Ventilátor na kouřovod

Pro rozvod teplého vzduchu.

ca. 1 300 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 2 800 CZK

Jak vybrat ventilátor na kouřovod

  • Ventilátor na kouřovod umožňuje teplý vzduch rozvádět po větší místnosti či celém bytě.
  • Díky své hlavní vlastnosti výrazně sníží náklady na vytápění vaší domácnosti.
  • Dnešní modely vynikají nízkou hlučností a jsou ekologické.
  • Ventilátor na kouřovod se spouští zcela automaticky a to při okolní teplotě 80 °C.

Co je ventilátor na kouřovod

Ventilátor na kouřovod je v zásadě klasický ventilátor v podobě, jakého můžete znát, avšak je umístěn na kouřovodu, a to za pomocí magnetů, nebo speciální kovové objímky. Na úvod si přiblížíme, jak ventilátor na kouřovod opravdu funguje. Oproti klasickým ventilátorům, které odčerpávají vzduch ven, mají ventilátory na kamna odvádět teplý vzduch z kamen do prostoru místnosti. Zvyšují tak teplo v místnosti, aniž by bylo nutné navýšit spotřebu paliva. Výsledkem je samozřejmě úspora nákladů na vytápění.

Každý ventilátor na kouřovod se spouští zcela automaticky, a to dle nastavené teploty na termostatu. Následně jsou vybaveny motorem s ochranou proti přehřátí při 150 °C.

Magnetický
Ekovent Standart 6

Připojení

Pokud máte krb nebo kamna, nebude věší problém k nim instalovat ventilátor na kouřovod.

  • Připojuje se na ventilační potrubí se stejným průměrem.
  • Délka ventilačního potrubí musí být maximálně 1 metr, a to od krbu či kamen.
  • Samotné vyústění ventilátoru je vhodné umístit na strop nebo na stěnu.

Klíčové vlastnosti

Ventilátor na kouřovod je užitečným pomocníkem v oblasti vytápění a přiblížíme si několik jeho vlastností, které by vás mohly přesvědčit, že jeho pořízení má smysl.

Mechanický ventilátor
Kaminer 9596 YL-504

Cirkulace vzduchu

Ventilátor na kamna výrazným způsobem zlepšuje cirkulaci vzduchu ve vaší domácnosti. Příjemná teplota bude ve všech zákoutích místnosti a vzduch bude působit vždy čerstvým dojmem.

Víte, že…?

Ventilátor na kouřovod vám může ušetřit nemalé náklady na vytápění vaší domácnosti. Díky rovnoměrnému šíření teplého vzduchu není nutní tak často přikládat do kamen a vytvářet horký vzduch v blízkosti kamen.

Spotřeba otopu

Díky efektnímu rozvodu tepla ušetříte za otopný materiál, kterého zdaleka nespotřebujete tolik, jako kdybyste chtěli vytápět byt bez ventilátoru na kamna. Výsledkem by navíc bylo, že v blízkosti kamen bude teplota výrazně vyšší než ve vzdálenějších koutech. U většiny dnes prodávaných modelů se setkáte s informací, že vám ušetří 15 % paliva.

Nepotřebuje napájení
HS Flamingo HSF17-267

Velký rozsah

Ventilátory na kouřovod se mohou pochlubit velkým pracovním rozsahem, což v jejich případě znamená okolní teplotu vzduchu. Ta se může pohybovat v rozmezí od 80 °C do 350 °C, přičemž ventilátor na kamna může být vyroben například z hliníku.

Napájení

Název ventilátor na kouřovod možná vyvozuje, že bude nutné nějakým způsobem řešit napájení, avšak opak je pravdou. Ventilátor na kouřovod nepotřebuje ani elektrickou síť a ani žádné baterie. Jeho chod je automatický s ohledem a ke spuštění dojde automaticky při dosažení konkrétní teploty. Zpravidla jde o 80 °C. Otáčky ventilátoru na kouřovod se rovněž regulují automaticky, a to dle okolní teploty. Čím je teplota vyšší, tím vyšší jsou i otáčky.

Počet lopatek

Ventilátory na kouřovod se liší počtem lopatek.

Na podstavci
Turbo Fan 685S
  • Nejmenší modely si vystačí například jen se dvěma lopatkami a hodí se do menších místností.
  • Pokud máte větší místnost, doporučuje se ventilátor s minimálně třemi lopatkami.
  • V případě vyšších stropů je vhodné zvolit modely se čtyřmi lopatkami, případně sáhnout po modelech skládacích se ze dvou větráků se čtyřmi lopatkami, které jsou v rámci rozvodu teplého vzduchu samozřejmě nejúčinnější.
Počet lopatek ventilátoru na kamna určení  
2 lopatky menší místnosti  
3 lopatky větší místnosti  
4 lopatky větší místnosti s vyššími stropy

Ceny

Pořízení ventilátoru na kouřovod není nijak nákladnou záležitostí. Menší modely začínají na cenách od 1 500 Kč a může jít již o čtyřlopatkové řešení, které se hodí i do větších místností. O několik set korun dražší bývají model s ještě větším počtem lopatek. Zhruba od hranice 2 000 Kč se nachází typy skládající se ze dvou ventilátorů.

Otázky a odpovědi

Vyplatí se mít ventilátor na kouřovod?

Odpověď je jednoznačná, ano. Vše si lze popsat na příkladu. Pokud si místnost vytápíte kamny či krbem, je teplota v blízkosti kamen poměrně vysoká, zatímco na opačném konci místnosti už může být chladno. Rozdíl teplot může být i více než 10 °C. S ventilátorem na kouřovod tyto velké rozdíly smažete. Výsledkem bude teplý vzduch rovnoměrně po celé místnosti či domácnosti.

Je ventilátor na kouřovod hlučný či nákladný na provoz?

Hlučnost ventilátoru na kouřovod je zcela minimální a ve většině případů o něm vůbec nebudete vědět, což se pro domácí použití hodí. Provoz pak není vůbec nákladný, neboť není potřeba žádná dodatečná energie. Lopatky se otáčí přívodem teplého vzduchu a ve výsledku vám tak ventilátor na kouřovod ušetří náklady za topení, protože není potřeba do kamen tak často přikládat a s teplým vzduchem se lépe nakládá.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Magnetický
Mechanický ventilátor
Nepotřebuje napájení
Na podstavci
Startovací teplota 50° C
Image
Produkt
Ekovent Standart 6
Kaminer 9596 YL-504
HS Flamingo HSF17-267
Turbo Fan 685S
Lienbacher 21.00.382.2
Umístění
na kouřovod
na kamna
na kamna
na kamna
na kouřovod
Optimální teplota provozu
180 °C
60 °C
50 °C
55 °C
80 °C
Cena ca. 1 300 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 500 CZK ca. 1 600 CZK ca. 2 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.