Nejlepší sklopce 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
PawHut Sklopec past na kunu lišku PAwHut

Jak vybrat sklopec

  • Sklopec je odchytová past nejčastěji na kuny či jiné menší škůdce, která je šetrná ke zvířeti, ale zároveň velmi efektivní. Hlavním a prvotním kritériem při výběru se uvádí rozměr sklopce.
  • Z hlediska počtu vstupů lze rozlišit dva základní typy sklopce a to jednostrannou nebo oboustrannou past.
  • Pasti se zpravidla vyrábí z pozinkované oceli, rozdíl je ale v síle drátů. Zde platí, čím silnější drát, tím robustnější, kvalitnější i odolnější konstrukce bude. Vybírat lze ze dvou spouštěcích mechanismů.

Sklopec - náš výběr

PawHut Sklopec past na kunu lišku PAwHut
Výrobce: Pawhut
Zobrazit více
Past PawHut pro drobná zvířata přináší dvě vchodová řešení. Konstrukce z odolného kovu je vybavena mřížkou o průměru 1,8 mm a potažena tmavě zelenou vrstvou pro ochranu. Rukojeť má kovovou ochranu. Produkt je navržen pro odchyt zvířat jako králíci, lišky, mývalové, krysy a tak dále.
Zobrazit méně
Sklopec odchytová past na krysy potkany 40 cm
přečíst recenzi
Zobrazit více
Tento sklopec na hlodavce je konstruován z pozinkovaného pletiva, s rozměry 16 cm šířka, 19 cm výška a 36 cm délka. Určen pro odchyt krys a potkanů živých. Důležité je jej strategicky umístit poblíž krmných míst a zajistit, aby byly návnady vždy zakryté.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Sklopec

Jak vybrat sklopec

Jak velká by past měla být

Velikost sklopce je velmi důležitý parametr. Pokud je jedná o past na kunu, je třeba vycházet z délky dospělého jedince, což je cca 80 cm. Toto je také minimální délka pasti, ale jako ideální rozměr se zpravidla udává alespoň 100 cm. Samozřejmě čím větší past bude, tím lépe, proto není třeba se bránit i větším rozměrům. Větší pasti pak lze použít i na odchyt větších zvířat, např. lišky nebo koček.

LIška v kleci

Veliksot pasti určuje typ zvířete určeného k odchytu, iStock / Abraksis

Kolik vstupů může sklopec mít

Sklopce se zpravidla vyrábí ve dvou základních variantách, co se počtu vstupů týká. Volbu zpravidla určuje možnost umístění pasti.

Jednostranná past

Tyto pasti mají pouze jeden vstup dovnitř. Používají se zejména v místech, kde nemá zvíře dostatek místa na projití. Vzhledem k tomu, že je nášlapná plocha na opačné straně než vchod, jsou naprosto dostačující menší rozměry. Jako nejvhodnější jsou silně aromatické návnady umístěné v zadní části pasti.

Oboustranná past

Sklopec
PawHut Sklopec past na kunu lišku PAwHut

Kuna je nejen plaché, ale také poměrně inteligentní zvíře. Pokud vidí průchod z obou stran, je více pravděpodobné, že se nebude bát do pasti vstoupit. Odchyt tak může být poměrně rychlý. V tomto případě je nášlapná plocha ve střední části pasti, proto je vhodné volit model větších rozměrů, který zaručuje, že zvíře vejde do pasti celé.

Počet vstupůVýhodyNevýhody
JedenPast je vhodná do užších prostorOdchyt může být pomalejší vzhledem k plachosti zvířete
 Jsou dostačující i menší rozměry 
DvaPoměrně rychlý odchytVhodnější jsou větší pasti
 Lze umístit prakticky kamkoliv 

Víte, že…?

Mezi vhodné návnady do pasti na kuny patří např. rybí maso, vajíčka, ale také sušené švestky. Prodejci odchytových pastí mimo jiné také nabízí speciální návnady, které mívají specifickou a intenzivní vůni, ale i chuť. Návnady se umisťují také do okolí sklopců a fungují jako vábidla.

Myš v odchytové pasti

I malé pasti by měly být vyrobeny z kvalitních materiálů, iStock / Nicolas Jooris-Ancion

Kvalita materiálu a síla konstrukce

Většina pastí tohoto typu je vyrobena z pozinkované oceli. Jeho výhodou je nejen odolnost vůči vzniku rzi, ale také umožňuje opakované používání a snadnou údržbu. Po každém odchytu je vhodné totiž past omýt, aby další odchytávané zvíře necítilo případný zápach, který by ho od vstupu do pasti odradil. Základní rozdíl v jednotlivých sklopcích je v síle drátu, který je na výrobu pasti použitý. Ta ovlivňuje zpravidla kvalitu i životnost výrobku.

  • Síla drátu alespoň 1,8 mm – jedná se o minimální vhodnou sílu v případě menších škůdců, jako jsou právě kuny, krysy nebo lasičky
  • Síla drátu kolem 3,0 mm – extra silná konstrukce profesionálních pastí; sklopce jsou odolné vůči většímu zatížení; lze do nich odchytávat i větší zvířata např. lišky, bobry atd.

Víte, že…?

Sklopec
Sklopec odchytová past na krysy potkany 40 cm

Umytí pasti vodou patří mezi základní úkony před její instalací. Kunu může odradit i lidský zápach, proto je vhodné po opláchnutí používat při manipulaci s klecí rukavice. Totéž platí i při vkládání návnady.

Dva typy spouštěcího mechanismu

Sklopce se od sebe dále mohou lišit způsobem, jakým se past uzavírá. Zde je výběr zpravidla otázkou osobních preferencí po zvážení případných výhod.

  • Zavírací most – jedná se o sklopná dvířka; sklápění je směrem dovnitř zvíře bezpečně uzavře; zpravidla je součástí pojistka proti opětovnému otevření
  • Padací brána – po spuštění mechanismu dojde ke spadnutí dvířek směrem dolů; tento systém umožňuje použití pasti i ve vodě, protože není kladen žádný odpor

Víte, že…?

Aby se zabránilo dalšímu vniku zvířete, je vhodné utěsnit případná místa, která mohou sloužit jako jejich přístřešek. K jejich odpuzení lze také použít pachové ohradníky nebo zvukové odpuzovače. K odrazení zvířete může sloužit také přidání světla.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sklopec?

Základním parametrem při výběru pasti je její velikost, která by minimálním rozměrem měla odpovídat délce zvířete. Volit pak lze z jednostranných nebo oboustranných modelů. Síla drátu má vliv na kvalitu i životnost výrobku. Z hlediska spouštěcích mechanismů lze vybírat ze dvou základních typů.

Kde je ideální místo pro past na kunu?

Kromě výběru vhodného typu pasti je důležité také místo, kde se sklopec instaluje. Nejvhodnější je to místo, kudy kuna pravidelně chodí, což lze poznat např. podle jejího trusu.
Zobrazit kompletní nabídku Sklopec