Pítko pro ptáčky

Osvěžení pro ptáky, zábava pro Vás.

ca. 300 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat pítko pro ptáčky

  • Na zahradách je běžné setkat se s různými typy krmítek nebo budek pro ptáky. Stejně tak, jako v zimě přivítají plné krmítko, ocení ptáci v horkých letních dnech pítka určená k pití a koupání.
  • Typ – pítko můžete koupit nebo ho můžete jednoduše vyrobit.
  • Umístění – okolí napajedel a koupadel nesmí být bezprostředně zarostlé vyššími rostlinami a keři, ale nemělo by zas být uprostřed velké volné plochy.
  • Možnosti – typů pítek je velké množství. K dostání jsou závěsné, nástěnné, vyvýšené na podstavci nebo volně položené.

Využití

V letních dnech, kdy je mělkých vodních zdrojů málo, a proto ptáci hojně navštěvují bazény nebo jakékoliv možnosti, kde se mohou napít nebo osvěžit. Často ale můžeme najít v nezakrytém bazénu nebo sudu ptáka utonulého. Naopak pítko je nádoba s mělkým okrajem, kde riziko utonutí nehrozí.

Ptačí pítka jsou ideální všude tam, kde chybí přirozené vodní zdroje. Ptačí pítka je třeba zejména v horkých dnech pravidelně doplňovat a udržovat v čistotě. Vkusné pítko budu představovat krásnou dekoraci do zahrady a za vaši péči se vám ptáci odvděčí především likvidací přemnoženého hmyzu.

Keramické
Pítko pro ptáčky

Typy

Jako pítko poslouží jakákoliv mělká nádoba s vodou. Sáhnout můžete po starém nádobí nebo použít misku pod květináč. Jestliže toužíte po praktickém pítku, které uhasí žízeň a zároveň zkrášlí zahradu, můžete vybírat z velkého množství různých pítek, které lze zakoupit.

Typ pítka Detail
Kupovaná koupadla a pítka Prodejny pro zahrádkáře, hobby prodejny a obchody s keramikou nabízejí různé typy ptačích koupadel a napajedel. Jsou vyráběna z mnoha materiálů, vybírat můžete z keramiky, kameniny, kovu, kamene atd. Některé kousky jsou zdobené, jiné laděné do různých stylů. Co se týká tvarů, ideální jsou pítka kulatá, oválná nebo hranatá většího průměru, s pozvolna se svažujícími okraji, aby na nich mohli ptáci bezpečně stát. Přírodní napajedla
Vyráběná Ptačí pítko lze vyrobit také svépomocí. Využít můžete kámen, do kterého vysekáte prohlubeň, stejně tak poslouží například pařez nebo malé zahradní jezírko. Je-li nádoba hlubší než 10 cm, nasypte do ní štěrk či písek, případně vložte větší kámen, který bude vyčnívat nad hladinu. Na něj mohou ptáci snadno usednout. Ptačí koupadlo můžete vybudovat, jestliže vaší zahradou protéká potůček.

Umělá jezírka

Umělá jezírka představují ideální místo k osvěžení nejen pro ptáky, ale i drobné savce nebo jiné živočichy. Pokud vám tedy není bezpečí ptáků a jiných zvířat lhostejné, zaměřte se také na detaily, které jim umožní bezpečné používání.

Tam, kde by mohli mít práci s opuštěním vodní hladiny problém, ponořte do vody šikmo větev, nebo na hladinu položte silnější prkénko, které poslouží jako plovák.

Dekorativní
Pítko pro ptáčky (Pítko-zahradní dekorace)

Umělá jezírka mohou kromě funkce napajedla sloužit i jako zajímavý dekorativní doplněk skalky či jiné části zahrady. Rozměry by měly být minimálně 50×50 cm a hloubka 10-15 cm. Snadný a bezpečný přístup ptákům umožní pozvolné břehy, ale také kameny uprostřed jezírka.

Je-li nádoba hlubší než 10 cm, nasypte do ní štěrk či písek, případně vložte větší kámen, který bude vyčnívat nad hladinu. Na něj mohou ptáci snadno usednout.

Víte, že…?

Je vhodné vodu v pítku vyměňovat alespoň 1x za dva týdny, aby se z larev ve starší vodě nevylíhli komáři. Z hygienických důvodů přidávejte do čisté vody pár kapek octa, které zamezí množení choroboplodných zárodků.

Litinové
Pěkné velké litinové pitko pro ptáčky v patině staroměď. CIU 82 – pitko pro ptáky (litinové krmítko, patina)

Umístění

Okolí napajedel a koupadel nesmí být bezprostředně zarostlé vyššími rostlinami a keři, ale nemělo by zas být uprostřed velké volné plochy. Ideální umístění je 8 – 10 metrů od stromů a keřů. V nich se ptáci snadno ukryjí před případným nebezpečím. Zároveň jim dobře poslouží k osušení promáčeného peří po koupeli.

Pokud máte děti, nebo ptáky rádi pozorujete, umístěte pítko na dobře viditelné místo. Odměnou vám bude veselé ptačí dovádění ve vodě.

Nemáte zahradu, ale chcete pítko umístit například na balkon? I v tomto případě myslete na ptačí bezpečí a postavte k němu nějakou rostlinu v květináči, kde opět ptáci najdou úkryt.

Velké
Pítko pro ptáčky – velké

Bezpečí

Máte doma kočku, nebo se po vašem pozemku nějaká volně pohybuje? Při umísťování pítka myslete také na bezpečí malých opeřenců a v tomto případě pítko umístěte například na vyšší kůl.

Možnosti a cena

Jednotlivých typů pítek je opravdu velké množství. Rozdělit se dají podle možnosti umístění. K dostání jsou závěsné, nástěnné, vyvýšené na podstavci nebo volně položené.

Co se týká ceny, nejlevnějším typem jsou jednoduché misky nebo talíře, které je možné umístit kamkoliv na zahradu. Jednoduché vás vyjdou na cca 100 Kč, pokud chcete pítko ozdobené nebo nějakým způsobem specifické, bude se cena šplhat k cca 500 Kč. Cena se také odvíjí od použitého materiálu a způsobu výroby. Ručně dělané keramické pítko může stát například 1 000 Kč.

Stejně tak se cena liší i u ostatních typů. Opravdu krásná dekorativní pítka vás mohou vyjít i na několik tisíc korun, záleží na vašem vkusu a možnostech.

Otázky a odpovědi

Jak vypadá správné pítko?

Pítko může mít několik podob, při výběru hraje nejdůležitější roli funkčnost, ta by měla být důležitější než vzhled. Hloubka pítka by měla být okolo 10 cm, pokud pítko navštěvují drobnější ptáci, je třeba zohlednit i povrch, který by neměl příliš klouzat. Ptáci pítko používají i ke koupání a kluzký povrch se tak může stát pro ptáky nebezpečným.

Lze pítko používat i v zimě?

Pítka se na zahradách objevují spíše v teplých měsících, vodu však můžete ptákům nabídnout i v zimě. Pokud však budete pítko v zimě používat, je třeba postarat se o dostatečnou teplotu vodu. Zvolit můžete jakýkoliv způsob ohřevu vody, v případě, že nebudete schopní zajistit ptákům teplou vodu, bude vhodné pítko raději zazimovat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.