24 nejlepších sporáků 2023
Sporáky - elektrické, plynové i kombinované. Vyberte si.
Jak vybrat sporák
- Sporák patří do základního vybavení kuchyně.
- Klasický sporák se vyrábí v několika variantách, rozměrech a klasický vzhled je střídán moderním designem.
- Volit budete mezi vestavěným a volně stojícím typem.
- Vařit budete moci pomocí plynu nebo elektřiny.
- Zejména u elektrických sporáků máte k dispozici mnoho funkcí.
- Chybět by neměla elektrická trouba.
Sporák - náš výběr





Elektrické sporáky




Kombinované sporáky





Indukční sporáky





Sporáky na tuhá paliva





Jak vybrat sporák
Volně stojící nebo vestavěný
Sporák může být volně stojící nebo vestavěný. Výběr záleží na vašem vkusu a možnostech, které vám kuchyně poskytuje. Do nových kuchyní se nejčastěji pořizují vestavěné spotřebiče. Volně stojící jsou vhodné všude tam, kde je kuchyň již zařízená a je nutné pouze vyměnit starý spotřebič za nový.
Vestavěné sporáky jsou zabudované přímo do kuchyňské linky. Vzhled kuchyně je tak celiství a není nijak rušen. Výhodou zabudovaných spotřebičů je i to, že v případě sporáku lze oddělit varnou desku a troubu a každý spotřebič umístit na jiné místo.
Elektrika nebo plyn
Sporáky mohou být plynové, elektrické nebo kombinované. Plynové nejsou příliš oblíbené, jejich velkou nevýhodou je především nekvalitní trouba. Tento typ je v stále více nahrazován kombinovaným sporákem. Naproti tomu stoupá obliba elektrických sporáků. Ty jsou dražší, nabízí ale mnoho praktických doplňkových funkcí a to jak v případě varné desky, tak i samotné trouby.
Elektrický sporák
V dnešní době se již jedná o spotřebiče, které nabízí velké množství funkcí a možností použití. Také co se týká vzhledu, je z čeho vybírat a nejste tak odkázání na klasickou čtyřplotýnkovou verzi.
Elektrický sporák si můžete pořídit se sklokeramickou nebo indukční deskou, nebo dát přednost levnějším litinovým plotýnkám.
Elektrické trouby patří mezi nejoblíbenější typ trouby na trhu. I v případě trouby můžete vybírat z více možností. K dostání jsou trouby s klasickým ohřevem, horkovzdušné a mezi stále oblíbenější pak patří parní trouby.
Také v tomto případě můžete očekávat řadu funkcí, které vám usnadní přípravu pokrmů. V tomto případě je rozhodující cena spotřebiče.
Typ | Klady | Zápory |
---|---|---|
Litinové plotýnky | Nízká pořizovací cena | Vysoká spotřeba elektrické energie Horší regulace teploty Vysoké nevyužité zbytkové teplo |
Indukční deska | Nulová produkce zbytkového tepla Dobrá regulace teploty Snadná údržba Množství doplňkových funkcí | Nutnost použít speciální nádobí Vyšší pořizovací cena |
Sklokeramická deska | Rychlé dosažení požadované teploty Nižší produkce zbytkového tepla Možnost využití úsporného varného senzoru Často doplněna o dodatečné funkce | Připalování jídla na povrch Horší údržba |
Elektrické trouby s klasickým ohřevem | Nízká pořizovací cena Dobrá regulace teploty | Nerovnoměrné pečení Neumožňuje péct více plechů zároveň Méně funkcí |
Horkovzdušné trouby | V případě, že je trouba vybavena kruhovým topným tělesem i ventilátorem, umožňuje rovnoměrné propečení pokrmu Umožňuje péct více plechů zároveň – nižší spotřeba energie Nižší pořizovací cena v případě, že je trouba vybavena pouze ventilátorem Možnost využití doplňkových funkcí | Vyšší pořizovací cena u trouby vybavené kruhovým topným tělesem Může docházet k vysoušení pokrmů |
Parní trouby | Umožňuje šetrnou a zdravou přípravu pokrmů Vyšší rychlost pečení Nízká spotřeba Univerzální využití Mnoho doplňkových funkcí | Vyšší pořizovací cena |
Plynový sporák
Plynový sporák patří mezi oblíbený a také nejdéle používaný typ. Mezi výhody těchto spotřebičů patří menší náklady na provoz, vysoká výkonnost a okamžitý ohřev. Umožňují okamžitou regulaci přívodu tepla s prakticky nulovým zbytkovým teplem. Hořáky mohou být pro větší bezpečnost opatřeny ochrannými mřížkami nebo zapuštěné do tvrzeného skla. Tím je docíleno snadného přesunu hrnců a jejich větší stability.
Co se ale týká trouby, patří ta plynová k nejméně oblíbeným typům. Teplo je vedeno pouze spodní částí trouby. To vede k nerovnoměrné a špatné regulaci proudění tepla uvnitř trouby. Výhodu této trouby je to, že potraviny nejsou vysušené, jak se to mže stát v elektrické troubě. V případě plynové trouby ale nečekejte žádné doplňkové funkce.
Kombinovaný sporák
Kombinovaný sporák patří k nejprodávanějším modelům. V tomto případě se jedná o plynové desky, které jsou doplněné o elektrickou troubu. Je tedy využito všech výhod. Pokud máte k dispozici přívod plynu, bude pro vás tento model tím pravým.
Víte, že…?
Pokud chcete zakoupit nějaký sporák také na chatu nebo chalupu, můžete vybírat mezi sporáky na tuhá paliva. Nejen, že díky němu uvaříte a upečete, poslouží vám také k vytopení místnosti. V nabídce jsou sporáky na dřevo a dřevěné brikety. Jsou vybaveny plnohodnotnou troubou a vyráběny v různých rozměrech.
Rozměry
Také rozměry jednotlivých spotřebičů se mohou lišit. Nejčastější rozměry volně stojících sporáků mají šířku 50, 55 nebo 60 cm. Jsou to běžné šířky klasických kuchyňských skříněk.
Vestavěné spotřebiče nabízí větší možnosti rozměrů i provedení. Od klasických rozměrů se 4 plotýnkami, můžete koupit také modely s 5 nebo 6 plotýnkami. Nabízí také možnost mít jednotlivé plotýnky v řadě. Za nadstandartní řešení varné plochy si ale připlatíte.
Dále je možno vybírat mezi objemem trouby. Standardní rozměr je 60 litrů. Samozřejmě můžete vybírat i mezi troubami, které mají větší i menší kapacitu. Stejně jako v případě varných desek, nabízí vestavěná trouba větší možnosti, co se rozměrů týká.
Ovládání
U volně stojících sporáků je ovládací panel v horní části nad dvířky trouby. Levnější modely jsou vybaveny klasickým mechanickým ovládáním, které má podobu otočných knoflíků.
Další možností je tlačítkové ovládání, které je doplněno o knoflíky. Pokud máte raději modernější varianty, můžete mít ovládání dotykové. Dotykového ovládání nabízí užitečné informace o stavu vaření, o funkci, kterou zrovna využíváte. Máte zde možnost nastavit také dobu vaření nebo pečení.
Energetický štítek a výkon
Energetický štítek obsahuje informace o troubě daného sporáku. Každý typ trouby má svoji verzi. Typ trouby nejdete v levém horním rohu.
Dalším údajem, který je na štítku uveden je energetická třída. Ta je označována písmeny A až G. Úsporné modely mají označení A+ až A+++.
Také objem trouby je vyznačen na energetickém štítku. Posledním údajem je poté spotřeba. U elektrických trub je tento údaj udáván v kWh, u plynových v MJ.
Rychlost vaření a spotřebu elektrické energie ovlivňuje výkon.
- Pokud budete kupovat elektrický sporák, měl by jeho výkon přesahovat 10 kW.
- U kombinovaných produktů vám postačí výkon kolem 5 kW, v tomto případě se jedná pouze o výkon trouby.
Možnosti varných desek
Jednotlivé varné desky se od sebe liší především velikostí a rozmístěný plotýnek nebo hořáků. Nejběžnější modely mají dvě plotny vepředu a dvě vzadu.
- Litinové: V případě litinových plotýnek nepočítejte s žádnými doplňkovými funkcemi.
- Plynové plotýnky nabízí také různě velké hořáky a také originální design. S funkcemi už to ale není tak slavné. Setkat se můžete pouze s automatickým zapalováním, pojistkou plamene nebo rychlohořákem.
- Sklokeramické a indukční varné plochy nabízí mnoho možností, které můžete využívat. Jedná se o samotné možnosti využití varné plochy.
Funkce plotýnek
Funkce Flexi Full zóna umožňuje využít maximální velikost plochy. To vám dovoluje používat různě velké hrnce nebo třeba pekáče a také nádobí libovolně přesouvat.
Dále se můžete setkat s oválnou zónou, kterou využijete pro různé velikosti nádobí.
Desky mohou obsahovat zóny s odlišným zahříváním, další funkcí je pak Stop & Go, kdy je možné na nějakou dobu zastavit ohřev všech využívaných varných ploch a poté je opakovaně spustit.
Funkcí je ale mnohem více, každý spotřebič má jiné možnosti, které se zvyšují s pořizovací cenou. Je tedy dobré vědět, kterou funkci využijete a bez které se obejdete.
Víte, že…?
Pokud chcete ochránit svoji varnou desku před poškozením nebo ušpiněním, pořiďte si skleněnou ochrannou desku. Ta je určena k pokrytí různých typů kuchyňských varných ploch. Tato skleněná deska není jen součástí kuchyňského vybavení, se svým zajímavým designem může sloužit také jako dekorace.
Funkce trouby
- Plynová trouba nabízí pouze horní a dolní ohřev. Horší je to i regulací teploty. Proto není tento typ příliš oblíbený a je stále častěji nahrazován troubou elektrickou.
- Elektrické typy trouby toho nabízejí opravdu hodně. Klasická elektrická trouba je vybavena pouze horním a dolním ohřevem a ve většině případů také grilem. Nabízí snadnou regulaci teploty.
- Horkovzdušné trouby jsou vybaveny ventilátorem, modernější a dražší modely poté ještě kruhovým topným tělesem. Díky tomu je v celé troubě stálá teplota. Díky tomu lze péct i více plechů naráz.
- Parní trouby umožňují připravit pokrmy bez zbytečného přidávání tuků. Docílíte tak zdravější formě přípravy. Díky horké páře nebudou pokrmy vysušené a také moučníky lépe vykynou.
Mezi dnes již běžné funkce dále patří otočný gril, infrapečení, rozmrazování nebo programovatelné pečení nebo také KeepWarm.
Mezi další funkce pak patří časovač, indikátor zbytkového tepla a dětská pojistka.
Troubu snadno vyčistíte díky funckci katalystického nebo pyrolického čištění. Vyčistit troubu vám také pomůže funkce aqua clean.
Z bezpečnostních prvků můžete využít teleskopické výsuvy nebo dětskou pojistku. Čelní dvířka ochladí funkce isofront nebo výkonnější isofront plus.
Cena
Cena jednotlivých spotřebičů je hodně odlišná a cenové rozpětí velké. Velkou roli hraje zejména to, jestli se jedná o plynový, elektrický nebo kombinovaný spotřebič.
Vybírat můžete spotřebiče od značek jako Bosch, Candy, Mora, Gorenje, Beko, Electrolux, AEG a další.
- Nejnižší cenová hranice se pohybuje v rozmezí 4 000 – 10 000 Kč. Je to kategorie všech litinových sporáků. Mezi klady těchto výrobků patří především trouba vybavená základními funkcemi. Dále zde najdete plynové, elektrické a kombinované sporáky různých rozměrů s menším množstvím funkcí.
- Střední cenová kategorie v rozmezí mezi 10 000 – 20 000 Kč bude vyhovovat i těm náročnějším. Sporáky nabízí hezký a moderní design. Energetická třída těchto spotřebičů je A+ a A+++. Volit můžete především mezi kombinovaným a elektrickým spotřebičem. Jedná se o volně stojící nebo vestavěné typy různých rozměrů.
- Cena nejmodernějších modelů může přesáhnout i 30 000 Kč. Jsou to velké spotřebiče, které mohou mít až 6 plotýnek. Trouba je ve většině případů multifunkční a nabízí mnoho funkcí.
Otázky a odpovědi
Proč kombinovaný sporák?
V čem je výhodný indukční sporák?
Různé typy produktů porovnejte zde.