Oblouk na růže

Jednoduchá konstrukce, romantická zahrada.

Jak vybrat oblouk na růže

Růže patří bezesporu ke královnám zahrad. Pnoucí růže na obloukových či jiných konstrukcí dodají vašim zahradám romantický nádech. Své místo si najdou na rozlehlých pozemcích, kde díky nim vytvoříte kouzelná zákoutí a prostor zahrady rozdělíte na menší úseky. Hodí se ale i do zahrad malých nebo dokonce na terasy.

Typy

Jednotlivé typy oblouků na růže se liší svou konstrukcí a vzhledem. Na našem trhu najdete následující varianty výrobků:

 • Jednoduchý oblouk
 • Oblouk s brankou
 • Oblouk s lavičkou
 • Oblouk s truhlíky
 • Obelisk
 • Altánek, Pavilon
Kovový
Zahradní oblouk na růže a popínavé rostliny
Typ Popis  
Oblouky Konstrukce je složena ze dvou samostatných oblouků vzájemně propojených různým dekorem. Jejich umístění je vhodné např. u vchodu do zahrady (jednoduchý nebo s brankou). Oblouk s lavičkou zase vykouzlí skryté zákoutí, které vám poskytne soukromí, ale i stín pro relaxaci za hezkých letních dnů. Oblouky s truhlíky můžete postavit prakticky kamkoli, nejsou závislé na půdě, do které rostliny vsazujete. Také existují ve variantě s lavičkou.  
Obelisky Jedná se o jednoduchou konstrukci, která vytváří jakýsi sloupek, po kterém se mohou květiny pnout. Jejich umístění je vhodné kdekoli na zahradě, terase nebo i ve skleníku.  
Altánky, Pavilony Altánky mají složitější konstrukci jednoduchého, ale i vysoce dekorativního vzhledu. Sestávají se z opěrných nohou a stříšky nebo mohou být tvořeny např. dvěma jednoduchými oblouky postavenými vzájemně do kříže. V nabídkách najdete také propracované varianty, které jsou sami o sobě velmi dekorativní. Tyto altány se hodí do rozlehlých zahrad a vzhledem k jejich rozměru můžou sloužit jako plnohodnotná pergola s posezením.  

Víte, že…?

Velmi efektní je kombinování různých barev růží, např. červená z jedné strany, žlutá ze strany druhé. Jako podklad nejen k růžím, ale i k jiným pnoucím rostlinám můžete použít stálezelený břečťan. Kromě růží můžete pěstovat i jiné pnoucí rostliny např. plamének, trubač nebo zimolez.

Materiál

Jelikož se jedná o výrobky určené do venkovních prostor, je důležité, aby byly z materiálů odolných vůči povětrnostním vlivům. Ve většině případech jsou dále ošetřeny speciálními prostředky, které zvyšují jejich odolnost nebo mají jinak upravený povrch. Mezi nejčastěji používané materiály patří:

 • Kov ideálně s práškovým nástřikem
 • Ocel, lakovaná ocel
 • Mrazuvzdorný plast
 • Dřevo (nejčastěji borovice)
Vchodová pergola
DAMPOD SHOP Vchodová oblouková pergola oblouk na růže

Rozměr

V případě, že bude oblouk zdobit vchod na pozemek, bude asi nejdůležitějším rozměrem jeho výška. Ta by měla být dostatečná pro pohodlný průchod, tzn., aby nebylo nutné se zohýbat. Optimální hodnota by tedy měla být alespoň dva metry, ne-li víc. Dostatečná musí být samozřejmě i šířka průchodu.
U altánu bude stěžejní jednak výška, ale i velikost prostoru uvnitř. Průměr se může pohybovat mezi 180 – 500 cm.

Design

Oblouky obrostlé růžemi jsou sami o sobě velmi dekorativní záležitostí, proto de facto úplně stačí jednoduchý oblouk bez jakéhokoli dekoru. V nabídkách ale narazíte i na výrobky velice zdobné, opatřené různými ornamenty, to se týká zejména kovových oblouků a altánků. Platové a dřevěné varianty zdobívá mřížka, která vyplňuje prostor mezi.

Barvy

Barevnost výrobků souvisí s použitým materiálem. Kovové oblouky se vyrábí v zeleném nebo černém provedení. U plastu si můžete vybrat z bílé nebo zelené. Dřevo zůstává v přírodních tónech různých odstínů nebo v bílém, případně béžovém provedení.

Bambusový
Zahradní oblouk na růže bambusový 145 x 40 x 187 cm

Ukotvení

Většina typů, zejména kovových, je konstruována tak, že se jednoduše zapíchne do země. Spodní část je totiž zbroušená do špičky, takže do půdy pronikne velmi snadno. Jediné, co budete potřebovat je dostatečná síla, abyste hroty zatlačili až po okraj a dostatečně kvalitní půda.

Druhá varianta je samostatně stojící oblouk. Většinou jsou doplněny truhlíky, které tvoří základnu a zajišťují stabilitu. Tento typ bývá vyrobený ze dřeva nebo plastu a je vhodný mimo jiné např. na terasu. Výhodou je snadnější manipulace v případě, že se rozhodnete oblouk přesunout jinam.

Víte, že…?

Pokud se řadíte mezi zručné kutily, můžete si zkusit vyrobit oblouk na růže sami. Praktický návod určitě najdete na internetu. Jeden takový je např. tvořen ze stavební kari sítě a roxorových tyčí. Otázkou je, jestli se taková samovýroba vyplatí.

Zahradní brána
PROGARDEN Zahradní oblouk na růže a popínavé rostliny 228 cm

Výrobci a ceny

 • V kategorii do 1000,- Kč koupíte obelisky a jednoduché oblouky, případně oblouk s brankou. Většina výrobků bude pravděpodobně z kovu. Ze značek lze jmenovat Tectake a DBA.
 • Mezi 1000,- Kč a 6000,- Kč narazíte na oblouky zdobnější a propracovanější. Kromě klasických variant koupíte v tomto cenovém rozmezí i oblouky s brankou, lavičkou nebo truhlíky. Co se týká materiálu, máte na výběr prakticky ze všech možností. Patří sem značky Garthen a vidaXL.
 • Za cenu 6000,- Kč a více již koupíte altány a pavilony. Cena roste úměrně s jejich velikostí. Nejdražší varianty se mohou pohybovat i kolem 90000,- Kč. Do této kategorie patří značky Meedo a DEMA.
Jméno
Kovový
Vchodová pergola
Bambusový
Zahradní brána
Zahradní oblouk
Pergola pyramida
Image
Produkt
Zahradní oblouk na růže a popínavé rostliny
DAMPOD SHOP Vchodová oblouková pergola oblouk na růže
Zahradní oblouk na růže bambusový 145 x 40 x 187 cm
PROGARDEN Zahradní oblouk na růže a popínavé rostliny 228 cm
PROGARDEN Zahradní oblouk na růže a popínavé rostliny 140 x 240 cm černá
DAMPOD SHOP Sloupová pergola pyramida oblouk na růže 2m
Cena ca. 300 CZK ca. 500 CZK ca. 2 900 CZK ca. 4 400 CZK ca. 400 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena