Přenosná tlaková myčka

Všestranný pomocník při údržbě auta i okolí domu.

ca. 3 600 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 6 500 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 4 600 CZK

Jak vybrat přenosnou tlakovou myčku

  • Tlaková myčka, vysokotlaký čistič nebo také vapka či wapka.
  • Může vám posloužit k umývání dlažby, automobilu, nebo třeba zahradního nábytku a dokonce i k omytí fasády.
  • Díky této šikovné věcičce ušetříte až 80 % vody oproti klasické zahradní hadici.

Typy

Přenosné tlakové myčky patří mezi vysokotlaké čističe a můžeme je rozdělit do dvou skupin. Jedná se o elektrické vapky a aku vapky. Pojďme si tyto druhy více přiblížit.

Elektrické vapky

Elektrický vysokotlaký čistič je snadno přenositelný. Musíte ale myslet na to, že k jeho používání potřebujete zásuvku, takže jej vždy používejte v blízkosti elektrického proudu.

Elektrická
Riwall PRO REPW 150 SET

Aku vapky

Jak napovídá název, tento typ přenosné tlakové není elektrický, nýbrž akumulátorový. Výhodou je tedy fakt, že při využívání tohoto přístroje nepotřebujete být v blízkosti zásuvky, protože jej pohání akumulátor nebo baterie. Další výhodou jsou menší rozměry a hmotnost, díky čemuž myčku velmi snadno naložíte do auta nebo někam odnesete.

Víte, že…?

Tlakové myčky fungují na principu stlačení vody. Vznikne tak silný proud, díky kterému je možný umýt i velmi odolnou špínu. V těchto výrobcích se tak zvyšuje tlak a naopak se snižuje objem průtoku vody. Aby byl vytvořený dostatečně silný proud vody, je důležitá přítomnost čerpadla.

Průtok vody

Pamatujte na to, že čím je vyšší hodnota průtoku, tím lépe se vám budou čistit velké plochy. Množství vody, která proteče čerpadlem vysokotlakého čističe, se udává v litrech za hodinu. V následující tabulce se dozvíte podrobnější informace.

Kompaktní
Helpmation GFS-C1
Průtok Popis
Méně než 450 l/hod Jedná se spíše o hobby tlakové myčky, které jsou vhodné na občasné použití v okolí domu, na zahradní nábytek nebo například na jízdní kola.
Okolo 500 l/hod Tady už jsou poloprofesionální vapky, které jsou ideální na větší plochy, jako jsou dlažby, terasy, chodníky, ploty nebo třeba fasády.
600 l/hod a více Zde jsou zařazeny vapky pro profesionální využití. Jsou vhodné v zemědělských provozovnách nebo ve stavebnictví či potravinářském průmyslu.

Tlak čerpadla

Dalším parametrem, který vás ujistí o tom, jaký je výkon wapky, je poměr průtoku tlaku a vody. Tlak se udává v barech. Platí zde, že čím vyšší je tlak, tím je lepší kvalita čištění. Většinou se tato hodnota pohybuje od 100 – 160 barů.

Výkon

Co se týká výkonu tlakové myčky, velmi úzce souvisí s průtokem vody a je také ovlivněn příkonem motoru.

  • Pokud zvolíte menší a levnější wapky, které mají většinou průtok okolo 300 l za hodinu, jejich výkon bude mezi 1 300 – 1 600 watty.
  • U lepších strojů se může výkon pohybovat až okolo 2 800 W.
Maximální tlak (bar) 135
Scheppach HCE 1600

Čerpadlo

Existují dva druhy čerpadel, jsou jimi axiální a lineární. Pojďme si tyto dva druhy více přiblížit.

Axiální čerpadlo

Myčky s tímto čerpadlem mají motor i čerpadlo v jedné rovině. Jejich výhodou je jednoduchá konstrukce a nižší cena. Jsou také snadno opravitelné. Kvůli vyšším otáčkám motoru a čerpadla se však brzy opotřebí.

Lineární čerpadlo

Zde je konstrukce podobná jako spalovací motor. Lineární čerpadlo dokáže vyvinout vyšší tlak a výkon. Využívají se u přístrojů, které jsou spíše pro profesionální využití. Předností vapek s lineárním čerpadlem je kromě vysokého výkonu také vysoký tlak a skvělá odolnost. Očekávejte ale vyšší pořizovací cenu.

Univerzální mycí kartáč
Riwall PRO REPW 170 SET

Materiál

Čerpadla tlakových myček mohou být vyrobené z odolných plastů, v tomto případě se ale jedná o ty nejlevnější a nejméně výkonná čerpadla. U kvalitnějších modelů se setkáte s hliníkem nebo mosazí. Rám a šasi bývají vyrobené z pevné oceli, takže by bez problémů měli vydržet po celou dobu, kdy je přístroj funkční. Ideální je, když je má podvozek tlumící nohy nebo kola, které se většinou vyrábějí z gumy, díky čemuž jsou sníženy vibrace.

Funkce

Přenosné tlakové myčky mohou mít tyto funkce:

  • Ohřev vody – Tato funkce umožňuje nastavit teplotu vody. Wapky pro hobby využití nemívají vlastní ohřev, ale je možné je ke zdroji teplé vody napojit.
Pístové čerpadlo
Michelin MPX19EHDS
  • Zásobník na saponát – Ten oceníte především při umývání auta, motorky nebo dalších mastných ploch. U levnějších modelů je zásobník umístěný samostatně, dražší přístroje jej mají integrovaný. Saponáty vybírejte podle toho, co budete čistit. Jiný použijete na dřevo, jiný zase na kámen plast apod.

Hmotnost

Wapky pro domácí využití mívají nižší hmotnost, než profesionální myčky. U profesionálních vapek se hmotnost může pohybovat okolo 20 kg. Důvodem je indukční motor a robustnější čerpadlo.

Cena a výrobci

Tento přístroj nepatří mezi ty nejlevnější, ale jestli se rozhodnete pro jeho pořízení, neměli byste na něm příliš šetřit.

Minimální rozměry
Ava GO P40 Large Bundle
  • Ty nejlevnější modely pro domácí využití pořídíte okolo 2 000 Kč, i tak ale něco vydrží.
  • Kvalitnější wapky se pohybují okolo 5 000 – 10 000 Kč.
  • Profesionální myčky mohou mít hodnotu, která šplhá až k 100 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Na co nezapomenout?

Nezapomeňte se před nákupem tlakové myčky ujistit, že dostatečný průtok máte taky ve vaší vodovodní přípojce.

Jakého výrobce zvolit?

Pokud si chcete být jisti kvalitou, vždy vybírejte mezi renomovanými výrobci. Pro inspiraci můžeme uvést například značky Bosch, Hecht, Parkside nebo Kärcher. Zcela nejznámějším výrobcem je Nilfisk.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elektrická
Kompaktní
Maximální tlak (bar) 135
Univerzální mycí kartáč
Pístové čerpadlo
Minimální rozměry
Image
Produkt
Riwall PRO REPW 150 SET
Helpmation GFS-C1
Scheppach HCE 1600
Riwall PRO REPW 170 SET
Michelin MPX19EHDS
Ava GO P40 Large Bundle
Výrobce
Riwall PRO
Helpmation
Scheppach
Riwall PRO
Michelin
AVA
Maximální tlak
150 bar
9 bar
135 bar
170 bar
140 bar
120 bar
Max průtok
468 l/hod
168 l/hod
408 l/hod
468 l/hod
460 l/hod
6.5 l/min
Hmotnost
9.8 kg
7 kg
6 kg
22.4 kg
11.9 kg
6.3 kg
Cena ca. 3 600 CZK ca. 3 800 CZK ca. 2 800 CZK ca. 6 500 CZK ca. 3 700 CZK ca. 4 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.