20 nejlepších plechových zahradních domků 2023
Na uskladnění nářadí, nábytku i hraček.
Jak vybrat zahradní domek
- Typy zahradních domků lze rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.
- Na výrobu plechových zahradních domků se zpravidla používá profilovaný ocelový plech. Ten bývá následně pozinkovaný a také ošetřený práškovým nástřikem.
- Jak už bylo řečeno, plechové zahradní domky jsou zpravidla účelové stavby. Jejich velikost je většinou do cca 10 m2.
- Montáž plechových domků je sama o sobě velmi jednoduchá. Domek vám může být dodán buď sestavený, nebo v dílech, ale těch je jen několik, takže samotnou montáž zvládnete hravě i sami.
Plechový zahradní domek - náš výběr





Plechové zahradní domky XXL





Plechové zahradní domky G21





Plechové zahradní domky Maxtore





Jak vybrat zahradní domek
Typy
Typy zahradních domků lze rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Na našem trhu máte zpravidla na výběr ze tří možností:
- Plechový – stavba je ryze účelová; většinou slouží k uskladnění zahradního nářadí a dalšího vybavení
- Plastový – opět se jedná o účelovou variantu vhodnou na uskladnění všeho potřebného pro práci či pobyt na zahradě
- Dřevěné – široký výběr různých typů – od účelových až po zahradní chatky. Jako zahradní domek může posloužit i dřevník.
Výhody | Nevýhody | |
---|---|---|
Plechový | domky jsou lehké, dobře odolávají vlivům počasí; velmi jednoduchá instalace; poměrně nízká cena; bezúdržbová varianta | celkovým vzhledem nezapadají do přírodního prostředí zahrad; nutnost základny nebo jiného ukotvení, jinak méně stabilní |
Plastový | rychlá a jednoduchá stavba; vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům; bezúdržbové; není nutné řešit základovou desku; cenově dobře dostupné | opět se nejedná o přírodní materiál, takže se v zahradě příliš nevyjímají; horší stabilita |
Dřevěný | přírodní materiál dokonale zapadá do všech typů zahrad; velká variabilita při výběru a více možností používání | nutnost opakovaného ošetření vhodným ochranným nátěrem; v některých případech je nutné řešit stavební povolení; betonové základy |
Materiál
Na výrobu plechových zahradních domků se zpravidla používá profilovaný ocelový plech. Ten bývá následně pozinkovaný a také ošetřený práškovým nástřikem. Tato úprava zajišťuje odolnost materiálu vůči povětrnostním vlivům. Navíc je domek prakticky bezúdržbový – nemusíte obnovovat nátěr. Ošetření spočívá pouze v občasném omytí viditelných nečistot vodou.
Šířka plechu se uvádí mezi 0,3 – 0,4 mm. Existují i kvalitnější varianty s dvojnásobnou tloušťkou, což se odráží především na vyšší pořizovací ceně.
Víte, že…?
Plechové domky se nevyrábí pouze v jednobarevné variantě. Na našem trhu narazíte i na stavby s dekorem dřeva, což zaručí lepší začlenění do přírodního rázu zahrady. Oblíbené jsou také domky v antracitové barvě.
Velikost
Jak už bylo řečeno, plechové zahradní domky jsou zpravidla účelové stavby. Jejich velikost je většinou do cca 10 m2. I díky tomu si můžete být jistí, že nebudete muset řešit stavební povolení.
Při výběru se nezapomeňte zaměřit také na výšku domku. Existují totiž i nízké varianty, které neodpovídají evropskému typu postavy.
V neposlední řadě je nutné porovnat velikost domku s rozměry místa na zahradě, kde ho chcete postavit.
Montáž
Montáž plechových domků je sama o sobě velmi jednoduchá. Domek vám může být dodán buď sestavený, nebo v dílech, ale těch je jen několik, takže samotnou montáž zvládnete hravě i sami. Nicméně celá konstrukce je velmi lehká, proto je nutné myslet na ukotvení stavby pro zajištění větší stability.
Domky se staví na pevnou vyrovnanou plochu. Zpravidla není třeba budovat betonovou základnu. Pokud ji ale máte, je dobré využít kotvící prvky, pro zpevnění konstrukce. Bývají nabízeny v příslušenství, stejně tak i např. podlahové základny.
Víte, že…?
Při výběru domku věnujte pozornost i tomu, co všechno je zahrnuto v ceně. Některé příslušenství může výrazně navýšit základní cenu. Jednat se může o střešní krytinu, ochranný nátěr nebo např. dopravu do domu.
Další vybavení
Dovybavení zahradního domku vylepší jeho vlastnosti. V případě plechových zahradních domků se zaměřte na podlahu, střechu a členění prostoru uvnitř.
Podlahová základna
Zajišťuje stabilitu domku a usnadňuje následné položení podlahy. Používají se např. OSB desky, palubky, prkna. Tento typ podlahy tvoří částečnou izolaci a snižuje vlhkost. Základna neslouží k ukotvení!
Podlahy
U těchto typů domků bývá velmi často nabízena podlaha na míru. K výrobě se používá např. dřevoplastový materiál (WPC), který je prakticky bezúdržbový a snese i větší zátěž. Jeho další výhodou je, že nemusíte pořizovat podlahovou základnu.
Střešní vzpěr
Doplněk určený především plechovým domkům jsou střešní vzpěry. Jejich použití je vhodné zejména tam, kde se očekávají silné a časté sněhové přeháňky. Vzpěry zvyšují únosnost střechy až o 50 % a zabraňují případnému poškození.
Členění prostoru
Pro maximální využití prostoru uvnitř domku, je dobré ho dovybavit samostatnými regály nebo úložnými boxy. Závěsné police příliš vhodné nejsou. Plech domků není dostatečně silný.
Výrobci a ceny
- Ceny do 10000 Kč – Nejlevnější plechové domky se pohybují zhruba na částce 5500,- Kč. V této cenové kategorii máte na výběr z domků s jedno i dvoukřídlými dveřmi a se zastavěnou plochou do cca 5,5 m2. Domky jsou v různých barevných dekorech. Mezi výrobce patří např. Iwhome, Arrow nebo G21.
- Ceny nad 10000 Kč – Nejvyšší cena za tento typ domků se pohybuje kolem 30000,- Kč. Zde narazíte především na varianty domků se dvoukřídlými posuvnými dveřmi. Zastavěná plocha může být až 13 m2. Opět budete mít na výběr z celé škály barevných variant, včetně dekoru dřeva. Kromě výše uvedených tuto variantu domků vyrábí i např. Rojaplast nebo Duramax.
Otázky a odpovědi
Je nutné mít na stavbu domku povolení?
Jak velký domek koupit?
Různé typy produktů porovnejte zde.