Nejlepší rozkládací konferenční stolky 2024 a jak vybrat
Praktický stolek do Vašeho obyváku.
Jak vybrat rozkládací konferenční stolek
- Konferenční stolek by neměl chybět v žádném obývacím pokoji. Používá se k odkládání nejrůznějších nezbytností, které zrovna potřebujete mít po ruce.
- Jeho plocha slouží k rychlému pohoštění vašich návštěv, ale i jako prostor pro kávovou siestu po dobrém obědě.
- Konferenční stolek základním úložným prostorem pro vaše časopisy nebo dálková ovládání.
- Při výběru dbejte mimo jiné na to, aby ladil se stylem místnosti, nebo zohledněte způsob jeho užívání.
Konferenční stolky rozkládací zvedací - náš výběr
Jak vybrat rozkládací konferenční stolek
Typy
Z hlediska rozkládání konferenčního stolku můžete vybírat ze dvou variant:
- Samostatný konferenční stolek s možností rozložení
- Sada několika konferenčních stolků různých velikostí, které tvoří jeden celek
Rozměry
U rozměrů stolku jsou důležité dva parametry a to jeho výška a plocha stolu.
Výška
Výšku konferenčního stolku určuje výška sedací soupravy, které by se měl přibližně rovnat, respektive rozdíl mezi sedací částí sedačky a deskou stolu by měl být opravdu minimální. Tím zajistíte, že odkládací část stolu budete mít stále po ruce, zároveň ale nebude překážet při konverzaci nebo sledování televize.
Běžně se výška těchto stolků pohybuje kolem 50 cm. Také existují modely zvedací, jejichž výšku si můžete podle potřeby poupravit.
Plocha stolu
Co se týká celkové velikosti, základní rozměr by neměl být ani velký, ani malý. Zpravidla je třeba ji přizpůsobit velikosti místnosti, tak aby nepřekážel, ale ani nezanikal v daném prostoru, Přizpůsobit ji můžete např. i velikosti sedačky. U rozkládacích stolků máte tu výhodu, že v případě potřeby plochu stolu zvětšíte, takže můžete volit i méně rozměrné varianty.
Víte, že…?
Rozkládací stolky a do sebe vkládané stolky se hodí zejména do malých místností. V základním tvaru nezabírají tolik místa, ale když vám přijde návštěva, kterou budete chtít pohostit, budete mít dostatek prostoru na odložení občerstvení.
Materiál
Jako u každého nábytku i zde máte na výběr z několika možností, přičemž jednotlivé materiály lze také různě kombinovat.
Materiál | Popis |
---|---|
Masiv | Jeden z nejoblíbenějších materiálů na výrobu nábytku; stolky mají nadčasový vzhled, který se hodí téměř do každého interiéru; disponuje vysokou životnosti za předpokladu pečlivé údržby |
Sklo | Skleněné desky lze kombinovat s dřevěnými nebo kovovými prvky; skleněné stolky působí elegantně, ale zejména pokud máte malé děti nebo mazlíčky je třeba brát v potaz bezpečnost; další nevýhodou je nutnost každodenní údržby |
LTD, MDF | Materiál, který směle konkuruje masivnímu dřevu; povrch může být matný nebo lakovaný v nejrůznějších barevných odstínech |
Plast | Plastové konferenční stolky jsou zpravidla vysoce moderní; stolky mohou být vyrobeny v celé škále barev a jejich odstínů; výhodou je snadná údržba |
Kov | Jeden ze základních materiálů na výrobu nožek stolů; zpravidla jsou jimi opatřeny moderní a designové stolky |
Design
Celkový vzhled konferenčního stolku by měl v každém případě korespondovat s vybavením daného interiéru. Tomu přizpůsobte nejen použitý materiál, ale i tvar nebo jeho barvu.
- Tvar – z hlediska tvaru se prakticky fantazii meze nekladou. Volit můžete klasické tvary jako kruh, čtverec nebo obdélník, ale narazit můžete i na stoly oválné či v jiných atypických tvarech; při výběru můžete zohlednit např. tvar místnosti
- Barva – barvu ideálně slaďte s jiným kusem nábytku, kterým je váš obývací pokoj vybaven, může se jednat nejen o ostatní nábytek, ale např. i sedačku nebo podlahu místnosti
Víte, že…?
Některé konferenční stolky i v rozkládací variantě mohou disponovat dalším úložným prostorem. Může sloužit např. k odkládání časopisů, knih nebo dálkového ovládání. Podoba odkládacích prostor je různá, jedná se např. o zásuvky nebo odkládací poličku.
Údržba
O každý materiál a nábytek z něj vyrobený je nutné svým způsobem pečovat, ale některé materiály této péče vyžadují více než jiné. Z hlediska údržby jsou nejnáročnější stolky ze dřeva a skla.
- Dřevěné stolky jsou náchylné na vlhkost, která může materiál deformovat nebo může vést ke vzniku plísní. U dřevěných stolků ověřte, zda jsou povrchově ošetřené. Stolky otírejte suchým nebo jen lehce navlhčeným hadříkem, vhodné je také používání přípravků na dřevo. Veškeré nečistoty odstraňte dřív, než zaschnou.
- Sklo je náchylnější k poškrábání nebo prasknutí. I z tohoto důvodu na ně nikdy neodkládejte hrníčky s příliš horkým nápojem nebo příliš těžké předměty. Další nevýhodou je fakt, že je na nich vidět každá šmouha, nečistota atd. Vyžadují tedy častou údržbu zpravidla v podobě prostředku na sklo.
Výrobci a ceny
Samostatné konferenční stolky v rozkládací variantě se pohybují v cenové relaci od cca 2000 Kč do 17000 Kč. Ve spodní hranici najdete stolky jednoduchého zpracování zpravidla obdélníkového tvaru vyrobené z lamina. S rostoucí cenou se začínají objevovat i moderní designové kousky např. s LED podsvícením. Mezi dražší materiály patří zejména sklo, masivní dřevo nebo stolky v lesklém provedení.
Sady konferenčních stolečků koupíte v rozpětí od necelého 1000 Kč do 30000 Kč. Cenu opět udává nejen použitý materiál, ale i vzhled nebo konstrukční zpracování. Nejčastější tvar těchto stolků je kruh nebo čtverec.