Jak vybrat prodejní stánek
- Prodejní stánek může mít celou řadu podob.
- Materiál souvisí s konkrétním typem prodejního stánku.
- Velikost stánku je další velmi důležité kritérium.
- Dle prodejního sortimentu je vhodné zvolit také další doplňky.
Prodejní stánek - náš výběr
Jak vybrat prodejní stánek
Typy
Typy stánků lze rozdělit jednak podle jejich vzhledu, ale samozřejmě i použitého materiálu. V nabídkách zpravidla najdete následující možnosti prodejních stánků.
Dřevěné stánky
Jedná se o klasické provedení vhodné zejména na nejrůznější tržiště, do přírodních areálů atd. V nabídkách najdete následující možnosti:
Typ | Popis |
---|---|
Celodřevěné stánky | Mají podobu dřevěných domečků nebo srubů; disponují robustní pevnou konstrukcí, ale zároveň jednoduchou montáží. Vždy jsou opatřeny okny, která slouží jako výdejní či na prezentaci výrobků. Jsou vhodné na prodej nejrůznějšího občerstvení, potravin, ale i dalších produktů. |
Plátěné stánky | Tyto stánky sestávají z dřevěné konstrukce, která je lehká, ale stabilní a plachty, která tvoří střechu případně boční stěny. Montáž je opět velmi jednoduchá a rychlá. Plátěné stánky využijete na tržištích např. k prodeji ovoce, zeleniny apod. |
Nůžkový stan
Nůžkové stany najdete primárně v kategorii párty stanů, ale jsou také velmi hojně využívány jako prodejní či promo stánky. Jejich nespornou výhodou je velmi snadná manipulace při sestavování, ale také skládání, kterou zvládne během malé chvíle i jedna osoba.
Jejich využití je také poměrně široké, hodí se jak na tržiště, tak např. pro prezentaci výrobků na výstavách atd.
Food truck
Jedná se o prodejní stánek v podobě pojízdného přívěsu vhodný zejména pro servírování rychlého občerstvení, či jiných typů pokrmů nebo nápojů. Výhodou je možnost přistavení stánku prakticky kdekoli a kdykoli je potřeba bez nutnosti jeho sestavování. V tomto případě se ale jedná o opravdu nákladnou záležitost.
Materiál
Materiál souvisí s konkrétním typem prodejního stánku. Obecně se nejčastěji jedná o následující možnosti.
Dřevo
Nejčastěji se používá smrkové dřevo, které je následně opracováno. Další úpravy jako je např. impregnace, lazury a nátěry bývají nabízeny jako následná úprava za poplatek. Nicméně u dřeva je toto ošetření velmi důležité kvůli zvýšení životnosti materiálu a jeho odolnosti vůči povětrnostním vlivům.
Kov
Tyká se zejména nůžkových stanů, respektive jejich konstrukce, ale kovový základový rám mohou mít i stánky celodřevěné. Z materiálů se používá nejčastěji ocel nebo hliník. Ocelové konstrukce jsou levnější, ale také těžší a je zde nutnost následné povrchové úpravy, aby se předešlo případné korozi. Hliníková konstrukce je oproti ocelové bezúdržbová a také disponuje nižší hmotností. Na druhou stranu si ale budete muset připlatit, protože tyto stany jsou cenově dražší.
Textil
Jedná se o zastřešení jak dřevěných stánků, tak nůžkových stanů. Zde bude nejdůležitější vlastností odolnost vůči vodě. Z dalších aspektů je dobré vzít v potaz gramáž materiálu, která zajišťuje jeho odolnost vůči poškození. Zde pak platí čím vyšší hodnota tím lépe.
Velikost
Velikost stánku je další velmi důležité kritérium. Hodnota se zpravidla odvíjí od prodejního místa, ale také množství nebo typu nabízeného sortimentu. Prodejní stánky typu nůžkový jsou zpravidla nabízeny v následujících nebo podobných rozměrech:
- 2 x 2 m
- 3 x 2 m, 3 x 3 m nebo 3 x 4,5 m
- 6 x 3 m
U dřevěných stánků jsou rozměry různorodější. Menší jsou stánky, které jsou sestaveny pouze z dřevěné konstrukce, která je potažená plachtou. Celodřevěné stánky typu srub jsou pak prostornější. Navíc je často u tohoto typu stánku nabízena možnost upravení rozměrů, dle vašich potřeb.
Příslušenství
Dle prodejního sortimentu je vhodné zvolit také další doplňky jako:
- Prodejní pult
- Odkládací pult
- Odkládací regálové tyče
- Stojany
- Vybavení nutné k realizace rychlého občerstvení atd.
Víte, že…?
Prodejní stánky nemusíte přímo kupovat. Existují společnosti, které nabízí také jejich pronájem, což se vyplatí, zejména pokud vaše prodejní aktivity nejsou pravidelné, ale pouze příležitostné.
Výrobci a ceny
- Nejlevnější variantou z výše uvedených jsou pravděpodobně nůžkové stany, které v základu pořídíte již za cca 2000 Kč v nejmenších rozměrech. Cena pak roste úměrně s velikostí stanu, použitým materiálem atd. Stany s hliníkovou konstrukcí jsou dražší než varianta s konstrukcí z oceli. Stejně tak materiál plachty má na růst ceny výrazný vliv. Nejdražší stany pak mohou stát v řádech několika desetitisíců korun. Patří sem značky jako Party-stany.info, BRIMO Ⓡ nebo Vespa Trading s.r.o.
- V kategorii dřevěných stánků jsou levnější plátěné stánky, které se pohybují v cenovém rozpětí mezi 6500 Kč až 8000 Kč. Nejlevnější celodřevěné stánky pak koupíte za cca 35000 Kč. Nejdražší pak mohou stát i kolem 100000 Kč. Zde najdete výrobce jako VBM Bohevia nebo DELTA Svratka s. r. o.
- Food trucky pak koupíte kolem 200 až 250 tisíc Kč. Mezi výrobce patří např. Newiadow.