10 nejlepších podložek pod pračku 2023

Ochrání pračku před nárazy.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
ETA Antivibrační podložka pod pračku 9946 90000 černá

Jak vybrat podložku pod pračku

  • Podložka pod pračku sníží otřesy a vibrace, ale také prodlouží životnost pračky.
  • Výrobním materiálem je guma nebo tvrdý plast.
  • Při výběru podložky dopředu zohledněte i typ podlahy.
  • Podložky pod pračku nabízí většina výrobců bílého zboží.

Podložka pod pračku - náš výběr

Antivibrační podložky pod pračku

Zobrazit kompletní nabídku podložek pod pračku

Jak vybrat podložku pod pračku

Materiál a tloušťka

Podložka pod pračku se vyrábí převážně z těchto materiálů:

Guma

Nejčastěji se setkáte s podložkou z gumy (granulátem recyklované pryže) nebo z pěny. Tyto „měkké“ podložky mají prakticky shodnou účinnost, při výběru se řiďte spíše kvalitou provedení než použitým materiálem. Na trhu jsou však i podložky, u kterých byl pro lepší výsledky použitý speciální materiál (například patentovaný regupol, nebo pěna EVA – elastomerný polymer).
Jednotlivé modely gumových antivibračních podložek se často liší také svou tloušťkou. Ani zde neznamená větší tloušťka automaticky lepší produkt. Tlustší podložka ale zpravidla vydrží déle.

Podložka pod pračku
ETA Antivibrační podložka pod pračku 9946 90000 černá

Tvrdý plast

Existují i podložky z tvrdého plastu. Ty nabízí třeba značka Meliconi. Podobné celoplošné podložky pak často obsahují integrovaná kolečka s brzdami. Jejich nevýhodou je naopak mnohem vyšší pořizovací cena.
Souhrn výhod a nevýhod obou variant uvádíme v následující přehledné tabulce:

Podložka pod pračku Pryžová podložka Podložka z pevného plastu
Výhody Odřezáním lze upravovat, různé metráže i šířky Může mít integrovaná kolečka
  Různá barevná provedení Často opatřená brzkou proti pohybu
  Levnější produkt Vyšší životnost podložky
  Celoplošná nebo jen na nožky  
Nevýhody Méně kvalitní materiál se může dříve začít drolit Nelze příliš upravit velikost
    Vyšší pořizovací cena
    Zpravidla jen bílá barva

Povrch podlahy

Někteří výrobci (např. LG) vyrábí dva typy antivibračních podložek podle toho, na který povrch jsou určeny: buď na pružné povrchy (jako jsou plovoucí podlahy, parkety, OSB desky apod.), nebo na pevné povrchy (typicky dlažba v koupelně nebo kuchyni). Doporučujeme proto pečlivě pročíst informace o produktu. Údaj o tom, na který povrch můžete podložku použít, se se objevuje taky jako pojem „koeficient tření při skluzu“ (př. 0,81).

Nosnost a hmotnost

Je vhodné ověřit, jakou zátěž podložka slibuje:
objemová (měrná) hmotnost desky: například 730 kg/m3; nebo
orientačně údajem o nosnosti: to znamená, jak těžký spotřebič na podložku můžete položit, například pračku vážící až 80 kg

Antivibrační podložky pod pračku
PryžovéPodložky P0116 Antivibrační podložka

Pracovní teplota

V případě, že budete používat podložku pro přístroje ve firmě nebo provozovně, může se vám hodit také údaj o pracovní teplotě (nebo chcete-li teplotní stabilitě). Pracovní teplota určuje, při jakém teplotním rozmezí může podložka fungovat bez poškození (například -30 °C až +100 °C). Pokud by byla podložka vystavena vyšší nebo nižší teplotě, hrozí její poškození a ztráta funkčnosti.

Funkce

Mezi základní funkce, které antivibrační podložka slibuje, patří:

  • tlumení hluku, který pračka vydává
  • ochrana před nárazy a vibracemi spotřebiče
  • ochrana nejen samotného spotřebiče, ale také podlahy před poškrábáním či jiným druhem poškození
Podložka pod pračku
FLOMAT s.r.o. Gumová podložka pod pračku 60 x 40 x 1,5 cm
  • podložka v jednom kuse (zpravidla ve tvaru čtverce, kterou můžete následně podle potřeby ořezat ostrým nožem) nebo
  • jednotlivá nožky (někdy se pod spotřebič složitěji podkládají a hrozí větší riziko, že při velkých vibracích spotřebiče zpod pračky vyskočí)

Víte, že…?

kolečka s brzdami: Některé podložky z pevného plastu umožňují pohybovat spotřebičem pomocí koleček bez námahy a bez poškození podlahy. Tyto podložky jsou současně s kolečky opatřené také brzdami, aby bylo možné spotřebič dostatečně ukotvit.

Značka

Podložky pod pračku nabízí většina výrobců bílého zboží (Electrolux, LG, AEG apod.). Pokud pak zvolíte variantu podložek ve formě nožek, máte jistotu, že budou kompatibilní s vašimi spotřebiči od stejné značky. Další firmy, které dodávají podložky pod pračky, se specializují obecně na výrobky z gumy (Flomat nebo Gumex).

Antivibrační podložky pod pračku
Meliconi 656141 Antivibrační podložka s kolečky

Cena

Celoplošné pryžové podložky se pohybují kolem 400 Kč (záleží však na tloušťce podložky a materiálu). Sadu 4 kusů nožek seženete nejlevněji už od 150 Kč, jindy přijde na 150 Kč pouhý jediný kus.

Zvláštností na trhu je jistě podložka z pevného plastu od značky Meliconi, která je opatřená kolečky s brzdami. Její pořizovací cena je logicky podstatně vyšší (cca 1500 Kč).

Víte, že…?

Životnost podložky se odvíjí od kvality materiálu a také nežádoucích efektů pračky, ale může být i 10-15 let. V případě, že si kupujete jednotlivé nožky (zvláště v případě nákupu přes internet), ověřte si, zda se prodávají za uvedenou cenu nožky v sadě 4 kusů, nebo se jedná pouze o jednu nožku. V druhém případě byste byli při dodání zboží nemile překvapení

Podložka pod pračku
FLOMAT s.r.o. Gumová podložka pod pračku 60 x 60 x 1,5 cm

.

Otázky a odpovědi

Kdy se vyplatí pořízení podložky pod pračku?

Přednost tohoto výrobku ocení zejména ti, kdo bydlí v bytech. Pokud bydlíte ve výších patrech, může Vaše vibrující pračka rušit obyvatele nižších pater, což může vést k řadě nepříjemností. Zde se vyplatí zejména antivibrační podložka, která snižuje vibrace i hluk.

Jaké další využití může položka mít?

Úkolem podložky je primárně ochránit pračku nebo sušičku před většími otřesy. Gumovou podložku však můžete použít také jako ochranu při různých sanačních pracích. Zde poslouží jako zvuková izolace, ochrana pochozích ploch. Využít ji můžete i jako protiskluzovou podložku pod různé sportovní náčiní nebo elektronické přístroje v dílně.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku podložek pod pračku