Nejlepší plotové branky 2024 a jak vybrat

Nutné příslušenství pro vstup na pozemek.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Milton Plotová branka levá/pravá, grafitová šedá, RAL 7024, 150 × 90 cm, ocel W9755

Jak vybrat plotovou branku

 • Pokud se chystáte oplotit váš pozemek, musíte počítat i s plotovou brankou nebo bránou, která je její nedílnou součástí.
 • Plotová branka má několik základních funkcí např. estetická, bezpečnostní, pohodlný vstup na pozemek atd.
 • U plotových branek lze rozlišit dvě základní varianty a to jednokřídlou nebo dvoukřídlou

Plotová branka - náš výběr

Milton Plotová branka levá/pravá, grafitová šedá, RAL 7024, 150 × 90 cm, ocel W9755
Výška: 150 cm
Šířka: 90 cm
Materiál: ocelové
Zobrazit více
Milton Plotová branka levá/pravá je vyrobena z oceli, povrchově upravená zinkem pro ochranu proti korozi. Má rozměry 150 × 90 cm a je na ní použita barva RAL 7024. Je dodávána s montážními úchyty pro snadnou instalaci.
Zobrazit méně

Průhledové plotové branky

3D Jednokřídlá branka 1000/2030 mm ZN
přečíst recenzi
Výška: 203 cm
Šířka: 100 cm
Typ: jednokřídlé
Zobrazit více
3D jednokřídlá pozinkovaná branka o rozměrech 1000x2030 mm je určena pro plotové panely o výšce 2030mm a šířce 2500mm. Branka má rámový profil 40x40x2mm, sloupky 80x80x2700x3mm a výplň panelovou. V balení naleznete kliku, zámek se třemi klíči a stavitelné panty. Pro opačnou variantu (PW) doporučujeme objednání s dodací lhůtou 3-4 týdny.
Zobrazit méně
jednokřídlá branka 2D 1090x980 mm Antracit, FAB
Výška: 98 cm
Šířka: 109 cm
Typ: jednokřídlé
Zobrazit více
Jednokřídlá branka 2D o rozměrech 1090x980 mm má povrchovou úpravu Antracit (RAL 7016) a rám z uzavřených čtyřhranných profilů. Výplň tvoří svařovaný panel 2D o velikosti ok 50x200 mm, drátů o průměru 2x6 mm (vodorovné) a 5 mm (svislé). Součástí jsou 2 sloupky, závěsy, zámek FAB, hliníková klika a plastový doraz. Univerzální použití (levá/pravá).
Zobrazit méně

Plotové branky EKOfence

EKOfence Branka 1Kř. ROUND ZnPVC 1000x1200mm, zelená
Výrobce: EKOfence
Zobrazit více
Náplň plotové branky EKOfence 1Kř. ROUND ZnPVC 1000x1200mm je svařované pletivo s oky 50x50mm a drátovým průměrem 4mm. Sloupky mají průměr 60mm, výšku 1200mm a tloušťku stěny 1,5mm. Povrchová úprava zahrnuje zinek a RAL6005 zelenou barvu. Balení obsahuje také zámkovou část a kliku.
Zobrazit méně
EKOfence Branka 1kř. Eco ZnPVC 1000x1600mm antracit
Výrobce: EKOfence
Zobrazit více
Tato plotová branka EKOfence 1kř. Eco ZnPVC má rozměry 1000x1600mm a je vyrobena v antracitovém provedení RAL7016. Branka obsahuje svařovanou rohož o velikosti 50x50 mm s drátěným průměrem 4 mm a sloupky o průměru 60 mm. Proti korozi je povrch upraven zinkem. Balení zahrnuje zámkovou část a kliku. Obrázek je ilustrační.
Zobrazit méně
EKOfence Branka Optim ZnPVC 1000x1500mm, zelená
Výrobce: EKOfence
Zobrazit více
Plotová branka EKOfence Optim ZnPVC 1000x1500mm se skládá ze svařovaného pletiva s otvorovou velikostí 50 x 200 mm a průměrem drátu 5 mm. Sloupek má rozměr 60 x 60 mm a rám branky 40 x 40 mm. Povrchová úprava je zinek a barva RAL6005 zelená. Šířka průchodu činí 970 mm.
Zobrazit méně
EKOfence Branka Optim ZnPVC 1000x1250mm, antracit
Výrobce: EKOfence
Zobrazit více
Plotová branka EKOfence Branka Optim ZnPVC má rozměry 1000x1250mm, antracitovou barvu RAL7016 a je ošetřena zinkem. Výplň branky tvoří svařované pletivo s průměrem drátu 5mm a velikostí oka 50x200mm. Sloupky mají rozměry 60x60mm, rám 30x30mm. Nastavitelné pánty umožňují pohodlnou montáž, šířka přechodu činí 970mm.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Plotová branka

Jak vybrat plotovou branku

Typy

U plotových branek lze rozlišit dvě základní varianty a to jednokřídlou nebo dvoukřídlou.

Typ brankyPopis
JednokřídláJedná se o užší variantu. Tato brána je vhodná jen pro průchod jednotlivých osob na pozemek. Montáž je jednoduchá, tedy ji zvládnete i svépomocí. Branky se používají zejména u rodinných domů nebo soukromých pozemků.
DvoukřídláTyto branky – brány jsou podle zvolené velikosti vhodné pro průjezd vozidel na pozemek. Většinou jsou vybaveny nastavitelnými panty, takže je možné si zvolit směr otevírání. Brány se hodí jak na soukromé, tak firemní pozemky
Pohled na plot u domu

Plotová branka Vám poskytne potřebné soukromí, iStock /Denise Hasse

Rozměry

Rozměry branek jsou následující:

 • Jednokřídlé – u jednokřídlých branek se výška pohybuje cca mezi 1 až 2 metry; jejich šíře je nejčastěji 95 cm, 100 cm nebo 120 cm; jsou ale výrobci, kteří nabízí i atypické rozměry dle konkrétních požadavků.
 • Dvoukřídlé – křídla bran se zpravidla vyrábí v poměru 50:50, ale opět jsou v nabídkách i jiné možnosti; maximální šíře se uvádí 6 metrů, tedy 3 metry na každé křídlo; ideální výška je považována do dvou metrů
Pohled na branku

Vzhled branky můžete uzpůsobit svému vkusu, iStock /Edwin_Butter

Materiál

Mezi základní materiály, které se používají pro výrobu branek, patří:

 • Kov, pletivo – odolný materiál s vysokou životností, snadný na údržbu, případně zcela bezúdržbový
 • Dřevo – nabízí přírodní vzhled, nutná je pravidelná péče, která zajistí vyšší odolnost a životnost branky
 • Plast – odolný materiál za poměrně nízkou pořizovací cenu; možnost imitace vzhledu dřeva nebo kovu
 • Hliník – zcela bezúdržbový materiál, který nekoroduje; disponuje vysokou životností bez změn na jeho vzhledu; brány jsou lehké, tvarově stále a pevné

Povrchová úprava

Plotová branka
Milton Plotová branka levá/pravá, grafitová šedá, RAL 7024, 150 × 90 cm, ocel W9755

Povrchová úprava je nezbytná pro zajištění vyšší životnosti, ale také umožňuje snadnější údržbu.
V případě kovových branek z pletiva jsou nabízeny dvě možnosti ošetření:

 • Pozinkování – branky získají vyšší mechanickou odolnost i odolnosti proti vlhkosti; tato úprava je nabízena za příznivou cenu; povrch může časem oxidovat a zejména pokud volíte nátěr, je nutná jeho pravidelná obnova
 • Poloplastová úprava – principem je potažení ocelového drátu extrudovaným plastem; v nabídkách jsou různé barevné varianty, nejčastěji ale tmavě zelená; branky získají vysokou životnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům; nevýhodou je nízká odolnost vůči mechanickému poškození, pokud dojde k narušení plastové vrstvy, může pletivo korodovat

Dřevěné brány můžete ošetřit např.:

 • Impregnačními prostředky na dřevo
 • Fungicidními napouštědly – ochrana proti houbám, plísním
 • Barevným nátěrem, akrylátovými laky – v nabídkách jsou barvy, které mohou zachovat strukturu dřeva, ale také krycí barvy, které jeho vzhled mění

Vzhled

Zde platí jedno základní doporučení a to, aby branka ladila se samotným plotem pozemku. V nabídkách jsou branky s různou výplní. Jedná se např. o:

 • Dřevěné ploty z latěk nebo lamel
 • Kovové kované brány
 • Jeklová výplň nebo výplň z 3D panelů
 • Různé kombinace plechu a pletiva, případně výplň pouze z pletiva atd.
Pohled na kovový plot s cihlovými sloupky

Plotové branky mají mnoho různých podob, iStock /Marina Denisenko

Ukotvení

Průhledové plotové branky
3D Jednokřídlá branka 1000/2030 mm ZN

Při montáži je nutné plotovou branku řádně ukotvit. To se děje prostřednictvím následujících možností:

 • Zemní vruty – jedná se o rychlou a jednoduchou montáž i demontáž
 • Zalití betonem – pracnější způsob ukotvení – nutnost vykopání děr, následný odvoz zeminy, příprava betonu a doba nutná na jeho vytvrzení; tento způsob lze ale využít jak v měkké, tak kamenité půdě; toto řešení je trvalejší

Víte, že…?

Pokud nejsou součástí brány sloupky, zaměřte se při jejich nákupu na varianty o šířce 60 mm. Tyto sloupky zajišťují lepší stabilitu. Je třeba si0 uvědomit, že časté otevírání a zavírání představuje poměrně vysokou zátěž.

Bezpečnost

Jednou ze základních funkcí brány je ochrana pozemku. Z hlediska jejich zabezpečení můžete volit jednu ze dvou variant:

 • Uzamykací vložka
 • Oko na visací zámek
Plotové branky EKOfence
EKOfence Branka 1Kř. ROUND ZnPVC 1000x1200mm, zelená

Branky mohou být opatřeny klasickou klikou nebo např. koulí, která může zamezit nechtěnému vstupu cizích osob i pokud bude brána odemčená.

Otázky a odpovědi

Na co nezapomenout?

Při nákupu se ujistěte, zde je součástí branky veškeré vybavení jako např. panty, kliky atd. Některé nabídky totiž mohou zahrnovat pouze samotný rám branky bez dalšího příslušenství.

Jak vybrat plotovou branku?

Jako levnější varianta se jeví branka jednokřídlá. Jejich ceny se pohybují mezi 2000 Kč a cca 13000 Kč. Mezi výrobce patří např. Moravskoslezské drátovny nebo Kovo Juhasz. Dvoukřídlé brány koupíte v cenovém rozpětí od 4500 Kč do 30000 Kč. Vyrábí je např. Pilecký nebo také Kovo Juhasz. U obou typů lze říct, že cenu určuje zejména použitý materiál, velikost brány, konstrukční zpracování. Vyšší cenu zaplatíte také za atypické brány vyráběné dle vašich požadavků.
Zobrazit kompletní nabídku Plotová branka