Jak vybrat nepromokavý batoh
- Do správně zvoleného batohu by se vám mělo vejít vše, co potřebujete, neměly by vás bolet záda a věci v něm by měly být udrženy v suchu za jakéhokoliv počasí.
- Vybírat můžete z několika velikostí a druhů, podle aktivity, kterou preferujete.
- Nezbytnou součástí je voděodolný materiál, ze kterého by měl být nepromokavý batoh vybaven.
Nepromokavý batoh - náš výběr
Nepromokavé batohy na notebook
Nepromokavé batohy na kolo
Jak vybrat nepromokavý batoh
Typy
Nepromokavé batohy rozdělujeme na několik typů. Způsoby, podle kterých je rozdělujeme, jsou hned 2. První z nich je rozdělení podle velikosti, druhým pak dělení podle druhu aktivity. Pojďme si k oběma způsobům říci něco bližšího.
Podle velikosti
Klasicky se batohy mohou dělit na typy podle jejich velikosti. V následující tabulce se dozvíte, s jakými produkty se na trhu setkáte.
Velikost | Objem | Popis |
---|---|---|
Malý | do 35 litrů | Jsou určené spíše na jednodenní výlety, kde s sebou nepotřebujete tahat žádné speciální a prostorově náročné vybavení. Takový batoh je použitelný jak na prohlídku města, tak i na procházku do přírody. |
Střední | do 55 litrů | Oceníte je zejména na několikadenní cesty, kde s sebou budete potřebovat více věcí – do tolika litrů už se bez problémů sbalíte. |
Velký | nad 55 litrů | Hodí se vzít například na týdenní treky či expedice, kdy s sebou obvykle nesete prostornější věci a vybavení jako spacák, vařič, stan, jídlo nebo speciální příslušenství. |
Podle druhu aktivity
Jestliže se chystáte batoh využívat ke specifické aktivitě, existuje pro vás dělení podle aktivity. Počítejte ovšem s tím, že tento batoh využijete pouze na danou aktivitu.
- Turistické batohy ve většině případů slouží na jeden či více dní, mají solidní nosný systém a různé stupně mechanické odolnosti. Jedná se o batohy, které jsou nejpoužívanější a nejoblíbenější, a to z toho důvodu, že většina z nás nehledá batoh pouze na jeden typ výletu, ale preferuje být flexibilnější.
- Expediční batohy by měly být pevné a odolné proti řádění extrémního počasí, často jsou navíc i ergonomicky tvarované. Najdete zde mnoho úchytů, držáků a kapes, které vám celou výpravu výrazně usnadní. Většina turistů však takový batoh nevyužije, jde skutečně o specializovanou záležitost
- Různé druhy sportovních batohů: Patří sem například cyklo batohy s vakem na vodu, odlehčené běžecké nebo batohy pro horolezce, které musí unést i lana, helmu a další vybavení. Specifické jsou i batohy na brusle.
- Outdoorové batohy bez kompromisů: Některé modely jsou i testované v Himalájích profesionálními horolezci. Jsou také specializované dle aktivit – pro lezení, skialpinismus a zimní turistiku; pro krátkodobou horskou turistiku, a nebo pro týdenní treky, což je zároveň nejprodávanější varianta.
Nosný systém
Nosným systémem myslíme výztuhu a popruhy, které se starají o to, aby se vám batoh nesl pohodlně a abyste se nenadřeli víc, než je třeba. Princip nosného systému funguje na převádění váhy batohu mezi bedra a ramena (bedra by měla nést zhruba 2/3 váhy, ramena 1/3). Toho docílí pomocí vnitřní konstrukce a bederních, ramenních a hrudních popruhů
Vnitřní konstrukce
Téměř všechny batohy mají v dnešní době vnitřní konstrukci, která má nespočet výhod. Je úzká, skladná a lehká. Jestliže ale není dostatečně pevná, začne se kroutit nebo špatně převádí hmotnost, pak byste měli dát od tohoto výrobku ruce pryč. Konstrukce je velmi důležitá, odvíjí se od ní veškerý komfort při nošení batohu.
Záda batohu
Záda batohu mohou být ergonomicky tvarovaná, aby netlačila a nebolela z nich záda, aby správně rozkládala váhu a dodávala dostatečnou oporu. Velmi důležité je také polstrování, má však malý háček. Abyste se cítili příjemně, musí být materiál nejen měkký, ale zároveň i prodyšný, aby dobře odváděl vlhkost, až se pod nákladem začnete potit.
Bederní pás
Nepodceňujte jeho funkci, která je v nosném systému naprosto zásadní – přenáší na bedra 2/3 váhy celého nákladu. Bederní pás může být polstrovaný, aby netlačil, a v ideálním případě stejně prodyšný jako záda. Měl by být individuálně nastavitelný.
Ramenní popruhy
Měly by mít dobré polstrování, aby ulehčily ramenům i zádům. Rozměr popruhů by měl být optimální. Některé modely batohů mohou mít i nastavitelnou vzdálenost mezi popruhy. Prostřednictvím ramenních popruhů můžete také upravit výšku těžiště nákladu (balanční pásy najdete směrem k batohu).
Materiál
Materiál je u nepromokavého batohu zcela zásadní parametr. Jistou zárukou jsou v dnešní době právě nepromokavé materiály, jako je nepromokavá a vysoce odolná cordura nebo například nylon. Aby se tato funkční vlastnost zvýšila, doplňují výrobci batohy o polyuretanové nátěry, popřípadě podlepené švy.
Úložný prostor
Rozmyslete se, co budete v batohu nejčastěji nosit. Pokud je to notebook, vybírejte batohy s vyztuženou zadní kapsou. Přední kapsy využívejte na drobnosti a peněženku raději uschovávejte do tajné kapsy u zad. Pokud chcete batoh na kolo, dejte přednost jednoduchému uspořádání s praktickými kapsičkami například na klíče nebo kapesníčky na bederním pásu. Když půjdete do přírody, nejspíš oceníte více komor a kapes, kam si přehledně zabalíte vše potřebné. Možnost více vstupů do batohu vám ušetří mnoho času, pokud zrovna potřebujete něco rychle vytáhnout z velké krosny.