Elektrická stříkací pistole

Pro malíře, lakýrníky i domácí kutily.

ca. 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat elektrickou stříkací pistoli

  • Stříkací pistole patří mezi velmi časté vybavení malířů, lakýrníků i domácích kutilů.
  • Často se vyskytují jako pneumatické nářadí a připojují se ke kompresoru.
  • Stále oblíbenější jsou ale elektrické stříkací pistole, ke kterým žádné další zařízení nepotřebujete. Díky jejich výkonu je využívají profesionální řemeslníci i domácí kutilové při aplikaci barev a laků nebo renovacích nábytku.
  • Většina elektrických pistolí a stříkacích center si navíc poradí s celou řadou barev i laků.

Typ

V obchodech se setkáte s dvěma typy stříkacích zařízení. Prvním z nich je elektrická stříkací pistole, která má elektrický motor přímo v rukojeti. Druhou možností jsou stříkací centra, která mají motor vhánějící vzduch do pistole mimo ni.

Elektrická pistole

Mezi hlavní výhody elektrických pistolí patří především jejich kompaktní velikost. Na rozdíl od stříkacích center se vám do ruky dostane relativně malý stroj s nádobkou, kterému stačí pouhé zapojení do elektřiny a naplnění barvou. Nevýhodou je ovšem nižší výkon než u stříkacích center a navíc vyšší hmotnost kvůli motoru přímo v pistoli.

Oblíbená
FIELDMANN Pistole stříkací FDSP 200651-E

Stříkací centrum

Na rozdíl od stříkacích pistolí mají stříkací centra motor nezávisle na stříkací pistoli. Tyto stroje nabízejí zpravidla vyšší výkon a často také nadstandardní výbavu. Mezi nevýhody se ovšem řadí vyšší cena a také velikost celé sestavy. Pokud navíc pořídíte stříkací centrum s krátkou hadicí, nevyhnete se ani přenášení celého stříkacího centra.

Typ pistole Výhody Nevýhody
Stříkací pistole Nižší cena, malá hmotnost Slabší výkon, horší kvalita
Stříkací centrum Vyšší výkon, nižší hmotnost Vyšší cena, občas se dělají s krátkou hadicí

Víte, že…?

Při pořízení stříkacího centra se vám do ruky dostane komplexní nástroj, při jeho výběru ale buďte obezřetní. Řada výrobců nabízí stříkací centra s motorem mimo pistoli, kvůli krátké hadici ale nosíte celý stroj podobně jako u vysavače s krátkou hadicí.

Průtoková rychlost

Průtoková rychlost stříkací pistole úzce souvisí s výkonem pistole. Ve zkratce tento parametr udává, jak velkou plochu nastříkáte nebo kolik barvy spotřebujete za jednotku času. Pistole s rychlejším průtokem tak zvládnou práci za méně času. Pozor ale na příliš vysoký průtok. Nižší průtok barvy umožňuje lepší kontrolu při práci a detailnější nanášení. Pokud si pořizujete pistoli s vysokým průtokem, ověřte si, zda má stříkací pistole regulaci. Běžný uživatel si vystačí s průtokem kolem 200 ml barvy za minutu.

Rychlé malování
TUSON Elektrická malířská stříkací pistole HVLP 450W

Tryska

Pistole nejčastěji nabízejí kulatý tvar trysek, ale na trhu najdete i pistole s plochou horizontální nebo vertikální tryskou. Tento typ trysek využijete především při aplikaci barvy na větší plochy. Při výběru kulatých trysek se zaměřte také na jejich průměr. Nejčastěji najdete trysky s průměrem mezi 0,6 až 3 mm.

Objem nádržky

Důležitým parametrem při výběru pistole je také objem nádržky na barvu. Pokud sháníte pistoli na stříkání větších ploch, vybírejte pistole s nádržkou o objemu 1 000 ml a více. Nejčastěji pistole nabízejí nádržky mezi 600 až 800 ml, což odpovídá objemu přibližně jedné malé plechovky barvy. Při výběru nádržky také věnujte pozornost průměru otvoru, kterým do nádržky naléváte barvu. Nádržka vyžaduje pravidelnou údržbu, kterou úzký otvor znesnadňuje.

Příslušenství

Některé pistole se také prodávají v sadě s dalším příslušenstvím. Jedná se o univerzální stroje, které využijete při širším spektru úkolů. Mezi v poslední době oblíbené příslušenství patří viskozimetry, které měří viskozitu, zjednodušeně řečeno tažnost, barev a laků.

Nastavitelný průtok
PowerPlus POWX354 – Stříkací pistole 500 W
  • U stříkacích pistolí se zaměřte i na trysky, které balení obsahuje. Náhradní trysky k levným pistolím se zpravidla hůře shánějí.
  • Pokud plánujete pořízení stříkacího centra, rozhodně využijete popruh na přenášení. Díky němu si celé centrum zavěsíte na rameno a usnadníte si práci.

Cena

Levné elektrické stříkací pistole pořídíte za méně než 1 000 Kč. Zpravidla se jedná o méně kvalitní pistole určené pro nenáročné uživatele k občasnému provozu. V ceně mezi 1 500 Kč až 3 000 Kč seženete kvalitní stříkací pistoli určenou pro častý provoz a také levnější stříkací centra. Pokud sháníte kvalitní stříkací pistoli a výkonné stříkací centrum, připravte si 3 000 Kč a více.

Otázky a odpovědi

Jak výkonná by měla pistole být?

Důležitým parametrem při výběru nářadí je jeho příkon. Jedná se o množství energie, které stroj potřebuje za jednotku času a má vliv například na spotřebu elektřiny. Stříkací pistole patří mezi nářadí, které vám hodiny na elektroměru příliš neroztočí. Ty levnější mají příkon mezi 120 až 200 W. Výkonnější stříkací centra disponují příkonem kolem 400 W.

Jakého výrobce vybrat?

Mezi oblíbené výrobce stříkacích pistolí patří značka ParkSide. Ta nabízí celou řadu nářadí pro domácí kutily, které si oblíbili i řemeslníci především díky jeho nízké ceně. Dalším oblíbeným výrobcem stříkacích pistolí je firma Bosch, která se taktéž věnuje výrobě celé řady nářadí do dílny i do provozů. Jestliže sháníte opravdu kvalitní stříkací pistoli, sáhněte po značkách Wagner a Airlessco.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Oblíbená
Rychlé malování
Nastavitelný průtok
Dostupná
Šetří čas
Image
Produkt
FIELDMANN Pistole stříkací FDSP 200651-E
TUSON Elektrická malířská stříkací pistole HVLP 450W
PowerPlus POWX354 – Stříkací pistole 500 W
Total TT1006 pistole stříkací na barvu, 100W
InnovaGoods Elektrická stříkací pistole Spraint+
Výrobce
Fieldmann
Tuson
POWERPLUS
Total
InnovaGoods
Cena ca. 700 CZK ca. 900 CZK ca. 1 300 CZK ca. 900 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.