Plechový zahradní domek

Na uskladnění nářadí, nábytku i hraček.

ca. 8 600 CZK
ca. 9 300 CZK
ca. 11 500 CZK
ca. 11 600 CZK
ca. 16 500 CZK

Jak vybrat zahradní domek

  • Typy zahradních domků lze rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.
  • Na výrobu plechových zahradních domků se zpravidla používá profilovaný ocelový plech. Ten bývá následně pozinkovaný a také ošetřený práškovým nástřikem.
  • Jak už bylo řečeno, plechové zahradní domky jsou zpravidla účelové stavby. Jejich velikost je většinou do cca 10 m2.
  • Montáž plechových domků je sama o sobě velmi jednoduchá. Domek vám může být dodán buď sestavený, nebo v dílech, ale těch je jen několik, takže samotnou montáž zvládnete hravě i sami.

Typy

Typy zahradních domků lze rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Na našem trhu máte zpravidla na výběr ze tří možností:

  • Plechový – stavba je ryze účelová; většinou slouží k uskladnění zahradního nářadí a dalšího vybavení
  • Plastový – opět se jedná o účelovou variantu vhodnou na uskladnění všeho potřebného pro práci či pobyt na zahradě
  • Dřevěné – široký výběr různých typů – od účelových až po zahradní chatky. Jako zahradní domek může posloužit i dřevník.
Posuvné dveře
Duramax Titan 4,7 m2 antracit
  Výhody Nevýhody
Plechový domky jsou lehké, dobře odolávají vlivům počasí; velmi jednoduchá instalace; poměrně nízká cena; bezúdržbová varianta celkovým vzhledem nezapadají do přírodního prostředí zahrad; nutnost základny nebo jiného ukotvení, jinak méně stabilní
Plastový rychlá a jednoduchá stavba; vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům; bezúdržbové; není nutné řešit základovou desku; cenově dobře dostupné opět se nejedná o přírodní materiál, takže se v zahradě příliš nevyjímají; horší stabilita
Dřevěný přírodní materiál dokonale zapadá do všech typů zahrad; velká variabilita při výběru a více možností používání nutnost opakovaného ošetření vhodným ochranným nátěrem; v některých případech je nutné řešit stavební povolení; betonové základy

Materiál

Na výrobu plechových zahradních domků se zpravidla používá profilovaný ocelový plech. Ten bývá následně pozinkovaný a také ošetřený práškovým nástřikem. Tato úprava zajišťuje odolnost materiálu vůči povětrnostním vlivům. Navíc je domek prakticky bezúdržbový – nemusíte obnovovat nátěr. Ošetření spočívá pouze v občasném omytí viditelných nečistot vodou.
Šířka plechu se uvádí mezi 0,3 – 0,4 mm. Existují i kvalitnější varianty s dvojnásobnou tloušťkou, což se odráží především na vyšší pořizovací ceně.

Víte, že…?

Plechové domky se nevyrábí pouze v jednobarevné variantě. Na našem trhu narazíte i na stavby s dekorem dřeva, což zaručí lepší začlenění do přírodního rázu zahrady. Oblíbené jsou také domky v antracitové barvě.

Velikost

Jak už bylo řečeno, plechové zahradní domky jsou zpravidla účelové stavby. Jejich velikost je většinou do cca 10 m2. I díky tomu si můžete být jistí, že nebudete muset řešit stavební povolení.

Kvalitní
Maxtore 86 ANTRACIT

Při výběru se nezapomeňte zaměřit také na výšku domku. Existují totiž i nízké varianty, které neodpovídají evropskému typu postavy.
V neposlední řadě je nutné porovnat velikost domku s rozměry místa na zahradě, kde ho chcete postavit.

Montáž

Montáž plechových domků je sama o sobě velmi jednoduchá. Domek vám může být dodán buď sestavený, nebo v dílech, ale těch je jen několik, takže samotnou montáž zvládnete hravě i sami. Nicméně celá konstrukce je velmi lehká, proto je nutné myslet na ukotvení stavby pro zajištění větší stability.
Domky se staví na pevnou vyrovnanou plochu. Zpravidla není třeba budovat betonovou základnu. Pokud ji ale máte, je dobré využít kotvící prvky, pro zpevnění konstrukce. Bývají nabízeny v příslušenství, stejně tak i např. podlahové základny.

Víte, že…?

Při výběru domku věnujte pozornost i tomu, co všechno je zahrnuto v ceně. Některé příslušenství může výrazně navýšit základní cenu. Jednat se může o střešní krytinu, ochranný nátěr nebo např. dopravu do domu.

S klasickou střechou
MAXTORE WOOD 86

Další vybavení

Dovybavení zahradního domku vylepší jeho vlastnosti. V případě plechových zahradních domků se zaměřte na podlahu, střechu a členění prostoru uvnitř.

Podlahová základna

Zajišťuje stabilitu domku a usnadňuje následné položení podlahy. Používají se např. OSB desky, palubky, prkna. Tento typ podlahy tvoří částečnou izolaci a snižuje vlhkost. Základna neslouží k ukotvení!

Podlahy

U těchto typů domků bývá velmi často nabízena podlaha na míru. K výrobě se používá např. dřevoplastový materiál (WPC), který je prakticky bezúdržbový a snese i větší zátěž. Jeho další výhodou je, že nemusíte pořizovat podlahovou základnu.

Moderní vzhled
G21 GAH 529 277 x 191 cm hnědý

Střešní vzpěr

Doplněk určený především plechovým domkům jsou střešní vzpěry. Jejich použití je vhodné zejména tam, kde se očekávají silné a časté sněhové přeháňky. Vzpěry zvyšují únosnost střechy až o 50 % a zabraňují případnému poškození.

Členění prostoru

Pro maximální využití prostoru uvnitř domku, je dobré ho dovybavit samostatnými regály nebo úložnými boxy. Závěsné police příliš vhodné nejsou. Plech domků není dostatečně silný.

Výrobci a ceny

  • Ceny do 10000 Kč – Nejlevnější plechové domky se pohybují zhruba na částce 5500,- Kč. V této cenové kategorii máte na výběr z domků s jedno i dvoukřídlými dveřmi a se zastavěnou plochou do cca 5,5 m2. Domky jsou v různých barevných dekorech. Mezi výrobce patří např. Iwhome, Arrow nebo G21.
  • Ceny nad 10000 Kč – Nejvyšší cena za tento typ domků se pohybuje kolem 30000,- Kč. Zde narazíte především na varianty domků se dvoukřídlými posuvnými dveřmi. Zastavěná plocha může být až 13 m2. Opět budete mít na výběr z celé škály barevných variant, včetně dekoru dřeva. Kromě výše uvedených tuto variantu domků vyrábí i např. Rojaplast nebo Duramax.
Snadná montáž
Duramax COLOSSUS ECO XXL 11,6 m2 zelený

Otázky a odpovědi

Je nutné mít na stavbu domku povolení?

Zahradní domek je ideální místo, kam uložit sekačku, nářadí, ale i venkovní hračky pro děti. Než se pustíte do jeho stavby, myslete na to, že pokud nechcete řešit stavební povolení, nesmí být jeho plocha větší než 25 m2 a vyšší než 5 metrů. Nutné je také dodržet vzdálenost od hranice sousedního pozemku i vašeho domu. Ta musí být nejméně 2 metry.

Jak velký domek koupit?

Velikost domku je nutné přizpůsobit množství věcí, které v něm chcete uskladnit. Vedle menšího nářadí to může být např. zahradní nábytek, sekačka gril a další. Čím objemnější věci do něj chcete ukládat, tím větší prostor budete potřebovat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Posuvné dveře
Kvalitní
S klasickou střechou
Moderní vzhled
Snadná montáž
Image
Produkt
Duramax Titan 4,7 m2 antracit
Maxtore 86 ANTRACIT
MAXTORE WOOD 86
G21 GAH 529 277 x 191 cm hnědý
Duramax COLOSSUS ECO XXL 11,6 m2 zelený
Materiál
plechové
plechové
plechové
plechové
plechové
Tvar střechy
sedlová
sedlová
sedlová
sedlová
sedlová
Zastavěná plocha
4.7 m2
3.66 m2
4.6 m2
5.3 m2
11.6 m2
Dveře
dvoukřídlé posuvné
dvoukřídlé posuvné
dvoukřídlé posuvné
dvoukřídlé posuvné
dvoukřídlé posuvné
Tloušťka stěny
0.33 mm
0,25 mm
0,25 mm
0.3 mm
0.26 mm
Cena ca. 8 600 CZK ca. 9 300 CZK ca. 11 500 CZK ca. 11 600 CZK ca. 16 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.