Krbový ventilátor

Chytré řešení pro vytápění Vašeho domova.

ca. 4 200 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 7 600 CZK

Jak vybrat krbový ventilátor

 • Krb může sloužit i jako velmi efektivní zdroj centrálního vytápění.
 • Ventilátor odsává horký vzduch z obestavby kamen a žene je do rozvodů, které jej následně dovádějí do jednotlivých místností.
 • Věnujte dostatečnou péči výkonu ventilátoru. Ještě předtím byste samozřejmě měli vlastnit krb s dostatečnou výhřevností, jinak vám ani sebelepší ventilátor nepomůže.
 • K ventilátoru je možné přikoupit další příslušenství.

Jak funguje?

Možná se teď ptáte, jak je vlastně možné dostat sálavé teplo z krbu někam na opačnou stranu domu? Princip je ale až překvapivě jednoduchý. Ventilátor odsává horký vzduch z obestavby kamen a žene je do rozvodů, které jej následně dovádějí do jednotlivých místností. Některé modely krbů jsou s ohledem na potřebu centrálního vytápění již navrženy.

Automatický termostat topení kontroluje a reguluje podle potřeby. Filtrační systém odstraní prach a spaliny, díky čemuž si můžete být jisti, že vzduch vháněný do jednotlivých místností bude čistý. Největší výhody krbových ventilátorů tedy spatřujeme v následujícím:

Ovládaný termostatem
Krbový ventilátor ATC – VENTS 400 m3/h
 • Úspora nákladů za energie
 • Vysoká efektivita
 • Automatická regulace chodu
 • Spojení příjemného tepla z krbu s vytápěním celé domácnosti

Víte, že…?

Před zahájením topné sezóny nezapomeňte pořádně celý systém zkontrolovat. Prověřte, zda filtrace funguje, jak má a ujistěte se, že do rozvodů nezatéká kondenzát vody z potrubí.

Výkon

Chcete, aby vaše vytápění bylo skutečně efektivní, a nechce se vám platit další systémy v podobě přímotopů? Věnujte dostatečnou péči výkonu svého favorita. Ještě předtím byste samozřejmě měli vlastnit krb s dostatečnou výhřevností, jinak vám ani sebelepší ventilátor nepomůže. Výkon se standardně udává v množství horkého vzduchu v m3 za jednu hodinu, tedy m3/h.

Perfektní kvalita
Krbový ventilátor TQD AN1 (400m3/hod)

Obecně platí, že efektivního vytápění je dosaženo pouze tehdy, pokud v prostoru proběhne výměna veškerého vzduchu alespoň 3× za hodinu. Proto vypočítejte objem vytápěného prostoru a výsledek vynásobte třemi. Takto okamžitě získáte představu o požadovaném výkonu.

Víte, že…?

Jestliže tedy potřebujete vytopit prostor o velikosti 150 m3, poohlížejte se po krbovém ventilátoru pyšnícím se výkonem alespoň 450 m3/h. Volbou silnějšího modelu nic nezkazíte.

Způsob přenosu vzduchu

Hlavní úkol krbového ventilátoru spočívá v přenosu tepla z krbu do vzdálenějších míst v domě. Každá domácnost je ovšem řešena jinak a disponuje jinými možnostmi. Proto je k dispozici hned několik základních systémů přenosu teplého vzduchu na místo určení:

Automatický
Krbový ventilátor TQD AN2 (600m3/hod)
 • Potrubní ventilátory – přenášejí teplo potrubím do několika místností najednou, pro větší domácnosti
 • Vedení přes zeď – přenos teplého vzduchu do sousední místnosti přes zeď, určeno menším domácnostem

Dáváte přednost robustnějším potrubním ventilátorům? Myslete na toto řešení při přípravě projektové dokumentace novostavby, nebo během náročnější rekonstrukce. Nevyhnete se totiž výraznějším konstrukčním úpravám spočívajícím v zabudování potrubí.

Montáž

Jste hrdí na své kutilské schopnosti a žádná montáž vás nezastaví? Potom vás možná bude lákat instalace krbového ventilátoru svépomocí. Zejména modely pro vedení vzduchu přes zeď jsou stavěny s ohledem na co nejjednodušší zapojení. Vzhledem k tomu, že krb při spalování produkuje nečistoty a jedovaté zplodiny, doporučujeme vše konzultovat s výrobcem či odbornou firmou. Jestliže si nebudete něčím jisti, přenechte raději montáž zcela někomu, kdo se v problematice vyzná.

Průměr 125 mm
Krbový ventilátor Dalap FN 125

Příslušenství

Dnes již neexistuje firma, která by ke svým výrobkům nedodávala nějaké to příslušenství. Výjimkou nejsou ani ventilátory na kouřovod, u nichž se nejedná pouze o kosmetické doplňky, ale skutečnou přidanou hodnotu. Mrkněte sami:

 • Doplňkové filtry – zrychlení výměny vzduchu a zvýšení účinnosti výměny vzduchu a jeho očištění od zplodin
 • Regulátor otáček – možnost nastavení požadovaného chodu ventilátoru podle potřeby
 • Bypass – pojistka, která při výpadku proudu zajistí odklon horkého vzduchu od těla ventilátoru a snížení vstupní teploty vzduchu na bezpečnou hodnotu

Nejvýznamnější značky

Chystáte se na nákup do hobbymarketu nebo zadáváte stránku svého oblíbeného e-shopu? Hledáte optimální krbový ventilátor za nízkou cenu, který by vám ale posloužil dlouhá léta a splňoval ty nejnáročnější požadavky? Doporučujeme ozbrojit se pořádnou dávkou obezřetnosti. Jako v každém segmentu, i zde totiž naleznete nemalé množství nejrůznějších levných napodobenin, které se snaží bojovat velmi nízkou cenou, ale svými vlastnostmi v žádném případě nemohou zavedeným značkám konkurovat.

600m3/hod
Krbový ventilátor TQD bypass BANAN2 (600m3/hod)

Jelikož u rozvodu teplého vzduchu z kamen jde rovnou o zdraví, jistě výběr nepodceňujte. Ostatně, k čemu by vám byly ventilátory, které by do obývacího pokoje přiváděly kromě tepla také prach a popel? S největší pravděpodobností byste je velmi rychle vyhodili. Jelikož se jedná o poměrně nezvyklý segment trhu, s největší pravděpodobností nebudete jména výrobců příliš znát. Není však nic obtížnějšího, než sáhnout po mobilu a danou značku si vyhledat. My za nejlepší volbu považujeme kupříkladu firmy Darco, Spiroflex, Ametaltop, Vents, Bertrams či MAT Group.

Cena

Obávali jste se využití krbu pro vytápění z důvodů vysokých cen daného příslušenství? Pokud jde pouze o krbový ventilátor, nemusíte. Váš rodinný rozpočet nijak výrazně nezatíží a následná úspora se pozitivně projeví během několika měsíců. U potrubního vedení si však připravte další peníze na konstrukci samotného vedení, která není v částce za ventilátor započítána. Samotné krbové ventilátory se pak pohybují v následujících intervalech:

 • Do 5 000 Kč
 • Nad 5 000 Kč

Cena do 5 000 Kč

Levnější skupina do 5 000 korun čítá zejména modely určené k vedení vzduchu přes stěnu. Základem je výkonný lopatkový větrák umístěný v žáruvzdorném těle. Před nákupem si řádně ověřte jeho výkon, protože ne vždy je dostačující. Také nepočítejte s žádnými pokročilejšími funkcemi jako je termostat nebo regulace otáček. Zkrátka základ se vším všudy.

Během výběru také vždy ověřte renomé výrobce, protože právě v nejlevnějších třídách se velmi často skrývají nekvalitní napodobeniny. Objevíte-li zde model pro zapojení potrubního vedení, zbystřete. S největší pravděpodobností půjde právě o výstřelek neznámé společnosti odněkud z východní Asie.

Cena nad 5 000 Kč

Budujete nové bydlení nebo investujete do rekonstrukce toho stávajícího? Zaujala vás možnost krbového vytápění? V tom případě neváhejte a připravte si alespoň 5 000 korun na pořízení kvalitního, značkového ventilátoru. Chcete-li jen vzduch prohánět přes zeď, můžete si být jisti, že zde dostanete ten nejvyšší možný výkon ve spojení s nejrůznějšími užitečnými doplňky.

Také nabídka „potrubních“ modelů je v tomto případě mnohem širší a hlavně kvalitnější. Stačí zvolit požadovaný výkon a neopomenout dokoupit potřebné systémy. Pozor dávejte na triky výrobců, kteří na první pohled nižší cenu vykoupí nutností pořízení filtru za další peníze. Také si raději ověřte kompatibilitu zvoleného modelu s potrubním systémem.

Otázky a odpovědi

Vyplatí se krbový ventilátor?

Odpověď je jednoznačná ano. Vše si lze popsat na příkladu. Pokud si místnost vytápíte krbem, je teplota v blízkosti krbu poměrně vysoká, zatímco na opačném konci místnosti už může být chladno. Rozdíl teplot může být i více než 10 °C. S ventilátorem tyto velké rozdíly smažete. Výsledkem bude teplý vzduch rovnoměrně po celé místnosti či domácnosti.

Je ventilátor hlučný?

Hlučnost ventilátoru je zcela minimální a ve většině případů o něm vůbec nebudete vědět, což se pro domácí použití hodí. Provoz pak není vůbec nákladný, neboť není potřeba žádná dodatečná energie. Lopatky se otáčí přívodem teplého vzduchu a ve výsledku vám tak ventilátor ušetří náklady za topení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Ovládaný termostatem
Perfektní kvalita
Automatický
Průměr 125 mm
600m3/hod
Image
Produkt
Krbový ventilátor ATC – VENTS 400 m3/h
Krbový ventilátor TQD AN1 (400m3/hod)
Krbový ventilátor TQD AN2 (600m3/hod)
Krbový ventilátor Dalap FN 125
Krbový ventilátor TQD bypass BANAN2 (600m3/hod)
Výrobce
Vents
Darco
Darco
Dalap
Darco
Cena ca. 4 200 CZK ca. 4 300 CZK ca. 4 600 CZK ca. 4 800 CZK ca. 7 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.