě za příznivou cenu.
Universální klíče Genborx
Univerzální tříramenný stahovák 150 mm - Genborx SN0102-1/150

Cena

Při pořizování univerzálních klíčů počítejte s tím, že za kvalitu si připlatíte. Levné univerzální hlavice koupíte do 300 Kč v dárkových eshopech. Počítejte ale s tím, že je využijete jen na základní utahování a dlouho vám nevydrží.
Na pořízení kvalitních kleští nebo francouzského si připravte od 500 Kč do 1 000 Kč. V tomto případě se raději vyhněte levným výrobcům za podezřele nízkou cenu. Čelisti nářadí vyrábějí z měkkých materiálů a při práci s nimi poškodíte nejen nářadí, ale i hlavici matky nebo šroubu.

Otázky a odpovědi

Co je universální klíč?

Univerzální nářadí se mezi kutily i profesionály těší stále větší oblibě. Velkou oblibu si získaly zejména univerzální klíče, které řemeslníkům šetří místo v brašnách a často jsou jediným způsobem, jak povolí atypickou matku. Pro méně časté kutily zase představují ideální možnost, jak si vybaví vlastní dílnu bez nákupu celé sady očkových a plochých klíčů.

Jak vybrat universální klíč?

Renomé univerzálních klíčů v poslední době trpí především kvůli obchodům, které nabízejí levné klíče dovážené od asijských výrobců. Tyto klíče bohužel nemají ani vlastní značku a navíc se vyznačují velmi nízkou kvalitou a životností. Pozor si na to dejte zejména při výběru univerzálních hlavic, které rády praskají. Pokud sháníte kvalitní univerzální klíč, sáhněte po prověřených výrobcích, jejichž klíče vám dlouho vydrží a pomůžou vám při práci.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku universálních klíčů