Nejlepší oblouky na růže 2024 a jak vybrat

Jednoduchá konstrukce, romantická zahrada.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sloupová pergola sloup oblouk opora na růže

Jak vybrat oblouk na růže

 • Zahradní oblouky zdobí nejednu zahradu nebo chalupu.
 • Oblouk na růže může tvořit nejen dekoraci, má ale i svoje praktické využití nebo je součástí oplocení pozemku, kdy tvoří vstupní bránu.
 • Zahradní oblouky můžete umístit kamkoli do prostoru.
 • Prostor malé zahrady opticky zvětší, větší zahradu rozdělí na několik částí.

Oblouk na růže - náš výběr

Oblouky na růže s lavičkou

Kovové oblouky na růže

Oblouky na růže DEMA

Oblouky na růže Tectake

Zobrazit kompletní nabídku oblouků na růže

Jak vybrat oblouk na růže

 • Zahradní oblouky zdobí nejednu zahradu nebo chalupu.
 • Oblouk na růže může tvořit nejen dekoraci, má ale i svoje praktické využití nebo je součástí oplocení pozemku, kdy tvoří vstupní bránu.
 • Zahradní oblouky můžete umístit kamkoli do prostoru.
 • Prostor malé zahrady opticky zvětší, větší zahradu rozdělí na několik částí.

Typy

Jednotlivé typy oblouků na růže se liší svou konstrukcí a vzhledem. Na našem trhu najdete následující varianty výrobků:

 • Jednoduchý oblouk
 • Oblouk s brankou
 • Oblouk s lavičkou
 • Oblouk s truhlíky
 • Obelisk
 • Altánek, Pavilon
Oblouk s popínavými růžemi

Oblouk na růže bude vždy krásnou dekorací, iStock / Vivian Song

TypPopis 
ObloukyKonstrukce je složena ze dvou samostatných oblouků vzájemně propojených různým dekorem. Jejich umístění je vhodné např. u vchodu do zahrady (jednoduchý nebo s brankou). Oblouk s lavičkou zase vykouzlí skryté zákoutí, které vám poskytne soukromí, ale i stín pro relaxaci za hezkých letních dnů. Oblouky s truhlíky můžete postavit prakticky kamkoli, nejsou závislé na půdě, do které rostliny vsazujete. Také existují ve variantě s lavičkou. 
ObeliskyJedná se o jednoduchou konstrukci, která vytváří jakýsi sloupek, po kterém se mohou květiny pnout. Jejich umístění je vhodné kdekoli na zahradě, terase nebo i ve skleníku. 
Altánky, PavilonyAltánky mají složitější konstrukci jednoduchého, ale i vysoce dekorativního vzhledu. Sestávají se z opěrných nohou a stříšky nebo mohou být tvořeny např. dvěma jednoduchými oblouky postavenými vzájemně do kříže. V nabídkách najdete také propracované varianty, které jsou sami o sobě velmi dekorativní. Tyto altány se hodí do rozlehlých zahrad a vzhledem k jejich rozměru můžou sloužit jako plnohodnotná pergola s posezením. 

Víte, že…?

Velmi efektní je kombinování různých barev růží, např. červená z jedné strany, žlutá ze strany druhé. Jako podklad nejen k růžím, ale i k jiným pnoucím rostlinám můžete použít stálezelený břečťan. Kromě růží můžete pěstovat i jiné pnoucí rostliny např. plamének, trubač nebo zimolez.

Materiál

Jelikož se jedná o výrobky určené do venkovních prostor, je důležité, aby byly z materiálů odolných vůči povětrnostním vlivům. Ve většině případech jsou dále ošetřeny speciálními prostředky, které zvyšují jejich odolnost nebo mají jinak upravený povrch. Mezi nejčastěji používané materiály patří:

 • Kov ideálně s práškovým nástřikem
 • Ocel, lakovaná ocel
 • Mrazuvzdorný plast
 • Dřevo (nejčastěji borovice)
Dřevěná konstrukce s růžemi

Nevýhodou dřevěných oblouků je složitější údržba, iStock / Brett Taylor

Rozměr

Oblouk na růže
Sloupová pergola sloup oblouk opora na růže

V případě, že bude oblouk zdobit vchod na pozemek, bude asi nejdůležitějším rozměrem jeho výška. Ta by měla být dostatečná pro pohodlný průchod, tzn., aby nebylo nutné se zohýbat. Optimální hodnota by tedy měla být alespoň dva metry, ne-li víc. Dostatečná musí být samozřejmě i šířka průchodu.
U altánu bude stěžejní jednak výška, ale i velikost prostoru uvnitř. Průměr se může pohybovat mezi 180 – 500 cm.

Design

Oblouky obrostlé růžemi jsou sami o sobě velmi dekorativní záležitostí, proto de facto úplně stačí jednoduchý oblouk bez jakéhokoli dekoru. V nabídkách ale narazíte i na výrobky velice zdobné, opatřené různými ornamenty, to se týká zejména kovových oblouků a altánků. Platové a dřevěné varianty zdobívá mřížka, která vyplňuje prostor mezi.

Oblouk s bílými růžemi

Oblouk na růže je jednoduchá stavba, o dekoraci se starají samotné květiny, iStock / Elena Tcykina

Ukotvení

Většina typů, zejména kovových, je konstruována tak, že se jednoduše zapíchne do země. Spodní část je totiž zbroušená do špičky, takže do půdy pronikne velmi snadno. Jediné, co budete potřebovat je dostatečná síla, abyste hroty zatlačili až po okraj a dostatečně kvalitní půda.

Oblouky na růže s lavičkou
PROGARDEN Zahradní oblouk na růže s lavičkou 121 x 230 cm KO-X77000120

Druhá varianta je samostatně stojící oblouk. Většinou jsou doplněny truhlíky, které tvoří základnu a zajišťují stabilitu. Tento typ bývá vyrobený ze dřeva nebo plastu a je vhodný mimo jiné např. na terasu. Výhodou je snadnější manipulace v případě, že se rozhodnete oblouk přesunout jinam.

Víte, že…?

Pokud se řadíte mezi zručné kutily, můžete si zkusit vyrobit oblouk na růže sami. Praktický návod určitě najdete na internetu. Jeden takový je např. tvořen ze stavební kari sítě a roxorových tyčí. Otázkou je, jestli se taková samovýroba vyplatí.

Výrobci a ceny

 • V kategorii do 1000,- Kč koupíte obelisky a jednoduché oblouky, případně oblouk s brankou. Většina výrobků bude pravděpodobně z kovu. Ze značek lze jmenovat Tectake a DBA.
 • Mezi 1000,- Kč a 6000,- Kč narazíte na oblouky zdobnější a propracovanější. Kromě klasických variant koupíte v tomto cenovém rozmezí i oblouky s brankou, lavičkou nebo truhlíky. Co se týká materiálu, máte na výběr prakticky ze všech možností. Patří sem značky Garthen a vidaXL.
 • Za cenu 6000,- Kč a více již koupíte altány a pavilony. Cena roste úměrně s jejich velikostí. Nejdražší varianty se mohou pohybovat i kolem 90000,- Kč. Do této kategorie patří značky Meedo a DEMA.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat oblouk na růže?

Rostliny, které obloukem prorůstají, mají poměrně velkou váhu, a je tedy při výběru vhodného oblouku nutno především zohlednit typ konstrukce. Ať už vyberete jakýkoliv materiál, mějte na paměti, že oblouk musí být bytelný a musí mít možnost pevného ukotvení k zemi.

Jaké barvy jsou k dostání?

Barevnost výrobků souvisí s použitým materiálem. Kovové oblouky se vyrábí v zeleném nebo černém provedení. U plastu si můžete vybrat z bílé nebo zelené. Dřevo zůstává v přírodních tónech různých odstínů nebo v bílém, případně béžovém provedení.
Zobrazit kompletní nabídku oblouků na růže