Vysavač na popel

Čištění krbu či grilu rychle a bezpečně.

ca. 1 300 CZK
ca. 800 CZK
ca. 800 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 100 CZK

Jak vybrat vysavač na popel

S příchodem chladnějších měsíců všichni vyhledáváme teplo. Někomu stačí zapnout topení a někdo miluje teplo domova, které sálá z krbu. S tím se ovšem pojí následný úklid popela, do kterého se nikdo nežene rád. Avšak se správným pomocníkem toho lze dosáhnout raz dva. Zapomeňte na košťátko a lopatku a porozhlédněte se po výkonném vysavači na popel. Jak vybrat ten správný vám poradíme v dnešním rádci.

Typ vysavače

Samozřejmě, že vysavač na popel existuje jen jeden. Ale hned v úvodu byste měli znát dva základní druhy. A těmi jsou:

  • Vysavač bez vlastního motoru
  • Vysavač s vlastním motorem
Horký popel
DOMO DO232AZ
ca. 1 300 CZK
Aktuálni cena

Vysavač bez vlastního motoru

Na první pohled se ani tak nejedná o vysavač, jako spíše o nástavec na klasický domácí vysavač. Jeho velkou výhodou jsou bezesporu nízké pořizovací náklady. Ale převažují u něj hlavně nevýhody. Například, že běžné vysavače, jenž slouží při úklidu domácnosti, nejsou na vysátí popela připraveny. Mají nízký výkon a nemusí se vám povést odklidit popel hned napoprvé.

Další a mnohem větší nevýhodou jsou nevyhovující filtry a konstrukce spotřebiče. Skrze něj se částice popela uvolňují do vzduchu a usazují se na okolní nábytek a mohou navíc způsobit dýchací potíže. I přesto, že pořizovací náklady na nákup jsou nízké, je potřeba často měnit nástavce, proto vás tato malá investice může v závěru vyjít na částku větší než tisíc korun a to už se vyplatí investovat do kvalitního a pokud možno bezprašného úklidového pomocníka.

Vysavač s vlastním motorem

Tento typ je konstruován tak, aby si s popelem hravě poradil. Jedná se nádobu, na jejímž víku je umístěn poklop s motorem. Ačkoliv druhý model je dražší než první zmíněný nástavec, odměnou vám bude plnohodnotný stroj, který udrží popel uvnitř nádoby. Děje se tak hlavně díky kvalitním použitým materiálům a dobře zpracované konstrukci.

HEPA filtr
Fieldmann FDU 201001-E
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Materiál a konstrukce

Když už jsme v přechozím odstavci zmínili výrobní materiál a konstrukci, tak se na to nyní podíváme více zblízka.
V prvé řadě dbejte na to, aby konstrukce byla dostatečně těsná a bez zbytečných děr, kudy by popel mohl unikat ven. Každá díra či neutěsněný prostor znamená nejen nechtěný prach v místnosti, ale také snížený výkon sání.

Dalším ukazatelem kvality konstrukce bývá hmotnost vysavače. Příliš lehký značí nízkou kvalitu. Ale pozor, neberte nás v tomto případě za slovo. Vždy volte kompromis mezi těžkou a lehkou váhou. Protože příliš těžký vysavač se špatně přesunuje z místa na místo a v některých případech by mohl poškrábat i podlahu u krbu či kamen.

Výkon

Každý chce nepořádek uklidit co nejrychleji. Proto je ale důležitý i silný výkon vysavače na popel. Ačkoli je to velmi jemný prach, může obsahovat i malé kousky dřeva, které neshořely. Chcete-li mít tedy uklizeno, volte takový typ, jehož výkon se pohybuje v rozmezí od 800 do 1 200 W. Zlatá střední cesta představuje tedy 1 000 W, avšak minimum, které byste měli zvolit je 700 W. Menší výkon už jsou vyhozené peníze.

Nástavec
EINHELL AFF 18
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Výše uvedené se týká jednak samostatného vysavače na popel, ale i vysávací hlavice. Neměli byste tedy také zapomínat zohlednit výkon vašeho domácího vysavače, protože pokud máte pomocníka s nízkým výkonem, nečekejte zázraky. Naopak si můžete znepříjemnit úklid a hlavně dochází k častějšímu opotřebovávání pohonných jednotek.

Filtry

Popel je velmi prašný a při pálení dřeva může docházet k víření mikroskopických zbytků, které mohou způsobit zdravotní problémy a alergikům přitížit. Měli byste tedy dbát na výběr správného filtru, jenž tyto částice dokáže během úklidu zachytit. Pro lepší přehled uvádíme filtry v tabulce níže.

Druh filtru Propustnost
Mikrofiltr Základní typ filtru s nejnižší propustností. Pro jeho výrobu se nejčastěji používá molitan či jiná podobná tkanina. Aby se dosáhlo požadovaného výsledku, používají se dva.
Filtr ze skelných vláken Dosahuje většího zachycení prachových částic do vzduchu, čemuž napomáhají malá skleněná vlákna.
HEPA filtr Patří mezi nejkvalitnější filtr na trhu. Vypovídá to už i název, který se skládá ze slov: High Efficiency Particulate Air filter. A navíc ho vynalezli v NASA, aby chránil astronauty. A to už stojí za to. Nebo ne?

Velikost nádoby

Objem nádoby určené na popel závisí na počtu či velikosti topeniště. V obchodech se nejčastěji vyskytuje vysavač s nádobou o objemu 10 l. Tento typ je dostačující pro menší krby či zahradní grily. Naopak u větších kamen se doporučuje kontejner s minimálním objemem 15 l. Ovšem s tím logicky stoupá i cena zboží.

Multifunkční
LAVOR Ashley Freddy
ca. 2 600 CZK
Aktuálni cena

Pokud však chcete ušetřit peníze a nevadí vám, že během vysávání budete muset nádobu vysypat, sáhněte po levnějším pomocníkovi. Topná sezóna není celý rok a několik měsíců se to dá vydržet.

Druh popela

Druh popela patří mezi důležité parametry při výběru vysavače. Nebojte, nebudeme zde řešit, zda se jedná o popel ze dřeva, uhlí či jiného topiva. My se podíváme na jeho teplotu a s tím spojený typ vysavače, protože uklidit můžete studený, ale i teplý popel. Jen je třeba mít k tomu vhodné vybavení.

Vysavač na studený popel

Levnější modely úklidových pomocníků jsou převážně určeny na vychladlý popel, jelikož nejsou vyrobeny ze žáruvzdorných materiálů. Nejčastěji se jedná o látkový vak či plastový kontejner. Pokud tedy topíte přes den a k večeru, či během noci oheň uhasne, můžete popel bez problému hned po probuzení uklidit.

Dostupná kvalita
GARDETECH VAC1000
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

I přes negativum dlouhé doby chladnutí odpadu má tento typ jednu velkou výhodu. A to tu, že práce se studeným popelem je bezpečná a nehrozí žádné nehody.

Vysavač na teplý popel

I když se v názvu odstavce vyskytuje pojem teplý popel, můžete s ním samozřejmě vysávat i ten studený. Rozdíl mezi výše popisovaným vysavačem je v použitém materiálu. Celokovový přístroj dokáže pojmout horký materiál, ovšem ne žhavý. Doporučená teplota popela je mezi 30 až 60 °C. Jelikož s ještě rozžhavenými zbyty topiva byste neměli manipulovat z důvodu nebezpečí úrazu, ale hlavně proto, že můžete poškodit motor či filtr.

Víte, že…?

Nenechte se zmást nádobou na popel. Pokud bude vyrobena z kovu, nemusí to nutně znamenat, že přístroj lze použít i na horký popel. Mnohdy totiž jeho sací hlava bývá vyrobena z plastu a při úklidu byste mohli být nemile překvapeni.

Dlouhý kabel
Asist AE7AFP100-3
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Mobilita

Jestliže ve vaši domácnost patří krb mezi dominantu obývacího pokoje, jistě nechcete, aby útulný prostor kazil pohled na vysavač. V takovém případě nezapomeňte během výběru přístroje zohlednit i jeho hmotnost, pokud s ním budete často manipulovat. Nebo zvolte takový přístroj, který se pohybuje na kolečkách, ale i tak myslete na to, že popel se z kontejneru sám nevysype.

Víte, že…?

Malá pojízdná kolečka jsou vyrobena z plastu, jenž dokážou uvést i plnou odpadní nádobu s popelem, aniž by poškrábala podlahu.

Dále věnujte pozornost i délce síťové kabelu a hadice. U většiny vysavačů bývá hadice maximálně jeden metr a stejně krátký je občas i kabel. Možná si říkáte, že tento parametr pro vás není důležitý, nicméně až budete muset pokaždé vyndávat prodlužovací kabel a následně ho zase uklízet, jistě si na nás vzpomenete, že jsme vás na to upozorňovali. A proč si práci zbytečně komplikovat, když stačí jen dobře vybrat.

Příslušenství

Stejně jako ostatní pomocníci, má i tento své příslušenství a funkce, které při pravidelném používání jistě oceníte.

  • Signalizace plné nádoby: V případě plného odpadního kontejneru vás včas upozorní na vysypání.
  • Rychlouzávěr: Díky němu nádobu jednoduše otevřete a uzavřete.
  • Oklep filtru: Velmi užitečná vlastnost přístroje je zcela bezpochyby oklep popela, který se drží na filtru. K tomu dochází ještě, než nádobu otevřete a tím usazený prach zůstane v nádobě a neudělá nepořádek všude kolem.
  • Naviják kabelu: Pokud zvolíte typ s metrovým kabelem, nemusíte navijáku věnovat pozornost, ale při třech metrech se to již vyplatí.
  • Zkosená trubka hadice: Ideální pro odstranění popela z hůře dostupných míst.
  • Suché i mokré vysávání: Profesionální modely si poradí i s tekutinami. Rázem se tak z vysavače na popel stane multifunkční pomocník například v případě čištění koberců či jiných tkanin.

Značka

V případě vysavače na popel hraje značka zanedbatelnou roli. Pro vás je zejména důležitý výkon, objem odpadní nádoby a výrobní materiál v případě, že preferujete úklid ještě teplého popela. Chcete-li však vsadit na osvědčenou kvalitu vybírejte přístroj od známých značek, mezi něž patří např. Kärcher, Powermat, Parkside, Fieldmann či Popelio.

Cena

Pořídit si vhodný vysavač na popel nemusí být likvidační. Samozřejmě, že úklid pomocí smetáku a lopatky je levnější, ale zbytečně zdlouhavý a náročnější. Navíc dochází k víření prachu, které jednak není zdravé, a navíc si tím přiděláváte práci.

Cena do 1 000 Kč

Nejnižší cenová kategorie nabízí jednak bezmotorové vysavače na popel, ale i motorové s menší odpadní nádobou kolem 10 l. Levné modely jsou určeny na studený popel, jelikož bývají vyrobeny z plastu. Disponují krátkou sací hadicí i elektrickým kabelem.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Výkonnější modely nad 1 000 Kč lze použít i na teplý popel v závislosti na výrobním materiálu. Pro odchyt prachových částic se využívá trojitý filtrační systém, jenž zaručuje téměř 100% nepropustnost. Objem nádoby od 10 do 20 l a 3metrová hadice umožňuje použít přístroj téměř kdekoliv.

Cena nad 2 000 Kč

Do této kategorie se dostane velmi náročný zákazník či profesionál, který pracuje s velkým množstvím odpadu či chce použít vysavač např. i na čištění koberců.

Jméno
Horký popel
HEPA filtr
Nástavec
Multifunkční
Dostupná kvalita
Dlouhý kabel
Image
Produkt
DOMO DO232AZ
Fieldmann FDU 201001-E
EINHELL AFF 18
LAVOR Ashley Freddy
GARDETECH VAC1000
Asist AE7AFP100-3
Výrobce
Domo
Fieldmann
EINHELL
Lavor
Asist
Objem nádoby
20 l
20 l
18 l
20 l
18 l
15 l
Hmotnost
5 kg
2.4 kg
3.3 kg
6 kg
3.66 kg
4.2 kg
Příkon
1200 W
1000 W
0 W
1000 W
1000 W
Cena ca. 1 300 CZK ca. 800 CZK ca. 800 CZK ca. 2 600 CZK ca. 900 CZK ca. 1 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena