Nejlepší pemzy na paty 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Titania 2036 PH B pemza přírodní tvrdá
73 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat pemzu na paty

  • Péče o nohy je nedílnou součástí péče o tělo. Paty pak lze ošetřit buď pomocí pemzy nebo pilníků. Každá z těchto možností má svá specifika, každá se hodí k jinému účelu.
  • Pemzu na paty lze koupit ve dvojím provedení. Tím prvním je bloček, ve druhém případě může být pemza připevněna na rukojeť.
  • U umělé pemzy je možné se zaměřit také na výrobní materiál. Ten by měl být v první řadě zdravotně nezávadný.

Pemza na paty - náš výběr

Modom Vulcan Celulární pemza
přečíst recenzi
Výrobce: Modom
Zobrazit více
Modom Vulcan Celulární pemza je nástroj určený pro každodenní péči o chodidla. Tento produkt je navržen tak, aby odstranil odumřelé buňky kůže na patách. Pomocí celulární struktury může pemza dosáhnout na obtížné plochy chodidel.
Zobrazit méně

Přírodní pemzy na paty

Duko kosmetická pemza 9300 na ztvrdlou kůži přírodní
přečíst recenzi
Výrobce: DUKO
Druh: pemzy
Zobrazit více
Přírodní kosmetická pemza Duko je určená pro odstraňování zrohovatělé kůže, především na patách. Dutinki v pemze umožňují, aby voda na povrchu nezůstala. Dále se může použít na odstranění dalších nečistot jako jsou barvy, či inkoust. Má rozměry 40 x 90 x 20 mm a tvar obdélníku.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Pemza na paty

Jak vybrat pemzu na paty

Pemza versus pilník na paty

Při výběru vhodného náčiní na ošetření pat je třeba zohlednit stav chodidel. Zpravidla lze volit ze dvou možností a to pemzy nebo pilníku na paty. Jednotlivé varianty se od sebe liší nejenom vzhledem, ale také způsobem použití. Dá se ale říct, že se navzájem doplňují.

Péče o paty

Pemza je tradiční pomůcka při péči o chodidla, iStock / Rasulovs

Pemza

V oblasti pedikúry představuje pemza jakousi klasiku v péči o chodidla. Většinou má tvar bločku oválného nebo hranatého tvaru opatřeného praktickým poutkem, ale může být připevněna na rukojeti.

Druhá možnost může být na druhé straně opatřena např. kartáčem. Samotná rukojeť bývá vyrobena z různých materiálů. Povrch pemzy je drsný a používáním se neopotřebí ani neztupí. Povrch nohou ošetřuje rovnoměrně a po jejím použití je pokožka hebká. Použití pemzy je vhodné zejména na hrubší otlaky. Pemzu na chodidla lze rozlišit na dva základní typy podle materiálu, ze kterého je vyrobená. Jedná se o následující možnosti:

  • Přírodní pemza – jedná se o vyvřelou horninu, respektive sopečné sklo; materiál je typický svou porézní texturou a nízkou váhou; pórovitý povrch je více než vhodný k odstranění odumřelé kůže
  • Umělá pemza – velmi dobře imituje vlastnosti i vzhled přírodní pemzy

Pilník na paty

Pemza na paty
Titania 2036 PH B pemza přírodní tvrdá

Pilník nebo také škrabka na paty představuje novodobou alternativu pemzy. Na rozdíl od pemzy je vhodnější na pravidelné, ale menší broušení ztvrdlé a suché kůže nohou. Výsledkem je jemný, sametový povrch. Dá se říct, že pilník doladí to, co pemza nezvládne. Pilníky lze rozdělit do několika základních typů.

Typ pilníkuCharakteristika
Oboustranný pilníkJe tvořen drsnou a hladkou stranou
 Hrubá strana – škrabka slouží k odstranění odmočené kůže
 Jemná strana uhlazuje již suchá chodidla
Skleněný pilníkNejoblíbenější variantou je pískové sklo, alternativou je papírový (smirkový) papír
 Součástí pilníku je rukojeť vyrobená ze dřeva, keramiky nebo plastu
Elektrický pilník, bruska na patyEfektivní a rychlé odstranění ztvrdlé kůže

Víte, že…?

Kromě výše uvedených možností lze v péči o chodidla použít např. peeling. Ten obsahuje mikroperličky, které kůži promasírují a zjemní. Další variantou může být ocelový seřezávač na paty nebo exfoliační ponožky.

Žena při péči o chodidla

Pemzu můžete koupit v několika provedeních, iStock / VladimirFLoyd

Varianty pemzy na paty

Ať už se jedná o přírodní pemzu nebo její umělou variantu, je možné vybírat ze dvou základních provedení:

  • Bloček – bločky mají nejčastěji oválný nebo obdélníkový tvar různých velikostí, přírodní pemza je tvarově pestřejší; v případě umělé pemzy může být produkt oboustranný, kdy je jedna strana hrubší a druhá jemnější
  • Pemza s rukojetí – rukojeť zajišťuje pohodlnější používání; toto provedení se týká jak přírodní tak umělé pemzy; kromě pemzy může být rukojeť opatřena také např. kartáčem, který je vhodný např. k masážím

Víte, že…?

Přírodní pemzy na paty
Q-clean pemza na paty

Aby pemza vydržela opravdu dlouho je třeba o ni správně pečovat. Doporučuje se ji po každé aplikaci vyčistit, protože pórovitý povrch zachytává částečky kůže. K čištění je možné použít např. zubní kartáček. Čas od času je vhodné pemzu vyvařit a nechat vyschnout.

Z jakých materiálů se vyrábí

Na našem trhu lze narazit na různé výrobní materiály umělé pemzy. Může se jednat např. o následující materiály:

  • Keramika – pemza není pórovitá, takže je snadno omyvatelná a tedy je i velmi hygienická; vyznačuje se vysokou životností; výrobek je opatřen praktickou rukojetí
  • Kovová – nejčastěji se jedná o kvalitní nerezovou ocel; i tato varianta se vyznačuje snadnou údržbou a hygienických používáním
  • 100% polyuretan – pemza má nejčastěji podobu houbičky
Kočka v blízkosti koše do koupelny

Pemza je výrobek, který si může dovolit každý, iStock / aarud

Výrobci a ceny

Mezi výrobce přírodní pemzy na paty patří např. Caribbean, Ancient Wisdom, Magnum, AWGifts a další. Základní pořizovací cena je poměrně nízká. Bílou (případně barevnou) přírodní pemzu v bločku lze koupit do 20 Kč. Kvalitnější hnědá varianta se většinou pohybuje kolem částky 100 Kč. Umělou kosmetickou pemzu lze nalézt pod značkami jako Spokar, York, Tweezerman nebo IOXIO. Tento typ pak lze koupit v cenovém rozpětí od cca 10 Kč do 400 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat pemzu na paty?

Pemza se zpravidla používá na velmi ztvrdlou kůži. Na jemnější ošetření je možné zvážit i jiné možnosti. Pemzu lze koupit přírodní i uměle vytvořenou. Nejčastější provedení je v bločku nebo připevněná na rukojeti.

Je používání pemzy bezbolestné?

Před použitím pemzy je vhodné nechat ztvrdlou kůži odmočit, aby se lépe odstraňovala. Použití pemzy by mělo být jemné. Důležité je se vyhýbat velmi popraskaným nebo dokonce zarudlým místům. Pokud se pemza používá správně, měla by být péče bezbolestná.
Zobrazit kompletní nabídku Pemza na paty