Nejlepší batohy na jedno rameno 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Abu Garcia Taška Sling Bag

Jak vybrat batoh přes jedno rameno

  • Batohy přes jedno rameno se nosí prakticky stejně jako batohy se dvěma popruhy, ale v tomto případě je pouze jeden. I zde lze narazit na modely pánské, dámské i dětské. Typově se dělí stejně jako klasické batohy.
  • Objem batohu je jedním ze základních parametrů. Většinou se odvíjí od účelu použití batohu. Rozlišit lze pak tři základní kategorie a to batohy malé, střední a velké.
  • Výběr materiálu ovlivňuje nejen osobní preference budoucího majitele ale také vzhled batohu nebo opět účel jeho použití.

Batoh přes jedno rameno - náš výběr

Abu Garcia Taška Sling Bag
Druh: tašky
Zobrazit více
Abu Garcia Taška Sling Bag je taška přes rameno o rozměrech 31 x 12 x 22 cm. Obsahuje dvě prázdné boxy na nářadí (28 x 18 x 4,5 cm), přední kapsu pro kleště/nůžky a další síťovanou kapsu se zipem. Popruh je nastavitelný a polstrovaný. Taška má design, který umožňuje výměnu nástrah bez nutnosti sundání tašky.
Zobrazit méně

Studentské batohy přes jedno rameno

Mil-Tec KPZ taktický Molle na jedno rameno černý 10 l
Výrobce: Mil-Tec
Objem: 10 l
Materiál: z polyesteru
Hmotnost: 600 g
Barva: černé
S bederním pásem: ano
Zobrazit více
Batoh Mil-Tec KPZ taktický Molle na jedno rameno černý 10 l vyrobený z pogumovaného voděodolného nylonu, střední velikosti vhodný pro kratší taktické operace a každodenní nošení. Čtyři samostatné prostory s dvojitými zipy, včetně místa pro hydratační vak. Nylonové popruhy pro připevnění M.O.L.L.E. výstroje a ALICE klipů. Polstrovaná zádová část, rychlonastavitelné ramenní popruhy a bederní pás.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Batoh přes jedno rameno

Jak vybrat batoh přes jedno rameno

Jaký typ batohu vybrat

Kromě základního dělení podle pohlaví, tedy na batohy pánské, dámské a dětské, lze tento typ batohů rozdělit do několika základních kategorií, které se prakticky neliší od běžných batohů se dvěma popruhy. Nejčastěji se pak lze setkat s batohy turistickými nebo městskými.

Turistické batohy

Turistické batohy je univerzální verzí. Dle velikosti je lze použít jak na jednodenní túry, tak vícedenní turistické akce. Batohy se ale hodí i pro výlety do města atd. U turistických batohů se lze setkat také s různými vychytávkami v podobě držáků na trekové hole nebo může být součástí např. nápojový vak.

Městské batohy

Městské batohy prakticky patří mezi stylové, často designové doplňky, které ale i tak plní svou funkci. Hodí se do školy, práce, ale i na nákupy ve městě. Rozměrově se jedná o menší batohy určené pro každodenní nošení a uložení všech nezbytností. Disponují např. kapsou na notebook nebo přihrádkami na papír a psací potřeby.

Student s batohem

Batohy přes jedno rameno jsou oblíbené také u studentů, iStock / Natalia Sharygina

Další typy batohů přes jedno rameno

Batoh přes jedno rameno
Abu Garcia Taška Sling Bag

Batohy přes jedno rameno se vyrábí i v dalších verzích. Setkat se tak lze např. s následujícími typy:

  • Army a lovecké batohy
  • Rybářské batohy
  • Batohy na fotoaparáty
  • Školní a studentské batohy

Víte, že…?

Velmi důležitým faktorem při výběru batohu je pohodlí. U některých modelů se mohou např. zarývat popruhy do ramen, častým problémem je pak bolest zad. Jednotlivé modely je proto vhodné osobně vyzkoušet.

Volba správného objemu

Batohy se vyrábí od nejmenších příručních batůžků až po velké krosny vhodné na vícedenní výlety. Obecně je lze dle objemu rozdělit do tří základních kategorií.

Malé batohy

Studentské batohy přes jedno rameno
Mil-Tec KPZ taktický Molle na jedno rameno černý 10 l

Objem malých batohů se pohybuje do 35 litrů. Jsou vhodné pouze pro uložení nejnutnějších předmětů, proto se hodí na krátké cesty nebo nenáročné aktivity, které nevyžadují více vybavení. Jejich benefitem je nízká váha a také skladné rozměry. Tyto batohy jsou také jednoznačně levnější než např. turistické krosny.

Střední batohy

Jako střední jsou označovány batohy o objemu 35 až 55 litrů. Tyto již lze použít i na kratší výlety nebo jiné turistické akce, které nevyžadují příliš vybavení. Pro ženy nebo osoby s menší postavou mohou představovat alternativu k velkým batohům. Střední batohy se řadí mezi univerzální a to i díky vnitřnímu uspořádání, které je variabilnější než u předchozí varianty. Batohy střední velikosti bývají také lépe propracované s možností nastavení zádového systému.

Velké batohy

Velké batohy disponují objemem 55 litrů a více. Vzhledem k účelu použití, tedy vyšší zátěži, mají velmi dobře propracovaný zádový systém. Používají se zejména na dlouhé túry nebo cestování tzv. „natěžko“.

Typ batohu podle velikostiVýhodyNevýhody
MalýBatohy jsou lehké, skladnéPojme pouze to nejnutnější
 Lze je použít i jako palubní zavazadlo do letadlaMéně variabilní, co se nastavení zádového systému týká
 Nižší pořizovací cena Střední
Univerzální batohy pro různé využitíVyšší váha oproti předchozímu
 Lépe členěný vnitřní prostorKvalitnější modely jsou již dražší
 Lépe propracované 
VelkýPojmou velké množství věcíVyšší pořizovací cena
 Výborně propracovaný zádový systémBatohy zaberou při uskladnění poměrně dost místa
 Zvládají vyšší zátěž 
Žena kupuje malý batoh

Batohy jsou k dostání v mnoha velikostech i designech, iStock / Alexander Maniakhin

Z jakých materiálů se vyrábí

Batoh přes jedno rameno
PETERSON Peterson tmavě hnědý stylový batoh na jedno rameno [dh] ptn ner-6173-3 velikost: one size 5.4 l

Na výrobu batohů se používají různé materiály a jejich výběr je vhodné přizpůsobit účelu použití.

  • Kůže – tento zcela přírodní materiál disponuje dlouhou životností díky poměrně dobré odolnosti; batohy jsou nejen funkční, ale i moderní, nadčasové
  • Plátno – hladce tkaná látka, která se pyšní extrémní odolností; materiál je oblíbený zejména u mladé generace
  • Cordura – jedná se o speciální materiál na bázi syntetických vláken; ta jsou vysoce pevná a odolná vůči roztržení nebo prodření

V případě turistických batohů je velmi důležitou vlastností materiálu nepromokavost. Tu může zaručovat např. PU nátěrů nebo podlepení švů. Alternativu představují pláštěnky nebo jiné nepromokavé obaly.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat batoh přes jedno rameno?

U batohů přes jedno rameno je možné se řídit stejnými parametry jako u běžných batohů. Zohlednit lze např. typ dle účelu použití. Mezi základní parametry pak patří objem a výrobní materiál.

Je batoh na jedno rameno vhodný pro děti?

Obecně se dětem doporučuje kupovat kvalitní batohy se dvěma popruhy. Jednopopruhové batohy lze použít také, ale nejsou vhodné při větší zátěži. Mohou sloužit jako turistický batůžek na kratší výlety, kde není třeba většího vybavení.
Zobrazit kompletní nabídku Batoh přes jedno rameno