15 nejlepších litinových desek 2023

Pro nenáročné uživatele.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
PH - Konyha Litinová deska na sporák PH-21CM
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat litinovou desku

 • Litinové desky patří k nejstarším variantám varných desek u elektrických sporáků. Jedná se o jednu z možných variant a také pouze o jeden parametr při výběru samotného sporáku nebo varné desky.
 • Kromě materiálu zohledněte také velikost spotřebiče. Počet plotýnek přizpůsobte četnosti vaření a velikosti daného prostoru.
 • Mezi důležité parametry patří také výkon a příkon jednotlivých spotřebičů. Ty ovlivňují nejen rychlost vaření, ale zejména spotřebu elektrické energie.

Litinová deska - náš výběr

Litinové desky na sporák

Litinové desky na gril

Zobrazit kompletní nabídku litinových desek

Jak vybrat litinovou desku

Typy

Prvotní dělení varných desek spočívá v typu energie a jedná se o sporáky elektrické nebo plynové. V případě varianty sporáku s litinovou deskou se budete muset spokojit pouze s elektrickými modely.
V případě elektrických sporáků/varných desek pak máte obecně na výběr z následujících typů:

 • Litinová
 • Sklokeramická
 • Indukční
Litinová deska
PH - Konyha Litinová deska na sporák PH-21CM

Litinová

Spotřebiče s litinovou varnou deskou patří mezi nejlevnější v nabídkách na našem trhu. Nejčastěji se jedná o nerezovou varnou desku, do které jsou zasazeny litinové plotýnky. Ty zpravidla z varné desky vystupují směrem nahoru. Jelikož se jedná o klasickou a prakticky nejstarší variantu sporáků, bývají vybaveny mechanickým ovládáním, tedy knoflíky. Dále se jedná o poměrně robustní a odolné spotřebiče. Litina se také vyznačuje tepelnou setrvačností, proto tyto sporáky nebývají vybaveny dalšími elektronickými funkcemi. Bohužel se tyto modely vyznačují vysokou energetickou náročností. Litina je náchylná ke korozi, což také může zvyšovat spotřebu energie.

Kombinované

Kombinované varné desky nabízí jistý kompromis, pokud se nemůžete rozhodnout mezi danými typy. Zpravidla se jedná o spotřebiče, které kombinují výhody elektrických a plynových modelů. Nejčastěji pak můžete narazit na následující varianty:
Sklokeramika a indukce
Litinové a plynové plotýnky

Typ Výhody Nevýhody
Litinová Nejlevnější varianta na trhu Vysoká energetická náročnost
  Robustní a odolný spotřebič Pomalé rozehřívání plotýnek
  Tepelná setrvačnost po vypnutí spotřebiče Regulace teploty je omezená
    Nejsou vybaveny dalšími funkcemi
Kombinovaná kombinace výhod několika různých typů poměrně drahá varianta
    nutnost zajištění jak přívodu elektřiny, tak plynu

Víte, že…?

Litinové varné desky v současné době nepatří mezi nejefektivnější variantu. Kromě vysoké elektrické spotřeby se poměrně pomalu rozehřívají a mají značné teplené ztráty. Toto můžete lehce eliminovat používáním nádobí, které má rovné dno.

Litinové desky na sporák
Perfect Home 14181 Litinová deska na plynový sporák 17 cm

Velikost

Velikost varné desky, případně sporáku je jeden ze základních parametrů.

Sporáky

Zde jsou rozměry standardizované a týká se cca 90% těchto spotřebičů, které na našem trhu najdete:

 • výška – nejčastěji 85 cm
 • šířka – 50 – 60 cm
 • hloubka – 60 cm
Litinové desky na gril
Cattara Grilovací plát kulatý LITINA

Varné desky

U varných desek je třeba přeměřit místo, na kterém bude spotřebič instalován. Velikost varných desek se ale kromě velikosti prostoru může odvíjet také od počtu strávníků, pro které budete vařit, případně četnosti vašeho vaření.
Šířka se odvíjí od počtu plotýnek a bývá následující:

 • čtyři plotýnky – 60 cm
 • dvě plotýnky – 30 cm
 • pět a více plotýnek – 70 – 90 cm

Počet plotýnek

Počet plotýnek – varných zón souvisí s velikostí varné desky. I zde je nutné zohlednit to, jak často a pro kolik osob budete vařit, ale také velikost kuchyně. Většina varných desek i sporáků disponuje čtyřmi plotýnkami, ale obecně se můžete setkat s počtem 1 – 6 plotýnek. Ty se pak velikostně liší. Velikosti plotýnek je dobré přizpůsobit také velikost používaného nádobí, aby nedocházelo k větším tepelným ztrátám.

Litinová deska
Litinový grilovací plát 36x31cm, deska litinová oboustranná SKEPPSHULT 0382

Výkon, příkon

Výkon je určující pro rychlost dosažení varu a liší se s ohledem na velikost jednotlivých plotýnek spotřebiče. Celkový výkon je pak dán jejich součtem. Obvyklé hodnoty jsou:

 • nejmenší varná zóna – 1000 a 1200 W
 • středně velké zóna – cca 1700 W
 • největší varná zóna – do 2300 W

Příkon je častěji udávaný parametr a souvisí s energetickou náročností spotřebiče. U modelů se čtyřmi plotýnkami se doporučuje příkon 6500 W a více. Nižší hodnoty by se mohly projevit na pomalejším ohřevu a tedy i přípravě pokrmů, což zároveň znamená i vyšší spotřebu elektřiny.

Litinové desky na sporák
Perfect Home 14182 Litinová deska na plynový sporák 21 cm

Výrobci a ceny

Mezi výrobce sporáků, které jsou vybaveny litinovou deskou, patří např. Mora, Amica, Snaige nebo Crown. Ceny těchto spotřebičů se pohybují v rozmezí od cca 4000 Kč do 6000 Kč.
V případě samostatných varných desek s litinovými plotýnkami lze jmenovat značky jako Mora, Candy nebo Gorenje. Zde se ceny pohybují kolem 2500 Kč v případě dvouplotýnkových variant. Desky se čtyřmi plotýnkami stojí zhruba 3000 Kč až 4000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak náročná je údržba litinové desky?

Bohužel litinové desky jsou náchylné ke korozi, což z nich činí z hlediska údržby náročnější spotřebiče. Navíc bývají plotýnky vystouplé, což opět znesnadňuje jejich čistění.

V čem spočívá výhoda litinových varných desek?

Ve srovnání s ostatními možnostmi se jako největší výhoda jeví fakt, že tyto spotřebiče patří k nejlevnějším na našem trhu. Pokud je tedy základní kritérium při výběru cena, jsou litinové desky jasnou volbou. Bohužel v ostatních vlastnostech značně pokulhávají. Přece jen se jedná o poměrně zastaralou technologii.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku litinových desek