Nejlepší nepromokavé batohy 2024 a jak vybrat

Na každodenní použití.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Aevor Daypack Proof Petrol 18 l

Jak vybrat nepromokavý batoh

  • Do správně zvoleného batohu by se vám mělo vejít vše, co potřebujete, neměly by vás bolet záda a věci v něm by měly být udrženy v suchu za jakéhokoliv počasí.
  • Vybírat můžete z několika velikostí a druhů, podle aktivity, kterou preferujete.
  • Nezbytnou součástí je voděodolný materiál, ze kterého by měl být nepromokavý batoh vybaven.

Nepromokavý batoh - náš výběr

Aevor Daypack Proof Petrol 18 l
Značka: Aevor
Objem: 18 l
Hrudní pás: ano
Kapsa na notebook: ano
Rozměry (V x Š x H): 33.5 x 14 x 48 cm
Hmotnost: 800 g
Zobrazit více
Materiál: textilní
Barva: zelená
AEVOR Daypack Proof Petrol je voděodolný batoh (vodní sloupec 13 000 mm) z 100 % recyklovaného PET materiálu. Nabízí objem 18 až 28 litrů, polstrovanou přihrádku pro 15" notebook (max. 34 x 23 x 2 cm), dvě vnitřní a dvě vnější kapsy na zip, popruhy nastavitelné délky a polstrovaný zádový panel.
Zobrazit méně
Tatonka Superlight 18 l black
Zobrazit více
Tatonka Superlight 18 l black je batoh s objemem 18 litrů, který lze snadno složit do malého balení. Disponuje vnější síťovanou kapsou, klíčenkou a integrovaným obalem pro uskladnění batohu. Umožňuje pohodlné nošení kolem pasu, vhodné pro situace, kdy potřebujete měnit objem své zavazadla.
Zobrazit méně

Nepromokavé batohy na notebook

Batoh Dell Ecoloop Pro CP5723
Výrobce: DELL
Max rozměry notebooku: 17 "
Typ obalu: batohy
Hmotnost: 962 g
Barva: Černá
Zobrazit více
Batoh Dell Ecoloop Pro CP5723 je konstruován pro notebooky až do velikosti 17". Nabízí polstrovaný interiér a vnější kapsy pro mobilní zařízení, láhev či deštník. Materiál z nylonu 840D z recyklovaných komponentů je voděodolný. Rozměry batohu jsou 440 x 310 x 170 mm, váží 660 g a je černé barvy.
Zobrazit méně
Batoh Port 160511 17,3
přečíst recenzi
Výrobce: PORT
Typ obalu: batohy
Hmotnost: 1028 g
Barva: černá
Max rozměry notebooku: 17.3 "
Zobrazit více
Batoh COURCHEVEL slouží k přepravě a ochraně 17,3" notebooku a tabletu v samostatných kapsách. Disponuje velkou přední kapsou, dvěma zipovými kapsami na přední straně a síťovými bočními kapsami. Dále nabízí vyztužená záda, ramenní popruhy a spodní část. Součástí je pláštěnka s reflexní páskou.
Zobrazit méně
Batoh Lenovo GX40Q17225 15,6
přečíst recenzi
Typ obalu: batohy
Hmotnost: 453 g
Barva: Černá
Max rozměry notebooku: 15.6 "
Zobrazit více
Nepromokavý batoh Lenovo GX40Q17225 15,6" black disponuje čistým designem a voděodolnou látkou z polyesteru. Uvnitř najdete integrovaný prostor pro 15,6" notebook a řadu kapes pro příslušenství a osobní věci. Rozměry (LxHxW): 255x455x150 mm, hmotnost: 453 g. Jednoletá záruka.
Zobrazit méně

Nepromokavé batohy na kolo

Camelbak Mule Evo 12l Black
Značka: Camelbak
Hmotnost: 510 g
Objem: 12 l
Barva: černé
Materiál: nylon
S vodním rezervoárem: ano
Zobrazit více
Batoh Camelbak Mule Evo 12l Black je nová verze klasického modelu M.U.L.E. s objemem 12 l a váhou 510 g. Disponuje voděodolnou konstrukcí, hydratačním vakem Crux™ 3 l s Quick Link™ systémem a zádovým systémem Air Support™ s technologií Body Mapping pro maximální ventilaci. Kapsa na popruhu umožňuje snadný přístup k telefonu či jiným nezbytnostem. Batoh je vybaven také popruhem pro přilbu a integrovaným organizérem na nářadí.
Zobrazit méně
Osprey Syncro 12l black
přečíst recenzi
Značka: Osprey
Hmotnost: 780 g
Objem: 12 l
Barva: černé
Materiál: nylon
Pláštěnka: ano
Zobrazit více
Batoh Osprey Syncro 12l black je vhodný pro několikahodinové výlety na kole či pěšky. Poskytuje dvě objemné kapsy na zip a systém odvětrání AirSpeed™. BioStretch™ popruhy a ErgoPull™ bederní popruh zajišťují komfort. Vlastnosti zahrnují integrovanou pláštěnku, úchyty pro helmu a blikající světlo, a skládá se z lehkého nylonu 100D.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Nepromokavý batoh

Jak vybrat nepromokavý batoh

Typy

Nepromokavé batohy rozdělujeme na několik typů. Způsoby, podle kterých je rozdělujeme, jsou hned 2. První z nich je rozdělení podle velikosti, druhým pak dělení podle druhu aktivity. Pojďme si k oběma způsobům říci něco bližšího.

Podle velikosti

Klasicky se batohy mohou dělit na typy podle jejich velikosti. V následující tabulce se dozvíte, s jakými produkty se na trhu setkáte.

VelikostObjemPopis
Malýdo 35 litrůJsou určené spíše na jednodenní výlety, kde s sebou nepotřebujete tahat žádné speciální a prostorově náročné vybavení. Takový batoh je použitelný jak na prohlídku města, tak i na procházku do přírody.
Střednído 55 litrůOceníte je zejména na několikadenní cesty, kde s sebou budete potřebovat více věcí – do tolika litrů už se bez problémů sbalíte.
Velkýnad 55 litrůHodí se vzít například na týdenní treky či expedice, kdy s sebou obvykle nesete prostornější věci a vybavení jako spacák, vařič, stan, jídlo nebo speciální příslušenství.

Podle druhu aktivity

Jestliže se chystáte batoh využívat ke specifické aktivitě, existuje pro vás dělení podle aktivity. Počítejte ovšem s tím, že tento batoh využijete pouze na danou aktivitu.

Turistický batoh v lese

Nepromokavé musí být především turistické batohy, iStock /breakermaximus

  • Turistické batohy ve většině případů slouží na jeden či více dní, mají solidní nosný systém a různé stupně mechanické odolnosti. Jedná se o batohy, které jsou nejpoužívanější a nejoblíbenější, a to z toho důvodu, že většina z nás nehledá batoh pouze na jeden typ výletu, ale preferuje být flexibilnější.
  • Expediční batohy by měly být pevné a odolné proti řádění extrémního počasí, často jsou navíc i ergonomicky tvarované. Najdete zde mnoho úchytů, držáků a kapes, které vám celou výpravu výrazně usnadní. Většina turistů však takový batoh nevyužije, jde skutečně o specializovanou záležitost
  • Různé druhy sportovních batohů: Patří sem například cyklo batohy s vakem na vodu, odlehčené běžecké nebo batohy pro horolezce, které musí unést i lana, helmu a další vybavení. Specifické jsou i batohy na brusle.
  • Outdoorové batohy bez kompromisů: Některé modely jsou i testované v Himalájích profesionálními horolezci. Jsou také specializované dle aktivit – pro lezení, skialpinismus a zimní turistiku; pro krátkodobou horskou turistiku, a nebo pro týdenní treky, což je zároveň nejprodávanější varianta.
Nosný systém batohu

Důležitou část batohu tvoří nosný systém, iStock /Zbynek Pospisil

Nosný systém

Nepromokavý batoh
Aevor Daypack Proof Petrol 18 l

Nosným systémem myslíme výztuhu a popruhy, které se starají o to, aby se vám batoh nesl pohodlně a abyste se nenadřeli víc, než je třeba. Princip nosného systému funguje na převádění váhy batohu mezi bedra a ramena (bedra by měla nést zhruba 2/3 váhy, ramena 1/3). Toho docílí pomocí vnitřní konstrukce a bederních, ramenních a hrudních popruhů

Vnitřní konstrukce

Téměř všechny batohy mají v dnešní době vnitřní konstrukci, která má nespočet výhod. Je úzká, skladná a lehká. Jestliže ale není dostatečně pevná, začne se kroutit nebo špatně převádí hmotnost, pak byste měli dát od tohoto výrobku ruce pryč. Konstrukce je velmi důležitá, odvíjí se od ní veškerý komfort při nošení batohu.

Záda batohu

Záda batohu mohou být ergonomicky tvarovaná, aby netlačila a nebolela z nich záda, aby správně rozkládala váhu a dodávala dostatečnou oporu. Velmi důležité je také polstrování, má však malý háček. Abyste se cítili příjemně, musí být materiál nejen měkký, ale zároveň i prodyšný, aby dobře odváděl vlhkost, až se pod nákladem začnete potit.

Bederní pás

Nepromokavé batohy na notebook
BagBase Zavinovací batoh na notebook Roll-Top 20 l nepromokavý Barva: zelená vojenská, Velikost: 32 x 44 x 13 cm BG855

Nepodceňujte jeho funkci, která je v nosném systému naprosto zásadní – přenáší na bedra 2/3 váhy celého nákladu. Bederní pás může být polstrovaný, aby netlačil, a v ideálním případě stejně prodyšný jako záda. Měl by být individuálně nastavitelný.

Ramenní popruhy

Měly by mít dobré polstrování, aby ulehčily ramenům i zádům. Rozměr popruhů by měl být optimální. Některé modely batohů mohou mít i nastavitelnou vzdálenost mezi popruhy. Prostřednictvím ramenních popruhů můžete také upravit výšku těžiště nákladu (balanční pásy najdete směrem k batohu).

Materiál

Materiál je u nepromokavého batohu zcela zásadní parametr. Jistou zárukou jsou v dnešní době právě nepromokavé materiály, jako je nepromokavá a vysoce odolná cordura nebo například nylon. Aby se tato funkční vlastnost zvýšila, doplňují výrobci batohy o polyuretanové nátěry, popřípadě podlepené švy.

Úložný prostor

Nepromokavé batohy na kolo
Camelbak Mule Evo 12l Black

Rozmyslete se, co budete v batohu nejčastěji nosit. Pokud je to notebook, vybírejte batohy s vyztuženou zadní kapsou. Přední kapsy využívejte na drobnosti a peněženku raději uschovávejte do tajné kapsy u zad. Pokud chcete batoh na kolo, dejte přednost jednoduchému uspořádání s praktickými kapsičkami například na klíče nebo kapesníčky na bederním pásu. Když půjdete do přírody, nejspíš oceníte více komor a kapes, kam si přehledně zabalíte vše potřebné. Možnost více vstupů do batohu vám ušetří mnoho času, pokud zrovna potřebujete něco rychle vytáhnout z velké krosny.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat nepromokavý batoh?

Zamyslete se nad tím, kam budete batoh nosit a jakou velikost potřebujete. Nezapomeňte na to, aby měl spolehlivý zádový systém s veškerým vybavením pro dobro vašich zad. Nezbytnou součástí tohoto výrobku je materiál, ze kterého je batoh vyrobený. Dbejte na to, aby byl nepromokavý materiál opravdu kvalitní a spolehlivý.

Jaká je cena nepromokavého batohu?

Záleží na mnoha aspektech. Jsou jimi materiál, ze kterého je batoh vyroben, jeho velikost, vybavení a úložný prostor nepromokavého batohu a v neposlední řadě hraje roli i volba výrobce. Částka, za kterou nepromokavý batoh pořídíte, se může pohybovat v rozmezí od 500 – 22 000 Kč.
Zobrazit kompletní nabídku Nepromokavý batoh