Nosič kol na páté dveře

Užijte si aktivní dovolenou s rodinou.

ca. 1 200 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 6 500 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 6 500 CZK

Jak vybrat nosič kol na páté dveře

  • Nosič kol na páté dveře je nejen praktickým řešením v případě, že nemáte na autě tažné zařízení, ale také relativně levnou záležitostí.
  • Většina modelů nosičů na páté dveře je uzpůsoben zpravidla na 2 až 3 jízdní kola.
  • Nosnost nosičů na 2 kola je cca 30 kg a nosičů na tři kola kolem 45 kg.
  • Nosič kol je vždy třeba vybírat podle toho, zda bude nebo nebude sedět zrovna na váš typ vozidla.

Typy

Nosič kol na zadní dveře je pouze jedna z několika možností, jak kola převést kam potřebujete. V tabulce níže najdete stručný přehled nabízených možností.

Typ Popis
Střešní nosič Jedná se asi o nejběžnější variantu; výhodou je, že se kolo nedotýká laku automobilu, tím pádem nedojde k jeho znečištění; umístěním nosiče na střeše automobilu jste ale svým způsobem omezeni v průjezdnosti některých tras; dochází k zvyšování spotřeby benzínu
Na tažné zařízení Nosič má velmi jednoduchou montáž i obsluhu; neovlivní jízdu ani spotřebu benzínu; na druhou stranu dochází k zakrytí SPZ vozu a omezuje přístup do jeho kufru.
Na zadní dveře Stejně jako u předchozího typu nedochází ke změně jízdních vlastností automobilu ani zvýšené spotřeby pohonných hmot; zakrytí SPZ je třeba ověřit u jednotlivých modelů, ale většinou k němu nedochází; nevýhodou je omezení výhledu přes zadní sklo a také je zcela znemožněn přístup do kufru automobilu.

Víte, že…?

Dejte pozor, aby nedošlo k zakrytí poznávací značky vozu. Také se může stát, že nosičem zacloníte světla. Stává se to zejména u světel v pozici zadního skla. Riskujete nejen pokutu, ale hlavně zavinění dopravní nehody!

Pro 3 kola
Menabo Mistral

Kapacita

Většina modelů nosičů na páté dveře je uzpůsoben zpravidla na 2 až 3 jízdní kola. V některých případech je ale možné dokoupit adaptér, díky kterému se kapacita rozšíří o jedno další kolo. Pokud jste čtyřčlenná rodina, určitě se o tuto možnost při výběru nosiče zaměřte, případně se informujte u vámi vybraného prodejce.

Nosnost

Tento parametr je přímo závislí na počtu kol, pro který je daný nosič na zadní dveře určený. Většinou se hodnota u nosiče na dvě kola pohybuje okolo 30 kg a nosičů na tři kola kolem 45 kg. Obecně se tedy počítá na jedno kolo cca 15 kg. V případě, že se chystáte převážet elektrokola, která jsou zpravidla těžší, nezapomeňte tuto skutečnost zohlednit. Stejně tak pokud budete používat adaptér na zvýšení kapacity nosiče. Nastavit jistou rezervu v nosnosti je praktické i do budoucna, protože i když třeba dnes adaptér nepotřebujete, není nikde psáno, že se to časem nezmění. To stejné platí i v případě elektrokol.

Kompatibilita

Nosič kol na páté dveře je oblíbený především u automobilů typu SUV nebo hatchback. Nicméně se jedná asi o nejméně variabilní nosič kol na našem trhu. Vždy je třeba vybírat podle toho, zda bude nebo nebude sedět zrovna na váš typ vozidla. Celá řada výrobců nabízí seznam automobilů, ke kterým je daný nosič kol na páté dveře kompatibilní. V opačném případě existují také nejrůznější adaptéry nebo jiné doplňky jako součást příslušenství. Vždy ale platí, pokud si nejste jistí ve výběru, poraďte se s prodejcem.

Bez zamykání
Menabo Stand Up 3

Upevnění

Tento nosič se upíná na zadní dveře prostřednictvím napínacích pásků. Ty se zaháknou za výstupky vnější části automobilu a zároveň vnitřní části kufru. Jízdní kola následně na nosič nasadíte. K jejich upevnění slouží fixační spony.
Montáž nosiče i následné usazení kol je velmi jednoduché a rychlé.

Víte, že…?

Při upínání tohoto typu nosiče počítejte s tím, že se jeho částí budou dotýkat vozu a tedy může dojít k poškození karoserie. Ochrana spočívá v použití měkkých plastů, pěny nebo pryže, které zabraňují poškrábání. Některé modely nabízí také fixaci pneumatik kol, které brání vzájemnému poškrábání laku.

Uzamčení

U některých modelů je jako součást dalšího vybavení také možnost uzamčení, což minimalizuje riziko krádeže. Existují zde dvě možnosti

Pro 2 kola
Thule ClipOn High 9106
  • Uzamčení nosiče k automobilu
  • Uzamčení prvního jízdního kola k nosiči

Ideální varianta disponuje oběma stupni zabezpečení. Toto ale u nosičů kol na páté dveře není příliš obvyklé, zpravidla má jednu nebo druhou možnost uzamčení.

Hmotnost

Hmotnost nosiče ovlivňuje jednak to, jak snadná bude manipulace s ním, ale hlavně jak moc budou zadní dveře automobilu zatížené. V druhém případě musíte připočítat také váhu vašich jízdních kol. Při výběru se tedy pokuste hmotnost nosiče zohlednit, ale samozřejmě ne na úkor kvality výrobku. Hmotnost nosičů se může pohybovat mezi 5 až 15 kilogramy.

Na elektrokola
Peruzzo PURE INSTINCT REAR 2

Výrobci a ceny

Mezi výrobce nosičů kol na zadní dveře patří např. Thule, Menabo, Peruzzo nebo Saris.
Cenové rozpětí je poměrně široké. Nicméně počítejte s tím, že v ceně se odráží také kvalita výrobku.

  • Nejlevnější modely koupíte i za méně než 1000 Kč, ale je zde velmi pravděpodobná nízká životnost nosičů. Navíc se k montáži používají matky, které se mohou povolovat.
  • Od 1000 Kč do 3000 Kč se sice jedná o poměrně levné výrobky, ale i zde můžete narazit na kvalitní modely. Navíc většina nosičů kol na zadní dveře spadá právě do této cenové kategorie.
  • Od 3000 Kč do 10000 Kč koupíte už velmi kvalitní výrobky tohoto typu nosičů. Velmi často jsou opatřeny alespoň jednou možností uzamčení.
  • Nejdražší modely nosičů kol na zadní dveře mohou stát i kolem 18000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí nosič kol na páté dveře?

Cesta na dovolenou s sebou nese spoustu úskalí hlavně ve chvílích, kdy s sebou potřebujete vzít více věcí a vaše auto zrovna neoplývá místem. Nadměrná „zavazadla“ jako jsou např. kola, ale zase takový problém být nemusí. Nosič kol na páté dveře je nejen praktickým řešením v případě, že nemáte na autě tažné zařízení, ale také relativně levnou záležitostí.

Jak vybrat nosič kol na páté dveře?

Nosič budete vybírat s ohledem na počet kol, který budete pravidelně převážet. Koupit můžete nosič až na 3 kola, vícečlenná rodina bude potřebovat i adaptér. Nosič musí být vždy kompatibilní s typem Vašeho vozu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro 3 kola
Bez zamykání
Pro 2 kola
Na elektrokola
Flexibilní
Image
Produkt
Menabo Mistral
Menabo Stand Up 3
Thule ClipOn High 9106
Peruzzo PURE INSTINCT REAR 2
Thule ClipOn High 9105
Maximální počet kol
3
3
2
3
2
Výrobce
Menabo
Menabo
Thule
Peruzzo
Thule
Cena ca. 1 200 CZK ca. 4 600 CZK ca. 6 500 CZK ca. 4 200 CZK ca. 6 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.