Srovnání náplní do sedacích vaků 2023: Typy a rady

Pro pohodlné domácí lenošení.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Náplň do sedacích vaků 100l - polystyrenové kuličky EPS
99 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat náplň do sedacích vaků

  • Vlastnosti jednotlivých náplní mají vliv na kvalitu sezení ve vaku.
  • Nejčastěji se používají polystyrenové kuličky. Mezi novější materiály patří stlačená paměťová pěna.
  • Náplně lze dokoupit v různém množství. To je třeba přizpůsobit velikosti vaku. Pro malé vaky je dostačující množství 100 – 300 litrů, pro velké sedací vaky se doporučuje minimálně 400 litrů náplně
  • Všechny náplně musí být certifikované pro zdravotní nezávadnost.

Náplň do sedacích vaků - náš výběr

Náplně do sedacích vaků 100 l

Náplně do sedacích vaků 250 l

Zobrazit kompletní nabídku náplní do sedacích vaků

Jak vybrat náplň do sedacích vaků

Jaký materiál se k výplním používá

Při nákupu náhradní náplně do sedacích vaků je třeba vycházet z toho, jaká náplň byla v sedacím vaku původně použitá. Jednotlivé náplně pak mají vliv na pohodlí při sezení ve vaku.

Polystyrenové kuličky (EPS)

V tomto případě se jedná o nejčastější materiál pro výrobu náplně sedacích vaků. Hlavní výhodou je nízká hmotnost kuliček, což usnadňuje pozdější manipulaci s vakem. Z dalších vlastností lze jmenovatnadýchanost a měkkost při sezení, které zajišťuje také podíl vzduchu. Navíc je tato náplň ***odolná vůči vlhkosti***, ale také vysokým teplotám. Vaky s tímto typem náplně udrží tvar poměrně dlouhou dobu. Tato vlastnost je ale přímo závislá na velikosti kuliček. V tomto případě platí, že čím budou kuličky větší, tím dříve se pravděpodobně sesednou.

Náplň do sedacích vaků
Náplň do sedacích vaků 100l - polystyrenové kuličky EPS

Polypropylenové kuličky EPP

Tento typ náplně se v našich zemích příliš často nevyužívá a to především kvůli náchylnosti na vysoké teploty, ale také faktu, že jsou velmi hořlavé. Nicméně je tato náplň také poměrně odolná, takže vaky neztrácí tvar.

Mikrokuličky

I tuto náplň lze na našem trhu koupit, ale spíše než do velkých sedacích vaků se používají do cestovních polštářků, které se vkládají za krk. Vyrábí se polyetylenu a jejich maximální velikost je 1 mm. Jako náplň jsou velmi příjemné.

Paměťová pěna

Paměťová pěna je poměrně nový materiál používaný jako náplň sedacích vaků. Náplň je tvořena stlačenými nepravidelnými kuličkami paměťové pěny. Ta se zpravidla používá na výrobu matrací nebo ergonomických polštářů. Tato nepravidelnost pak nemusí vyhovovat každému. Zpravidla se tedy používá u vaků, které jsou ušité z pevnější látky.

Náplně do sedacích vaků 100 l
Náplň do sedacích vaků 100 l Delux EMI

Drcený polystyren

Drcený polystyren patří mezi nejlevnější, ale zároveň nejméně kvalitní materiál používaný k náplni sedacích vaků. Drť se poměrně rychle sesedá. Navíc se jedná o prašný materiál, což může vadit zejména alergikům a astmatikům.

Typ náplně Klady Zápory
EPS Nízká váha, snadná manipulace Velké kuličky se mohou brzy sesednout
  Vaky jsou měkké, nadýchané  
  Odolnost vůči vlhkosti  
EPP Vysoká odolnost Vysoce hořlavý materiál
  Náplň drží svůj tvar  
Mikrokuličky Velmi příjemné Kvůli své velikosti nejsou příliš vhodné do velkých sedacích pytlů
Paměťová pěna Pohodlné sezení Tvarově nemusí vyhovovat každému
  Drží tvar  
Polystyrenová drť Nízká pořizovací cena Rychlé slehnutí
    Prašný materiál

Víte, že…?

Sedací vaky je možné nejen koupit, ale také si podomácku vyrobit. V tomto případě se těší oblibě přírodní výplně v podobě fazolí, rýže apod. Tyto výplňové materiály ale nepatří mezi nejpohodlnější, proto je vhodné pro výrobu vaku použít pevné látky.

Jaké množství náplně koupit

Množství náplně, kterou je třeba přisypat je čistě subjektivní záležitost. Po dosypání kuliček by měl být vak pro konkrétní osobu především pohodlný. Dále je vhodné, aby se dal snadno vytvarovat do požadované podoby a tento tvar udržel. Pokud vak není možné vytvarovat je dobré kuličky odsypat, v opačném případě, tedy pokud požadovaný tvar nedrží, kuličky se přisypávají.
Náhradní náplně se prodávají od cca 10 litrů po 1000 litrů. Nejběžněji se ale prodávají náplně o objemu:

Náplně do sedacích vaků 250 l
Polystyrenové kuličky 250l - Náplň do sedacích vaků
  • 100 a 200 litrů – dostačující množství pro menší tvarové pytle
  • 300 a 400 litrů – množství náplně vhodná pro sedací vak o rozměru 181 cm x 141 cm

Jakým způsobem doplňovat

Všechny sedací vaky mají většinou na kratší straně plnící otvor. Bývá zajištěn širokým suchým zipem, případně dalšími klasickými zipy, záleží na typu vaku. Při plnění zejména polystyrenovými kuličkami je třeba počítat s tím, že jsou velmi lehké a navíc na ně působí statická elektřina. Nejvhodnějším prostředím pro doplnění vaku je proto exteriér nebo koupelna. Obecně je v interiéru obtížné se kuliček zbavit, pokud se rozsypou.

Bezpečnostní kritéria

I u náplní do sedacích vaků platí jistá bezpečnostní pravidla. Základem je, aby materiál splňoval kritéria pro styk s pokožkou. Všechny materiály tedy musí být zdravotně nezávadné, což by mělo být doloženo příslušným certifikátem. Splňovat musí také technické podmínky požární ochrany.

Náplň do sedacích vaků
Náplň do sedacích vaků - polystyrenové kuličky 200l

Výrobci a ceny

Mezi výrobce náhradních náplní do sedacích vaků patří např. Kondela, ANTARES, SABLIO nebo Atan.
Cena se vždy odvíjí od množství náplně.

  • 10 litrů náplně lze koupit od cca 100 Kč.
  • Cena za 100 litrů náplně se pohybuje kolem 400 Kč.
  • U množství 1000 litrů je nutné počítat s cenou kolem 2000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat náplň do sedacích vaků?

Prvotní je výběr materiálu, ze kterého bude náplň vyrobena. Nejčastěji se jedná o polystyrenové kuličky, které disponují nejlepšími vlastnostmi. Množství náplně je dáno velikostí vaku. Veškerý materiál používaný k výplni vaků musí být zdravotně nezávadný.

Je nutné již koupené sedací vaky doplňovat?

U všech sedacích vaků a to i těch kvalitních dochází časem k sesedání její náplně. Jedná se o přirozený proces závislý na intenzitě používání vaku. Z tohoto důvodu je ne nutné, ale vhodné náplň časem doplnit, aby byly zachovány optimální vlastnosti sedacího vaku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku náplní do sedacích vaků