Redukční ventil na vodu

Malá investice pro Váš klid.

Jak vybrat redukční ventil na vodu

Redukční ventil je vodovodní ventil, který snižuje tlak vody z hlavního vodovodu do domu na bezpečnou úroveň. Redukční ventily pomáhají ochránit domácí spotřebiče před problémy, které vznikají při vysokém tlaku v rozvodech. Regulátor tlaku vody použijete pro úpravu tlaku vody například z veřejného vodovodu, kde dosáhnete použitím ideální a bezpečné hodnoty tlaku pro připojení.

Princip fungování

Ventil pro redukci tlaku automaticky redukuje vyšší vstupní tlak na nižší výstupní tlak, nezávisle na změnách průtoku nebo vstupního tlaku.
Pilotní ventil pro redukci tlaku snímá výstupní tlak pomocí připojení přes výstupní port ventilu. Dle průtočných podmínek reaguje pilotní ventil pro redukci tlaku na malé změny výstupního tlaku regulací polohy ventilu modulováním tlaku v kontrolní komoře. Když se výstupní tlak na základě nastavené hodnoty pilotního ventilu změní, pilotní ventil zajišťuje regulaci tlaku.

Kdy pořídit

Chcete-li zjistit, jestli potřebujete regulátor tlaku vody, zkontrolujte tlak vody na hlavním přívodu vody do vašeho domu. Namontujte manometr na jakoukoli hadici nebo na nožičku pračky a zapněte vodu, abyste změřili tlak vody. Pokud je tlak mezi 40 a 60, je vše v pořádku. Tlak vody může během dne kolísat, proto je dobré změřit hodnoty v různých časech. Při testování tlaku vody musíte zajistit, aby voda nebyla používána nikde v domě ani vně.

Další opatření je požádat místní vodárenskou společnost, ta vám může říci, zda může být ve vašem okolí požadován regulátor tlaku.

Víte, že…?

Pokud si všimnete jakékoliv změny tlaku vody, menšího nebo jiného nesouladu tlaku vody, může to být ukazatel, že regulátor tlaku vody nefunguje správně. I v případě, že je tlak vody v pořádku, je doporučené provádět testování tlaku vody alespoň jednou za rok.

Typy a ceny

Redukční ventily jsou k dostání v různých velikostech a provedeních, cenově se pohybují v rozmezí 250 – 5 000 Kč. Mezi nejprodávanější na trhu patří regulátor 5334 značky CALEFFI a 746 FARG. Rozdíl mezi těmito regulátory je kromě velikosti také provedení, zatímco ventil značky CALEFFI je membránový, druhý jmenovaný pístový.

Membránový

Patří k dlouhodobě spolehlivějším, principem je zde pružina, tlačící na membránu, která zabraňuje vstupu vyššího tlaku. Membrána chrání celý vnitřek ventilu před působením vody, to znamená, že vnitřní komponenty nepřicházejí do styku s vodou a nedochází k jeho zanášení.

Pístový

Fungují na bázi pístu, který stlačuje pružina, kterou můžete ovládat pomocí ovládacího prvku na horní části regulátoru. U tohoto typu získáte vyšší průtok asi o 15 %. Pístové typy se vyrábí v poniklované verzi, díky tomu se v nich neusazuje vodní kámen.

Malé typy regulátorů v ½ ” provedení, které nejsou vhodné pro domovní přívody vody z důvodu malých průtoků:

Typ Popis
Regulátor tlaku mini Značka FARG, cca 280 Kč, tento regulátor se vyrábí v ½ ” provedení, má pevně přednastaveným výstupním tlakem 3 – 3,5 BARY. Tento tlak je pevně daný, nelze ho tedy jakkoliv nastavovat. Je také bez možnosti připojení manometru. Ideální všude tam, kde není pro instalaci regulátoru mnoho místa nebo tam kde nekladete nároky na možnost zvyšovat či snižovat výstupní tlak. Lze ho použít například k bojleru nebo na hadičky k baterii, když nemáte možnost dát regulátor na nějaký centrální přívod vody.
Regulátor tlaku 5334 Značka CALEFFI, cca 720 Kč, tento typ má filtrační sítko proti nečistotám. Je to taková zmenšenina těch regulátorů tlaku, které můžete používat na domovní přívody, lze ho ale připojit k různým automatům na vodu, kdy ho připojíte k automatům, které jsou chráněny proti poškození díky možným tlakovým výkyvům. Lze k němu připojit manometr. Přednastavený tlak je 3 BAR s možností nastavení výstupního tlaku 1 – 6 BAR.
Regulátor Mignon 3/4” Značka FARG, cca 400 Kč – Výstupný tlak je nastaven na 3 BAR a je ho možné dále regulovat. Lze ho použít před bojler, nebo pokud máte možnost umístit ho k jedné místnosti, kde jsou umístěné spotřebiče na vodu, tedy pračku nebo myčku, kde potřebujete tlak snížit. I na tento ventil je možné namontovat manometr.
Regulátor 746 Značka FARG, cena cca 780 Kč, stejně jako předchozí ¾ ” je přednastavený na 3 BAR s možností nastavitelní tlaku 1 – 6 BAR.

Velké typy vhodné pro přívody vody do domu, k nejlepším výrobkům na trhu patří:

Typ Popis
Regulátor 5350 Značka CALEFFI, cca 4300 Kč, součástí je také připojovací šroubení a manometr. Lze ho použít i na horkou vodu, maximální provozní teplota je 80°C. Má velkou membránu a je na vyšší průtok a je zároveň vybaven přesnou regulací, přednastavený je opět 3 BAR a regulací ovládacího kolečka můžete přidávat výstupní tlak, tak, jak potřebujete.
Regulátor 5351 Značka CALEFFI, cca 2 500 Kč – součástí balení je opět jak šroubení, tak manometr, navíc je vybaven filtrem, který slouží jako ochrana regulátoru a také filtrace celého systému. Součástí balení je také náhradní patrona k filtru. I zde se regulace provádí pomocí otočného kolečka.