Polštář

Kvalitní spánek je klíčový.

ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 700 CZK
ca. 200 CZK
ca. 600 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat polštář

 • Při výběru polštáře hraje hlavní roli poloha, ve které nejčastěji spíte. Ta určuje velikost, tvar i tvrdost.
 • Zvolit musíte i správnou náplň. V současné době jsou nejoblíbenější polštáře z paměťové pěny, stále je ale mnoho příznivců klasických péřových polštářů. Materiálů je však mnohem více.
 • Nepodceňujte ani místo nákupu a vždy preferujte polštáře vyrobené z certifikovaných materiálů.

Před výběrem

Vyznat se v množství polštářů, které trh nabízí, může být docela věda. Zvlášť, pokud jste doteď spali na obrovském péřovém polštáři z dob našich babiček. Jeho předností je, že se sležený polštář dá několika údernými pohyby vrátit do svého původního tvaru.

Proč je tak zatracován? S moderními výplněmi se vyhnete nutnosti návštěvy čistírny peří, navíc jsou odolné proti roztočům a poskytují tělu lepší oporu.

Výplň z dutých vláken
Livarno Home Polštář 70×90

Před tím, než se pustíte do výběru, ujasněte si tyto 3 body.

1. V jaké poloze spíte?
2. Máte alergii nebo vás zlobí páteř?
3. Jak velký polštář preferujete?

Spánková poloha

Poloha, ve které spíte je pro výběr správného polštáře zcela zásadní. Vaše páteř musí mít správnou oporu, jinak budete ráno vstávat rozlámaní a se špatnou náladou.

Regulace zápachů
MERADISO Polštář Polygiene 70×90

Na zádech

Pro spánek na zádech volte vyšší, středně měkký anatomický polštář, takový který bude vhodně podpírat ramena i krk.

Pokud při spánku na zádech chrápete, potřebujete polštář proti chrápání. Ten udržuje bradu vzdálenou od hrudníku, čelisti vpředu a dýchací cesty otevřené.
Polštář proti chrápání zlepšuje dýchání tím, že udržuje bradu vzdálenou od hrudníku, čelisti vpředu a dýchací cesty otevřené.

Na břiše

Příjemný vám jistě bude plochý, nízký polštář, aby se vaše páteř nenamáhala záklonem. Polštář naplněný hedvábím nebo mikrovláknem působí jako pohlazení po tváři. Vyzkoušejte sami.

Teplota praní 95 °C
Brotex polštář Luxus Plus zip 70×90

Na boku

Lidé spící na boku mají často problém s tím, že jejich hlava “visí” ve vzduchu. Potřebujete tužší, vyšší a tvarovaný polštář, který podepře nejen hlavu, ale také krk a ramena.

Tvar polštáře

Klasický nebo anatomický tvar polštáře? Váháte? Stále více lidí dává přednost ergonomickému polštáři, který kopíruje linii těla. Je vhodný pro spaní na boku i zádech. Dáváte-li přednost spaní na břiše, nebo polohy během noci měníte, volte klasický tvar.

Velikost polštáře

Univerzální vhodná velikost polštáře neexistuje. Vše záleží na vašich preferencích, poloze při spánku, ale také velikosti postele.

Certifikace Global Recycled
Livarno Home Péřový polštář 70×90

Obecně platí pravidlo, že čím větší máte postel, tím větší polštář byste si měli pořídit. Polštář musí poskytnout dostatečnou oporu pro hlavu a krční páteř. Končit by měl nad vašimi rameny.

Víte, že…?

Znáte Ostrich Pillow? Tento speciální, až komický polštář na cesty se stává trhákem. Umožní vám usnout prakticky kdekoliv a je skvělým přítelem každého cestovatele, ale i člověka, trávícího v práci dlouhé směny. Ostrich Pillow je k dostání na Amazonu.

Materiály

Vhodná náplň polštáře je alfou a omegou výběru. Musí zajistit tělu dostatečnou oporu a hlavně vám být příjemná. Pro alergiky je obzvlášť důležité, aby byla odolná proti roztočům.

Chladivý polštář
Dormeo Klasický chladivý polštář Dream 2v1 50×70

Peří

Od tradičních péřových polštářů se pomalu upouští. Peří není vhodné pro alergiky. Pokud jimi trpíte, jeho vlastnosti nejvíce oceníte v zimních měsících. Vzpomeňte si na doby, kdy jste se u babiček schovávali do peřin. Peří je měkké, poddajné a dlouho drží teplo. Výhodou je také jeho dlouhá životnost.

Vlna

Polštáře ze 100 % vlny mají výborné termoregulační schopnosti. Dopřejte si spánek bez větších teplotních výkyvů. Už žádné buzení na propoceném polštáři v parném létě. Vlněný polštář také prohřeje páteř, čímž ji uvolní.

Polyester neboli duté vlákno

Prošívaný polštář z dutého vlákna má klasický obdélníkový tvar. Ve srovnání s paměťovou pěnou je levnější, přesto splní náročné požadavky. Poskytuje dostatečnou oporu, dobře drží tvar, a hodí se pro alergiky.

Prodyšný a rychleschnoucí
Wendre Antibakteriální polštář 70×90

Druhou variantou je výplň v podobě polyesterových kuliček. Kuličky se dají koupit zvlášť a jejichž doplněním si můžete polštář napěchovat podle svých představ. Polštář z dutých vláken se neslehne, tudíž nepotřebuje natřepávat.

Paměťová pěna

Pružná paměťová pěna reaguje na teplotu těla. Při kontaktu s ním měkne a tvaruje se podle hlavy. Jestliže v noci často měníte polohu, paměťová pěna je ideální volbou pro zklidnění vašeho spánku. Přizpůsobí se poloze vašeho těla, je tedy vhodná i pro osoby s problémy krční páteře. Nevýhodou je vyšší cena.

K dostání jsou tyto polštáře buďto ve formě kousků paměťové pěny, nebo jako jeden kus.

Anatomické polštáře z paměťové pěny jsou vhodné pro:

 • lidi spící na zádech nebo na břiše
 • všechny, kdo preferují vyšší a pevnější polštář
 • alergiky a astmatiky, jelikož paměťová pěna je odolná vůči roztočům

Klasické polštáře naplněné kousky paměťové pěny jsou vhodné pro:

 • osoby, které polštář ve spánku objímají
 • alergiky a astmatiky, jelikož paměťová pěna je odolná vůči roztočům
 • všechny, kdo chtějí střední polštář
 • ty, kdo si rádi polštář sami tvarují
 • ty, kdo potřebují polštář pod nohy

Hedvábí

Má podobné vlastnosti jako polyester. Hedvábí výborně absorbuje vlhkost, v létě ochladí, v zimě ohřeje. Je hypoalergenní, takže se hodí pro všechny, kdo trpí alergiemi.

Tencel

Polštář vyrobený z tencelu je pohodlný, měkký a praktický. Hodí se do teplého počasí a pro lidi, kteří se v noci nadměrně potí. Tencel je přírodní vlákno, které spojuje výhody předchozích:

 • absorbuje pot
 • v létě chladí, v zimě hřeje
 • je pevný jako polyester, a příjemně měkký jako hedvábí

Máte v materiálech jasno? Jestli stále váháte, podívejte se na výhody a nevýhody do naší tabulky.

Typ výplně Výhody Nevýhody
Peří Tepelný komfort, dlouhá životnost, poddajnost Nevhodné pro alergiky
Vlna Měkká, poddajná, termoregulační schopnosti Nevhodné pro alergiky
Polyester Nižší cena, dobře drží tvar, vhodný pro alergiky Nižší životnost
Paměťová pěna Dobrá opora, přizpůsobení se poloze hlavy, vhodný při problémech s krční páteří Vyšší cena
Hedvábí Výborné termoregulační vlastnosti, absorbují pot, hypoalergenní, vhodné pro citlivou pleť Vysoká cena
Tencel Slučují nejlepší vlastnosti všech materiálů, vhodné pro lidi s nadměrným pocením, hypoalergenní Vysoká cena

Víte, že…?

Otestujte si svůj polštář. Polyesterový nebo péřový polštář přeložte na polovinu. Na polyesterový položte botu, pokud ji nevystřelí pryč, nastal čas poohlédnout se po novém. Ze složeného péřového polštáře vytlačte co nejvíce vzduchu. Vrátil se do původní velikosti? Jestli zůstal plochý, rozlučte se s ním.

Zdravotní problémy

Trápí vás alergie? Trpíte bolestmi páteře? Správný polštář může pomoci i od zdravotních problémů. Lékař poradí vhodný tvar, případně materiál, který zmírní vaše problémy.

Bolesti páteře

Bolesti zad, zejména krční páteře mohou mít mnoho příčin. Jednou z nich je i nevhodná poloha při spánku a nesprávně zvolený polštář.

Vyzkoušejte anatomické polštáře. Jejich speciální tvar zmírňuje tlak na okolí krční páteře, poskytuje maximální pohodlí v oblasti šíje a umožňuje šíjovým a ramenním svalům úplné uvolnění.

Alergie

Trpíte-li alergiemi, jsou pro vás běžné péřové polštáře, ve kterém se drží roztoči, zcela nevhodné. Volte kvalitní chytré materiály, například paměťovou pěnu, duté vlákno, tencel nebo hedvábí.

Zvykání na nový polštář

Zvyk je železná košile a na každou změnu si musí člověk zvyknout. Přechod na nový polštář nemusí být vždy úplně hladký. Dokonce se může stát, že vám první noc nebude vůbec příjemný. Věřte, že za pár dnů si nový polštář zamilujete.

Nákup polštáře

Před nákupem mějte na paměti, že dobrý polštář má poskytovat pohodlí a dostatečnou oporu krční páteři. Na dobrém polštáři budete spát jako v bavlnce.

 • měl by podpírat páteř v přirozené poloze
 • měl by odpovídat vaší spánkové poloze
 • pokud trpíte alergií, měl by být vyrobený z hypoalergenních materiálů a měl by být odolný vůči roztočům
 • měl by být pohodlný a flexibilní

4 rady pro nákup

1. Nekupujte polštář v oddělení s bytovými doplňky: Krásné polštáře a polštářky s trendy potahy nadělají parádu ve vašem obýváku, ale pro spánek jsou zcela nevhodné.
2. Nekupujte polštář v supermarketu: obvykle v nich naleznete nějaké standardizované typy. Každý člověk je unikátní a každému vyhovuje něco jiného.
3. Ptejte se po certifikátech: Zárukou nejvyšší úrovně atestu na absenci zdraví škodlivých látek v polštáři je Evropský certifikát OEKO-TEX.
4. Zdravotní polštáře mývají různá označení: Označení zdravotní produkt 1. kategorie mohou používat pouze ty produkty, které opravdu napomáhají regeneraci krční páteře. Poznáte je podle snížené 15 % sazby DPH.

Cena

Svůj spánek můžete přivést k dokonalosti už za pár stovek korun. Přesvědčte se sami.

 • Cena do 250 Kč: Klasický polštář pořídíte kolem 200 Kč. Běžné jsou prošívané polštáře z polyesteru v rozměrech 70×90 cm. Oblíbený je také rozměr 50×60 cm.
 • Cena od 250 do 600 Kč: S vyšší cenou se rozšiřuje i nabídka materiálů. Polštáře z ovčí vlny, menší anatomické polštáře nebo třeba antistresové polštáře pořídíte do 600 Kč.
 • Cena od 600 do 1 000 Kč: Polštáře z paměťové pěny začínají většinou na částce kolem 700 Kč, větší rozměry, případně polštáře z tencelu pořídíte kolem tisícovky.
 • Cena nad 1 000 Kč: Za luxusní materiály si budete muset připlatit. Polštáře z hedvábí, prachového peří, nebo speciálních materiálů jako je OUTLAST nebo paměťová pěna Tempur mají výborné termoregulační vlastnosti. Pokud pro vás cena není rozhodující, doporučujeme sáhnout hlouběji do kapsy a zvolit tyto materiály. Vaše pohodlí za to stojí.

Tipy pro lepší spánek

Převalujete se ze strany na stranu? Jste naštvaní, chcete spát, ale usnout nejde? V hlavě se vám honí myšlenky sem a tam, a když už konečně usnete zvoní budík. Máte kvalitní matraci i rošt, polštář, ale také přikrývku, a přesto to není ono? Na závěr přihodíme pár rad, které mohou zkvalitnit váš spánek.

1. Jděte spát klidní
Všechny problémy vyřešte ještě před spaním. Nechoďte spát s myšlenkami na to, co jste nestihli, rozčilení nebo s hlavou plnou problémů. Pokud nestíháte vše vyřešit, dejte si k posteli notes a před usnutím “hoďte starosti na papír”. Budete usínat mnohem lépe.

2. Změňte barvu ložnice
Barevná ložnice může působit mladistvě a trendy, ale volte uklidňující barvy. Žádná červená, fialová, sytě zelená, sytě modrá, tmavě hnědá. Nejlepší jsou jemné, studené barvy, které nikterak neruší spánek a možné usínání.

3. Dejte stopku televizi
Usínat v místnosti se zapnutou televizí je špatné nejen pro vaše oči. Mozek zpracovává vjemy ještě dlouho poté, co televizi vypnete. Usínejte v místnosti, kde je klid a šero.

4. Nedělejte rušnější aktivity před spánkem
Poslech hlasité hudby, hraní her na počítači nebo mobilu a další rušné aktivity udržují vaše tělo ve střehu. Před spánkem je dobré být v klidu.

Otázky a odpovědi

Jaká náplň je nejlepší?

Oblíbené jsou hypoalergenní a pratelné polštáře s dutým vláknem nebo paměťovou pěnou. Stále mnoho spotřebitelů upřednostňuje polštáře plněné peřím. Ty jsou velmi kvalitní, vyžadují však pravidelnou údržbu. Výborné ortopedické vlastnosti mají gelové polštáře. Gelové segmenty jsou umístěny v okolí krční páteře a díky gelu nedochází k nedostatečnému prokrvování.

Jaký polštář pro alergika a astmatika?

Osoby trpící alergiemi musí vybírat polštáře vyrobené z hypoalergenních materiálů. Vhodná je paměťová pěna, mikrovlákno, hedvábí a duté vlákno.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Výplň z dutých vláken
Regulace zápachů
Teplota praní 95 °C
Certifikace Global Recycled
Chladivý polštář
Prodyšný a rychleschnoucí
Image
Produkt
Livarno Home Polštář 70×90
MERADISO Polštář Polygiene 70×90
Brotex polštář Luxus Plus zip 70×90
Livarno Home Péřový polštář 70×90
Dormeo Klasický chladivý polštář Dream 2v1 50×70
Wendre Antibakteriální polštář 70×90
Výrobce
Livarno Home
Meradiso
Brotex
Livarno Home
Dormeo
Wendre
Rozměry
70 x 90 cm
70 x 90 cm
70 x 90 cm
70 x 90 cm
50x70 cm
70 x 90 cm
Materiál výplně
100 % recyklovaný polyester
100% polyester
polyesterové
Cena ca. 100 CZK ca. 300 CZK ca. 700 CZK ca. 200 CZK ca. 600 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.