15 nejlepších odvzdušnění brzd 2023

Brzdová sada pro odvzdušnění každé brzdy.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Shimano SMDISC nálevka na odvzdušnění brzd
96 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat odvzdušnění brzd

  • Brzdy je potřeba odvzdušňovat na jakémkoliv stroji, a to pravidelně.
  • K odvzdušnění brzd byste měli přistupovat při každé výměně brzdové kapaliny.
  • Odvzdušnění brzd by se mělo provádět minimálně jedenkrát za dva roky.
  • Na trhu existují i speciální sady k odvzdušnění brzd.

Odvzdušnění brzd - náš výběr

Sada na odvzdušnění brzd

Odvzdusneni brzd Shimano

Zobrazit kompletní nabídku odvzdušnění brzd

Jak vybrat odvzdušnění brzd

K čemu je odvzdušnění brzd

Brzdová soustava nejen automobilů se skládá například z brzdových kotoučů a destiček, ale rovněž z různých hadiček, kudy proudí brzdová kapalina. Ta má své ideální vlastnosti, které se však v průběhu času a aktivního používání mění. Do kapaliny se může dostat nežádoucí vlhkost a vzduch, přičemž důsledkem toho je změna bodu varu brzdné kapaliny a s tím související klesající brzdný účinek. V takovém případě už například automobil nebrzdí tak, jak by měl a je potřeba servisně zasáhnout. Odvzdušnění brzd je tedy pravidelným úkonem, který by se neměl podceňovat a provádět většinou alespoň jedenkrát za dva roky. Zkušenější uživatelé jej zvládnou i v domácích podmínkách, jinak jej ale provádí v takřka každém běžném automobilovém servise.

Kdy odvzdušňovat

Odvzdušnění brzd by se mělo provádět alespoň 1x za dva roky, přičemž ledacos může naznačit i pečlivá práce s brzdovým pedálem. Pokud například odpor pedálu výrazně slábne, je to jasný znak, že něco není v pořádku. Stejně tak pokud brzdný účinek, na který jste obvykle zvyklý, nastupuje až po několikanásobném sešlápnutí pedálu. Existují však i další důvody, kdybyste neměli odkládat odvzdušnění brzd.

Odvzdušnění brzd
Shimano SMDISC nálevka na odvzdušnění brzd

Výměna kapaliny

První možnost v podstatě kopíruje samotné odvzdušňování. Jednou za 2 roky by totiž mělo dojít ke kompletní výměně brzdové kapaliny, čímž zachováte její nejlepší vlastnosti. Po každé výměně, kdy je jinak uzavřený systém rozpojený, je nutné provést důkladné odvzdušnění.

Výměna komponent

Pokud jakkoliv zasahujete do brzdové soustavy, a to jakoukoliv výměnou komponent. Může jít například o brzdový váleček, prachovku nebo vymezovací kroužky. Každá tato součástka je pevně spjata s brzdovým okruhem a po jejich výměně je vhodné brzdovou soustavu odvzdušnit a dodat ji zpětně plnou funkčnost.

Nedostatek kapaliny

Čas na odvzdušnění můžete vydedukovat rovněž sami, pokud získáte pocit, že interval mezi sešlápnutím brzdové pedálu a samotným brzdným účinkem je nezvykle dlouhý. To totiž může značit nedostatek brzdové kapaliny.

Sada na odvzdušnění brzd
GEKO Sada na odvzdušnění brzd a výměnu kapaliny G02730

Samotné odvzdušnění

Odvzdušnění brzd lze nechat na odborném servisu, ale je proveditelné i v domácích podmínkách. Pouze si musíte připravit patřičné nářadí, hodí se oficiální návod k vašemu vozu, abyste věděli v jakém pořadí kola odvzdušňovat a několik dalších klíčových prvků, které vám práci usnadní.

  • Určitě si připravte čistou a průhlednou nádobu na vypouštěnou starou brzdovou kapalinu.
  • Potřeba je také hadička s průměrem, který odpovídá průměru odvzdušňovacího šroubu.
  • Po ruce mějte také mnohým známý sprej WD-40, který je pomocníkem při povolování šroubů.
  • Připravené byste měli mít také klíny ke kolům tak, aby bylo možné automobil zajistit proti rozjetí.
  • Nakonec je nutné mít zakoupenou novou brzdovou kapalinu, která musí být stejného typu jako kapalina, která byla v brzdové soustavě doposud.

Praktické sady

Pakliže se rozhodnete odvzdušnit brzdovou soustavu v domácích podmínkách, možná se vám bude hodit pořídit si vše potřebné současně. Jakmile budete mít potřebnou brzdovou kapalinu, bude již stačit sáhnout po nějaké sadě na rychlé a snadné odvzdušnění. V sadě se většinou nachází potřebná průhledná nádoba, hadičky, magnety na uchycení hadiček a nezbytné adaptéry.

Odvzdusneni brzd Shimano
Shimano Nálevka + adaptéry EZMTB na odvzdušnění brzd

Při odvzdušňování brzd se vám bude hodit druhý člověk jako pomocník, který pomůže sešlapováním pedálu vytlačit starou kapalinu z brzdové soustavy. Je však možné odvzdušnění provést i v jednom člověku, jen je nutné zajistit možnost sešlapování pedálu brzy na dálku, k čemuž je zapotřebí zpravidla nějaký píst.

Odvzdušnění po Výsledek  
Výměně kapaliny Zajištění správného tlaku kapaliny v soustavě  
Výměně komponent Ověření funkčnosti brzdové kapaliny  
Dolití kapaliny Obnovení účinnosti při nedostatku kapaliny  
     

Víte, že…?

Nikdy při odvzdušňování nepoužívejte starou kapaliny opětovně nalitím do brzdové soustavy. Mohou v ní být nečistoty, což je nežádoucí. Vždy je tak nutné dolévat či doplňovat novou brzdovou kapalinu, a to stejného typu, který byl použit předtím.

Ceny

Určit přesnou cenu odvzdušnění brzd je velice těžké, neboť se liší nejen vůz od vozu, ale také dle náročnosti rozebrání brzdové soustavy. Obecně lze říci, že v servise půjde o částky dosahující nižších tisíc korun včetně samotné nové brzdové kapaliny. V domácích podmínkách samozřejmě ušetříte. Sady lze pořídit již například okolo 300 Kč, avšak bohatší balení s lepšími prvky na odvzdušnění se nabízí za přibližně 800 Kč.

Odvzdušnění brzd
GEKO G01156 Podtlaková pumpa pro odvzdušnění brzd, 1-4 bary

Otázky a odpovědi

Jak odvzdušnit brzdy?

Odvzdušnit brzdy je možné i v domácích podmínkách. Je potřeba mít patřičné nářadí, návod a novou brzdovou kapaliny. Pro snazší práci přijdou vhod různé sady na odvzdušnění, které vám umožní si vše připravit.

Jak často brzdy odvzdušňovat?

Obecně se doporučuje provádět odvzdušnění brzd alespoň jedenkrát za dva roky. Tento interval se však může zkrátit jakýmkoliv zásahem do brzdové soustavy, například doplnění kapaliny či výměna nějaké součástky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku odvzdušnění brzd