Nejlepší plynové sporáky 2024 a jak vybrat
Plynový sporák - šetrný a rychlý.
Jak vybrat plynový sporák
- Moderní plynové sporáky jsou velmi oblíbené a mají co nabídnout. Dříve než začnete vybírat ten Váš vysněný kousek, zvolte si typ sporáku.
- První možností je plynový sporák s plynovou troubou a druhou možností je kombinovaný sporák, tzn. plynový hořák a elektrická trouba.
- Hlavním kritériem propan-butanových sporáků je samozřejmě bezpečnost.
- Současné sporáky jsou vybaveny celou řadou bezpečnostních prvků.
- Pak už můžete vybírat sporák podle počtu plotýnek, rozměrů, objemu a funkcí sporáku
Plynový sporák - náš výběr
Plynové sporáky s elektrickou troubou
Plynové sporáky 6 hořáků
Plynové sporáky Mora
Jak vybrat plynový sporák
Vaření na plynu
Vaření na plynu má řadu výhod. V první řadě jde zejména o jeho nízkou pořizovací cenu a také nízké náklady při jeho používání. Plynové hořáky zajišťují okamžitý ohřev, ten je navíc velice snadné regulovat. Účinnost plynových sporáků je proto vysoká a při provozu nedochází k úniku zbytkového tepla. Co se tedy týká varné desky, není tomuto spotřebiči co vytknout.
Nevýhodou bývá ovšem plynová trouba, která se velmi špatně reguluje. Připravovaný pokrm je ohříván pouze zespodu, to může vést k jeho připalování. Naproti tomu při pečení není jídlo tolik vysušené, jako tomu může být u elektrické trouby.
Rozměry a objem trouby
Plynové sporáky mohou být volně stojící nebo vestavěné. Vestavěné modely dodají vaší kuchyni jednotný styl, pokud máte kuchyňskou linku koupenou a chcete pouze vyměnit starý spotřebič za nový, zvolte volně stojící model. Tento typ je levnější a je nenáročný na instalaci. Nevýhodou je pak mezera, která vznikne mezi sporákem a kuchyňskou linkou.
Výška je u všech modelů stejná a to 85 cm. Šířka a hloubka se ale mění. Standardní rozměr tohoto spotřebiče je 50 – 60 cm na šířku. Tento rozměr platí pro čtyřplotýnkové sporáky. Na trhu běžně najdete modely se dvěma, třemi, čtyřmi, pěti nebo šesti hořáky. Podle počtu hořáků se potom mění i celkový rozměr spotřebiče.
Nejčastější objem trouby je kolem 60 litrů, větší modely mohou mít až 65 litrů a více. Ve spodní části sporáku je ve většině případů úložný prostor, do kterého lze uložit příslušenství v podobě roštu nebo pekáčů.
Materiál a design
Plynový sporák je vyroben z kvalitní oceli, která je odolná proti vysokým teplotám a také proti korozi. Pokrytí je pak zcela odlišné, mezi nejběžnější materiály pro vrchní vrstvu patří smalt, nerezová ocel a v dnešní době stále populárnější sklo a sklokeramika.
Materiál | Možnosti |
---|---|
Smalt | Smaltové desky jsou poměrně silné a mohou být natřeny libovolnou barvou. Tento materiál je ale obtížné udržovat v čistotě. Při čištění připálených nečistot snadno dochází k poškrábání povrchu. Po nárazu dochází často také k promáčknutí. |
Nerezový ocel | Tento povrch patří k více oblíbeným a to zejména pro svůj atraktivní vzhled, vysokou odolnost a snadné čištění. Nevýhodou mohou být pouze otisky prstů, které je nutné stále leštit. |
Sklo a sklokeramika | Patří k nejmodernějším materiálům. Velkou předností je pěkný design, který snadno zapadne do každého interiéru. Navíc se vyznačuje vysokou pevností a odolností vůči mechanickému a tepelnému poškození. Jedinou nevýhodou je údržba. Je totiž nutné zašpiněnou desku hned očistit. Zaschlou a připálenou nečistotu budete z desky odstraňovat velmi složitě. |
Plynové hořáky mají standardní velikost pět, sedm a deset centimetrů v průměru. Navíc jsou pro větší bezpečnost doplněny o ochrannou mřížku. Ta může být v celku přes všechny hořáky, nebo rozdělená na více částí. Tím je docíleno snadného přesunu hrnců a jejich dobré stability.
Plynové sporáky jsou k dostání nejčastěji v bílé, černé, stříbrné barvě, popřípadě v nerezovém provedení.
Ovládání
Většina sporáků je dále vybavena elektrickým zažehnutím hořáků a bezpečnostní pojistkou, která utlumí plamen při poklesu teploty. Mezi další rozšiřující funkce patří zabudovaná minutka nebo rychlohořák. Některé modely mohou být navíc vybaveny krycím víkem. Po jeho sklopení ochráníte spotřebič před poškozením nebo znečištěním a plochu můžete využít i jako odkládací nebo pracovní prostor.
Ovládání je mechanické pomocí knoflíků, které jsou otočné. Zažehnout plamen jde stisknutím knoflíku a otočením.
Energetická třída
Energetickým štítkem je vybaven každý model. Lze z něj vyčíst informace, které se týkají energetické náročnosti trouby. Energetická třída je označena písmenem. Nejčastěji se setkáte s písmenem A, méně úsporné typy pak spadají pod označení B.
Dalšími údaji uvedenými na tomto štítku je potom spotřeba a objem trouby.
Trouba a její možnosti
Každý sporák je vybaven troubou. V případě plynového sporáku je to trouba plynová nebo elektrická. Jak již bylo řečeno, plynová trouba není to nejvhodnější řešení. Pokud ji nepoužíváte příliš často, nebo na ni nemáte velké nároky, může být postačující. Spokojíte se s ní také v případě, že je vaše domácnost vybavena modernějším typem mikrovlnné trouby, která dnes již mnohdy pracuje na stejném principu jako klasická pečící trouba.
Jestliže od sporáku očekáváte větší komfort nebo nemáte jiný spotřebič, který funkci trouby převezme, investujte raději do kombinovaného spotřebiče. Tento typ je vybaven troubou elektrickou. Elektrická trouba umožňuje lepší rozvod a regulaci tepla. Díky možným funkcím, bude příprava pokrmů jednoduchá a výsledná chuť lepší.
Doplňkové funkce
V případě plynové trouby nelze očekávat žádné funkce, které usnadní přípravu pokrmu. Trouby mohou být vybaveny spíše funkcemi, které zvýší jejich bezpečnost nebo zpříjemní obsluhu.
- Integrovaný termostat – hlídá přesné nastavení teploty pro každý teplotní stupeň. Regulace teploty v troubě může být v rozmezí 150 – 300°C.
- Stop Gas – nejen hořáky, ale také trouba může být vybavena funkcí stop gas. Ta automaticky zastaví přívod plynu při náhodném zhasnutí plamene hořáku.
- Vnitřní osvětlení trouby – díky němu máte přehled o připravovaném pokrmu.
- Chladná dvířka – jsou zajištěna celoplošným prosklením z reflexního skla, které odráží teplo zpět do prostoru trouby.
Kombinovaný sporák
Kombinovaný sporák je nejrozšířenějším typem sporáku vůbec. Skládá se z plynových hořáků a elektrické trouby. Tento typ je dražší právě díky elektrické troubě, která je vybavena funkcemi pro snadnější, rychlejší a chutnější přípravu pokrmů.
Co se týká čištění, je elektrická trouba praktičtější. Ve většině případů je vybavena samočistícími funkcemi, mezi které patří katalytické a pyrolytické čištění a také funkce aqua clean.
Elektrické trouby jsou na rozdíl od plynových vybaveny teleskopickými výsuvy, které usnadňují manipulaci s nádobami uvnitř trouby.
Mezi vybavení elektrické trouby patří ventilátor nebo kruhové topné těleso. Dvířka jsou vybavena speciální vrstvou, která zabraňuje nadměrnému zahřívání. Co se týká funkcí, u většiny typů najdete gril, otočný gril nebo horkovzdušný systém.
Nadstandartními funkcemi pak může být například Plus Steam, která díky troše páry zajistí bohatší a lesklejší barvu, křupavější kůrku vašeho domácího chleba. Díky funkci sušení můžete trouby používat jako sušičku ovoce. Funkce páry umožní zdravější přípravu pokrmů. Dá se říci, že možnosti elektrické trouby jsou nekonečné a záleží pouze na vás a na tom, kolik jste ochotní do tohoto spotřebiče investovat.
Čištění
Všechny druhy sporáků potřebují péči. V ideálním případě otřete sporák, hořáky i rošt, ihned po dovaření. Připečené zbytky se vám budou otírat hůře a údržba zabere zbytečně moc času a námahy.
Pokusit se mýt všechny části plynového sporáku houbičkou a jarem je nemožné. Také čištění hořáků a mřížky není jednoduché, a to zejména kvůli mastné špíně. S mastnotou si poradí speciální odmašťovací přípravky určené přímo na tuto špínu. Tento přípravek nastříkáte na mřížku a hořáky, necháte působit a poté setřete.
Další možností je potom parní čištění. Zde není nutné používat chemické prostředky, vystačíte si pouze s vodou. Horká pára lehce odstraní veškeré nečistoty a to i v místech, kde se houbičkou nedostanete.
Bezpečnost
Někteří dávají při výběru přednost elektrice, protože se bojí manipulace s plynovým sporákem. Vše je ovšem na zvyku a jak v případě elektrického spotřebiče, tak i u plynového je třeba dodržovat bezpečnostní opatření. Potom nebude používání plynového sporáku nijak nebezpečné. Moderní sporáky jsou navíc vybaveny bezpečnostními systémy, které v případě úniku plynu zastaví jeho přívod.
Cena
Pokud si budete pořizovat spotřebič, který je vybaven plynovou troubou, koupíte ho již za několik málo tisíc korun. V případě, že budete plynovou desku kombinovat s elektrickou multifunkční troubou, může se cena vyšplhat až k 10 000 Kč. Záleží na tom, co od trouby očekáváte.
Nejčastějšími značkami na trhu, co se týká plynových sporáků, je Mora. Ta nabízí ve většině případů plynové spotřebiče nižší ceny. Značka Beko potom nabízí kombinované sporáky. Dalšími výrobci spíše kombinovaných sporáků jsou pak značky Indesit, Bosch, Electrolux, Candy, Zanussi a další.
- Do 5 000 Kč – spotřebiče vybavené čtyřmi hořáky a plynovou troubou. Materiálem je v tomto případě většinou smalt. Šířka spotřebičů je 50 cm a také objem trouby se pohybuje v rozmezí 50 – 70 litrů. Mezi bezpečnostní funkce patří chladná dvířka.
- Od 5 000 – 10 000 Kč – v této kategorii naleznete plynové spotřebiče v nerezovém provedení. Objem trouby je až 70 litrů. Trouba je stejně jako hořáky vybavena pojistkou STOP GAS, chladnými dvířky a dětskou pojistkou. Oblý tvar uvnitř trouby zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla. Dále v této kategorii najdete kombinované spotřebiče, které nabízí několik funkcí trouby. Patří zde především gril, ventilátor, spodní a horní ohřev, ale také možnost připravovat pokrmy v páře.
- Nad 10 000 Kč – zde najdete pouze kombinované typy spotřebičů. Deska s hořáky je nerezová nebo sklokeramická. Elektrická trouba je vybavena mnoha funkcemi, mezi kterými nechybí horkovzdušný systém, sušící funkce, pečení v páře a další.
Víte, že…?
Pokud vám během vaření vystříkl na desku obsah hrnce, použijte na tuto nečistotu sůl. Ta se změní na hromádku popela, kterou po dovaření pouze setřete. Špinavý rošt můžete zase vložit do pytle na odpadky, do kterého nalejete hrníček roztoku mýdla, octa a horké vody a uzavřete. Nechte působit asi hodinu a poté ho omyjte.