Nejlepší podkovy pro štěstí 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Šperky eshop Přívěsek ze žlutého 14K zlata zirkonový kruh a podkova pro štěstí GG35.28

Jak vybrat podkovu pro štěstí

  • Podkovy patří od nepaměti mezi amulety, které by měly nosit štěstí. Jelikož v dnešní době nelze podkovu jen tak nalézt na ulici, je nutné si vystačit s nabídkou výrobců dekorativních předmětů. Vybírat pak lze z pravých koňských podkov nebo replik v různém provedení. Specifickou skupinou jsou výrobky z podkov.
  • V případě pravých podkov lze volit výrobky různé povrchové úpravy nebo zcela v surovém stavu. Většina z nich je vhodná do interiéru kvůli náchylnosti ke vzniku rzi.
  • V případě replik jsou např. velmi oblíbené šperky vyrobené z různých kovů. Napodobeniny podkov se nejčastěji vyrábí ze dřeva, keramiky nebo kovů. Motiv podkovy pro štěstí se může objevit i na dalších dárkových předmětech.

Podkova pro štěstí - náš výběr

Podkovy pro štěstí přívěšek

Zobrazit kompletní nabídku Podkova pro štěstí

Jak vybrat podkovu pro štěstí

Jaké typy podkov jsou v nabídkách

V dřívějších dobách bylo možné podkovu nalézt jen tak na cestě, nicméně s rozvojem automobilové dopravy tato možnost prakticky vymizela. Nicméně díky výrobcům dekorativních předmětů lze podkovy pro štěstí pořídit i v dnešní době.

Podkova na slámě

Podkova je amulet, který by měl přinášet štěstí, iStock / Sergei Dolgov

Pravé koňské podkovy

Pro opravdové milovníky koní a tohoto typu amuletů pro štěstí představují pravé koňské podkovy jedinou možnou variantu. Nicméně jejich sehnání na trhu není nemožné. V nabídkách dárkových předmětů, i když v menším zastoupení, jsou i pravé koňské podkovy, které byly sundány z koňských kopyt. Tyto bývají zpravidla opravdovým originálem a jsou svým provedením dostupné pouze v jednom kuse.

Repliky

Repliky koňských podkov mohou mít nejrůznější podobu, stejně tak mohou být vyrobeny z různých materiálů. Setkat se tak lze z podkovami vyrobenými z keramiky, ze dřeva. Může mít podobu památníčku s kresbou podkovy na deskách, cukrovinky nebo přívěsku či náušnic. V tomto případě se opravdu fantazii meze nekladou.

Výrobky z podkov

Podkova pro štěstí
Šperky eshop Přívěsek ze žlutého 14K zlata zirkonový kruh a podkova pro štěstí GG35.28

Jedná se o specifickou kategorii. V tomto případě slouží podkovy jako základ pro další výrobu. Nejčastěji se pak lze setkat s následujícími výrobky z podkov:

  • Svícny
  • Věšáky
  • Stojany na víno
  • Fotorámečky
  • Další dekorace

Víte, že…?

Podkova jako taková sloužila k ochraně koňských kopyt před poraněním. Podkovy se samozřejmě časem opotřebovaly a koně je cestou ztrácely. Tyto pak sbírali lidé jako amulety, které se nejčastěji přibily na dveře nebo jejich zárubeň.

Z jakých materiálů se vyrábí

Pravé koňské podkovy se vyrábí nejčastěji z oceli nebo hliníkových slitin. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o dekorační záležitost, je důležitá zejména povrchová úprava.

Povrchová úpravaCharakteristika
AluminiumPovrch je jasný, lesklý, stříbřitého vzhledu
 Vhodné do interiéru, náchylné ke vzniku rzi
MěďJedná se o načervenalou ochrannou protikorozní vrstvu
 Opět vhodné zejména do interiéru
NiklPodkovy kovově stříbrné barvy
 Povrch se vyznačuje vysokou odolností vůči korozi, tvrdostí a otěruvzdorností
 Možno použít v interiéru i exteriéru
Zinek modrýDekorativní povlak v ledově stříbřité barvě s odlesky světle modré barvy
 Má dobrou korozní odolnost, ale i přesto je vhodný zejména do interiéru
Zlatý chromPovlak má zlatavou barvu
 Povrch může být pololesklý až lesklý
 Podkovy vhodné do interiéru
Podkovy pro štěstí přívěšek
Pandora 752328C00

Podkovy lze ale i zakoupit v surové podobě, tzn. pouze očištěné od nečistot nebo hřebů. Tyto podkovy pak mohou být také orezlé. Alternativou jsou broušené podkovy zbavené rzi nebo dále ošetřené alespoň bezbarvým lakem.

Amulety pro štěstí

Oblíbené jsou podkovy v podobě přívěsků, iStock / Osvaldo Hernandez

Nejčastější typy replik

Pro milovníky koní bude nejsilnějším amuletem zcela jistě podkova pravá. Pro ostatní pak lze vybírat z výrobků, které jsou v tomto ohledu více symbolické.

Šperky

Šperky tvoří poměrně velkou kategorii v této oblasti. Podkovička může zdobit řetízek nebo náramek v podobě přívěsku, náušnice i prsteny. Na výrobu se používají jak drahé kovy (zlato, stříbro), tak např. velmi oblíbená chirurgická ocel. Podkovičky pak mohou být doplněny o zirkony nebo jiné kameny.

Svatební a jiné dekorace

Podkova pro štěstí
Podkova ,,Pro štěstí s čtyřlístkem.

V tomto případě se jedná o vcelku reálné zobrazení podkov v různé velikosti, často doplněné o text ve formě věnování, jmen, hesel apod. Častým výrobním materiálem je pak dřevo, keramika nebo např. kov.

Další možnosti

Vzhledem k tomu, že má podkova poměrně silnou symboliku, promítá se i v dalších výrobcích jako např.:

  • Oblečení – motiv podkovy může zdobit jak oblečení, tak další doplňky
  • Další dárkové předměty – motiv podkovy je zobrazen na přebalech výrobků, jako jsou mýdla, cukrovinky, sešity; objevují se na sklenicích, přáních atd.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat podkovu pro štěstí?

Podkova pro štěstí s sebou nese velkou symboliku a proto je i v dnešní době velmi oblíbená. V nabídkách jsou jak pravé koňské podkovy, tak jejich repliky, případně další výrobky z podkov nebo ty, které mají alespoň její motiv. Výběr je v tomto případě čistě osobní záležitostí.

Je možné pravou podkovu opatřit věnováním?

Podkovy lze zpravidla opatřit buď gravírovaným, nebo lepeným nápisem na přání zákazníka. Alternativou mohou být také visačky s požadovaným textem.
Zobrazit kompletní nabídku Podkova pro štěstí