Obkladový panel

Náhrada za starší obložení.

ca. 0 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat obkladový panel

  • Výhodou obkladových panelů je široké spektrum stylů, které si zákazník může vybrat.
  • Panely se vyrábějí v různých tloušťkách od 7 milimetrů do 20 milimetrů.
  • Obkladové panely mohou být například dřevěné, čalouněné nebo z umělých hmot.

Popis

Obkladové panely jsou v současnosti vyhledávanou náhradou za starší obložení. Zatímco starší obložení již často dosluhuje, moderní obkladové panely nabízejí pestrou škálu designu a především možností, jak s ním naložit. Obložit lze například nejen celou stěnu, ale obkladové panely lze využít i jen na konkrétní části. Přesně tak, jak uživatel chce. Obkladové panely navíc nemají pouze dekorativní funkci, ale velice spolehlivě chrání například stěny před jakýmkoliv poškozením.

Typy

V současné době naleznete v obchodech opravdu velmi bohatou nabídku různých obkladových panelů a je pouze na vás, které zvolíte. Vybírat lze nejen dle materiálu, ale také barev či vzorů.

Plastové desky
IMPOL TRADE Obkladové 3D PVC panely 14, rozměr 440 x 580 mm, ukládaný kámen bílý

Dřevěné panely

Mezi tradiční obkladové panely patří ty, které jsou vyrobené z masivního dřeva. Typicky bývají vyrobeny z buku, dubu, ale i z borovice nebo smrku. Výhodou dřevěných obkladových panelů je, že dané místnosti dodají příjemnou a teplou atmosféru a opomenout nelze ani estetický vzhled.

PVC panely

PVC obkladové panely jsou vysoce odolné proti vlhkosti a jakémukoliv mechanickému poškození. Předností je také široká palety barevných variant PVC obkladových panelů. Velkou výhodou je také cenová dostupnost obkladových panelů z PVC.

MDF panely

MDF obkladové panely bývají vyrobené z dřevěných panelů, díky čemuž jsou o něco levnější. Mohou se nadále honosit trvanlivostí a slušnou odolností vůči mechanickému poškození. Naopak trpět budou v místnostech, kde se vlhkost může vyšplhat nad 70 %. Nehodí se proto do kuchyní či koupelen.

PVC 3D panel
GRACE Obkladové 3D PVC panely TP10023829, rozměr 960 x 476 mm, břidlice hnědá,

Čalouněné panely

Čalouněné obkladové panely dokáží dokonale izolovat stěny a snížit akustický hluk v dané místnosti. Poslouží též jako ideální dekorativní prvek. Nabízejí se v mnoha různých barevných variantách i dekoracích. Je však nutné myslet na to, že se opět nehodí do prostor, kde je vysoká vlhkost, kterou by čalounění mohlo nasát.

Rozměry

Obkladové panely se vyrábějí v různých rozměrech, ale naštěstí nejde o zcela libovolné hodnoty, nýbrž zpravidla daný interval hodnot, dle kterého se můžete orientovat.

  • Tloušťka obkladových panelů se většinou pohybuje v rozmezí od 7 milimetrů do 20 milimetrů. Snadno tak pomocí panelu lze srovnat drobné nerovnosti na zdi.
  • Šířka obkladových panelů bývá přibližně od 150 milimetrů až do 600 milimetrů.
  • Podstatné je taktéž délka obkladového panelu, která může činit až 3 metry, díky čemuž lze poměrně rychle obložit i větší místnost.
Jednoduché lepení
REGUL Obkladové 3D PVC panely 55932, rozměr 953 x 478 mm, tloušťka 0,4 mm, ukládané dubové dřevo

Víte, že…?

Nejlevnějším řešením jsou PVC obkladové panely, které mohou mít i vzor imitující například cihly či dřevo, současně však vynikají vysokou odolností proti mechanickému poškození.

Přednosti panelů

Obkladové panely nejsou zdaleka určeny jen těm, kterým se doma nechce stěny malovat. Vynikají zpravidla velmi dobrými tepelnými a izolačními vlastnostmi. Za výhodu lze považovat také velice snadnou montáž obkladových panelů, kdy například není nutné nějak speciálně upravovat vaši zeď. Konkrétně řečeno není nutné zeď škrábat. Obkladové panely lze instalovat nejen na vymalovanou stěnu, ale také na cihly omítku, dřevo či umakart. Vyjma čalouněných obkladových panelů bývají odolné proti škrábancům či jinému mechanickému poškození.

Do obkladových panelů lze dále instalovat například bodové osvětlení, nebo pod ně skrýt různé kabeláže pro domácí elektroniku.

3D bílé cihly
Regul D0025 3D obkladový panel na zeď retro bílé cihly / 3D stěnové obkladové panely PVC (951 x 495 mm)
Druh obkladového panelu výhody  
dřevěný estetický vzhled, odolnost  
PVC cenová dostupnost, vysoká odolnost  
čalouněný tlumí hluk, udržuje teplo

Ceny

Obkladové panely se prodávají dle očekávání po m2. Základní cena startuje již od zhruba 130 Kč, kdy získáte obyčejnou PVC desku s tloušťkou kolem 7 milimetrů. Je nutné pamatovat na to, že většinou se obkladové desky prodávají v balení, a to minimálně po 6 kusech. Za přibližně dvojnásobnou cenu lze pořídit PVC obkladové panely s hezčími vzory, které se více hodí do obytných místností. Bývají také tlustší, a to kolem 10 milimetrů. V případě dřevěných obkladových desek se cena již výrazně navyšuje a jeden panel může vyjít i na více než 1 000 Kč. Nejkvalitnější dubové obkladové panely pak mohou stát i několik tisíc korun.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží obkladový panel?

Obkladový panel se v interiérech používá jako dekorační prvek, nebo praktická věc. Umí izolovat teplo i hluk, ale slouží i jako dekorativní prvek. Obkladovým panelem nemusí být obložen celá stěna, ale například jen její konkrétní části. Výhodou je, že není vyžadována žádná speciální úprava povrchu.

Jaký typ obkladového panelu zvolit?

Záleží na celkového vzhledu vašeho interiéru nebo požadavcích. Pokud vám jde například primárně o srovnání stěny a odolnost, volte PVC obkladové panely. Estetickou hodnotu přinesou především dřevěné či čalouněné obkladové panely.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Plastové desky
PVC 3D panel
Jednoduché lepení
3D bílé cihly
Voděodolný
Image
Produkt
IMPOL TRADE Obkladové 3D PVC panely 14, rozměr 440 x 580 mm, ukládaný kámen bílý
GRACE Obkladové 3D PVC panely TP10023829, rozměr 960 x 476 mm, břidlice hnědá,
REGUL Obkladové 3D PVC panely 55932, rozměr 953 x 478 mm, tloušťka 0,4 mm, ukládané dubové dřevo
Regul D0025 3D obkladový panel na zeď retro bílé cihly / 3D stěnové obkladové panely PVC (951 x 495 mm)
REGUL Obkladové 3D PVC panely 56618, rozměr 984 x 633 mm, tloušťka 0,6 mm, ukládaný kámen hnědý
Cena ca. 0 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.