Nosič kol

Nosič kol - na střechu i zadní dveře.

ca. 2 600 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 6 500 CZK
ca. 16 300 CZK
ca. 11 800 CZK

Jak vybrat nosič kol

 • Plánujete vzít svou rodinu na výlet na kolech, ale potřebujete se na místo určení nejprve nějak dopravit i s bicykly?
 • Oceníte praktické nosiče kol pro automobily, s jejichž pomocí všechno snadno zařídíte.
 • Ještě předtím, než začnete zvažovat pro a proti jednotlivých modelů, měli byste mít ujasněno, jaký druh vlastně upotřebíte.
 • Mezi důležité parametry řadíme i nosnost podle počtu kilogramů.

Typ

Doba, kdy jedinou schůdnou možnost představovala střecha vozidla, je již dávno pryč a na své si přijdou i ti, jímž tento způsob mnoho neříká. Vybírat lze hned ze tří základních způsobů, jelikož nosič lze kromě střechy umísti též na tažné zařízení nebo zadní dveře. Detailnější informace o každém ze způsobů poskytuje následující tabulka:

Typ nosiče kol Charakteristika Výhody Nevýhody
Střešní Nejčastější druh montovaný na příčníky umístěné na střeše vozidla Nízká cena, ochrana kol před nečistotami, malé nároky na prostor, univerzální použitelnost, možnost přepravy až pěti kol Složitá montáž a obsluha, negativní vliv na jízdní vlastnosti a spotřebu, nutnost pořízení příčníků, nemožnost zaparkovat v garáži
Na tažné zařízení Přichyceny na tažnou kouli pomocí šroubů nebo páky Snadná montáž, možnost otevřít kufr, lze parkovat v garáži, zcela univerzální užití, prostor pro až čtyři kola Zhoršený výhled zadním oknem, možnost ušpinění kol, nutnost zakoupit třetí SPZ, vyšší cena
Na zadní dveře Nouzové řešení, pokud nevlastníte tažné zařízení a nechcete vozidla převážet na střeše Nízká cena, snadná instalace, výška vozidla se nemění Omezený přístup do kufru, špatný výhled zadním oknem, překrytí zadních světel u některých modelů aut

Víte, že…?

Z výše uvedeného vyplývá, že se vyplatí uvažovat hlavně o nosičích na střechu či tažná zařízení. Jedná se sice o něco málo dražší řešení, neovlivní však váš komfort natolik jako nouzovka v podobě nosiče na zadní okno.

Oblíbenec na střechu
Thule ProRide 598

Počet přepravovaných kol

Jezdíte na kole sami nebo jste aktivní několikačlennou rodinou? Odpověď na tuto otázku hraje důležitou roli, neboť napomůže s výběrem odpovídajícího typu a provedení. Podle počtu přepravovaných bicyklů doporučujeme následující druhy:

 • 1–2 kola – střešní s jedním držákem
 • 3 kola –na zadní dveře nebo tažné zařízení
 • 4 a více kol – střešní nebo na tažné zařízení

Počítejte s tím, že chcete-li převést 5 a více jízdních kol najednou, nevyhnete se dokoupení dodatečného adaptéru. Ve svých továrních verzích jsou nosiče stavěny výhradně pro potřeby čtyřčlenné rodiny.

Klasika na střechu
Thule FreeRide 532

Nosnost

Mezi důležité parametry řadíme i nosnost podle počtu kilogramů. Obvykle vyplývá z počtu kol, pro něž je držák určen, u střešních modelů si dejte pozor na nosnost střechy deklarovanou automobilkami. Standardně se pohybujeme někde v rozmezí od 20 do 55 kilogramů, což plně dostačuje pro převoz 4 kol.

Víte, že…?

Nosnost rozhodně nepodceňujte. Konstrukce může vlivem nadměrného tlaku během jízdy prasknout a kola se uvolní. O tragických důsledcích, jež tato nehoda může mít, asi nemusíme dále referovat.

Materiál

Během nákupu se snažte vzít v potaz rovněž druh užitého materiálu. Jeho jakost a kvalita mají rozhodující vliv jak na nosnost, tak na životnost. Standardně se dnes uplatňují dvě varianty:

Český držák
Hakr Speed ALU 0902
 • Ocel – nižší cena, větší pevnost, odolnost, nosnost, obtížnější manipulace vlivem vysoké hmotnosti
 • Hliník – vyšší cena, nižší hmotnost, menší odolnost a nosnost

Cena

Cenové okénko patří mezi nedílné součásti každého našeho článku. Seznamujeme vás v něm s výsledky námi provedené analýzy trhu. Nákup nosiče kol nepatří k nejnákladnějším záležitostem i vzhledem k tomu, že jej budete moci při troše štěstí používat dlouhá léta. Podařilo se nám určit tři základní intervaly:

 • Do 2 000 Kč
 • 2 000−4 000 Kč
 • Nad 4 000 Kč
Na zadní dveře
Thule ClipOn High 9106

Cena do 2 000 Kč

V nejnižší cenové skupině naleznete všechny tři druhy. Obvykle nabízejí dostatek prostoru pro umístění 1–3 kol. Nosnost se pohybuje okolo 33 kilogramů, proto si dobře ověřte, zda jim nenakládáte příliš velkou zátěž. Užitým materiálem standardně bývá ocel, která sice více vydrží, ale vyznačuje se vyšší hmotností. Hlavně u modelů na střechu to bude nepříjemně znát.

Cena od 2 000 do 5 000 Kč

Ve střední kategorii početně dominují nosiče na tažná zařízení. Jejich nosnost mnohdy dosahuje i hranici 50 kilogramů, takže bez větších obtíží unesou i čtyři bicykly pro dospělé. Počítejte s mnohdy výraznou hmotností vlivem jakostní oceli, dosahovat může až 50 kilogramů.

Cena nad 5 000 Kč

Hledáte za všech okolností to nejlepší? Pokud jde o nosiče kol, připravte si alespoň 5 000 korun a máte to mít. Za své peníze dostanete zařízení, jež unese i více než 60 kilogramů, což znamená čtyři profesionální kola. Luxusní ocelové nebo hliníkové provedení zajistí dlouhou životnost a snadnou montáž i demontáž.

Dozadu pro dva
Uebler X21 S

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí nosič kol na páté dveře?

Cesta na dovolenou s sebou nese spoustu úskalí hlavně ve chvílích, kdy s sebou potřebujete vzít více věcí a vaše auto zrovna neoplývá místem. Nadměrná „zavazadla“ jako jsou např. kola, ale zase takový problém být nemusí. Nosič kol na páté dveře je nejen praktickým řešením v případě, že nemáte na autě tažné zařízení, ale také relativně levnou záležitostí.

Jak vybrat nosič kol?

Nejdůležitější volbou je umístění nosiče. Instalovat ho můžete na střechu i za auto. Obecně se vyplatí volit spíše produkty známých a renomovaných značek. Vzhledem k rychlosti šíření negativních referencí si nemohou dovolit prodávat zmetky. Můžete si být tedy jisti jejich kvalitou. Mezi takové firmy řadíme kupříkladu společnosti Atera, Hakr, Menabo, Peruzzo nebo Thule.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Oblíbenec na střechu
Klasika na střechu
Český držák
Na zadní dveře
Dozadu pro dva
Na tři vzadu
Image
Product
Thule ProRide 598
Thule FreeRide 532
Hakr Speed ALU 0902
Thule ClipOn High 9106
Uebler X21 S
Atera Strada Sport M 3
Maximální zatížení
20 kg
17 kg
17 kg
30 kg
60 kg
60 kg
Hmotnost
4.2 kg
3.5 kg
3.6 kg
12.9 kg
13.5 kg
16.5 kg
Maximální počet jízdních kol
1
1
1
2
2
3
Uzamčení kola
Montáž
na střechu
na střechu
na střechu
na zadní dveře
na tažné zařízení
na tažné zařízení
Cena ca. 2 600 CZK ca. 1 800 CZK ca. 1 500 CZK ca. 6 500 CZK ca. 16 300 CZK ca. 11 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.