Nejlepší pneumatické zvedáky 2024 a jak vybrat
Kvalitní hever do každé garáže.
Jak vybrat pneumatický zvedák
- Pneumatické zvedáky najdete v rozdělení heverů právě podle zvedacího mechanismu. Z tohoto hlediska máte na výběr ze tří možností.
- Výška zdvihu je u heverů jeden ze stěžejních parametrů. Udává rozsah výšky, do které lze automobil či jinou věc, s jeho pomocí vyzvednout.
- Další neméně důležitou hodnotou je nosnost heveru.
- Součástí pneumatického zvedáku mohou být i podpěry.
Pneumatický zvedák - náš výběr
Měchové pneumatické zvedáky
Pneumatické zvedáky AHProfi
Jak vybrat pneumatický zvedák
Zvedací mechanismus
Pneumatické zvedáky najdete v rozdělení heverů právě podle zvedacího mechanismu. Z tohoto hlediska máte na výběr ze tří možností:
Pneumatické
Tento typ heveru není příliš běžný. Najdete ho nejčastěji ve výbavě hasičských vozů. Protože fungují na základě tlaku vzduchu, můžete je také najít pod pojmem vzduchové hevery. Zvedací mechanismus je doplněn o kompresor nebo pumpu. Pneumatické zvedáky se dále mohou dělit na:
- Balonový (měchový) vzduchový hever
- Hydraulicko-pneumatický zvedák
- Pneumatický polštářový zvedák
- Pneumatický pojízdný zvedák
- Pneumatický montážní zvedák na motocykly
Pro pneumatické zvedáky je typická vyšší pořizovací cena, ale také větší velikost a hmotnost. Součástí může být podvozek s kolečky, který usnadňuje manipulaci.
Mechanické
U mechanického heveru se pro zvedání břemene využívá lidská síla. Hever je opatřen ručním zvedacím mechanismem, může se jednat o kliku nebo páku. Obsluha zvedáku je náročnější jak z hlediska fyzické síly, tak času, proto je vhodnější pro domácí použití. Hodí se spíše na zvedání lehčích břemen do ne příliš velkých výšek. Jejich výhodou jsou menší rozměry a výrazně nízká cena.
Hydraulické
Hydraulický zvedák je nejoblíbenější typ zvedáků. Hydraulický mechanismus vytlačuje kapalinu buď automaticky, nebo ručně prostřednictvím pumpovací násady a tím dochází ke zvedání. Spouštění pak probíhá po povolení ventilu tohoto zvedáku. Manipulace je celkově snadná a hlavně rychlá. Zvedáky patří k větším a těžším, proto bývají, stejně jako pneumatické, opatřeny podvozkem s koly. Hodí se jako výbava garáží nebo dílen.
Víte, že…?
Než se rozhodnete pro konkrétní typ zvedáku, je třeba si ujasnit, k jakému účelu ho budete používat. Vzhledem ke své konstrukci a pořizovací ceně se pneumatické zvedáky hodí především pro profesionální použití. Své využití najde např. v auto nebo pneuservisech.
Zdvih
S-ABJ3 Pneumatický zvedák měchový 3 t, pojízdný, 145-400 mm - SATRA
Výška zdvihu je u heverů jeden ze stěžejních parametrů. Udává rozsah výšky, do které lze automobil či jinou věc, s jeho pomocí vyzvednout. Hodnoty by měly být uvedeny u každého výrobku a to obě – minimální i maximální výška.
- Minimální výška – měla by být o něco málo menší než vzdálenost konce břemene od země; v opačném případě nepůjde zvedák pod břemeno umístit
- Maximální výška – alespoň o 20 cm větší než výška podvozku nebo jiného břemene; běžně se pohybuje mezi 250 a 500 mm
Podle výšky zdvihu je možné hevery dále rozdělit na:
- Nízkozdvižné – tento typ se uplatní především u výměny kol automobilů
- Vysokozdvižné – umožňují pohodlnou, ale hlavně bezpečnou práci pod vozidlem; Břemena zvedají do výrazně větší výšky než předchozí typ
Nosnost
Další neméně důležitou hodnotou je nosnost heveru. Udává, jakou maximální hmotnost musí mít břemeno, které chcete zvednout. Většinou se udává v tunách, ale můžete narazit i na kilogramy. Doporučenou nosnost je vždy nutné dodržovat. V opačném případě může dojít k poškození zvedáku, v horším případě pádu břemena a zranění osob. Doporučuje se volit nosnost o něco větší, cca o 0,5 tuny více než je předpokládaná váha břemen.
- Pro domácí použití je zpravidla dostačující nosnost od 450 kg do 3 – 5 tun.
- Pro profesionální účely vybírejte hodnotu podstatně vyšší. Může se pohybovat i kolem 50 tun.
Hmotnost
Je spíše podružná hodnota pro výběr zvedáku, nicméně má podstatný vliv na manipulaci s ním, protože některé modely mohou vážit i přes 30 kg. Pneumatické hevery patří do kategorie těžších zvedáků, a proto jsou často vybaveny podvozkem s kolečky. Také se nepočítá s tím, že je budete s sebou vozit, jsou spíše stálou výbavou garáží, dílen, servisů apod.
Podpěry
Zpravidla se jedná o ocelovou konstrukci, která se umístí pod část vozidla/břemene, která je zdvižená vzhůru. Jsou tedy nedílnou součástí procesu zvedání břemen. Zajišťuje dvě základní funkce:
- Při potřebě zvednout břemeno na více místech, ale máte jen jeden jednodušší zvedák
- Při selhání heveru
Výrobci a ceny
Cenové rozpětí heverů je velmi široké. Základní modely pro domácí použití pořídíte již za cenu kolem 1000 Kč. Za nejdražší naopak zaplatíte i několik desítek tisíc korun. Cena roste úměrně s kvalitou zařízení, jeho maximální nosností a velikostí.
Výrobce | Popis | Cena pneumatických zvedáků |
---|---|---|
Geko | Tato společnost nabízí výrobky ve všech cenových kategorií i typů heverů. Z nabídky si tedy vyberete zvedáky jak pro domácí použití, tak pro profesionální účely. | 3000 Kč – 10000 Kč |
Mar-Pol | Kromě zvedáků vyrábí tato firma také nejrůznější druhy nářadí. Jedná se zpravidla o základní modely k nenáročnému používání. | 6000 Kč – 7000 Kč |
AHProfi | Tato značka nabízí široký sortiment nářadí pro dílny i garáže. Výrobky se vyznačují kvalitou i přívětivou cenou. | 8500 Kč – 34000 Kč |