Nejlepší ventilátory na kouřovod 2024 a jak vybrat

Pro rozvod teplého vzduchu.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kaminer 9596 YL-504
86 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat ventilátor na kouřovod

  • Ventilátor na kouřovod umožňuje teplý vzduch rozvádět po větší místnosti či celém bytě.
  • Díky své hlavní vlastnosti výrazně sníží náklady na vytápění vaší domácnosti.
  • Dnešní modely vynikají nízkou hlučností a jsou ekologické.
  • Ventilátor na kouřovod se spouští zcela automaticky a to při okolní teplotě 80 °C.

Ventilátor na kouřovod - náš výběr

Kaminer 9596 YL-504
přečíst recenzi
Barva: černé
Umístění: na kamna
Optimální teplota provozu: 80 °C
Počet lopatek: 5
Určení: univerzální
Zobrazit více
Ventilátor Kaminer 9596 YL-504 je určen pro vytápěcí systémy s volně stojícími krby a kamny. Bez použití baterií nebo jiného zdroje energie vyvolává cirkulaci teplého vzduchu pomocí bimetalického pásku. Tento mechanický ventilátor pracuje v teplotním rozmezí 60 °C až 345 °C. Jeho základna a vrtule jsou vyrobeny z hliníku.
Zobrazit méně
HS Flamingo HSF17-267
přečíst recenzi
Výrobce: HS Flamingo
Barva: černé
Umístění: na kamna
Počet lopatek: 4
Optimální teplota provozu: 50 °C
Zobrazit více
Krbový komínový ventilátor HSF17-267 od HS Flamingo je navržen pro rovnoměrné rozptyl teplého vzduchu po místnosti. Ventilátor je poháněn termostatickým modulem, který nepotřebuje externí napájení. Začne pracovat automaticky při dosažení teploty 50 °C a je chráněn bimetalovým páskem proti přehřátí. Umištění ventilátoru je doporučeno na horní desce kamen.
Zobrazit méně
HS Flamingo HSF17-260
přečíst recenzi
Výrobce: HS Flamingo
Barva: černé
Umístění: na kamna
Počet lopatek: 4
Optimální teplota provozu: 50 °C
Zobrazit více
Krbový ventilátor HS Flamingo HSF17-260 přenáší teplo z krbových kamen do celé místnosti. Ventilátor je řízen termostatickým modulem a nevyžaduje napájení. Spustí se při teplotě nad 50°C a zajišťuje efektivní rozložení teplého vzduchu. Bezpečnost zajišťuje bimetalový pásek, který ochrání ventilátor před poškozením. Nejlépe umístěte na horní desku plotny.
Zobrazit méně
HS Flamingo HSF17-269
přečíst recenzi
Výrobce: HS Flamingo
Barva: černé
Umístění: na kamna
Počet lopatek: 5
Optimální teplota provozu: 50 °C
Zobrazit více
HS Flamingo HSF17-269 je ventilátor na krbová kamna, který rovnoměrně rozhání vzduch. Pracuje na termostatický modul, podobně jako generátor a jeho motor je napájen teplem z kamen. Začíná fungovat při teplotě nad 50°C a dosahuje vyšších otáček než ostatní. Bimetalový pásek chrání před přehřátím tím, že ventilátor zvedne. Umístění: horní deska kamna.
Zobrazit méně

Ventilátory Ekovent

Ekovent Standart 5 5.100.345.60035
přečíst recenzi
Výrobce: Ekovent
Barva: černé
Umístění: na kouřovod
Počet lopatek: 5
Optimální teplota provozu: 180 °C
Ekovent Standart 6 6.100.345.60042
přečíst recenzi
Výrobce: Ekovent
Barva: černé
Umístění: na kouřovod
Počet lopatek: 6
Optimální teplota provozu: 180 °C
Zobrazit více
EKOVENT STANDART 6 je kouřovodový ventilátor s magnetickým pohonem. Jeho provozní teploty jsou 50°C až 340°C, přičemž zvládne vyměnit 500 m3/h vzduchu. Zajímavou vlastností je, že si produkuje vlastní elektřinu pro svou činnost.
Zobrazit méně
Ekovent Flower 6 6.65.300.60040
přečíst recenzi
Výrobce: Ekovent
Barva: černé
Umístění: na kamna
Optimální teplota provozu: 65 °C
Počet lopatek: 6
Určení: univerzální
Zobrazit kompletní nabídku Ventilátor na kouřovod

Jak vybrat ventilátor na kouřovod

Co je ventilátor na kouřovod

Ventilátor na kouřovod je v zásadě klasický ventilátor v podobě, jakého můžete znát, avšak je umístěn na kouřovodu, a to za pomocí magnetů, nebo speciální kovové objímky. Na úvod si přiblížíme, jak ventilátor na kouřovod opravdu funguje. Oproti klasickým ventilátorům, které odčerpávají vzduch ven, mají ventilátory na kamna odvádět teplý vzduch z kamen do prostoru místnosti. Zvyšují tak teplo v místnosti, aniž by bylo nutné navýšit spotřebu paliva. Výsledkem je samozřejmě úspora nákladů na vytápění.

Každý ventilátor na kouřovod se spouští zcela automaticky, a to dle nastavené teploty na termostatu. Následně jsou vybaveny motorem s ochranou proti přehřátí při 150 °C.

Prázdný pokoj s krbem

Ventilátor bude po místnosti rozhánět teplý vzduch, iStock / irina88w

Připojení

Pokud máte krb nebo kamna, nebude věší problém k nim instalovat ventilátor na kouřovod.

  • Připojuje se na ventilační potrubí se stejným průměrem.
  • Délka ventilačního potrubí musí být maximálně 1 metr, a to od krbu či kamen.
  • Samotné vyústění ventilátoru je vhodné umístit na strop nebo na stěnu.

Klíčové vlastnosti

Ventilátor na kouřovod
Kaminer 9596 YL-504

Ventilátor na kouřovod je užitečným pomocníkem v oblasti vytápění a přiblížíme si několik jeho vlastností, které by vás mohly přesvědčit, že jeho pořízení má smysl.

Cirkulace vzduchu

Ventilátor na kamna výrazným způsobem zlepšuje cirkulaci vzduchu ve vaší domácnosti. Příjemná teplota bude ve všech zákoutích místnosti a vzduch bude působit vždy čerstvým dojmem.

Víte, že…?

Ventilátor na kouřovod vám může ušetřit nemalé náklady na vytápění vaší domácnosti. Díky rovnoměrnému šíření teplého vzduchu není nutní tak často přikládat do kamen a vytvářet horký vzduch v blízkosti kamen.

Obývací pokoj

Ventilátor pomůže snížit množství otopu, iStock / irina88w

Spotřeba otopu

Ventilátory Ekovent
Ventilátor na kouřovod FLAMINGO čtyřlopatkový magnetický, stříbrný

Díky efektnímu rozvodu tepla ušetříte za otopný materiál, kterého zdaleka nespotřebujete tolik, jako kdybyste chtěli vytápět byt bez ventilátoru na kamna. Výsledkem by navíc bylo, že v blízkosti kamen bude teplota výrazně vyšší než ve vzdálenějších koutech. U většiny dnes prodávaných modelů se setkáte s informací, že vám ušetří 15 % paliva.

Velký rozsah

Ventilátory na kouřovod se mohou pochlubit velkým pracovním rozsahem, což v jejich případě znamená okolní teplotu vzduchu. Ta se může pohybovat v rozmezí od 80 °C do 350 °C, přičemž ventilátor na kamna může být vyroben například z hliníku.

Napájení

Název ventilátor na kouřovod možná vyvozuje, že bude nutné nějakým způsobem řešit napájení, avšak opak je pravdou. Ventilátor na kouřovod nepotřebuje ani elektrickou síť a ani žádné baterie. Jeho chod je automatický s ohledem a ke spuštění dojde automaticky při dosažení konkrétní teploty. Zpravidla jde o 80 °C. Otáčky ventilátoru na kouřovod se rovněž regulují automaticky, a to dle okolní teploty. Čím je teplota vyšší, tím vyšší jsou i otáčky.

Počet lopatek

Ventilátor na kouřovod
HS Flamingo HSF17-267

Ventilátory na kouřovod se liší počtem lopatek.

  • Nejmenší modely si vystačí například jen se dvěma lopatkami a hodí se do menších místností.
  • Pokud máte větší místnost, doporučuje se ventilátor s minimálně třemi lopatkami.
  • V případě vyšších stropů je vhodné zvolit modely se čtyřmi lopatkami, případně sáhnout po modelech skládacích se ze dvou větráků se čtyřmi lopatkami, které jsou v rámci rozvodu teplého vzduchu samozřejmě nejúčinnější.
Počet lopatek ventilátoru na kamnaurčení 
2 lopatkymenší místnosti 
3 lopatkyvětší místnosti 
4 lopatkyvětší místnosti s vyššími stropy

Ceny

Pořízení ventilátoru na kouřovod není nijak nákladnou záležitostí. Menší modely začínají na cenách od 1 500 Kč a může jít již o čtyřlopatkové řešení, které se hodí i do větších místností. O několik set korun dražší bývají model s ještě větším počtem lopatek. Zhruba od hranice 2 000 Kč se nachází typy skládající se ze dvou ventilátorů.

Otázky a odpovědi

Vyplatí se mít ventilátor na kouřovod?

Odpověď je jednoznačná, ano. Vše si lze popsat na příkladu. Pokud si místnost vytápíte kamny či krbem, je teplota v blízkosti kamen poměrně vysoká, zatímco na opačném konci místnosti už může být chladno. Rozdíl teplot může být i více než 10 °C. S ventilátorem na kouřovod tyto velké rozdíly smažete. Výsledkem bude teplý vzduch rovnoměrně po celé místnosti či domácnosti.

Je ventilátor na kouřovod hlučný či nákladný na provoz?

Hlučnost ventilátoru na kouřovod je zcela minimální a ve většině případů o něm vůbec nebudete vědět, což se pro domácí použití hodí. Provoz pak není vůbec nákladný, neboť není potřeba žádná dodatečná energie. Lopatky se otáčí přívodem teplého vzduchu a ve výsledku vám tak ventilátor na kouřovod ušetří náklady za topení, protože není potřeba do kamen tak často přikládat a s teplým vzduchem se lépe nakládá.
Zobrazit kompletní nabídku Ventilátor na kouřovod