Plechový zahradní domek

Na uskladnění nářadí, nábytku i hraček.

Jak vybrat zahradní domek

Zahradní domek je ideální místo, kam uložit sekačku, nářadí, ale i venkovní hračky pro děti. Než se pustíte do jeho stavby, myslete na to, že pokud nechcete řešit stavební povolení, nesmí být jeho plocha větší než 25 m2 a vyšší než 5 metrů. Nutné je také dodržet vzdálenost od hranice sousedního pozemku i vašeho domu. Ta musí být nejméně 2 metry.

Typy

Typy zahradních domků lze rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Na našem trhu máte zpravidla na výběr ze tří možností:

  • Plechový – stavba je ryze účelová; většinou slouží k uskladnění zahradního nářadí a dalšího vybavení
  • Plastový – opět se jedná o účelovou variantu vhodnou na uskladnění všeho potřebného pro práci či pobyt na zahradě
  • Dřevěné – široký výběr různých typů – od účelových až po zahradní chatky
Velký
Goleto XXL 277 x 319 x 192 cm antracit
  Výhody Nevýhody
Plechový domky jsou lehké, dobře odolávají vlivům počasí; velmi jednoduchá instalace; poměrně nízká cena; bezúdržbová varianta celkovým vzhledem nezapadají do přírodního prostředí zahrad; nutnost základny nebo jiného ukotvení, jinak méně stabilní
Plastový rychlá a jednoduchá stavba; vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům; bezúdržbové; není nutné řešit základovou desku; cenově dobře dostupné opět se nejedná o přírodní materiál, takže se v zahradě příliš nevyjímají; horší stabilita
Dřevěný přírodní materiál dokonale zapadá do všech typů zahrad; velká variabilita při výběru a více možností používání nutnost opakovaného ošetření vhodným ochranným nátěrem; v některých případech je nutné řešit stavební povolení; betonové základy

Materiál

Na výrobu plechových zahradních domků se zpravidla používá profilovaný ocelový plech. Ten bývá následně pozinkovaný a také ošetřený práškovým nástřikem. Tato úprava zajišťuje odolnost materiálu vůči povětrnostním vlivům. Navíc je domek prakticky bezúdržbový – nemusíte obnovovat nátěr. Ošetření spočívá pouze v občasném omytí viditelných nečistot vodou.
Šířka plechu se uvádí mezi 0,3 – 0,4 mm. Existují i kvalitnější varianty s dvojnásobnou tloušťkou, což se odráží především na vyšší pořizovací ceně.

Víte, že…?

Plechové domky se nevyrábí pouze v jednobarevné variantě. Na našem trhu narazíte i na stavby s dekorem dřeva, což zaručí lepší začlenění do přírodního rázu zahrady. Oblíbené jsou také domky v antracitové barvě.

Velikost

Jak už bylo řečeno, plechové zahradní domky jsou zpravidla účelové stavby. Jejich velikost je většinou do cca 10 m2. I díky tomu si můžete být jistí, že nebudete muset řešit stavební povolení.

Moderní vzhled
G21 GAH 407 hnědý

Velikost domku je nutné přizpůsobit množství věcí, které v něm chcete uskladnit. Vedle menšího nářadí to může být např. zahradní nábytek, sekačka gril a další. Čím objemnější věci do něj chcete ukládat, tím větší prostor budete potřebovat. Při výběru se nezapomeňte zaměřit také na výšku domku. Existují totiž i nízké varianty, které neodpovídají evropskému typu postavy.
V neposlední řadě je nutné porovnat velikost domku s rozměry místa na zahradě, kde ho chcete postavit.

Montáž

Montáž plechových domků je sama o sobě velmi jednoduchá. Domek vám může být dodán buď sestavený, nebo v dílech, ale těch je jen několik, takže samotnou montáž zvládnete hravě i sami. Nicméně celá konstrukce je velmi lehká, proto je nutné myslet na ukotvení stavby pro zajištění větší stability.
Domky se staví na pevnou vyrovnanou plochu. Zpravidla není třeba budovat betonovou základnu. Pokud ji ale máte, je dobré využít kotvící prvky, pro zpevnění konstrukce. Bývají nabízeny v příslušenství, stejně tak i např. podlahové základny.

Víte, že…?

Při výběru domku věnujte pozornost i tomu, co všechno je zahrnuto v ceně. Některé příslušenství může výrazně navýšit základní cenu. Jednat se může o střešní krytinu, ochranný nátěr nebo např. dopravu do domu.

Se základnou
Goleto se základnou XL 277 x 191 x 192 cm antracit

Další vybavení

Dovybavení zahradního domku vylepší jeho vlastnosti. V případě plechových zahradních domků se zaměřte na podlahu, střechu a členění prostoru uvnitř.

Podlahová základna

Zajišťuje stabilitu domku a usnadňuje následné položení podlahy. Používají se např. OSB desky, palubky, prkna. Tento typ podlahy tvoří částečnou izolaci a snižuje vlhkost. Základna neslouží k ukotvení!

Podlahy

U těchto typů domků bývá velmi často nabízena podlaha na míru. K výrobě se používá např. dřevoplastový materiál (WPC), který je prakticky bezúdržbový a snese i větší zátěž. Jeho další výhodou je, že nemusíte pořizovat podlahovou základnu.

Kvalitní
Maxtore 86 ANTRACIT

Střešní vzpěr

Doplněk určený především plechovým domkům jsou střešní vzpěry. Jejich použití je vhodné zejména tam, kde se očekávají silné a časté sněhové přeháňky. Vzpěry zvyšují únosnost střechy až o 50 % a zabraňují případnému poškození.

Členění prostoru

Pro maximální využití prostoru uvnitř domku, je dobré ho dovybavit samostatnými regály nebo úložnými boxy. Závěsné police příliš vhodné nejsou. Plech domků není dostatečně silný.

Výrobci a ceny

  • Ceny do 10000,- Kč – Nejlevnější plechové domky se pohybují zhruba na částce 5500,- Kč. V této cenové kategorii máte na výběr z domků s jedno i dvoukřídlými dveřmi a se zastavěnou plochou do cca 5,5 m2. Domky jsou v různých barevných dekorech. Mezi výrobce patří např. Iwhome, Arrow nebo G21.
  • Ceny nad 10000,- Kč – Nejvyšší cena za tento typ domků se pohybuje kolem 30000,- Kč. Zde narazíte především na varianty domků se dvoukřídlými posuvnými dveřmi. Zastavěná plocha může být až 13 m2. Opět budete mít na výběr z celé škály barevných variant, včetně dekoru dřeva. Kromě výše uvedených tuto variantu domků vyrábí i např. Rojaplast nebo Duramax.
Praktický
Arrow Woodridge 108
Jméno
Velký
Moderní vzhled
Se základnou
Kvalitní
Praktický
Prověřená značka
Image
Produkt
Goleto XXL 277 x 319 x 192 cm antracit
G21 GAH 407 hnědý
Goleto se základnou XL 277 x 191 x 192 cm antracit
Maxtore 86 ANTRACIT
Arrow Woodridge 108
Arrow Woodridge 86
Cena ca. 12 900 CZK ca. 8 000 CZK ca. 8 400 CZK ca. 9 300 CZK ca. 17 200 CZK ca. 12 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena